Jump to content
Българският форум за музиканти

musicman

Admin
  • Мнения

    6319
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Топ дни

    290

Всичко публикувано от musicman

  1. Тук вече става така, че вместо някои хора да плащат на композитори и продуценти да им направят парчето, ще плащат на AI, и въпросните композитори и продуценти ще останат без работа в предишния си вид. Но точи проблем го има от началото на индустриализацията и хората сме оцелели някак си. Първоначално машините са сменяли хората, сега вече и AI. Но това е дискусия за друга тема. @TONY, не важно името на групата, в интерес на истината не е изобщо от калибъра на ПИФ и Остава, даже не го помня, не са ми познати като група за първи път срещам тяхното има. Но ти много добре си схванал идеята на темата. Хората и ИИ се обучават по един и същи начин. Ако искаш някой да плаща за това ( в случая ИИ ) покажи, че и ти го правиш.
  2. В случая не става дума за тях а за друга група. Не съм чел техните позиции и не мога да взема отношение. Но тук става дума за морал. Ако ти правиш нещо е ОК, ако ИИ прави същото нещо - ужас. Сигурен съм, че нито една стотинка не е отишла в джобовете на нито една група от обучителния процес на "моите" протестиращи.
  3. От известно време наблюдавам как някакви хора се оплакват от това, че изкуствения интелект се обучава с песни запивани и издавани от изпълнители, на които не им се плаща за това, че изкуствения интелект се обучава с техните песни. И вчера във Facebook попаднах на една българска група, която е написала следното: И се замислих, аз ли не разбирам или какво изобщо става. Събрах най-любезния си тон и отговорих следното: Интересно ми е какво мислите вие по този въпрос. Ето моите малко по-груби разсъждения: Без да искам да обидя никой, ама това е най-абсурдното оправдание някой да не твори, което съм чел през живота си. Даже направо не мога да повярвам че някой може да измисли такова нещо. Нека сравним фактите. “отказваме да участваме в среда, в която творческият труд се използва за обучение на системи за генериране на музика без ясни правила, прозрачност, съгласие и справедливо възнаграждение за авторите и изпълнителите”. Искам да попитам как се учим ние, хората да “генерираме” музика? Не е ли точно по същия начин. Слушаме любимите си групи и първоначално опитваме да подражаваме на тях - свирим техни кавъри. След това измисляме “наши” парчета, но не можем да избягаме от влиянието на групите от които сме се учили. Вие не сте ли минали по този път? Минали сте. Всички сме минали от Бах, Моцарт и композиторите преди и тях, до Бийтълс, Пърпъл, Мейдън и който се сетите. Всеки се е учил от някой преди него. И в такъв случай е логично да ви попитам: Колко пари платихте вие на вашите любими групи, за това, че сте се учили от тях? Да кажем, че на запад това горе-долу е регулирано. Там хората си купуват музиката, която слушат в магазина и парите отиват при изпълнителите. Или си купуват транскрипции на любимите си песни или албуми от музикалните книжарници, парите от които отиват също при групите или изпълнителите. Аз не знам на каква възраст сте, но аз (на 52 г.) като малък, та до преди 15 години някъде не съм имал нито една оригинална касета или компакт диск. Да не говорим за ноти или табулатури. По това време имаше “студиа” за запис, където даваш касета и ти записват нещо от техния каталог. След това торенти и т.н. Нито стотинка, цент или евро не е отишло по сметката на някоя група. Ноти и песни? От Славейков. Преснимани. После на “Синьото” кафе имаше школи на Трой Стетина - пак преснимани. После Юбиса Бизнес и др. Забележете, до тук тук говорим за това за което съм дал пари. За касетите записани при приятели или нотите преснимани от приятели няма никави дадени пари. Та тези хора в някакъв друг свят ли са живели? Какъв е техният принос за благосъстоянието на любимите им групи от които са се учили? Имаше ли “ясни правила, прозрачност, съгласие и справедливо възнаграждение за авторите и изпълнителите”? Техният музикален напредък не се ли е изградил върху “труда на хора, които нито са попитани, нито защитени”? Отношенията между творците и групите от които са се учили бяха ли “поставени върху ясна, етична и справедлива основа”? Къде е “защита на авторството, човешкото творчество и правото всеки творец да знае кога, как и за какво се използва неговият труд” преди изкуствения интелект? Съжалявам, обаче смятам позицията на тази група за безпринципна и откровено лицемерна. Кажете ми "къде бъркам"?
  4. Аз на 12-ти мисля да ходя, но ако ида по-рано, непременно ще се обадя
  5. Подкрепям Тони за TS, ако има един драйв който да трябва да избера, това ще е Tube Screamer-a.
  6. Страхотни придобивки, честито!
  7. Точно това се опитвам да разбера. Дори да нямат все още прецедент, като натиснат някой по-малък производител, вече ще имат. И после всичко що е в Щатите трябва да се съобразява.
  8. Понеже нищо не разбрах от текста на английски, помолих Gemini да ми го преведе като за по проС човек: Надявам се да е полезно и за други. П.П. абе Fender си е Fender, аз имам един Страт и един Acoustasonic Jazzmeister и съм доста доволен. Подчертавам дебело, че това са добре подбрани и/или оправяни при лютиер бройки. Качеството на Fender, за мен не отговаря на парите, които струват тези инструменти, а те не са евтини. Но въпреки това, в плановете ми влизат и Tele и Precision Bass. То е ясно, че големите риби винаги ще искат да изядат по-малките, но Suhr (примерно) да не би да са по-евтини?
  9. Здравейте, колеги! Реших да пусна тази тема, защото нещата в китарния свят взеха много грозен обрат през последните дни. Сигурно някои от вас вече са мернали видеата на Phillip McKnight и Tone Nerd в тубата. Fender са започнали масирана атака и разпращат cease and desist (предупредителни) писма до малките boutique билдъри в Щатите и Европа. Доколкото разбрах, всичко тръгва от едно спечелено дело в Дюселдорф (Германия) през март, където съдът решил, че формата на Stratocaster-а е "приложно изкуство" и се пази от европейското авторско право. Сега юристите на Fender (от кантората Bird & Bird) използват това, за да мачкат малките риби. Писмата изискват не просто спиране на производството на S-style китари, но и изтегляне и унищожаване на вече продадените бройки в ЕС. Имат и някакъв брутално кратък срок за отговор – до 25 май. Засега официално потвърждение има само от LsL Instruments. Пичовете са буквално опрени до стената и дори пуснаха кампания в GoFundMe, за да си покрият съдебните разходи. Говори се обаче, че поне още половин дузина по-малки производители са получили същите "честитки". Като човек, който се интересува от хардуер и винаги е ценял малките работилници (заради custom изпълненията и качеството, което големите корпорации често губят в масовото производство), това ме дразни жестоко. Дали ще посегнат и на големи риби като PRS със Silver Sky или Suhr, Harley Benton, Yamaha, Ibanez? Според мен засега пробват почвата с малките, защото те нямат бюджет за дълги дела и ще клекнат първи. Какво мислите за цялата тази история? Дали това е краят на boutique стратовете, или LsL и останалите ще успеят да се преборят? Нали знаете, че в щатите се прилага така нареченото прецедентно право. Ако има такъв прецеден - печелиш. В този ред на мисли ако успеят да "хванат" няколко по-дребни риби, един Господ знае след това какво ще стане. Има ли някой по-запознат с правната страна на въпроса?
  10. Аз не вярвах, че Дара ще спечели (но не съм я хейтил) понеже евровизия обикновено печелят хора с нестандартна сексуална ориентация или откровени изроди (като Lordi). Освен това тази песен не е по моя вкус а от другите имаше поне 4-5 които ми харесват повече (например Сърбия и Румъния). Разбира се надявах се нашата девойка да спечели и много се радвам, че стана така. Но как, какво и защо стана така - не мога да си обясня. А и не е нужно, нали спечелихме
  11. ^ Скоро ще ви покажа моя педалборд и там ще те заболи главата Изглежда по същия начин, само че с процесори
  12. В интерес на истината Boss наваксаха, макар и късно в симулациите. Е, не са като Фрактал, ама не са и COSM ;). Цецо, и нашите, и вашите и техните, всички гледат в Ексела. Ако няма продажби, едно предприятие се закрива и това е.
  13. А дано ама.... е майтап
  14. Аз в политически план съм твърдо ЗА глобализацията, но в случая с бизнесите, не съм сигурен, че е добра идея. В крайна сметка конкуренцията прави качеството. AKAI vs NI, всеки се опитваше да създаде нещо по-добро, и сега според мен шефовете ще кажат едните да произвеждат софтуер, другите хардуер. Или нещо такова. Конкуренция няма да има и качеството ще падне. От което могат да се възползват някакви стартъпи. И двете фирми няма да си дават зор да оправят каквото и да било, защото няма конкуренция. Същото е и с Берингер. Защо им е да произвеждат китарни ефекти, като за целта са закупили T.C. Electronics?
  15. Включвам се с ъпдейт по темата, тъй като вече има официално потвърждение за бъдещето на Native Instruments. Американската компания inMusic Brands е подписала окончателно споразумение за придобиването на берлинския софтуерен гигант през май 2026 г.. Причината за отварянето към AKAI Ако сте се чудили защо NI отвори софтуерът си към конкуренцията (AKAI), вече би трябвало да се досетите. Това придобиване напълно обяснява защо Native Instruments интегрираха своя NKS стандарт и звуци със самостоятелната MPC платформа и MPK контролерите на AKAI. Успешното им сътрудничество, започнало още през 2025 г., реално е било тест и подготовка за това мащабно сливане. Закупуването идва след като NI преминаха през тримесечна предварителна несъстоятелност заради сериозни натрупани дългове. Брандовете на InMusic InMusic е огромен конгломерат, който до момента беше фокусиран предимно върху създаването на музикален хардуер. Под тяхната шапка се намират добре познати и легендарни марки като Akai Professional, Moog Music, Denon DJ, Numark, Rane, M-Audio и Alesis. Портфолиото на Native Instruments С тази сделка inMusic поглъща цялостната софтуерна екосистема на Native Instruments. Това включва не само техните собствени продукти като Kontakt, Maschine и Traktor, но и придобитите през последните години iZotope, Plugin Alliance и Brainworx. По този начин се създава един от най-големите гиганти в индустрията, който съчетава водещите решения за аудио продукция и хардуер под един покрив. Ще ми е интересно да чуя вашето мнение — според вас дали това сливане ще доведе до по-добро качество на софтуера и хардуера на NI? Дано да започнат с Native Access, заради това приложение съм на ръба да ги зарежа. И изобщо какво мислите за "глобализацията" в музикалната индустрия?
  16. Супер, ама защо си забранил на видеата да се ембедват по сайтовете? Така не можем да ги гледаме директно тук а трябва да отваряме YouTube., което е неудобно.
  17. Тея са изрУди все се каня да пусна тема ама ти ме изпревари. Фен съм.
  18. musicman

    YouTube канали

    Браво!
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.