Топ потребители
Най харесвано
Showing content with the highest reputation since 06/28/25 in Мнения
-
Snarky Puppy - Lingus (Cory Henry's solo Guitar Cover) Спомен от най-трудното соло, което някога съм свирил.7 points
-
Няма как да стане само с изолация на тавана. Каквото и да се сложи само на тавана, ефектът ще е минимален - материали от типа на "дунапрен, стиропор и фибран" - даже не влизат в този разговор. За да има ефект трябва да се направи "стая в стаята". Аз имам по-лек вариант реализиран в домашното студио със специализиран винил, вата + гипс картон навсякъде, но без плаващи рамки и тампони, за които вече може @jabs да даде повече информацията. Моят по-лек вариант, който не е евтин също, изолира достатъчно за моите нужди, но ударни шумове, ниски честоти и като си "крещят" комшиите се чува - и аз бях наясно с това предварително. За да стане както трябва изисква доста ресурс.7 points
-
Моля, не пропускайте да тествате и следните евтини алтернативи: ПП. Понеже винаги има някой дословно четящ - ТОВА РАЗБИРА СЕ Е ШЕГА Използвайте само правилно оразмерени бушони за правилните цели.6 points
-
*** TEASER TRAILER *** Човек и добре да живее, рано или късно почва да прави студио... пак В моя случай за втори път Ако е рекъл Господ и не ме пуснат дивите, до края на годината това (и още куп железа): ще отиде тук: Смятам да снимам и публикувам цялата епопея, защото след нея или ще съм много, ама много хепи, или ще се мръдна напълно. Така че както се казва: stay tuned guys6 points
-
5 points
-
^ https://www.gofundme.com/f/help-us-defend-s-style-guitars Откровено малоумие от Fender и дори е доста по-голямо от това на Gibson. 🤩 Те това дело са го "спечелили" по подразбиране, само защото на китайците им е през 4-инчовите чучурчета и не са се явили изобщо на делото. Там за 2 часа обявяват фалит, правят нова фирма и продължават да произвеждат и продават, който иска да съди старата. Fender вече загубиха подобно дело в САЩ през 2009-2010 или някъде там. Нищо особено няма да направят най-вероятно, разчитат, че малките производители няма да се захванат с адвокати и съдилища. Дано не им се получат нещата. Днес видях доста грамотно и добре написано обяснение на ситуацията, пускам го за който му е интересно: П.П. Лично за мен Fender са грозни, ПРЕ-скъпи и в най-добрия случай средна хубост китари, които така или инак не харесвам и никога не бих си купил, а след тази случка пък ХЕПТЕН.5 points
-
След изпадане в буквална музикална "мозъчна смърт" за няколко години, реших да приключа с няколко парчета седящи на трупчета. Ето първото. Всичко което ще пускам тук в следващите дни апропо се намира за слушане в повечето големи музикални платформи... ако искате нещо различно от сравнително смачкания звук на тубата. Приятно слушане. Ще се радвам ако хареса някому5 points
-
5 points
-
5 points
-
Попитах изкуствения интелект, защо иска да замести композитори, музиканти, изпълнители, защо безсрамно ограбва труда им и иска да открадне хляба на хората в музикалния бизнес? Той се замисли и не след дълго ми отговори: … твърде много рапъри и малко санитари! После нагло ме попита- искаш ли да ти го изпея?5 points
-
Покрай Суно-то, да не забравите от време на време да правите и ваша музика...или поне как се прави.5 points
-
5 points
-
Ако има примеси на конски цвик, произвеждан в квартал "Хиподрума" в среброто, в тайно съотношение, представляващо трансцедентално число, което може да бъде корен на полином, много по-добре изпъкват басите на високите честоти и звукът става по-кристален от ледена мастика и същевременно по-сладък от мед, защото така се смазва по-добре кристалната решетка на медта на всички проводници във веригата чак до електроцентралата (за това трябва време!) и така препуска по-мазно тока, без да се търка в атомите на металите и да създава нелинейни изкривявания!5 points
-
5 points
-
Лично за мен това беше едно от най-запомнящите се участия. Светлинното шоу, многото хора и интересното място определено допринасят за страхотната атмосфера.5 points
-
4 points
-
Разсъждавам си начи с кухата глава... След като Фендер са подпукали всички (съгласно инфото от @Baby Thomas) - Логиката казва, че трябва да се издръвчат (евентуално) и на Креймър. И може ли след това да стане всички срещу един играта... И потенциално крайния резултат да е това, че след подобно разточително дело Фендер да няма ресурс даже за производство на ключодържатели...4 points
-
Корабът майка... И част от отговора на въпроса за живота, Вселената и всичко останало... :D Редът е: Jam Pedals - Fuzz Phrase Si G Lab - Wowee Wah Drybell Vibe machine v3 Digitech Whammy DT Wampler Ego Compressor Wampler Tumnus Deluxe v.2 JHS Double Barrel v.4 Jam pedals Double Dreamer Friedman BE OD Lehle Volume S and Boss Tu3 in DIR Strymon - Timeline Strymon Flint Понеже взех 5 нови ефекта си спретнах интересна седмица прекарана в проби, местене и т.н. докато стигна до някакъв оптимален ред за моето ухо и пръст'. Скоро ще добавя и звук към картината... Няма да казвам финален вариант, че никога не е...4 points
-
Привет и за много години! На 14/03 ( събота) ще забием за пръв път в Motors Rock Хасково, а на 21/03 ( събота) ще сме в Jazz Cafe Plovdiv. 🎵Американа, кънтри, блус; истински истории, авторска музика с фокус върху семейната динамика и човешките взаимоотношения, разказани с много хумор и мъничко носталгия. 💎Вяра Иванова - вокал, китара, бас 💎Румен Куртев - Джимара - китара и вокали 💎Кирил Илчев - барабани До скив!4 points
-
Ще коментирам звука и най-вече респонса като изкарат Trial. Засега като притежател на най-големия фрактал Axe-FX III MK2 Turbo не съм чул плъгин който да се доближава много специално като респонс. Най-близо са ми NAM и ToneX , но пак не ми е баш същото под пръстите. За саунд не говоря, повечето плъгини днес имат саунд. UA ги харесвам и имам няколко неща техни вкл. един амп (Showtime 64) ама и те не са близо (сори, по-зле са ми от NAM, Tonex и NDSP) , не и в сравнение с Axe-FX III (старите версии не ги броя, щот не са на това ниво) като респонс и усещане под пръстите. А иначе свиря на китара 25+ години. Пробвал съм много и в момента имам купени 11 NDSP, TH-U, BIAS (и старите и новите), NAM (безплатен), Tonex, Amplitube 5, Guitar rig 7, Waves, Bogren, Blackstar, Mercurial, OA, S-Gear, Helix native, 5 X PolychromeDSP, MixWave, събскрипшъни към STL, Brainworks, Ampbox, Genome, Softube, ML Sound и т.н. Повечето неща съм ги пробвал. Много от тях звучат като звук, малко се доближават като усещане под пръстите. Никой от тях като Axe-FX III поне за мен засега. Защо си давам парите и ги ползвам тогава? За разнообразие. Мога да свиря и без респонс на лампа (свикнал съм) и записа пак да е с хубав звук. Скъпи са плъгините на фрактал и няма да си ги купя въпреки че съм им фен. Имам купен Cablab 3 , преди да го направят безплатен в 4-ката. Така и не го ползвам и не ми се наложи ама в началото - юруш на маслините, пари за това, за онова, сумати пакети IR докат станаха безброй.... Колко се доближават новите плъгини до хардуерния процесор - не знам. Няма много настройки и то важни които ми липсват , примерно настройка на динамика, много параметри за напреднали. Предполагам са сетнати в едни дефолт или оптимални нива и на много хора няма да им трябва повече. За мен си заслужава за хора които искат вкъщи да си записват, имат кинти и хубав сетъп за малка латенция и свирят с един или малък брой ампове. Ако имаше пакет за 300 долара от 4 Ампа да си избереш от 300+ които ги има в Axe-FX III ок , ама така 4 фендер ампа, не мерси. Поне за мен. Обичам фендер амповете много ама искам 4 различни тип усилвателя като пакет вкл. маршали и бутик и т.н. не само един стил. 100 долара за един амп, ако е с доста ефекти прокрай него от убавите фракталски и пълен набор ат настройки не е лошо предложение. Примерно Deluxe Reverb или Marshall JCM800. Ама със всичките им 1000 параметъра и настройки от Axe-FX III, да си ги базикам както искам, стига да искам , не само основните.4 points
-
Главният проблем при динамиката с процесор е, че за да имаш динамичен диапазон, трябва да можеш да го чуеш и усетиш, съответно ти трябва голяма гръмкост, сравнима с тази на усилвател. Което пък често налага в крайна сметка да свириш през усилвател и китарен говорител, проектиран за тези нива. Иначе, мониторните колонки, много би ги измъчил човек.4 points
-
Съобщение от модератор: @DANEV нанесени са последни корекции по твое желание В този пост ще сложа линкове към материали, които смятам за полезни и ще напиша моя начин на работа (вадене, свирене, философия и т.н.) Повечето са за по-напреднали китаристи. https://www.youtube.com/@TastyGuitarcom - любим канал в ютуб. Има уроци основно в направление блус, фънк, рнб и соул. https://www.youtube.com/@JackRuch - наскоро открих този канал. Много полезен за блус и по-конкретно ако искате да "подлютите" блуса си или иначе казано - да се научите как да вкарвате джаз елементи в блуса. https://drive.google.com/drive/folders/16xh7X1RmhCCsj0jmbEd-sI6UMJ_NxQeV - Guthrie Govan Words of Wisdom Clinic в 5 части - Отдавна не съм го гледал, но това е поглед на музиката в по-широк аспект. https://www.youtube.com/watch?v=tELIgr96WcM&ab_channel=Guitarist String Bending Masterclass в 5 части отново на Guthrie Govan - отново нещо, което периодично гледам и преоткривам. https://www.youtube.com/watch?v=IEPw06KxdOY&ab_channel=แบงค์กาโม่ - Ross Bolton Funk Guitar в две части. Много полезно! Преди време за мен бяха много полезни уроците на Lick Library - https://www.licklibrary.com/learn Scott Henderson - Outside the blues в две части - https://www.mymusicmasterclass.com/premiumvideos/scott-henderson-outside-the-blues-guitar-masterclass-videos-1-2-and-play-alongs-bundle/ Полезно за по-напреднали, които искат да избягат от клишето. Отново урок, който периодично гледам и преоткривам. Можете да разгледате уроците на Robben Ford, Andy Timmons, Joe Bonamassa, John Scofield и Mike Stern в YouTube, вярвам, че ще откриете полезни неща и там. https://www.youtube.com/@RicardoDeGaspari/videos Полезен канал за учене на песни. Този човек доста точно показва. Аз лично, когато уча дадена песен или инструментал, намирам човек, който я свири максимално добре според моите виждания (обикновено това значи да е максимално близо до оригинала), научавам я оттам и след това допълнително слушам оригинала, както в оригинално темпо, така и в забавено и слушам за детайли (кои ноти са ударени с перце, кои са легато, дали има рейк или не, правилната динамика, звукът на китарата, баланса спрямо другите инструменти, какви точни техники на свирене са използвани, фразиране, артикулация, звукоизвличане, абсолютно точното изсвирване като ноти и ритъм на всичко), понеже дори най-добрите уроци на песни в YouTube проускат понякога някои детайли, а аз се старая в повечето случаи да бъда перфекционист и дори така след време преоктривам нещо пропуснато. Често е така, и когато напредваме. Преди години не сме чували толкова много от нещата, които чуваме сега (поне при мен е така). След детайлизирането на нещата започвам да слушам песента основно в оригинално темпо, за да свикна с нея и най-накрая я записвам, след което правя микс. Обикновено всичко това е за удоволствие, макар че последните години ми отнема повече време и енергия. Пропуснах да напиша, че ако има, намирам и изолиран трак на инструмента, който ще записвам (понеже понякога свиря сола на пиано/бас/саксофон...). Там се чуват неща, които понякога в общия звук пропускаме. Също така слушам най-различни варианти на съответната песен или инструментал (от лайфове на оригиналния изпълнител, от кавъри...) и си открадвам, каквото си харесам, ако реша да разнообразя оригиналия студиен запис. На някои места вкарвам и от себе си (мнението ми е, че така или иначе вкарваме от себе си, в случая имам предвид тенденциозно), но според мен е важно да изхождаме от знание (тоест да знаем оригинала, да сме слушали, да имаме поглед и т.н.). Наблюденията ми са, че много често "Искам да свиря като себе си" е оправдание и мързел, понеже на съответния човек не му се занимава, с както виждате доста сериозния труд, който трябва да положи, ако иска да е в услуга на музиката, а не на "бизнеса". Един от моите учители казва: Красотата е в детайлите и аз съм абсолютно съгласен с това твърдение. За по начинаещи и като цяло по-комерсиални песни: https://www.youtube.com/@GuitarZero2HeroExpress/featured https://www.youtube.com/@Mr.Tabs.Guitar.Lessons/featured В Уроците на Jamtrack central, Truefire и Jamplay също има страхотни материали. Имах платен акаунт в Jamplay и Artur Menezes беше един от учителите там, който е много готин блус китарист. По принцип бях взел абонамента за Mike Lettieri, който също има готини уроци там. За упражнение препоръчвам приложението IReal Pro. Можете да го купите от App store или тук: https://www.irealpro.com/ Там има прогресии на различни песни или блус схеми, 2-5-1 и много други, в които можете да променяте темпо, какви инструменти да свирят, в какъв стил да свирят и много други неща. Уроците на Josh Smith и Kirk Fletcher в YouTube също препоръчвам. Да свириш добре най-вече изиксва изключително много работа по мое мнение. Слушането и имитацията на големите в бранша' е най-добрият път според мен за достигане на добро ниво. Черпим дирекно от извора. Теоретичната подготовка също не трябва да се подценява - да знаем какво правим, лично аз мисля по степени, което отново научих от същия учител, който казва приказката за детайлите и за радост е член на тази група. Какво имам предвид под мислене по степени - Най-простият пример е с блус прогресия: Приемаме, че сме в тоналност "Ла" и свирим мажорен блус: Първият акорд е A7, който произлиза от миксолидийски лад и степените върху, които се строи са: Основни - 1-3-5-7, което прави арпеж и надстройка - 9-11-13 (което прави още един арпеж). Именувани биха били: A-C#-E-G-B-D-F#. Правим същия анализ и на останалите два акорда от блус схемата (D7 и E7). Могат и трите да се третират така. Началото е да се научим да разрешаваме на основните степени на акордите, упражняваме се винаги да свирим 1ва степен на всеки, после 3та, 5та и 7ма по същия начин. Впоследствие се учим да имаме гласоводене - Да изсвирим например 3та степен на A7 и да отведем на следващия такт до 5та на D7... Темата е много дълга, но това е едно добро начало за този начин на мислене. Много е важно в музиката да разрешаваме. И теоретичните познания ни помагат да го правим. Разбира се е хубаво да стигнем момент, в който тези неща работят на фон за нас... Ние не мислим за тях, но те работят... Което е следствие на много упражнения... Ако има интерес към това, ще направя още един пост с по-подробни обяснения конкретно за мисленето по степени. Ще се радвам да споделите вашия начин на работа, както и материали, които считате за полезни. Надявам се да се намери за полезно това четиво, стана доста дългичко.4 points
-
4 points
-
Най-трудното парче, което съм свирил на лайв... Беше си зор и това беше за първи път Отделно, че никога не го бях свирил прав... Трябва да се репетира и така, различно е...4 points
-
4 points
-
Хубавото е, че хората постоянно откриват нови приложения на AI. Спомняте си как неотдавна (примерно преди ковида) постоянно идваха нови хора във форума и питаха как да си махнат гласа от песента, че да си ползват караокето. И тогава започваха едни дълги обяснения, как вокалът трябва да е в средата, да няма много ривърб, да не е много силен спрямо подложката, оригиналът да е за предпочитане във WAV, а не в MP3 и всякакви такива условности. Днес обаче AI изобщо не се интересува какъв ти е формáта, къде е вокалът и как е бил обработван - той просто го маха. Наскоро ми се наложи да разделям водещ вокал от беквокали, за да останат само беквокалите и си мислех, че няма как да стане, понеже водещият вокал пееше също и втори глас (със същия тембър) върху тригласа на беквокалите, ама тая гад успя да се ориентира даже и за това. Любопитно ще ми е да си направя експеримент с песен, на която само основният вокал си прави и заден триглас с прелитащи се гласове, докато импровизира нещо с мелодията - един вид да му дам задача с повишена трудност. Казвал съм го вече неколкократно из другите теми - "Много бързо се учи тая гад".4 points
-
Звучи ми все едно си пуснал две песни не мога да разбера кое точно е дефектното, сякаш всичко "спазва" 4/4, но не и акцентите и всяка партия си има неин groove. Съответно накрая е манджа с грозде4 points
-
4 points
-
Записите се забавиха с има няма една година, но дебютния ни сингъл вече е факт. Записахме и още две парчета по време на сесията, така че скоро ще има още4 points
-
Томан смъкват цените на доставките до 9.90 EU за България! https://www.thomann.de/blog/en/inside/lower-shipping-costs-in-8-additional-countries/4 points
-
То това е целта - нали така Ако всичко звучи както трябва - значи е както трябва.4 points
-
4 points
-
Това е тракът: Ако някой го иска с по-добро качество, да напише имейл и ще му го пратя в "wav".4 points
-
4 points
-
4 points
-
На 15 август е роден Oscar Peterson. Винаги съм се кефил да свиря пиано партии на китара. По този случай:4 points
-
Преди 30 години бях изолирал цял апартамент с корк - ама целия, дори коридора и входната врата, но ако е тънък, полза много няма...и като влизах в апартамента, малко се чувствах все едно влизам в някоя пещера. Иначе е красиво де, ако говорим за външния декоративен корк над другия отдолу (бях взел някакъв испански). А за пирамидите - май бъркаш вътрешното акустическо оформление с шумоизолацията. Това са 2 съвсем различни процеса когато ги осъществяваш и единственото общо между тях е принципът за количеството материал - "колкото повече - толкова повече". Имам неприятен опит със стиропор на листове (за звукоизолация) когато бях започнал да си правя студиото. Бяха ми останали много листове 2х1м с дебелина 6 (или 8 см., забравил съм вече) и реших да го оползотворя като допълнителен слой зад стените. Оказа се, че така на листове ефектът е по-зле, в смисъл че се получаваше резонанс в някои ниски честоти и усилване на звука, вместо обратното и се наложи да го махна всичкия и да мина основно на вата...много вата. А тоя пич със стиропора, ако наистина е сложил 50 см., може и да не даде резонанс на такава дебелина (особено ако е цял блок или залепени един за друг листове), но пък да скъсиш с по метър помещението на срещуположните стени...или трябва да ти е доста голямо, или да си голям ентусиаст...или и двете. При мен го има другия момент, че където и да съм бил, винаги съм бил на последен етаж, та този проблем със съседите отгоре, дето го имаш ти, при мен не е съществувал, но пък съм имал съседи отдолу и принципът за "пода", прилича малко като при този на "тавана". Когато човек ходи (особено с обувки или пък жена с токчета)...или пък мести някаква мебел, имаш пряк контакт на това, дето се мести - с пода, а в твърдите тела звукът се разпространява многократно по-бързо и по различен начин, отколкото във въздуха, така че се налага физически да изолираш с гума или някакви тампони, всички тези листове, дето си налепил на тавана, защото дори да се опират само на няколко точки в гипсокартона (примерно), през тези точки ти се пренася доста от звука и пак стига до тебе. Не съм правил досега никъде нищо с гипсокартон, затова нямам опит с него, но пода ми мога да го дам за пример - под него има изградена скара, в които отсеци е натъпкано голямо количество вата и като казвам "натъпкана", имам предвид не наредени листове, а ръчно съм ги тъпкал до откат, докато повече не може да поеме. Самата скара пък съм я изолирал от оригиналния под (преди ремонта) с гумени подложки, за да не предава надолу тропането и ходенето. Ефектът е много добър - в 3 през нощта (най-продуктивното ми време ) мога да пускам монитори + големи боксове (ако работя някакъв денс) с прилични децибели, без да будя съседа отдолу. Разбира се всичко това си има цена - помещението ми е скъсено от всяка една стена, а за да влезеш в него, трябва качиш "стълбичката" на издигнатия под. Освен това всеки градус остава в помещението и лятото без климатик е абсурд да преживееш, но пък зимата може и да не го пускаш много и да се отопляваш само от топлината, дето излиза от усилвателите, ако имаш много като мен. Така че всичко си зависи доколко искаш да намалиш шума, който влиза, респ. и който излиза от помещението - ако не е много, няма нужда да правиш някакви еквилибристики, но ако държиш ти самият да вдигаш джангър през нощта или пък ония над теб са прекалено шумни...трябва да вземеш по-сериозни мерки, защото физичните закони са си все още същите.4 points
-
4 points
-
Съгласен съм с musicman - от известно време нещата в тази област се развиват с такава скорост, че след някоя година може и да няма нужда от звукозаписни студия.4 points
-
За рок/блус/соул/метъл банда – ужасно, превръща цялото преживяване в един търговски бит пазар, при който има прилежно събран песновник и срещу 10 евро можеш да чуеш "Бургаски вечери" ... Съчувствам ти искрено, единственото, което съм си позволявал да правя е да лепя по земята листя, в един краен случай върху корпуса на кийборда, ама е по такъв начин, че да не пречи. Тия с нотните стативи и песнопойките ми навяват някаква кръчмарска еснафска конотация (с извинение).3 points
-
3 points
-
3 points
-
3 points
-
Off/ Ей това съм си го мислил още от 90-те...всичките ни поп-фолк "звезди" са всъщност толкова истински звезди, колкото и звезди са примерно огледала, разположени в околоземна орбита - гледайки ги от Земята блестят и приличат на звезди, но не са и са само за местна консумация ; отдалечиш ли ги малко, вече спират да блестят и никой не им обръща внимание. П.П. Ама само какво сравнение направих.3 points
-
Animals - House Of The Rising Sun (Improvisation) https://youtu.be/h1cYb5rbdKk Вдъхновено от Sean Mann и неговата интерпретация: https://www.youtube.com/watch?v=ez2MNO3fvx8... Целият му албум си заслужава да се чуе. Свиря с: - Mesa Boogie Lonestar Special 1X12 - Fender Stratocaster Custom Shop Limited Edition 1957 Seafoam Green - TC Electronic Flashback X4 Delay - Dunlop 95Q Wah - JHS - Double Barrel - Wampler - Ego Compressor (през цялото време) Кубето е на мръсния канал, ривърб от него и софтуерно. EQ корекции на китарата няма като изключим първото провеждане на мелодията, което исках да звучи по уестърнско и съм добавил на FabFilter - Сатурация и Volcano (някакъв вид изкрияване).3 points
-
То с тия негови постоянни предложения накрая на всеки един отговор, дали случайно не искаш това или онова, дали не искаш да ти разкаже нещо интересно или пък да ти състави някой хумористичен разказ и тем подобни, GPT-то май се явява най-големият дървен философ...много му се старае да ти е полезен.3 points
-
Това ако трябва да изсвириш нещо над 10 минути, ще ти откачи ръката от въртене - трябва да измислят нещо с двигателче и да си го контролираш безжично от телефона. Ама иначе го докарва почти като звук от шотландска гайда...гледал съм преди време някакъв свиреше, но май въртеше някаква ръчка по в дъното на инструмента.3 points