Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

На бърз преглед (довечера и на слушане) си е супер педала. Какво ти супер... като в аптека си го направил.

Аз се отказвам да снимам повече моите отвътре :)

 

Това Диабло е много изкусително. Проблема е че ако не е на платка вътре наистина ще стане "spaghetti incident" :)

 

@synchu, това е единствения тип капачки с които можеш да наредиш 6 потенциометъра в една линия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Аз се отказвам да снимам повече моите отвътре :)

Айде сега, глупости. Както съм казвал и преди, по-хаотичното окабеляване си има един невероятен чар ( поне за мен ), много по-рокендрол е един вид...

 

Диабло-то е много интересен педал. Не вярвах, че транзисторен драйв би ме впечатлил, но... доста е добър. Не обичам да описвам звук с думи, често ползваме теменужено, пеперудено, топло, студено ( които на никой нищо не говорят), но ще се пробвам.

Драйва е изключително прозрачен. Тъй като при другото представяне ( от колегата isomorphic ако се не лъжа ) семплите бяха доста хай гейн, аз предпочетох да покажа едно по блус звучене. Но и при солиден гейн, пак остава прозрачен, тоновете звънтят, и при отзвучаване прозира чистия тон отдолу. Много приятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря !

Нямам представа за бас китара. Но корекциите FEED и BODY са уникални и биха спомогнали доста при един бас експеримент.

Интуитивно и аз мисля, че има потенциал за бас.

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

@synchu, това е единствения тип капачки с които можеш да наредиш 6 потенциометъра в една линия :)

E има и други.

http://d1gd7xtq3dij0r.cloudfront.net/p_11435.gif

http://d1gd7xtq3dij0r.cloudfront.net/p_16653.gif

 

Toва да е кусура де :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия са за хеви метъл, Калоян е блусар :) :)

 

Едит: бе туй много благо обажда (имам предвид блусарския запис който слушам в момента). Какво е навързано след ефекта? :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оф, Явка, не ми обръщай внимание. Редовния ми номер е, да забравя да спомена чейна.

 

PRS Mccarty Soapbar ( P90 адаптери )  ----- Diablo -----  5E3 Tweed Deluxe ( TAD реплика, 1х12 Celestion G12M Greenback ) ----- Sennheiser E609.

 

Туй то.

 

ПП: Абе, знам се какъв съм блусар, ама айде. Приемам го за приятелско потупване по рамото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аааа.... сещам се за тоя амп.

Дългата ръка на съдбата под формата на съфорумник на който сме решили да не му споменаваме името :) :) :)

Много ми допада де, да повторя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

След непретенциозната елегантност и простота на последният Fender 5b6/5c3 p2p усилвател, имам удоволствието да ви представя един значително по-сложен усилвател, за който дълго събирах морални сили да се захвана с него и междинно сглобих 3 други :)

 

Усилвателят всъщност е напълно готов от няколко месеца, но претърпя известни фини донастройки, най-вече осезаеми при свирене, пък и нямах достатъчно време да напиша това представяне.

 

Усилвателят е базиран на Dumble Steel String Singer + Two Rock John Mayer signature (който от своя страна също е базиран на елементи от SSS N.2 & SSS N.4), който е една от реализациите на Dumble, за които информацията е силно откъслечна и хората, които са се докосвали отблизо до оригиналите са достатъчно малко, за да се считата за нещо като уцелили шестица от тотото.

За радост, разбира се, компилирането на информацията за сглобяване е възможно, правено, тук таме с известни допускания, но в крайна сметка има продуцирани достатъчни добри стартови точки, включително няколко схеми и лейаути (абсолютно не препоръчвам захващането с някой от тях на човек без опит :) - има достатъчно грешки - по-скоро допуснати в бързина или за неща, които се подразбират - за съжаление не от всички и могат да бъдат опасни).

Няколко от най-известните потребители на този усилвател са Stevie Ray Vaughan, Eric Johnson, John Mayer, etc.

Особеното, както във всички усилватели на Dumble e че първо има само няколко бройки и второ те силно варират в реализацията си, като технически параметри, стойности на елементи и т.н. Общото е в архитектурата на усилвателя, който използва (целенасочено) няколко редки технически решения (за китарни усилватели), особено в крайното стъпало, което му позволява да работи в режим, до голяма степен обуславящ характерния звук на този усилвател. Както е обичайно, няма да навлизам в технически детайли, които ще са интересни за малко хора, но нямам нищо против да отговоря на въпроси, доколкото ми позволяват скромните познания.

 

 

Комплектовката е от 6 предусилвателни и 4 крайни лампи от вида 6L6Gc.

Изненадващото за повечето би било че това е едноканален усилвател, и е ориентиран към чист звук - но какъв :) Както казваха в едно видео ревю на SSS интерпретация произведена от Jelle Welagen, който е нещо като гуру в областта - "I am not saying it is the end of the road......", " ..... but it is " :)

Ако трябва да сме по-детайлни в описанието на функциите на предусилвателните лампи - имаме 1 предусилвателна лампа, 3, отговарящи за работата на вградения пружинен reverb-а, 1 фазов инвертор, 1 cathode follower.

Има съществен набор от тон корекции, вкл. и два допълнителни филтъра, изградени на базата на 6 (в различни версии на Dumble, вариращи от 5 до 7 позиции) позиционни ключове с фиксирани стойности на пасивните елементи за всяка позиция.

Стандартният за Dumble дизайните пасивен effects loop, etc.

 

Без повече описания, ето няколко снимки и малко звуци:

17539287900_a48d06b7af_z.jpg17539298540_26c1e3411f_z.jpg

17540230019_fff113a3dc_z.jpg17700355846_ff91865bcb_z.jpg

17726939735_0ba2a29bdb_z.jpg17726720585_95a5434e0f_z.jpg

17539354048_5103c59b81_z.jpg17541651740_88ebd7aae0_k.jpg

 

Звуци (като остане още малко време ще пиша кое какво е .... )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления, май не съм чувал, друг да е правил дамбъл-амп у нас досега.

Звучи приятно, на клийн екстра, драйв - нямам идея, как точно трябва да звучи.

Това, което съм чувал от тубата е било по-различно, от Лайн 6 симулациите не искам да си съставям впечатления.

Супер и блазе ти, че ще имаш амп за нови инспирации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Великолепно и достойно за адмирации и завист изделие. И остава разбира се въпроса: а сега накъде? :) Дъмбъли не останаха....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря.

@TONY - точно този "модел" на Дъмбъл  е чист усилвател (т.е. за чист звук), едноканален - на практика няма драйв, освен съвсем лек. Всеки драйв, който се чува на записите е от камионче...

@jabs - все ще измислим нещо ;)

@Gregg - някои следим и facebook - имаше наскоро доколкото си спомням ;) та ще чакаме и във форума... 

 

Единият от представените по-рано усилватели Tweedle Dee e също във вариант на Дъмбъл, както и Small special, който беше един от първите представени.

Аз всъщност имам още два вече "по-стандартни" ODS тип усилватели (копия съответно на ODS No.102 & Bluesmaster HRM), доколкото може да се каже стандартни точно за тази марка, от преди да започна да се занимавам с тази краста. Сега бих си ги направил сам... ;)

Единият все още не е пострадал толкова години (предстои му разбира се :) ), но другият го модифицирах значително, за да свири добре.

Това и всъщност е основното в тази марка усилватели - не е въпросът в сглобяването му (което само по себе си също има определени предизвикателства), а в настройката на самия усилвател, за да има този (относително) характерен за марката драйв (при ODS моделите, при представения по-горе SSS - там много референции няма) и поведение при свирене. Това донатъкмяване обикновено отнема време, ако знаеш какво търсиш, а и на самия Дъмбъл му отнема доста време и резултата не е винаги повтаряем... плюс че в цялата конфигурация не е само усилвателя, а и активния FX loop, който върви като отделно устройство и т.н. и т.н.

 

И още едно тука тестово записче със страта отпреди 3-4 дена да не е само писане поста ;) Пoдложката е с King of Tone drive, солото с Bogner Harlow ...

https://soundcloud.com/synchu/glide-sling-ringer-12-sounds-sozo-at-rdr-tad-wgc-kot-back-bogy-lead

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Темата с Dubmble-ите е малко дълга и широка, защото през годините схемите и компонентната база се менят, затова е прието да се говори за 1-во, 2-ро, 3-то и т.н. нататък поколения в зависимост от ползваната конфигурация. Голяма част от стандартно произведените усилватели дори от едно и също поколение впоследствие са допълнително модифицирани и няма гаранция, че например амп номер 100 ще звучи както 99 или 101. Затова повечето реплики са на точно определени номера Dubmble-и, които са били "разфасовани" и подробно документирани като примерно номер 40, 102, 124, 183 и др.

Като се има предвид колко фирми и билдъри като TwoRock, Fuchs, Bludotone, Quinn, Carol Ann и др. (това е в случай, че ви се чака 1-2 години и имате до 5 хил долара под ръка) възпроизвеждат успешно този тип звук изглежда успехът се дължи повечето на самата схема и елементна база, отколкото на някакви специални настройки или някаква езотерика. Като цяло ако се спазва лейаута и елементната база е трудно да не се получи добър амп, а доколко той ще звучи както някой точно определен оригинален Dubmble е съвсем друг въпрос.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.