Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

    Любопитно е, че "Purple Haze" и "Fire" са свирени с Fuzz. Това не е дисторшън. Затова помолих Евтим докато пием кафе от неговата кафе машина да го налепи. Като мине концерта му в Локорско ще го помоля да спретне и един октавер. 

   Грубият тон не е за пренебрегване. Цитирам Евтим: "Много жени харесват катили". Той има опит в тази материя.

 

 

И аз това се опитвах да ти обясня отдавна, но останах със съвсем противоположно мнение за твоето отношение към този тип звуци, съдейки по пост 278, стр. 19 от темата.

Та, няма средно положение при фъзовете - или ги харесваш или не :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Правили ли сте тази схема? Сега нямам време, да я мисля, обаче виждам, че има тримери и термистор, също, че захранването е "обърнато":

 

ff99.gif

 

Тук например, ползват силициеви NPN транзистори, като главната разлика, е въвеждането на "милеров" капацитет 100pF между колектора и базата на Q2 - предполагам, че така звученето е по-близко до това с германиеви транзистори. Мисля, че това също е интересно, да се пробва, пък Hfe на транзисторите може да се "смъкне" изкуствено, ако се налага.

sili-face.png

 

Като цяло, въпросът е "отворен" понеже FF има характерна музикално звучаща грозота в звука си, която се дължи на различни неща, и която трябва да се запази, за да остане ефектът FF.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Набарах галетни ключове за sansamp-a с три положения и три контактни групи. Две от групите са необходими за схемата а третата група ще управлява лапичките.

Ключовете са изключително "руско"  изглеждащи, бяха с две пружини но отрязах едната защото много трудно се превключваше и след доста пилене с дремела се получи това:

 

c08ec63cbdb12046.JPG

 

3a4fb0c7307c5d20.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Айде да влезнем и в "бизнеса" с кутиите, че стана много натоварено наоколо. Един от първите усилватели (Synchu's Sleeping Child/Small Special) беше подложен на "окутийчване". Има известни несъвършенства, но като за първи опит, горе долу стана...

Half blind dove tail joints:

18322180561_2fbf946d7f.jpg

 18808973215_2abc2d9f7d.jpg

Welcome to the herd:

18439428833_576cd27a43.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Поздравления за мерака по фингърджойнтите, но практически и естетически погледнато (което след тапицирането не се вижда) това е загуба на време, освен разбира се ако човек не е решил да си начеше крастата. Сори за тона, обаче "дърводелската част" от един амп ми е най-неприятна. Има и други по-прости сглобки, които издържат на падане от поне втория етаж :) Добре че има 3Д фрези...

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^да - установката е моя. Настройката и беше нещо, което заслужава ако не книга, то поне доста обемен реферат :)

 

^абсолютно - със съвременните лепила, не е и необходима кой знае каква механична сглобка (проверено на практика по "трудния" начин :) ), от които в последните година-две съм тествал поне 5 вида, вкл. и finger joint, който е малко по-различен от (half blind) dove tail.

В случаят обаче, по-скоро исках да настроя jig-a веднъж завинаги за някои от следващите кутии, които няма да бъдат тапицирани. Проблемът ми до скоро беше, че сме страната на чама, и някое по-красиво дърво просто не успявах да намеря, но да кажем, че и това го решaвам по трето направление, както обикновено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм Fuzz Face по схема от Tonepad.com.Много добра схема между другото ,абсолютно безшумен ефект. Най-сполучливи ми се получиха със руски германиеви транзистори П27А за Q1(73Hfe) и МП41А за Q2(97Hfe).Също със 1Т308 и МП38А са доста добри.Въпрос на вкус.Със 1Т308 (60-70Hfe)тона е мек и приятен ,при МП38А(72-92Hfe) -стандартен Fuzz Face тон ,а П27А+МП41А -може би нещо средно между горните два.Правил съм със SFT308 ,ГТ2308 ,SFT353 2SA49 ,2SA53 ,но нещо не ме впечатлиха.При силициевите транзистори BC108B(приятно агресивен тон) ,BC170A(като предния) и BC183 (плътен и леко дрезгав тон) ми харесаха ,но са със повече гейн от германиевите и не могат да се "изчистят" напълно.Също тона им и по-груб и със доста високи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Настройката и беше нещо, което заслужава ако не книга, то поне доста обемен реферат

 

Затова като кажеш на някой дърводелец за такива сглобки и особено за 1 брой от нещо, направо ти посочват вратата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно вярно.

 

Аз имам един мебелист, който не може да ми посочи вратата, но за най-първия ми сглобяван амп (TAD 5E3 kit) исках комбо формат, някое по-хубаво дърво (което не успяхме да намерим на прилична цена за количество под 1 кубик...) - та затова чам последно, finger joint.

 

Отне 3 месеца, безброй междинни разговори, и солидно количество кит в крайния резултат, освен че го дооправях, което предизвика последващия ми нездрав интерес в тази област.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bir4o за германците само транзисторите са различни.При силициевите задължително се променят стойностите на колекторните резистори,добавени са кондензатори тук-таме за "доизглаждане".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sans amp GT2 днес беше първото му стартиране и въпреки многото възможности нещо да съм объркал взе, че тръгна от първия път.  :hooray:

Имам следните наблюдения относно този педал:

 

Чудесен е за ползване с "практис ампче" за вкъщи иначе нищо впечатляващо или сериозно, което би било използваемо на сцена или репетиция. Голямо главоболие е аранжирането на общо 30-те броя проводници, които излизат от платката, за това не е лошо, който е решил да го прави да си опече нещата с някакви копчета предвидени за печатен монтаж.

 

20aa79b198399e7a.JPG

 

a77cef5e1acae70d.JPG

 

acc3ea27c440c9ad.JPG

 

c702eeae92c611be.JPG

 

Остана да се отрежат осите на потенциометрите и чакам партида от Китай с много 3pdt-а че крастата яко сърби!   :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като в аптека си го подредил, а туй отровнозеленото цвят направо ме кара да завиждам :) че и мачнати врътки на превключвателите... Тц, тц :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.