Топ потребители
Най харесвано
Showing content with the highest reputation since 06/26/25 във всички области
-
Snarky Puppy - Lingus (Cory Henry's solo Guitar Cover) Спомен от най-трудното соло, което някога съм свирил.7 points
-
Няма как да стане само с изолация на тавана. Каквото и да се сложи само на тавана, ефектът ще е минимален - материали от типа на "дунапрен, стиропор и фибран" - даже не влизат в този разговор. За да има ефект трябва да се направи "стая в стаята". Аз имам по-лек вариант реализиран в домашното студио със специализиран винил, вата + гипс картон навсякъде, но без плаващи рамки и тампони, за които вече може @jabs да даде повече информацията. Моят по-лек вариант, който не е евтин също, изолира достатъчно за моите нужди, но ударни шумове, ниски честоти и като си "крещят" комшиите се чува - и аз бях наясно с това предварително. За да стане както трябва изисква доста ресурс.7 points
-
Моля, не пропускайте да тествате и следните евтини алтернативи: ПП. Понеже винаги има някой дословно четящ - ТОВА РАЗБИРА СЕ Е ШЕГА Използвайте само правилно оразмерени бушони за правилните цели.6 points
-
*** TEASER TRAILER *** Човек и добре да живее, рано или късно почва да прави студио... пак В моя случай за втори път Ако е рекъл Господ и не ме пуснат дивите, до края на годината това (и още куп железа): ще отиде тук: Смятам да снимам и публикувам цялата епопея, защото след нея или ще съм много, ама много хепи, или ще се мръдна напълно. Така че както се казва: stay tuned guys6 points
-
5 points
-
^ https://www.gofundme.com/f/help-us-defend-s-style-guitars Откровено малоумие от Fender и дори е доста по-голямо от това на Gibson. 🤩 Те това дело са го "спечелили" по подразбиране, само защото на китайците им е през 4-инчовите чучурчета и не са се явили изобщо на делото. Там за 2 часа обявяват фалит, правят нова фирма и продължават да произвеждат и продават, който иска да съди старата. Fender вече загубиха подобно дело в САЩ през 2009-2010 или някъде там. Нищо особено няма да направят най-вероятно, разчитат, че малките производители няма да се захванат с адвокати и съдилища. Дано не им се получат нещата. Днес видях доста грамотно и добре написано обяснение на ситуацията, пускам го за който му е интересно: П.П. Лично за мен Fender са грозни, ПРЕ-скъпи и в най-добрия случай средна хубост китари, които така или инак не харесвам и никога не бих си купил, а след тази случка пък ХЕПТЕН.5 points
-
След изпадане в буквална музикална "мозъчна смърт" за няколко години, реших да приключа с няколко парчета седящи на трупчета. Ето първото. Всичко което ще пускам тук в следващите дни апропо се намира за слушане в повечето големи музикални платформи... ако искате нещо различно от сравнително смачкания звук на тубата. Приятно слушане. Ще се радвам ако хареса някому5 points
-
5 points
-
5 points
-
Попитах изкуствения интелект, защо иска да замести композитори, музиканти, изпълнители, защо безсрамно ограбва труда им и иска да открадне хляба на хората в музикалния бизнес? Той се замисли и не след дълго ми отговори: … твърде много рапъри и малко санитари! После нагло ме попита- искаш ли да ти го изпея?5 points
-
Покрай Суно-то, да не забравите от време на време да правите и ваша музика...или поне как се прави.5 points
-
5 points
-
Ако има примеси на конски цвик, произвеждан в квартал "Хиподрума" в среброто, в тайно съотношение, представляващо трансцедентално число, което може да бъде корен на полином, много по-добре изпъкват басите на високите честоти и звукът става по-кристален от ледена мастика и същевременно по-сладък от мед, защото така се смазва по-добре кристалната решетка на медта на всички проводници във веригата чак до електроцентралата (за това трябва време!) и така препуска по-мазно тока, без да се търка в атомите на металите и да създава нелинейни изкривявания!5 points
-
5 points
-
Лично за мен това беше едно от най-запомнящите се участия. Светлинното шоу, многото хора и интересното място определено допринасят за страхотната атмосфера.5 points
-
4 points
-
Разсъждавам си начи с кухата глава... След като Фендер са подпукали всички (съгласно инфото от @Baby Thomas) - Логиката казва, че трябва да се издръвчат (евентуално) и на Креймър. И може ли след това да стане всички срещу един играта... И потенциално крайния резултат да е това, че след подобно разточително дело Фендер да няма ресурс даже за производство на ключодържатели...4 points
-
Корабът майка... И част от отговора на въпроса за живота, Вселената и всичко останало... :D Редът е: Jam Pedals - Fuzz Phrase Si G Lab - Wowee Wah Drybell Vibe machine v3 Digitech Whammy DT Wampler Ego Compressor Wampler Tumnus Deluxe v.2 JHS Double Barrel v.4 Jam pedals Double Dreamer Friedman BE OD Lehle Volume S and Boss Tu3 in DIR Strymon - Timeline Strymon Flint Понеже взех 5 нови ефекта си спретнах интересна седмица прекарана в проби, местене и т.н. докато стигна до някакъв оптимален ред за моето ухо и пръст'. Скоро ще добавя и звук към картината... Няма да казвам финален вариант, че никога не е...4 points
-
Привет и за много години! На 14/03 ( събота) ще забием за пръв път в Motors Rock Хасково, а на 21/03 ( събота) ще сме в Jazz Cafe Plovdiv. 🎵Американа, кънтри, блус; истински истории, авторска музика с фокус върху семейната динамика и човешките взаимоотношения, разказани с много хумор и мъничко носталгия. 💎Вяра Иванова - вокал, китара, бас 💎Румен Куртев - Джимара - китара и вокали 💎Кирил Илчев - барабани До скив!4 points
-
Ще коментирам звука и най-вече респонса като изкарат Trial. Засега като притежател на най-големия фрактал Axe-FX III MK2 Turbo не съм чул плъгин който да се доближава много специално като респонс. Най-близо са ми NAM и ToneX , но пак не ми е баш същото под пръстите. За саунд не говоря, повечето плъгини днес имат саунд. UA ги харесвам и имам няколко неща техни вкл. един амп (Showtime 64) ама и те не са близо (сори, по-зле са ми от NAM, Tonex и NDSP) , не и в сравнение с Axe-FX III (старите версии не ги броя, щот не са на това ниво) като респонс и усещане под пръстите. А иначе свиря на китара 25+ години. Пробвал съм много и в момента имам купени 11 NDSP, TH-U, BIAS (и старите и новите), NAM (безплатен), Tonex, Amplitube 5, Guitar rig 7, Waves, Bogren, Blackstar, Mercurial, OA, S-Gear, Helix native, 5 X PolychromeDSP, MixWave, събскрипшъни към STL, Brainworks, Ampbox, Genome, Softube, ML Sound и т.н. Повечето неща съм ги пробвал. Много от тях звучат като звук, малко се доближават като усещане под пръстите. Никой от тях като Axe-FX III поне за мен засега. Защо си давам парите и ги ползвам тогава? За разнообразие. Мога да свиря и без респонс на лампа (свикнал съм) и записа пак да е с хубав звук. Скъпи са плъгините на фрактал и няма да си ги купя въпреки че съм им фен. Имам купен Cablab 3 , преди да го направят безплатен в 4-ката. Така и не го ползвам и не ми се наложи ама в началото - юруш на маслините, пари за това, за онова, сумати пакети IR докат станаха безброй.... Колко се доближават новите плъгини до хардуерния процесор - не знам. Няма много настройки и то важни които ми липсват , примерно настройка на динамика, много параметри за напреднали. Предполагам са сетнати в едни дефолт или оптимални нива и на много хора няма да им трябва повече. За мен си заслужава за хора които искат вкъщи да си записват, имат кинти и хубав сетъп за малка латенция и свирят с един или малък брой ампове. Ако имаше пакет за 300 долара от 4 Ампа да си избереш от 300+ които ги има в Axe-FX III ок , ама така 4 фендер ампа, не мерси. Поне за мен. Обичам фендер амповете много ама искам 4 различни тип усилвателя като пакет вкл. маршали и бутик и т.н. не само един стил. 100 долара за един амп, ако е с доста ефекти прокрай него от убавите фракталски и пълен набор ат настройки не е лошо предложение. Примерно Deluxe Reverb или Marshall JCM800. Ама със всичките им 1000 параметъра и настройки от Axe-FX III, да си ги базикам както искам, стига да искам , не само основните.4 points
-
Главният проблем при динамиката с процесор е, че за да имаш динамичен диапазон, трябва да можеш да го чуеш и усетиш, съответно ти трябва голяма гръмкост, сравнима с тази на усилвател. Което пък често налага в крайна сметка да свириш през усилвател и китарен говорител, проектиран за тези нива. Иначе, мониторните колонки, много би ги измъчил човек.4 points
-
Съобщение от модератор: @DANEV нанесени са последни корекции по твое желание В този пост ще сложа линкове към материали, които смятам за полезни и ще напиша моя начин на работа (вадене, свирене, философия и т.н.) Повечето са за по-напреднали китаристи. https://www.youtube.com/@TastyGuitarcom - любим канал в ютуб. Има уроци основно в направление блус, фънк, рнб и соул. https://www.youtube.com/@JackRuch - наскоро открих този канал. Много полезен за блус и по-конкретно ако искате да "подлютите" блуса си или иначе казано - да се научите как да вкарвате джаз елементи в блуса. https://drive.google.com/drive/folders/16xh7X1RmhCCsj0jmbEd-sI6UMJ_NxQeV - Guthrie Govan Words of Wisdom Clinic в 5 части - Отдавна не съм го гледал, но това е поглед на музиката в по-широк аспект. https://www.youtube.com/watch?v=tELIgr96WcM&ab_channel=Guitarist String Bending Masterclass в 5 части отново на Guthrie Govan - отново нещо, което периодично гледам и преоткривам. https://www.youtube.com/watch?v=IEPw06KxdOY&ab_channel=แบงค์กาโม่ - Ross Bolton Funk Guitar в две части. Много полезно! Преди време за мен бяха много полезни уроците на Lick Library - https://www.licklibrary.com/learn Scott Henderson - Outside the blues в две части - https://www.mymusicmasterclass.com/premiumvideos/scott-henderson-outside-the-blues-guitar-masterclass-videos-1-2-and-play-alongs-bundle/ Полезно за по-напреднали, които искат да избягат от клишето. Отново урок, който периодично гледам и преоткривам. Можете да разгледате уроците на Robben Ford, Andy Timmons, Joe Bonamassa, John Scofield и Mike Stern в YouTube, вярвам, че ще откриете полезни неща и там. https://www.youtube.com/@RicardoDeGaspari/videos Полезен канал за учене на песни. Този човек доста точно показва. Аз лично, когато уча дадена песен или инструментал, намирам човек, който я свири максимално добре според моите виждания (обикновено това значи да е максимално близо до оригинала), научавам я оттам и след това допълнително слушам оригинала, както в оригинално темпо, така и в забавено и слушам за детайли (кои ноти са ударени с перце, кои са легато, дали има рейк или не, правилната динамика, звукът на китарата, баланса спрямо другите инструменти, какви точни техники на свирене са използвани, фразиране, артикулация, звукоизвличане, абсолютно точното изсвирване като ноти и ритъм на всичко), понеже дори най-добрите уроци на песни в YouTube проускат понякога някои детайли, а аз се старая в повечето случаи да бъда перфекционист и дори така след време преоктривам нещо пропуснато. Често е така, и когато напредваме. Преди години не сме чували толкова много от нещата, които чуваме сега (поне при мен е така). След детайлизирането на нещата започвам да слушам песента основно в оригинално темпо, за да свикна с нея и най-накрая я записвам, след което правя микс. Обикновено всичко това е за удоволствие, макар че последните години ми отнема повече време и енергия. Пропуснах да напиша, че ако има, намирам и изолиран трак на инструмента, който ще записвам (понеже понякога свиря сола на пиано/бас/саксофон...). Там се чуват неща, които понякога в общия звук пропускаме. Също така слушам най-различни варианти на съответната песен или инструментал (от лайфове на оригиналния изпълнител, от кавъри...) и си открадвам, каквото си харесам, ако реша да разнообразя оригиналия студиен запис. На някои места вкарвам и от себе си (мнението ми е, че така или иначе вкарваме от себе си, в случая имам предвид тенденциозно), но според мен е важно да изхождаме от знание (тоест да знаем оригинала, да сме слушали, да имаме поглед и т.н.). Наблюденията ми са, че много често "Искам да свиря като себе си" е оправдание и мързел, понеже на съответния човек не му се занимава, с както виждате доста сериозния труд, който трябва да положи, ако иска да е в услуга на музиката, а не на "бизнеса". Един от моите учители казва: Красотата е в детайлите и аз съм абсолютно съгласен с това твърдение. За по начинаещи и като цяло по-комерсиални песни: https://www.youtube.com/@GuitarZero2HeroExpress/featured https://www.youtube.com/@Mr.Tabs.Guitar.Lessons/featured В Уроците на Jamtrack central, Truefire и Jamplay също има страхотни материали. Имах платен акаунт в Jamplay и Artur Menezes беше един от учителите там, който е много готин блус китарист. По принцип бях взел абонамента за Mike Lettieri, който също има готини уроци там. За упражнение препоръчвам приложението IReal Pro. Можете да го купите от App store или тук: https://www.irealpro.com/ Там има прогресии на различни песни или блус схеми, 2-5-1 и много други, в които можете да променяте темпо, какви инструменти да свирят, в какъв стил да свирят и много други неща. Уроците на Josh Smith и Kirk Fletcher в YouTube също препоръчвам. Да свириш добре най-вече изиксва изключително много работа по мое мнение. Слушането и имитацията на големите в бранша' е най-добрият път според мен за достигане на добро ниво. Черпим дирекно от извора. Теоретичната подготовка също не трябва да се подценява - да знаем какво правим, лично аз мисля по степени, което отново научих от същия учител, който казва приказката за детайлите и за радост е член на тази група. Какво имам предвид под мислене по степени - Най-простият пример е с блус прогресия: Приемаме, че сме в тоналност "Ла" и свирим мажорен блус: Първият акорд е A7, който произлиза от миксолидийски лад и степените върху, които се строи са: Основни - 1-3-5-7, което прави арпеж и надстройка - 9-11-13 (което прави още един арпеж). Именувани биха били: A-C#-E-G-B-D-F#. Правим същия анализ и на останалите два акорда от блус схемата (D7 и E7). Могат и трите да се третират така. Началото е да се научим да разрешаваме на основните степени на акордите, упражняваме се винаги да свирим 1ва степен на всеки, после 3та, 5та и 7ма по същия начин. Впоследствие се учим да имаме гласоводене - Да изсвирим например 3та степен на A7 и да отведем на следващия такт до 5та на D7... Темата е много дълга, но това е едно добро начало за този начин на мислене. Много е важно в музиката да разрешаваме. И теоретичните познания ни помагат да го правим. Разбира се е хубаво да стигнем момент, в който тези неща работят на фон за нас... Ние не мислим за тях, но те работят... Което е следствие на много упражнения... Ако има интерес към това, ще направя още един пост с по-подробни обяснения конкретно за мисленето по степени. Ще се радвам да споделите вашия начин на работа, както и материали, които считате за полезни. Надявам се да се намери за полезно това четиво, стана доста дългичко.4 points
-
4 points
-
Най-трудното парче, което съм свирил на лайв... Беше си зор и това беше за първи път Отделно, че никога не го бях свирил прав... Трябва да се репетира и така, различно е...4 points
-
4 points
-
Хубавото е, че хората постоянно откриват нови приложения на AI. Спомняте си как неотдавна (примерно преди ковида) постоянно идваха нови хора във форума и питаха как да си махнат гласа от песента, че да си ползват караокето. И тогава започваха едни дълги обяснения, как вокалът трябва да е в средата, да няма много ривърб, да не е много силен спрямо подложката, оригиналът да е за предпочитане във WAV, а не в MP3 и всякакви такива условности. Днес обаче AI изобщо не се интересува какъв ти е формáта, къде е вокалът и как е бил обработван - той просто го маха. Наскоро ми се наложи да разделям водещ вокал от беквокали, за да останат само беквокалите и си мислех, че няма как да стане, понеже водещият вокал пееше също и втори глас (със същия тембър) върху тригласа на беквокалите, ама тая гад успя да се ориентира даже и за това. Любопитно ще ми е да си направя експеримент с песен, на която само основният вокал си прави и заден триглас с прелитащи се гласове, докато импровизира нещо с мелодията - един вид да му дам задача с повишена трудност. Казвал съм го вече неколкократно из другите теми - "Много бързо се учи тая гад".4 points
-
Звучи ми все едно си пуснал две песни не мога да разбера кое точно е дефектното, сякаш всичко "спазва" 4/4, но не и акцентите и всяка партия си има неин groove. Съответно накрая е манджа с грозде4 points
-
4 points
-
Записите се забавиха с има няма една година, но дебютния ни сингъл вече е факт. Записахме и още две парчета по време на сесията, така че скоро ще има още4 points
-
Томан смъкват цените на доставките до 9.90 EU за България! https://www.thomann.de/blog/en/inside/lower-shipping-costs-in-8-additional-countries/4 points
-
То това е целта - нали така Ако всичко звучи както трябва - значи е както трябва.4 points
-
4 points
-
Това е тракът: Ако някой го иска с по-добро качество, да напише имейл и ще му го пратя в "wav".4 points
-
4 points
-
4 points
-
На 15 август е роден Oscar Peterson. Винаги съм се кефил да свиря пиано партии на китара. По този случай:4 points
-
Преди 30 години бях изолирал цял апартамент с корк - ама целия, дори коридора и входната врата, но ако е тънък, полза много няма...и като влизах в апартамента, малко се чувствах все едно влизам в някоя пещера. Иначе е красиво де, ако говорим за външния декоративен корк над другия отдолу (бях взел някакъв испански). А за пирамидите - май бъркаш вътрешното акустическо оформление с шумоизолацията. Това са 2 съвсем различни процеса когато ги осъществяваш и единственото общо между тях е принципът за количеството материал - "колкото повече - толкова повече". Имам неприятен опит със стиропор на листове (за звукоизолация) когато бях започнал да си правя студиото. Бяха ми останали много листове 2х1м с дебелина 6 (или 8 см., забравил съм вече) и реших да го оползотворя като допълнителен слой зад стените. Оказа се, че така на листове ефектът е по-зле, в смисъл че се получаваше резонанс в някои ниски честоти и усилване на звука, вместо обратното и се наложи да го махна всичкия и да мина основно на вата...много вата. А тоя пич със стиропора, ако наистина е сложил 50 см., може и да не даде резонанс на такава дебелина (особено ако е цял блок или залепени един за друг листове), но пък да скъсиш с по метър помещението на срещуположните стени...или трябва да ти е доста голямо, или да си голям ентусиаст...или и двете. При мен го има другия момент, че където и да съм бил, винаги съм бил на последен етаж, та този проблем със съседите отгоре, дето го имаш ти, при мен не е съществувал, но пък съм имал съседи отдолу и принципът за "пода", прилича малко като при този на "тавана". Когато човек ходи (особено с обувки или пък жена с токчета)...или пък мести някаква мебел, имаш пряк контакт на това, дето се мести - с пода, а в твърдите тела звукът се разпространява многократно по-бързо и по различен начин, отколкото във въздуха, така че се налага физически да изолираш с гума или някакви тампони, всички тези листове, дето си налепил на тавана, защото дори да се опират само на няколко точки в гипсокартона (примерно), през тези точки ти се пренася доста от звука и пак стига до тебе. Не съм правил досега никъде нищо с гипсокартон, затова нямам опит с него, но пода ми мога да го дам за пример - под него има изградена скара, в които отсеци е натъпкано голямо количество вата и като казвам "натъпкана", имам предвид не наредени листове, а ръчно съм ги тъпкал до откат, докато повече не може да поеме. Самата скара пък съм я изолирал от оригиналния под (преди ремонта) с гумени подложки, за да не предава надолу тропането и ходенето. Ефектът е много добър - в 3 през нощта (най-продуктивното ми време ) мога да пускам монитори + големи боксове (ако работя някакъв денс) с прилични децибели, без да будя съседа отдолу. Разбира се всичко това си има цена - помещението ми е скъсено от всяка една стена, а за да влезеш в него, трябва качиш "стълбичката" на издигнатия под. Освен това всеки градус остава в помещението и лятото без климатик е абсурд да преживееш, но пък зимата може и да не го пускаш много и да се отопляваш само от топлината, дето излиза от усилвателите, ако имаш много като мен. Така че всичко си зависи доколко искаш да намалиш шума, който влиза, респ. и който излиза от помещението - ако не е много, няма нужда да правиш някакви еквилибристики, но ако държиш ти самият да вдигаш джангър през нощта или пък ония над теб са прекалено шумни...трябва да вземеш по-сериозни мерки, защото физичните закони са си все още същите.4 points
-
4 points
-
Съгласен съм с musicman - от известно време нещата в тази област се развиват с такава скорост, че след някоя година може и да няма нужда от звукозаписни студия.4 points
-
Какво значи повече компресия? Сложи един компресор отпред и готово. Иначе без да се моделира самия усилвател е трудно да се предположи, коя точно марка лампи ще даде търсения резултат - с други думи въпрос на експеримент, който като всички експерименти може в крайна сметка - колкото и лампи да завъртиш да няма резултата, който търсиш. Принципно, за да работи по начина, по който са го обявили означава, че има определени параметри на крайното стъпало (ерго изходния трансформатор и напреженията), които са компромисни, а не оптимални за даден импеданс, както по принцип се правят нещата.4 points
-
3 points
-
Да ти кажа, когато се свири дори със софтуер, но през някакво хубаво крайно стъпало в кабинет, не ми е правило впечатление, намалянето на волюма на китарата да не води до изчистване на тона, или пък нещо да ми е ставала недопустимо по-тиха китарата. Поне при по-свестните софтуери от последните години. По-скоро, може би понякога хармоничната "сигнатура" не е съвсем-съвсем като на някой хубав лампов амп. Но това по-силно важи за разни по-класически усилватели с традиционно по-чист и сладък тон. За бичкия или поне хард-рок, и процесор ми е звучал добре, и истински лампов усилвател ми е звучал доста ръбато и неприятно. И тъй като на живо съм чувал и екстремни примери като това някой да звучи прекрасно с AmPlug в централното, все си мисля, че много често умението на музиканта да свири и да си оформя тона според това, с което в момента свири, е от най-решаващо значение. Пък и има някои шорткъти за постигане на хубав тон, съвсем вън от темата цифра vs. лампа, които не бих казал, че са свързани със изразходване на значителни средства Примерно едно Laney VC15-110R , в комбинация с компресор и 1-2 любими овердрайва/бустера, е мъничко ригче, не особено скъпо, а е voice-нато по такъв начин, че ти покрива средните, да кажем 70-80% от всички блус, бритпоп, рок и хеви тонове, които можеш да искаш и има гръмкости, подходящи както дори за вкъщи, така и за клубче и можеш с голям кеф да си свириш с него и на репетиция, и в клуб и вкъщи в ситуации, в които нито някоя 1-ватка, нито някой популярен по-голям и емблематичен амп ще ти свършат особена работа. А цялата работа ще струва доста осезаемо по-малко от някой нашумял процесор. А и нека не забравяме тонът, освен с китариста, колко общо има и с качествата и типа на китарата. Страт, Теле, Някой суперстрат или LP. Почти нищо общо, когато човек се заслуша в детайлите. А качествата - една пее сама, друга звучи като дъска. Нямало разлика, твърдят разни ютюбъри с много свободно време.... Но много се отплеснах.3 points
-
В този пост ще сложа линкове към материали, които смятам за полезни и ще напиша моя начин на работа (вадене, свирене, философия и т.н.) Повечето са за по-напреднали китаристи. https://www.youtube.com/@TastyGuitarcom - любим канал в ютуб. Има уроци основно в направление блус, фънк, рнб и соул. https://www.youtube.com/@JackRuch - наскоро открих този канал. Много полезен за блус и по-конкретно ако искате да "подлютите" блуса си или иначе казано - да се научите как да вкарвате джаз елементи в блуса. https://drive.google.com/.../16xh7X1RmhCCsj0jmbEd-sI6UMJ... - Guthrie Govan Words of Wisdom Clinic в 5 части - Отдавна не съм го гледал, но това е поглед на музиката в по-широк аспект. https://www.youtube.com/watch?v=tELIgr96WcM... String Bending Masterclass в 5 части отново на Guthrie Govan - отново нещо, което периодично гледам и преоткривам. https://www.youtube.com/watch?v=IEPw06KxdOY... - Ross Bolton Funk Guitar в две части. Много полезно! Преди време за мен бяха много полезни уроците на Lick Library, много от които са достъпни в Rutracker.org Можете да използвате моя акаунт: Username: Valentindanev Password: Du4I5 Оттам също: Scott Henderson - Outside the blues в две части Полезно за по-напреднали, които искат да избягат от клишето. Отново урок, който периодично гледам и преоткривам. Можете да разгледате уроците на Robben Ford, Andy Timmons, Joe Bonamassa, John Scofield и Mike Stern в YouTube, вярвам, че ще откриете полезни неща и там. https://www.youtube.com/@RicardoDeGaspari/videos Полезен канал за учене на песни. Този човек доста точно показва. Аз лично, когато уча дадена песен или инструментал, намирам човек, който я свири максимално добре според моите виждания (обикновено това значи да е максимално близо до оригинала), научавам я оттам и след това допълнително слушам оригинала, както в оригинално темпо, така и в забавено и слушам за детайли (кои ноти са ударени с перце, кои са легато, дали има рейк или не, правилната динамика, звукът на китарата, баланса спрямо другите инструменти, какви точни техники на свирене са използвани, фразиране, артикулация, звукоизвличане, абсолютно точното изсвирване като ноти и ритъм на всичко), понеже дори най-добрите уроци на песни в YouTube проускат понякога някои детайли, а аз се старая в повечето случаи да бъда перфекционист и дори така след време преоктривам нещо пропуснато. Често е така, и когато напредваме. Преди години не сме чували толкова много от нещата, които чуваме сега (поне при мен е така). След детайлизирането на нещата започвам да слушам песента основно в оригинално темпо, за да свикна с нея и най-накрая я записвам, след което правя микс. Обикновено всичко това е за удоволствие, макар че последните години ми отнема повече време и енергия. Пропуснах да напиша, че ако има, намирам и изолиран трак на инструмента, който ще записвам (понеже понякога свиря сола на пиано/бас/саксофон...). Там се чуват неща, които понякога в общия звук пропускаме. Също така слушам най-различни варианти на съответната песен или инструментал (от лайфове на оригиналния изпълнител, от кавъри...) и си открадвам, каквото си харесам, ако реша да разнообразя оригиналия студиен запис. На някои места вкарвам и от себе си (мнението ми е, че така или иначе вкарваме от себе си, в случая имам предвид тенденциозно), но според мен е важно да изхождаме от знание (тоест да знаем оригинала, да сме слушали, да имаме поглед и т.н.). Наблюденията ми са, че много често "Искам да свиря като себе си" е оправдание и мързел, понеже на съответния човек не му се занимава, с както виждате доста сериозния труд, който трябва да положи, ако иска да е в услуга на музиката, а не на "бизнеса". Един от моите учители казва: Красотата е в детайлите и аз съм абсолютно съгласен с това твърдение. За по начинаещи и като цяло по-комерсиални песни: https://www.youtube.com/@GuitarZero2HeroExpress/featured https://www.youtube.com/@Mr.Tabs.Guitar.Lessons/featured В Уроците на Jamtrack central, Truefire и Jamplay също има страхотни материали. Някои от тях ги има в рутракер, други са платени. Имах платен акаунт в Jamplay и Artur Menezes беше един от учителите там, който е много готин блус китарист. По принцип бях взел абонамента за Mike Lettieri, който също има готини уроци там. За упражнение препоръчвам приложението IReal Pro. Можете да го купите, можете и в нета да го намерите пиратско (както направих аз ). Там има прогресии на различни песни или блус схеми, 2-5-1 и много други, в които можете да променяте темпо, какви инструменти да свирят, в какъв стил да свирят и много други неща. Уроците на Josh Smith и Kirk Fletcher в YouTube също препоръчвам. Да свириш добре най-вече изиксва изключително много работа по мое мнение. Слушането и имитацията на големите в бранша' е най-добрият път според мен за достигане на добро ниво. Черпим дирекно от извора. Теоретичната подготовка също не трябва да се подценява - да знаем какво правим, лично аз мисля по степени, което отново научих от същия учител, който казва приказката за детайлите и за радост е член на тази група. Какво имам предвид под мислене по степени - Най-простият пример е с блус прогресия: Приемаме, че сме в тоналност "Ла" и свирим мажорен блус: Първият акорд е A7, който произлиза от миксолидийски лад и степените върху, които се строи са: Основни - 1-3-5-7, което прави арпеж и надстройка - 9-11-13 (което прави още един арпеж). Именувани биха били: A-C#-E-G-B-D-F#. Правим същия анализ и на останалите два акорда от блус схемата (D7 и E7). Могат и трите да се третират така. Началото е да се научим да разрешаваме на основните степени на акордите, упражняваме се винаги да свирим 1ва степен на всеки, после 3та, 5та и 7ма по същия начин. Впоследствие се учим да имаме гласоводене - Да изсвирим например 3та степен на A7 и да отведем на следващия такт до 5та на D7... Темата е много дълга, но това е едно добро начало за този начин на мислене. Много е важно в музиката да разрешаваме. И теоретичните познания ни помагат да го правим. Разбира се е хубаво да стигнем момент, в който тези неща работят на фон за нас... Ние не мислим за тях, но те работят... Което е следствие на много упражнения... Ако има интерес към това, ще направя още един пост с по-подробни обяснения конкретно за мисленето по степени. Добавям линкове и информация и ще допълвам, когато откривам или се сещам за други материали или по препоръка от други хора от групата. Този канал е препоръчан от Денис Александров: https://youtube.com/@vertexeffectsinc Интервюта на известни музиканти: Как записват, каква апаратура използват, процесът на работа и т.н... Днес се сетих за мой любим канал за представяне на ефекти: https://youtube.com/@prymaxedemos Добре обяснено, без излишни приказки и с много добро свирене и контекст. Още един, за който се сетих сега: https://youtube.com/@pauldavids Различни неща свързани със свиренето на китара. В момента гледам интервю с Matteo Mancuso, които споделя полезни неща свързани основно с импровизацията. Rick Beato предполагам е познат за всички, но споделям и неговия канал. Интервюта, съвети, информация от "кухнята" и какво ли още не в този канал: https://youtube.com/@rickbeato Ще добавя и няколко канала на българи: Христо Вичев: https://youtube.com/@hristovitchev Материали, които могат да ви дадат друг поглед над китарата (в по-широк аспект и на музиката). Николай Карагеоргиев: https://youtube.com/@nikolaykarageorgiev Много добри ревюта без излишни приказки поднесени с майсторско свирене. И не само това. Георги Пармаков: https://youtube.com/@georgiparmakov Разнообразен материал: Български песни, които са кът' за намиране, а някои са и доста трудни и обикновено акордите, които има в интернет са грешни. Информация за апаратура Информация за записване и смесване Полезни видеа като например целия майсторски клас на Ангел Дюлгеров от София лайв клуб и др... Петър Георгиев (Пешо китарата) https://youtube.com/@petergeorgievmusic Уроци за български песни Уроци за различни техники при свирене на китара и др... Ще се радвам да споделите вашия начин на работа, както и материали, които считате за полезни. Надявам се да се намери за полезно това четиво, стана доста дългичко.3 points
-
3 points
-
3 points
-
Off/ Ей това съм си го мислил още от 90-те...всичките ни поп-фолк "звезди" са всъщност толкова истински звезди, колкото и звезди са примерно огледала, разположени в околоземна орбита - гледайки ги от Земята блестят и приличат на звезди, но не са и са само за местна консумация ; отдалечиш ли ги малко, вече спират да блестят и никой не им обръща внимание. П.П. Ама само какво сравнение направих.3 points
-
3 points
-
31 годишен блус... Гибсън и Фендер... Birthday Blues в два варианта. 1. Fender Stratocaster Custom shop limtied edition 1957 2. Gibson Les Paul Standard 60s Апаратура: Mesa Boogie Lonestar Special 1X12 JHS Double Barrel - Morning Glory страната в комбинация с драйв канала на кубето + Friedman BE-OD TC Electronic - Flashback X4 Dunlop Wah - 95Q За по-добро качество: 1. https://youtu.be/N1nLxKo6Ciw?si=G65hFa6dfLOrQmF8 2. https://youtu.be/brKPNQKel2U?si=rXlRvfnQMSReY8RO Кое ви допада повече?3 points