Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Ми повечето фабрични които съм имал, YJM и МХR+ изравняването на бай пас нивото и на самия ефект е някъде към 12 часа - в средата.

Волума на този е 100к А и работи плавно, но аутпут нивото е много ниско, дори го усилвам до край.

Ето стрип схемата

http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/12/Dod250Overdrive.gif

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е, защото клипинг секцията с диодите накрая, ограничава нивото до около 0.65V амплитуда.

Ако можеш да си позволиш, да размениш малко гейн за изходно ниво, можеш в изхода, вместо два диода един срещу друг, да сложиш по два в посока(два последователно в едната посока и два последователно в другата). Така ще имаш 6 децибела по-голямо изходно ниво. Ако искаш още по-силно - червени светодиоди един срещу друг.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл ако заменя двата срещуположни на изхода с два 3мм червени?

Като се увеличи аутпута с червени лед диоди. Гейна ще остане, но ще се намали клипинга.

Има ли начин да се компенсира изкривяването/ да се увеличи/ , което явно е в аутпута?

Благодаря!

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има, като смениш 1-мегаомовия резистор в обратната връзка на операционния усилвател, с 2-мегаомов(много шум), или по-добре, като смениш R6/C4. примерно с 2.2K - 2.5К / 80nF - 100nF.

 

Ако ползваш светодиоди, ще промениш звука към по-облозвучащ.

Ако искаш да запазиш точно дози характер, по-добре да ползваш две-три двойки силициеви диоди 1N4148 или 1N914.

Ако пък искаш още по-компресиранозвучащ саунд, можеш да ползваш двойки германиеви диоди.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И дода отива на кино :)

Направо R1 2.2k, C4 0,1uF и ще му вдигне гейна бая.

Това са си емблематични ефектчета, които не трябва да се модват, според мен, иначе им се губи чара, за модване си има други схеми далеч от MXR+ и DOD в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С червени диоди е пълна скръб. Иначе наистина вдига децибелите и звучи силно.

 

lyu_records, как е при теб. волум-аутпут на какво ниво изравнява с бай-пас сигнала? :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми вече звучи като преамп, с мек звук и никакъв презънс. Има клипване,но слабо/ Е не чак де/.  Идеята му от 70те за преамп, стягане на тона и бууст на амп, вече я няма.

 

Обаче, сега гледах демота. И явно на повечето левъла стои някъде към 3-15 часа ...

Само в 1-2 видеа, демота  на новата серия /"преиздаване"/  на 12 часа имаше аутпут.

Но може и да греша.

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми аз дода не съм го правил но бая съм се занимавал с MXR +, което е горе долу същото, имам всички части и мога да го нахвърлям довечера на бредборда че ми е любопитно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай тази:

http://www.sabrotone.com/?attachment_id=2467&cpage=1#comment-9768

Аз правих нея, и семпъла е с нея. Само спикър симулатор и дилей. Целия драйв е от нея. Но на семпъла аутпута е почти до край.

 

Аз тези дни ще пробвам, гледам има 3-4 версии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти Дими, добре дошъл в темата :)

Крайно време беше :)

 

(Никой от горните ефекти не съм пробвал, затова и не се обаждам)

 

Ето нещо ново от мен, не е ясно как да се кръсти. Не е баш ефект, но може на някой да му е интересно хрумването и да се възползва от идеята.

Омръзна ми да разменям кабели между ампове, атенюатора и кабинетите.

Мързелът както е ясно, е двигател на прогреса.

 

С това "устройство" мога да превключвам изходите (8 и 16 Омови) от 6 лампови глави към 4 различни кабинета.

Има "лууп" към атенюатора.

Просто е, каквото е и нивото на познанията ми.

Кутията е правена от един много готин и точен съфорумник, златни да са му ръцете :)

Перфектен дизайн не е търсен, по-скоро практичност.

В края на краищата, работи чудесно. И все още не съм успял да взривя нито една лампова глава :)

 

IMG_2269.jpg

 

IMG_2275.jpg

 

IMG_2278.jpg

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това наистина вече е малко или много екзотично.

 

Дими, по принцип няма нищо екзотично в MXR dist, DOD250, YJM, SD1, TS и другите подобни педали, който ползват вариации около две до болка познати схеми, та не знам Сънчо дали точно такива ефекти има предвид с темата си.

 

Ето тук, можеш да видиш анализ на подобни ефекти. Прочети статията, не е лоша:

 

http://www.gmarts.org/index.php?go=217

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро!

Съжалявам. :) Тези другите, които уж са "екзотични", не знам за какво толкова са прехвалени. Повечето съм ги пробвал, а дори и имал през годините.

Както и да е спирам. Ако искате, премахнете моите начинаещи коментари.

 

п.с

70тарски дод 250 в Ибей стига до 300$, а схемата е пресявана и крадена от сумати други герои. Срежи там, запои там. И хайде на бутика.

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.