Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Играейки си с микрофоните и шавайки около темичката измислена за записа, уцелих най-сексапилния звук на Страт,

който някога съм успявал да запиша.... не мога да не го споделя.

 

Разликата е в подредбата на микрофоните. Да отбележа че това е любимата комбинация на @synchu (MD421+Beyerdynamic M160).

Отзад обаче мушнах един SM57....

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/jabs-newmic

 

IMG_2454.jpg

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давам две шишета кой-квото-пие, ако снимате synchu как сврири на процесор. Какъвто и да било. :virtuoz::yes:

 

Недей офертата е силна и може да се прежали за пред публиката, а кой бяга от две шишенца :whistle: :

 

11-264-200x280.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Петьо, благодаря за оценката, усилвателя е Egnater Tweaker 15.

Смешното е че бях тръгнал да го продавам, защото все не намирах "неговия" звук. 

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Един чудесен и невъобразимо благ Фендер кацна наскоро в скромната ми бърлога и предизвика неподозирани

желания да подражавам на Robben Ford :)

 

Много бърз запис на каквото ми дойде в главата, буквално на един дъх.... може да се появи още една китара или пиано отгоре... някой ден :)

Kip In The Jazz

Ще се радвам ако ви разнообрази вечерта...

 

(Кип е малкото черно и космато нещо в куфара :) )

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/kip-in-the-jazz

 

IMG_2506.jpg

 

IMG_2487.jpg

 

IMG_2498.jpg

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, че идеята на горния клип не е да се покаже майсторство в микс/мастъринга, но китарата е супер сухо-директна, а барабаните обратното. Създава усет, че китариста ти е на една педя от ушите (предимно лявото), а дръмера през коридор в друга стая. Малко странно за мен...

 

П.П. Използвам като извинение за този пост следното: "може да се появи още една китара или пиано отгоре... някой ден"  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Утре на свежа глава ще го чуя и отсега съм аПселютно убеден че ще се окажеш прав.

Голямото забавление идва на другия ден, като почнеш да оправяш :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Отговорено (Редактирано)

Ще са ми любопитни всякакви коментари и мнения. 

 

Първи запис: в почти "глухото" студио, много малка и акустично третирана почти до ниво "безехова" стая;

Втори запис: в съседната баня :)

Трети запис: в хола, около 70 м2, много начупени стени и таван.

 

Китара: Gibson CJ165EC, с доста стари струни. Като за тестови запис. Не ми се сменяха.

Микрофоn: RODE NT2A. На първия трак: в режим "cardioid", втория "omnidirectional". Старал съм се позицията на микрофона спрямо китарата да е еднаква.

Преамп: UA Twin Finity 710.

 

Много малко ривърб и hipass филтър на 80Hz. Никакво друго EQ или каквато и да е обработка.

 

Cardioid:

https://soundcloud.com/darth_jabs/gibson-cj165ec-nt2a-cardiod-pattern

 

Omni:

https://soundcloud.com/darth_jabs/gibson-cj165ec-nt2a-omnidirectional-pattern

 

П.С. към Любо: предложението ти мълчешком се прие, потърпевшият донесе бутилката и една сган от съфорумци я изпиха пред мен, като аз само точих лиги в скайп :)

Това е то колективният форумен дух  :crying:

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Микрофона е насочен към контакта на грифа с тялото, което би следвало да е класическата позиция за запис на акустична китара, на нивото на грифа (във вертикала) и на около 30-40 сантиметра от китарата.

 

Нещо от сорта:

 

GIT358.acous_rec.main2-630-80.jpg

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така ми се пада като питам преди да съм чул файловете  - реших предварително, че въпросният Гибсън е електрическа китара. Благодаря за уточнението :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Адаш, идеята на експеримента е да проверя няколко неща:

 

1) Аджеба, как би било най-сексапилно да се записва акустична китара в домашни условия? В малка, силно третирана стая или в голяма, с много отразяващи плоскости под различни ъгли?

2) След това, ако микрофона е с такива възможности, как е добре да се улови звука? В малката стая има ли полза от включване на Omnidrectional pattern? В голямата, Оmni-то помага ли?

3) Записите в студийцето са правени с кабел с дължина 2 метра. Тези на горния етаж с кабел с дължина 25 метра. Усеща ли се разлика, загуба на качество... в някакъв честотен диапазон....?

 

Е те такива работи. Експериментирам си :)

 

Пак П.С.:

Изненади винаги има. Примерно днешната ми изненада е какъв брутално добър звук извади SM58. Като се има предвид че масовия вкус отрича използването на динамичните микрофони в конкретната среда.

Блестящо звучи и M160.... тази седмица ще си поиграя и с комбинация на двойка микрофони, но едно по едно. Първо ще се радвам да чуя мнения кой е най-сполучливият от горните записи. Да напомня че NT2A e кондензаторен с голяма диафрагма.... :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1
Луксът да имаш добър микрофонен предусилвател позволява експерименти, често с изненадващо приятен резултат. Например, акустичната китара в парчето от тази тема (клик) е записана с Shure SM7B. Пробвахме с няколко различни микрофона - 3 кондензаторни и още два динамични и този звук се вписа най-добре в микса. 

 

За звука в различните помещения обещавам да коментирам след няколко дни, когато ще мога да чуя записите с прилично качество. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен най-добре звучат тези в стаите, които имат естествен ревърб, а от тях най-яко звучи последното, дето участва и котката :)

И то е логично да звучи по-добре с някакъв ревърб, отколкото с никакъв. Ако сложиш малко ревърб на първия запис ще стане интересно.

Относно типа на микрофона мисля, че кардиоида ми звучи най-стегнато.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.