Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

ЧичоМито, сбъркал си си призванието.

Трябвало е да станеш журналист, от това образно описание ми се събра направо слюнка в устата ... :)

И ние искаме проба :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаме и звуци и проба :)

Аз честно казано на темата fuzz face, както неколкократно вече в рамките на досадното, съм споменавал - фен на германиевите транзистори. Трябва да изровя Бонамаса фъза от купчината и ще трясна някой друг запис за сравнение.

Да не съм капо открих някой нови нюанси в чистия звук на последния амп, които окончателно ме убедиха (мен де :)) че това е един от най-добрите чисти звуци, които съм пипал - и повтаряйки както казва едно ревю на сходен като архитектура амп - it is not the end of the road, ....but it is :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

   Толкова е хубаво, че ми идва на ум заглавие "Носталгия".

^^ Не съм си сбъркал професията. Музиката е език и най-подходящ за рокендрол е гаменският жаргон.

 

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@jabs: Надрасках ето тази схема. Тя е същата с тази, която изпълних, като не съм нарисувал единствено уейвшейпърите, защото там има поле за експериментиране. Например, ако в първия уейвшейпър се ползват два диода 4148 и резистор 680R-1K, ще работи, според очакванията.

Във вторият, може да се пробва с 4148 и червен LED във всяка посока, а съпротивлението се подбира на вкус (може и с тример).

Основното правило е, че е добре шейпърите да заоблят плавно, и винаги да имат още малко аванс, за допълнително малко нарастване на изходната амплитуда с входния сигнал. По принцип, може да се направят още подобрения, примерно за изходния импеданс, обаче колкото повече промени се правят, толкова повече се отдалечаваме от оригинала, което в един момент, може да обезмисли идеята. Буферът товари китарата винаги, дори когато не се ползва, но мисля, че това не е проблем, особено предвид фактът, как първото FF стъпало я товари, когато няма буфер.

Ето схемта. В зависимост от избраните транзистори и режими, консумацията не трябва да превишава 0.8-4 мА. В последният кой случай - 1.25мА.

mff_sch_zpsw38wcqrl.png

 

Поради топологията на схемата, в зависимост от избора на транзистори, режим и стойности, ефектът може да има най-различен звук и до голяма степен може да се настрои според вкуса и инструмента на китариста.

 

Следващо усложнение може да бъде DC серво на стъпалата, особено когато се ползват германиеви транзистори, но точно за този ефект, мисля да пропусна :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ забелязах грешка относно тримерите, първият трябва да е на мястото на 27К съпротивлението в колектора на първия биполярен транзистор и трябва да има стойност 50-100К, а вторият, в колектора на втория биполярен транзистор, има стойност 10К.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже трябва, да запишем, а и да организираме някакво пробване на ефекта, крайно време е, да го сложа в кутията. Разбира се, може първоначално, да го сложа в гола кутия, но с чичо Митко обсъждаме вариант за ситопечат, което от друга страна ме кара, да мисля, за кисунки и шрифтове. Засега, в средата на ефекта (където няма да има контроли) мисля, да отпечатаме нещо такова, или негова вариация:

 

ff_decal_zpsdrhnm7cf.png

 

Също, мисля, че сега е моментът, да си измисля шрифт и стилистика, които да ползвам и за надписване на бъдещи ефекти.

 

За пробването - вероятно ще разпробия кутията утре-другиден и ефектът ще е готов за пробване. Кажете, кои сте свободни и имате желание, да го пробваме и да поприказваме, да кажем, следващата седмица, за да измислим някаква организация.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Аз се записвам и предлагам при Боби (MMG). Той е отворен, има изолирани помещения и всичко. Там можеш да направиш официалната презентация на живо. Ще драснем и видео. HD естествено.

   Евтим, хората трудно биха повярвали, че за един ден се прави нещо уникално. Обясни, че проектът е минал през "кабинетен анализ" и още преди да го направиш ти знаеше, че ще се запази познатия "стандартен, класически фъз", както и модернизирането му в желани от теб насоки.

   Аз го чух вчера в реална обстановка на нашата група с живи барабани, бас, кийборд и апаратури. Той (ефекта) "надвика" всички.

   Започнаха предложения:

   "Дай интрото на Double Vision - Foreigner, дай сега Born To Be Wild - Steppenwolf, дай Ain't No Love" и т.н.

   Всички, а ние сме стари групари, го харесахме.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не пречи, да го пробваме и подомашно, преди "официалности". Вкъщи може, но не е много гот, а и няма в какво толкова да го включа, като усилватели. Ако искаш, може да погостуваме в твоето студио?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При мен е много тясно, правилното място е при Иван.

Нека се прибере от морето тази неделя, аз поемам организацията :)

(Ако всички са съгласни разбира се)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй де - да организираме парти на чужд терен, а? :)

Нали обещах да изровя JB Fuzz-a е го те го в нетипична употреба с телекастър и слайд ... (май трябва да правя и втори тейкове понякога, така като слушам - ама се разбира де за звука поне) :)

 

Нямах време да запиша комбинацията, в която ми хареса най-много - Гибсън ->JB Fuzz->Overdrive (почти какъвто и да е) .... като се върна в Сф ще го направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^Ефектът звучи много добре, бих казал, относително далече от този, който сглобихме, но е трудно да се прецени - ти пипаш китарата по съвсем различен начин, и изобщо имаш своя стилискика на свирене, доста различна от моята, пък и записи, усилватели....

 

Може и вкъщи (тук, където сега живея) да се съберем, обаче тогава трябва да носите усилватели, пък и жилището не е от най-комфортните (купувано от предишните собственици към края на 70-те и никога не е пипано). От друга страна, правя (мисля) хубаво кафе и имам доста кафени чаши :).

Другото място, където мога да ви приютя пък е по-приветливо, но твърде тясно за начинанието.

 

Нека и чичо Митко да каже, какво мисли по въпроса, и ще измислим нещо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.