Jump to content
Българският форум за музиканти

Разсвирване / Разработка на китарен говорител


jabs

Recommended Posts

Днес ми е ден за оффтопици, и като такъв ми се струва добре да пусна една лекинко локумджийска тема.

 

Стана ми интересно от няколко дена и чета в нета, провокиран от покупката на нов говорител:

Разсвирването (разработка или популярно като "break-in" ) на китарен говорител: що е то, съществува ли, мит ли е и дали има ефективни (и смислени) начини за ускоряването му?

 

1) Пуснах търсачка във форума за сходна тема, нищо не излезе, не ми се карайте ако има, не е заведена с ключовите думи "говорител", "разработка" или разсвирване";

 

2) От световният опит става ясно че се практикуват нЕкои шамански методи, а именно:

   - третиране с химически препарати на говорителя (?!);

   - включване към странно животно, наименовано variac;

   - включване към стерео уредбата в хола и пускане (докато си на работа) на Клептън и Металика, не е задължително в тази последователност;

   - разни: включващи свирене на бас китара през говорителя, плюс куп още по-езотерични практики. В един сайт ме разбиха с теорията че 12" говорители се разсвирват само с гами във F#. Напълно сериозно, не се майтапя. 

 

3) Аз нямам намерение да правя нищо от описаното по т.2, и съм привърженик на простото правило: разработи говорителя, като го скъсаш от свирене;

 

И все пак: любопитно ми е форумното мнение - дали и защо? И въобще? 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купуваш си ново ОТ и му се кефиш максимално още от първата минута. На останалото, англоговорящите му викат "snake oil" а по нашенски бабини деветини. Митове има за разсвирване/разработване на какво ли не, но аз до момента не съм виждал едно единствено измерване, което да ги потвърждава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега. Поръчвал съм няколко пъти нови говорители за смяна на 4х12 кабинет и не съм забелязал да има промяна в звука им когато ги включа за пръв път. Но предполагам, че така или иначе минават някакъв качествен контрол в завода, в който ги включват за малко, за да видят, че работят - може би това ги "разсвирва".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във фирмата, която работя, практиката е говорителят (говоря именно за 12") да се "разработват" 10 часа при номинална мощност.
След измерванията, които провеждат колегите (не се занимавам с това аз), има увеличение на звуковото нялягане при ниски честоти. 
Не знам до каква степен информацията ще ти бъде полезна, това знам аз по въпроса. :)

Поздрави, Румен 

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм чел подобни дивотии, включително за хай-фай слушалки/говорители. Реших да пробвам на слушалките, които си купих, за да смесвам с тях. Дръпнах някакви тестови файлове с поредици от бял, розов, син, червен шум, суийпове и т.н. идиотщини в определена последователност и с определени продължителност/паузи. Правих им 2 дни сеанси по 3 или 4 часа беше с почивка 1 (такава беше формулата). В крайна сметка резултатът беше зашеметяващ - ник'ва разлика! :D

 

Може просто аз да съм глух, но наистина не усетих да има нищо различно. Нямам зимервателна апаратура за 10 хилки, пък и източника ми не е в идеален вакуум, но в крайна сметка щом нещо не го чувам значи к'ва е файдата от всичко? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във фирмата, която работя, практиката е говорителят (говоря именно за 12") да се "разработват" 10 часа при номинална мощност.

След измерванията, които провеждат колегите (не се занимавам с това аз), има увеличение на звуковото нялягане при ниски честоти. 

Не знам до каква степен информацията ще ти бъде полезна, това знам аз по въпроса. :)

 

Поздрави, Румен 

 

Ако разполагаш с такива измервания можеш да ги публикуваш тук или да помолиш хората, които ги правят да ги публикуват, заедно с подробно описание на методиката на измерването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно уточнение:

"Разработват" се руски коли, руски говорители и пр. руски изделия.

Лада на 60 хил. км се водеше "разработена", на 120 хиляди - за основен ремонт.

  • Like 6
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е добра насока според мен - от производител на говорители (Celestion):

 

http://celestion.com/speakerworld/guitartech/104/How_to_break-in_a_guitar_speaker/

 

ПП: Ето и една статия от Eminence:

 

http://www.eminence.com/2011/06/speaker-break-in/

Редактирано от ProjectHamsterdam
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Чувал съм че горното става и със стара пералня, особено когато центрофугира ;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите така хубаво ги разчупих с 8-ма струна във Фа + Bottom boost и palm mute, че още ги събирам от пода :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.