Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте! Нямам опит с това, затова ще помоля да споделите мнения по въпроса - Възможно ли е свиренето вкъщи с 15 W 1x12'' комбо с добър clean и overdrive, без да звучи "choked", ''muddy'' и т.н. (също и без атенюатор)? Мога да дам пример с Fender Bassbreaker 15, Fender Blues Junior IV и Vox AC15C1. Оточнения за моята ситуация - свиря в ъгловата стая на къща, без звуко-изолация, а съседският двор е на 8 - 10 метра.

С 15 вата лампов усилвател, в стая, и с Volume над 3-4-5 ще си пръснеш тъпанчетата. Остави съседите.

• Like 4
  • Thanks 1

15W мощност дава примерно... 70% сила от тази на 100-ватов лампов усилвател. Такъв усилвател на домашно можеш да пуснеш МАКСИМУМ на 2. Той на 1 не се чува изобщо, на 3 вече разлепя тапетите, а на 2 звучи като процесор (генерално заключение).

За мен не може и няма смисъл.

• Like 1
  • Haha 1

Дори и с Master Volume?

Вкъщи с 1 ват си ОК.

Аз съм с 5-ватов и се принудих да му шибна един атенюатор.

Обикаляхме клубове едно време из наш'та мила родина, с 15 вата куча марка усилвател с един 12 инчов говорител, всеки път като го усилех на повече от половината все някой почваше да мрънка че "само китара се чува бе деба", с което аз не бях съгласен, ама бях малцинство.

Ако си в къща, защо не, ама Baby Thomas е прав за тъпанчетата. Атенюатор е добра инвестиция мисля, слуховите апаратчета повече пари струват след години.

Posted (edited)

Добре, насочвам се към 5 -7 ватов усилвател, а Атенюатор горе-долу какъв трябва да гледам и колко струва, защото в muziker има само 400+ лв?

Edited by Nikolov05
No reason

Не се харчи за атенюатор.

Има смисъл, ако ще ползваш 50 или 100 ватови монстери и то само на драйв. На клийн да слагаш атенюатор мисля, че няма много смисъл.

Различните мненията са объркващи. Защото всеки има различен опит и вкус.

Избери си амп най-вече по вкус, трите които си посочил са прилични и добри.

Възможно ли е да свириш с тях в къща, аз бих. Особено в по-приличните часове на деня.

Вероятно имаш и друг амп за по-тихи репетиции.

Атенюаторът в доста случаи нищо не прави, само пари се дават на вятъра и хабиш крайните лампи повече. Добрият звук излиза повече от високо звуково ниво и размърдване на говорителя, а не толкова да понапънеш крайните лампи. Поне моите тестове това сочат. Имал съм 2 резистивни и имам и реактивен.

Има смисъл за определени ампове, обикновено някакви без мастър волюм или на които голяма част от звука е в крайното стъпало (тоест не метълски).

Абе работата е малко като да си купиш Ламборджини и да го караш из града с 40км/ч. Не можеш да го опънеш и да се изкефиш на макс, файдата ти е, че си го имаш. :greenball:

• Like 3

От къде излиза добрият звук е тема на извечни терзания :) И мнения.

По принцип има атенуатори и атенуатори. Но ценовият клас на този тип устройства, които според мен вършат работа, надхвърля този на изброените усилватели :) 

От изброените усилватели само Басбрейкър звучи относително сносно на ниски нива - отново според мен.

• Like 2

За вкъщи взимай процесор и свири :D

• Like 1

В крайна смекна смятам да взема един bassbreaker 007 1x10", пък по-нататък ще реша дали ми трябва някакъв upgrade като 1x12" cab или атенюатор... Четох и едно не-спонсорирано ревю също, че master-а им е много добър.

Аз гледам VHT 6 Special Mini Stack 6W/3W за вкъщи.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By canev
      Здравейте!
      Опитвам се да свържа Marshall Valvestate 8040 със звуковата ми карта Scarlet 8i6 ( 3rd generation), но без успех. Маршалчето си има line output, картата си има line inputs , но.........
      Това е ръководството на Маршала, а това на картата.
      Прилагам и снимки от панелите на картата и Маршала.

• By wiseppman
      В този материал има много истини. И ми направиха впечатление изреченията: "Защо през 70-те и 80-те години и най-добрите музиканти са използвали традиционните усилватели и кабинети? Защото не са имали друга опция! Тогава не е имали истинско HiFi."

• By OGBiceps
      Здравейте, колеги басисти! Би ми било интересено дали има собственици на Trace Elliot, ако да ми пишете, понеже съм заинтересован да си купя. 
    • By Heartman
      Не знам дали сте видели, но поне аз бях залят във фейсбук, от китарните страници за новия стратокастер на Джон Мейър.
      Пишеше, че са го мислили 2 години и половина.Страхотно!Толкова време в ядене и пиене.Със същия успех можеха да дадат на всеки познаващ марките китари да направи ПРС страт.Сложили тяхната си глава, което е страшно грозен хедсток за страт и поизрязали тялото на страта в долния рог.Също така и летящите птици/инлеи по грифа, за да се познава че е ПРС.
      Това ли успяха да измислят за толкова време?!Още един безмислено скъп страт, който не предлага нищо ново.Нямам думи...
      Интересно ще ми е, ако на някой му хареса и да се обоснове разбира се.

https://www.facebook.com/johnmayer/posts/10156208846376252
      https://reverb.com/news/john-mayer-unveils-new-strat-like-prs-model
      https://www.guitarworld.com/gear/prs-guitars-announces-new-john-mayer-signature-guitar-the-silver-sky

Веднага измислиха и майтапи по темата:

• By DaftFunk
      Реших да направя сравнение на два взаимно конкуриращи се ампа / комбота които са ситуирани в бюджетния клас на ламповите комбо усилватели  / тоест под 700 евро. /
        Двете комбота имат почти една и съща цена и мощност. И двете са подходящи за домашен пкрактис, репетиционна / студио или гигове в малки клубове.

MARSHALL DSL15C                FENDER Bassbreaker 15 Combo
       Цена :                 около 1200 / 1300 лв                около 1200 лв
       Speaker :            1x12'' Celestion G12E                v1x12'' Ceelestion G12V-70
       Channels             2                                                 1
       Preaamp             3x 12AX7                                    3x  12AX7
       Power Aamp   :   1x 12AX7 ,  2x6V6                      2 x EL84
       Effects :               дигитателн reverb                     дигитален reverb

connectors :       
        footswitch            Yes /incl/                                    No
        ext. speak.           Yes                                            Yes / recording output
        FX loop                No                                              Yes
        attenuation :        15 / 7.5  W                                  not avaliable

Specials :            deep switch                                bright switch
                                    classic gain / ultra gain              3 gain structures / low/ mid / high

Лоши отзиви :    оплаквания от качеството        оплакване :ефект луупа има хъм и бъз
                                  на гейн каналите

Добри отзиви:    мултифункционален амп           кристален клийн звук и цитирам "най-добрият"
                                  удобен както за клийн така       гейн звук който някога Фендер са изкарвали.
                                  и за модерни гейн звуци.          + вградения ривърб е доста убедителен.

Свободни сте да коментирате.
      И дано се намерят хора с реални впечатления. Такива които са пробвали амповете.

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.