Вече ще стане едно известно време откак завърших още един усилвател - базиран на Benson Monarch Reverb.
Дизайнът на усилвателя е доста интересен и както самия Chas Benson казва - събрани са елементи от усилватели/решения, които на него му харесват и смея да твърдя се е получил изключително сполучлив усилвател.
Самият Chas е много скромен, готин тип - като включително даде няколко индикации за грешки в трасирането на схемата и няколко идеи за последните промени, които е правил А и той постоянно прави малки корекции тук таме. Изпълнението е point-to-point, като моят метод е да вървя по схемата и въпреки че използваните tag strips следват неговата реализация да са около предусилвателните лампи - навързването на компонентите е както ми е било удобно (е и разбира се следвайки определени принципи за разполагане на определени ключови компоненти и използване на екранирани кабели, където е необходимо).
Другото относително малко популярно (поради наложената традиция от докопалите до сериозни излишъци от малки радио трансформатори Фендър ) решение е реализацията на reverb без трансформатор с използването на катоден повторител и 12DW7 (подобни решения без трансформатори също са използвани при Swart, Magnatone - при тях със стандартен plate coupling, a в реализация с пентоди - като EL84 например - и в Traynor).
(Само) За предусилвателните лампи, освен това, се използва прав ток при подгряването, с цел ограничаване на шума - в интерес на истината пробвах и по двата начина - няма разлика - шум няма така или иначе Следва да се отбележи, че Benson използва custom изходни трансформатори (в началото Mercury Magnetics, сега Soursound), но общото предположение е, че изходен трансформатор за 5Е3 върши сносна работа. Аз използвах (горе-долу стандартния) 8к.
Има още няколко интересни технически решения, но да не загубим аудиторията както се казва, спирам
Като резултат- усилвателят звучи чудесно, всяка позиция на Volume & Tone контролите е използваема, което е рядко срещано явление, Reverb-a на мен специално много ми харесва, въпреки че поръчах не най-подходящия tank - защото през цялото време на поръчката си мислех за схемата на Swart. Включително е British/American color ключа върши чуваема и много музикална работа
Та:
- 3 предусилвателни лампи - 2 x 12AX7, 1 x 12DW7
- 2 крайни лампи - 2 х 6V6
- 1 изправителна лампа - в оригинала GZ34/5AR4, при мен 5Y3 или 5R4, тъй като мрежовия трансформатор е с по-високи напрежения от оригинала.
- Volume, Tone, Reverb & Color (American/British) контроли
Няколко снимки
И малко звуци:
Сравнително чист семпъл с телекастър и малко солце накрая.
synchu · May Of May V1
В "оркестров" микс Отново всички китари са с усилвателя.
synchu · April Of Flourish V1