
yamaha
Members-
Posts
1384 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
151
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by yamaha
-
Koobenot-oвски вълнения по запояването и кабелите
yamaha replied to Koobenot's topic in Изработка и ремонт
Това имах предвид - ако забележиш нещо с ушите, потвърди го с уреда, а не обратно. -
Koobenot-oвски вълнения по запояването и кабелите
yamaha replied to Koobenot's topic in Изработка и ремонт
Първо тествай "на уши" и след това с уред...щото има и едно, дето се казва психоакустика...и друго, дето му викат "въображение". -
Не са го пели при мен...и даже не ги познавам. То в днешно време вече почти не останаха невъзможни неща и това включително също мога да го направя, но за да стигна до поносим краен резултат ще ми коства много време, а време в момента нямам никакво, отделно задачата не е платена (то и за такава глупост не виждам кой би дал пари изобщо), така че реших проблема по друг път - хем няма да има артефакти, хем пътят се явява 'шорткът' и няма да ми отнеме много време. П.П. И пак по въпроса за обучението на AI - в моя случай дори нямаше и да има нужда да го обучавам темброво като знам до какво ниво са стигнали във ваденето на гласове и инструменти. Достатъчно беше да му изсвиря по MIDI женската партия и да му кажа, че това искам да остане, пък ако иска мога и да му помогна още, като му изсвиря и мъжката партия, която да махне (проблем евентуално би се получил ако има и инструмент, който е в унисон с мъжкия вокал, но това се решава лесно). Чакам кога някой ще се сети да въведе това улеснение за всички нас и като гледам с какво темпо напредват, мисля, че ще е скоро.
-
Има такива, дето може да ги обучаваш, но за определени задачи, а между тях няма такава за беквокали или диференциране на различни тембри по едно и също време. Вадил съм много неща с LALAL, понеже доста напреднаха за последните 6 месеца, вадил съм и други, почти невъзможни на пръв поглед неща от комплексен запис с още по-добри алгоритми от тези на 'лалал'-то, но в случая който описах положението е малко по-различно и както и да го разделям, винаги получавам артефакти, които развалят целия резултат. Нямам нищо против артефактите, стига да не минават някаква поносима граница, но тук определено я минават.
-
По мои наблюдения и преди AI-то де-ессерите си се справяха съвсем добре. П.П. Я да питам нещо, че и без това сме в подходяща за въпроса тема. Задачата е следната - имаме дуетна песен (мъж+жена), на припевите пеят заедно на интервали (терци, сексти и т.н.). Как да изкарам само женския вокал, а мъжкият да остане или пък обратното? Реално женският глас не се явява беквокал, а солираща партия, макар и да не пее основната мелодия, а само да я разкрасява. Някаква идея за конкретно AI, което може да раздели двата гласа? Евентуално някое такова, което се поддава на обучение, защото в куплетите ги имам поотделно и бих могъл да го обуча какво да търси в припевите.
-
Така и предположих...щом ще ходиш чак до Хималаите за сол, колко му е да прескочиш до Иракли за малко пясък, така или иначе ти е по път.
-
Само да питам - пясъкът от черноморските дюни ли е или обикновен? Между другото акордови функции също могат да се пишат в онова със стария интерфейс, дето го постнах горе.
-
Това горе не съм го разглеждал, но ми се струва, че е на нивото vArranger2, който от цяла вечност си стои все на втора версия и съответно клипът, който слагам долу е отпреди 10 години. Преди време ми хареса, понеже с вградените саунди свиреше нелошо за софтуерен аранжор, а покрай поддръжката на GM, GM2, GS, XG и разни модели на Кетрон, също така стандартно си вървеше с 3 интрота, 3 ендинга, 4 брейка и 4 основни секции + разни бонуси като рифове, следене на баса при обръщение на акордите, делене на клавиатурата на независими секции (3 за лява ръка + 4 за дясна) и т.н. Зареждал съм всякакви стилове от различни модели на Ямаха, Корг, Роланд, Текникс, ама не всички вървят коректно с баланса и инструментите (най-вече дръм секцията), но пак си зависи от стила де - дали е оригинален от фирмата или някой сам си го е правил, респ. не е спазил всички спецификации при миди указанията.
-
За мен някои нови чисто маркетингови опции също не са много важни, още повече, че и без да имам в клавишните си инструменти APP-ове, дори и с липсата на смартфон и др., с минимални допълнителни покупки на нищожни цени, пак си имам безжична миди връзка с основния ми компютър или пък с допълнителен педал си обръщам страниците на PDF-нотите, така че почти всяко липсващо нещо си има лесно решение. Накратко, за да се ориентирате какво има едното и какво няма другото. В 710 има семплиран Бехщайн и то най-добрият им концертен роял D 282, който не само, че струва над 200 000 долара и тежи над половин тон, но и има убийствен саунд, а Касио са се справили много добре при имплементирането му в 710. Освен това 550 е с 4 говорителя, 710 е с 6 и мощността им като цяло е по-голяма и даваща по-обемен звук. Самите симулации в 710 са много детайлни с настройки в 10-степенна скáла, докато в 550 са по-опростени с по 4 стойности. Не съм свирил на AP-550, който е с "новоизмислената" от Касио в последните им модели "Smart Hybrid Hammer Action Keyboard" (710 е с класическата "Tri-sensor Scaled Hammer Action Keyboard Ⅱ"), но водейки се от двата модела пиана на Касио, които жена ми ползва при обучението на децата в школата, едното Касио е по-стар модел с клавиатура без думичката "смарт" (btw това "смарт" няма нищо общо с AI, просто ползва интеграл, който следи за начина на натискането на клавишите), а другото й Касио е по-нов модел и е с тази така наименувана smart-клавиатура...ами честно казано клавиатурата на стария модел ми харесва повече. Това е в общи линии, за мен по-стойностно пиано е AP-710, но ако детето иска да си го свързва с телефона, 550 също ще му свърши работа, защото като цяло не е лош модел. Да, липсват му неща, дето има по-големия модел...сега се сещам, че май няма и Line-in входове, които 710 има, но пък като отчетем, че все пак става дума за дете в началото на обучението си...и по-малкият модел също е подходящ, а ако някой ден детето напредне дотам, че моделът му се види "тесен", винаги може да го продадете и да му вземете нещо още по-добро.
-
Ако приоритет за вас е апликацията и по-новия модел, тогава взимате 550 ; ако по-важно за вас е самото свирене, реакцията на клавиатурата, саунда и повечето опции, тогава взимате 710. Да, по-стар модел е от 550, но започва със 7хх и поради това се пада по-висок клас. Нещо подобно на това, когато си взимате компютър с интелски процесор - може да си вземете такъв с i5 от по-ново поколение, но с по-малко кеш или пък да си вземете с i7 от предишното поколение, но с по-голям кеш и поддръжка на HT (примерът ми е напълно произволен ).
-
И двата инструмента са много добри - и като саунд, и като клавиатура, с достатъчно много виртуални симулации и по памет Касиото май беше с повече на брой настройки, вероятно по причина, че се пада в средата и дори малко в горния край на AP-серията им, докато клавиновата на Ямаха е най-малкият модел в CLP-серията им. И тъй като всяко едно от пианата си има съответните предимства и недостатъци, а също и собствен "характер" - щом сте се спрели точно на тези 2 модела, добре е някъде да ги пробвате на живо и да вземете пианото, което ви допадне на първо усещане.
-
Понеже не разполагам с много време, ще го обясня накратко, а съм сигурен, че във форума има много колеги, които ще ме допълнят. Първо - инструментите, за които става дума не са синтезатори, а аранжори. Сетовете, които се продават са предназначени за определени модели и почти винаги продавачът указва за кои модели са съвместими неговите сетове, но не разчитай на пълно съвпадение между различните модели, тъй като винаги има разлики спрямо оригиналния модел, на който е правен сета и прозвучаването му на някой друг модел от същата фирма...като цяло са ползваеми на модел от друга серия и въпреки, че повечето от тях имат конвертор - напълно възможно е някои инструменти да са други, дръм сетовете да не съвпадат и балансът между инструментите да не е този, който би трябвало да е, но това се поправя с известни редакции в самия инструмент. Сетовете, за които питаш какво са - това са различни ръчно правени стилове (ритми), които обикновено вървят комплект с някои пак ръчно "докарани" специфични саунди, които аранжорът би трябвало да си ги намери сам в сета. Моделът, който си избрал е любителски, така че не разчитай на нещо кой знае какво и най-вече на звуковото съвпадение с горната PA серия на Корг, защото разликите или по-точно липсите в ЕК-50 на това, което има про-серията са твърде много.
-
Може и да е 'слушалки' в единствено число.
-
Всъщност май трябва да се поправя, понеже оня пост не го прочетох много внимателно и мислех, че става дума за разликите между стрийминга на Епъл и някой друг стрийминг, просто защото сме в тема с такова заглавие. Като цяло Епъл наблягат много на добрия звук и това го забелязах още преди много години, когато имах някакъв MP3 плейър и го сравнявах с iPod-а, който току що бях си купил. И все пак ми се струва, че е малко пресилено да чуваш разликите в кола с всичките допълнителни шумове, колкото и да ти е хубава системата в колата, понеже за такива фини детайли се искат хубави слушалки или монитори, спокойна обстановка и известно напрягане на слуха.
-
За да не се повтаряме с писанията, понеже надали ще кажем нещо по-различно, хвърлете един поглед на тази тема и мисля, че ще си изясните какво ви трябва. Там е писано достатъчно и за дигиталните пиана, и за акустичните, и за лошите съседи, че даже и за "задръстените" учителки, живеещи все още в миналия век (да ме прощават тези, които са се разпознали). А иначе 3000 лв. е добра сума за ново дигитално пиано от средния клас, но със старо не рискувайте, освен ако не е много изгодно като цена и в идеално състояние на всеки един клавиш, сензор и т.н. Отделно се предполага, че "втората употреба" най-вероятно ще е и по-стар модел, а технологията в тази област се развива много бързо, така че най-добре ново с гаранция от магазин. А когато си изясните какво точно ви трябва, тогава можем и да дадем допълнителни съвети.
-
На място или докато караш колата? Докато работи двигателя (ако не е електричка) или само с околния шум? Това вкарване във филми отдавна го гледам при някои хора и няма избиване от главата, щото си е почти като при плоскоземците и кемтрейлсовците - няма спасение. A за яките кабели, свързващи системата в колата с колоните, които насочват електроните по много специален начин, който така подобрява звука, че...за тях пък изобщо не искам да говоря, щото им трябвало малко време за разсвирване, но пък като загреят направо...
-
Честито! А това, че клавишите са малко по-тежки от тези на рояла, където свирят на продукциите е добре, защото на детето ще му е по-лесно когато свири там, а и не е гаранция, че някой ден няма да се наложи да свири на друг акустичен инструмент с по-тежка клавиатура. Във всички пиана от този клас със сходна цена винаги има компромиси, независимо от фирмата производител, но пък всичко това се компенсира от по-ниската цена. А и винаги може да включите към пианото външно озвучаване от някаква стереоуредба (примерно) и нещата ще си дойдат на мястото. Акустиката на помещението, в което е пианото също е от значение...гледам, че във вашето май има доста гладки повърхности (под, стени, таван) за отразяване на звука от пианото.
-
relay g30 LINE6 RELAY G30 - проблем с "чифтосването" и с един БГ сервиз!
yamaha replied to Лими's topic in Изработка и ремонт
Добро предположение - досега май не съм чувал някъде да правят връзка със записани импулси. Всъщност нали и ти имаше двойка G-MARK - по-стар модел е и е VHF, но все пак няма ли я и при теб тая опция? -
relay g30 LINE6 RELAY G30 - проблем с "чифтосването" и с един БГ сервиз!
yamaha replied to Лими's topic in Изработка и ремонт
90+% да, даже практически е сигурно "да", но за всеки случай съм си оставил вратичка, ако купиш и пак не се намерят по закона на Мърфи. Все пак фирмата е стабилна и е предвидила всичките тези отделни покупки на трансмитери и ресийвъри. Преди много години бях купил от китайците някакъв UHF единичен хедсет - предавателят за кръста + "диадемата", който даже можеше да мести честотите, след това купих отделно и приемника му, мислейки си, че все ще си намерят честотата, но уви - минах през всеки един мегахерц и килохерц без никакъв ефект, но тук говорим за китайска стока, която никога не е ясна каква ще излезе до момента, в която я получиш и започнеш да я пробваш, дори и да си я купил в комплект, така че примерът ми отново не е релевантен. В интерес на истината и между китайците има изключения, най-вече при фирми, които държат на продукцията си, но извън Китай не са много известни. Koobenot знае, че напоследък понакупих малко евтини микрофони за разни детски концерти (да не ме е яд като счупят нещо) - с дръжки, хедсетове, че дори и двойка 'брошки'. Та между моделите имам 2 комплекта на G-MARK, която ме изненада приятно не само с добрия си звук, но и че честотата няма нужда да я местиш (макар, че може), а само насочваш микрофона или предавателя на хедсета към майката и по IR те си уеднаквяват честотите ако са различни. -
И аз това имах предвид. При мен са записвали хора от София, Търговище и т.н., но с репетициите на групи е различно, пък и се предполага, че ще е систематично. ...и да ги почерпиш по едно кафе...или бира, според случая и сезона.
-
FP-30x е добър избор за дете на тази възраст, а N1X го оставете за по-нататък. То е висок клас за претенциозни пианисти със сложен репертоар и е от тези пиана, за които споменах - механика като на акустичен инструмент и оптични сензори....само дето струва много...и тежи много.
-
relay g30 LINE6 RELAY G30 - проблем с "чифтосването" и с един БГ сервиз!
yamaha replied to Лими's topic in Изработка и ремонт
Поласкан съм, че питаш мен, при положение, че Динакорд даже не са му ги оправили. Нямам опит с Line6, само знам, че са на 2.4Ghz и че могат да предават едновременно на всичките 6 канала, но при положение, че ресийвърите не намират сигнала на нито един от каналите от въпросните трансмитери, логиката ми е за някакъв проблем в тези трансмитери, а това, че показват сигнала от китарата не е гаранция, че нямат дефект някъде по веригата в предаването. Преди много години съм имал проблем с намирането при една двойка немски микрофони с 'майката' - единият работеше перфектно, вторият от време на време загубваше връзка, но това беше отдавна, честотата на която работеха беше мегахерцова и примерът не е релевантен с неговия случай. -
Ситуацията май клони към "двама са малко, трима са много". И единият вариант има предимства и недостатъци, и другият също. В Пловдив няма как да преустроиш апартамента си в това, което искаш, по обясними причини. Ако вземеш помещение или помещения под наем, ако наемът е малък, локацията вероятно ще е лоша и обратно. Освен това да влагаш немалко средства в направата на специализирани помещения, без някаква предварителна гаранция за възвръщаемост, после всеки месец да ти върви сума за наема, която отлита безвъзвратно, а накрая просто напускаш и пак нищо не е твое...не знам, не ми се струва добра идея. Според мен смисъл има само ако помещенията са си твои и не се харчиш всеки месец, а и неведнъж съм бил свидетел как някой развива бизнес някъде под наем, по някое време му тръгва бизнесът и следващата година наемодателят вече му иска друг наем. А щом можеш в Хисаря да си направиш това, дето ти се иска (вероятно много по-евтино и лесно, отколкото в Пловдив), защо не хванеш за начало ония от "15-те лалета" на Мими и Развигор, дето всяка година се явяват на конкурса там...и са много народ, готова клиентела с мерак да си запише песен. После като те научат, ще започнат да идват и други, индивидуални или групи...само не съм сигурен относно репетиционната дали изобщо ще тръгне като такава, понеже студио в Хисяря е едно, но репетиционна там малко съмнително...пак не знам де, нямам много поглед върху местната самодейност.
-
Винаги се радваме, когато сме полезни на някого. А на госпожата, която слага всичките дигитални пиана в един кош, нещо което дори аз не правя, защото разликата между различните класове е огромна както в дизайна и конструкцията, така и в цената (която може да варира от трицифрена до петцифрена сума), та на госпожата може да й кажете, че между дигиталните пиана отдавна има т.нар. хибридни инструменти, които наподобяват 1:1 акустичния инструмент, като се започне от дължината на лоста на всеки клавиш, дървената (или заменена с карбон) механика, та чак до чукчетата, всяко от които е със същата тежест както е в акустическия инструмент ; единствено липсват струните, а "лентичките", от които тя се опасява, са всъщност оптически сензори, които са вечни. Лошото само е, че този клас инструменти струват много и тежат много, обикновено винаги над 100 кг.
-
Не само...Нали си спомняш една тема, дето един от съфорумците ни (забравих му ника), разправяше за сина си, който е студент (пианист), и който беше спечелил първа награда на един конкурс в Полша. И без значение, че по конкурсите се свири само на акустични рояли, момчето отишло в магазин да си купи едно хубаво електронно пиано да си репетира вкъщи и понеже свири сложни неща, търсел най-доброто. Опитал разни ямахови 'клавинови' и други пиана от най-високия клас, нищо не му харесало и на излизане случайно се спрял до едно Касио от GP-серията, дето се харесали от пръв поглед. Така че нито 2025-та е 1995-та, нито Касио е това, което беше преди 20 години и изобщо нещата с техниката като цяло не е това, което беше преди. Дори и аз мога да дам пример - освен да съветвам разни родители и да им купувам пиана за децата според финансовите им възможности, понякога давам съвети и на колеги пианисти. Преди 2-3 години една позната, която е корепетиторка в музикалното училище искаше да й дам съвет съвет за еди-какви си пари какво може да вземе, така че да може да си репетира вкъщи. Сумата не беше голяма и затова й описах подробно няколко модела от ниския и средния клас (по спомени - P-145, ES520, FP-30X и една Привия на Касио). Казах й какво има и какво може да очаква от всеки един модел, като не пропуснах да наблегна, че P-145 има най-дървената клавиатура от всичките, понеже е с новата GHC, която пък е почти същата като старата GHS с двата сензора, а и понеже я знам, че е пианистка и сигурно няма да й хареса. След време ми се обади, че била ходила някъде да пробва и там имало P-145, тя посвирила малко и взела точно него, щото й допаднал. Та щом на човек, постоянно свирещ на акустични пиана може да му хареса клавиатурата точно на P-145, значи със сигурност ще му харесат и клавиатурите на останалите изброени.