Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Всеки има право на собствено разбиране за нещата ;)

Няколко бележки, които са резултат на доста дълго проучване, известен опит точно с този тип усилватели, без да съм имал до момента възможност да тествам оригинал, така че всеки има доволно право да се съмнява, но все пак притежавам повече от няколко от този тип, като част съм направил, няколко съм човъркал и съм имал късмета да обменяме бележки с хора, които са имали възможност да работят по доста от оригиналите отвътре. Имах Fuchs Blackjack MKII, както и продължавам да имам Two Rock Exo и да кажем съм запознат донякъде и с тези марки, макар и с "бюджетните" им линии.

От цитираните марки само Quinn (които вече са извън бизнеса, оставили горчив вкус и следа...) и Bludotone, са реплики, които възпроизвеждат достоверно съответните оригинали, поради различни причини, като например че Brandon Montgomery от Bludotone e работил по доста от оригиналите. Останалите (без Carol Ann) по-скоро следват сходна топология, като Fuchs & Two Rock, особено Two Rock, макар да имат донякъде сходни качества, звучат твърде различно и по-собствен, характерен (и много добър начин). Единственият клон, произведен от Two Rock е моделът TS1 (реплика на 102), която вече отдавна не се произвежда.

Звукът на Fuchs отново е по-скоро в категорията клон, отколкото реплика (включително и според Анди Фюкс, в развитието ма моделите, все повече се отдалечава да кажем от Дъмбъл). На Фюкс-а се свири значително по-лесно, звукът е по-компресиран, с по-малко атака и динамика.

Като с изключение на Quinn, които са извън бизнеса и Bludotone, които имат доста дълъг waiting list всички от изброените, са налични по магазини за поръчка, разбира се в посочения ценови клас.

Има и много други компании, които предлагат великолепни реплики и усилватели базирани на топологията, като споменатия по-горе Jelle Welagen, Gary Johnson (от Glaswerks, който използва комбинация от PCB & обемен монтаж, с изключително добри резултати), Redplate, Custom by Cougar amps и много, много други.

 

Няма нищо езотерично в донастройките, те отново опират до подмяна на определени стойности и видове компоненти, според конкретния ползвател - в случая мен, тип китара, адаптери, нещо което прави самия Дъмбъл и много от компаниите, които предлагат реплики, клонове и т.н. Да не говорим, че част от компонентната база, ако трябва да сме съвсем точни в употребата на същите компоненти, не е налична.

 

Накратко, според мен, разбира се, използването на същите стойности и тип компоненти, не гарантира определен повтаряем резултат, и има доста повече тънкости включително в подредбата на жиците, което има и своето научно обяснение.

 

Но отново, всекиму своето и със своите разбирания.

 

Важното е производство да има, споделяне на опит и свирене да пада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разбира се, че никой не е отменил експериментите с различни компоненти, още повече както спомена голяма част от компонентната база от онова време не е налична и най-вече няма оригинален амп в наличност, с който да се правят А/Б сравнения на живо. Има една история (която не знам доколко е вярна), която гласи, че Робен Форд накарал Дъмбл да му направи копие на номер 102 като бекъп амп, но дори самият Александър не е успял да направи точно копие. Ако това е вярно всеки да си прави сам изводите.

Ето и още нещо в този дух:

 

I had a chat a couple of years ago with Jackson Browne and David Lindley after a show in Las Vegas.
Jackson made two comments regarding Alexander.
1. NEVER EVER leave your amp with Alexander, they NEVER come back sounding the same. David made the same comment, in fact when he wants Alexander to work on his amps he stays with Alexander and the amp until it is repaired.
2. Jackson has on several occasions attempted to get Alexander to build a sonic clone of one of his favorite amps, it has never panned out.
On a side note, when Alexander tried to replicate SRV's SSS for Carlos Santana, according to a friend of Carlos, it was not even close.
So HAD has a lot of magic, but even the MASTER can't replicate his own work. So the rest of us as mere mortals will probably NEVER clone a perfect 102, but you can get very very close.

 

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха ха ха:) . Да, появи се наскоро в гаража. Или може да не беше вече толкова скоро, защото я преразказвах тази история наскоро. Така е - понякога нещата стават така както стават и няма как да се репликират. Но има някои общи характеристики на повечето негови усилватели, които остават константни и отново трудно постижими от DIY/clone общността. продължителността, динамиката на тона, чистотата на драйва, ако въобще може да се дефинират така и т.н.  

Все таки, на мен ми харесват много. Може би трябва да си спретна един 2nd generation само, за да съм пробвал и него.

При всички случаи SSS е уникален усилвател, особено на "живо" и съм доволен, че ми се получи, за моите скромни нужди...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Онзи във ФБ беше на основата на 2nd generation (не чист, а с добавени екстри като вграден Dumbleator, който беше напълно изключваем от веригата, 100W вместо 50, добавени драйв левъл, презенс пот и PAB) и както се очакваше нямаше много общо с предишния, който бях правил (4-то поколение). Дори на мен ми допадна как звучат и се хванах, че се засвирвам отвъд времето за тестване, въпреки че по принцип си падам по съвсем друг саунд :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Поздрави и за Грег, следя с интерес развитието на темата.

 

Нещо интересно, не знам дали Ви е попадало - оригиналната прайс листа на Хауърд Алекзадър Дамбъл

 

http://d83mezhuhqi17.cloudfront.net/14/61/46/97/14614696?Expires=1432287047&Signature=aMTb-1FOVHls0fpS8OUjsHR7UXvBH-0gzkdlPYdImgQALZnv4v~c1Z7m54PR1AqA-zgnb7uGKw0dCS95eqnT9ImZtEP~KbKmsnp6yTbmTjMr7GglhmAqKICynvW7qE3nCYzsG6vEWQ45oYGXpPDOIKpYL98AdEBbyn17ed3hYOg_&Key-Pair-Id=APKAIVZN4AJ762UIENTQ

 

 

ако има проблем с отварянето мога да го пратя в ПДФ примерно на Бейби Томас, да го постне.

ей така за нахъсване на майсторите на ампове.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има поне няколко price листи, доста древни както се вижда, както и друга документация, която се върти в нета. Тя няма кой знае какъв, според мен, придатък към нахъсването, което си съществува и без нея :) 

price.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Това последното усилвателче добре звучи и със слайд и лееек драйв (от педал) отпред. Много му се радвам, въпреки големия зор :)

https://soundcloud.com/synchu/glide-sling-ringer-21-sounds-sozo-at-rdr-tad-kot-dz-cab

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко картинки преди педалозапояването на Sansamp GT2, липсва ми транзистора и съм малко в застой докато се дотътрят от Китай но поне му залепих ламбичките.

Всичко ще е в свежо зелено  :P

 

9129f258194222e7.JPG

 

91d96fe03c8a8e59.JPG

 

c4b9b6471d67d588.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Любо, по тоя повод (ти си знаеш):

 

Един стар виц: питат радио Ереван:

- Какво може да се направи от 100 сутиена?

След кратък размисъл Радио Ереван отговаря:

- Ми 200 тюбетейки за ваште тъпи глави :)

 

В тоя дух - ЛИДЛ пуснаха на примоция станцийки за запояване за колосалната сума от 25 лева.

Тука един съфорумец ме подбъзикна, тичам аз и купувам. Бачка като пушка, обаче човката е пълен шит.

IMG_3061.jpg

 

Идваме до извода от горния виц: купувам си днес за трийсе стинки меден кабел десет квадрата и с малко рязане, пилене и дялкане (и нарязване на резба) - вот вам два вида замечательние медненкие човчики получились:

IMG_3060.jpg

 

Ха наздраве, DIY форевър :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бомба   :thumbs_up: , аз пък наточих на шмиргела една от неговите си човки но след една седмица върха го нямаше, изгоря стабилно, просто материала е някакъв пълен шит.

Нямам време иначе и аз ще направя като теб. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм много доволен от кЕтайската комбинация:

enjoys-yaxun-936-soldering-station-full-

+

$_12.JPG

Човките са малко по-евтини от поялника, обаче са МНОГО яки. Правил съм си и аз преди време някакви, ама умират бърже, тези са железо! :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ за лидълския поялник, можеш да вземеш добри човки, да ги срежеш и да им направиш резба с метчик. Тук, в офиса, така направиха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Имам абсолютно същия само че със чифрово екранче за температурата, от няколко години ми е и няма грешка, да и в магазинчето което го взех човки всякакви. ЗА моя дадох 50лв сега гледам че май са по 59 а този като на Baby Thomas са по 48. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.