Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвет за говорител за 1х12"


Recommended Posts

Днес чух говорителя на силно (около 12W) и звучи добре.

 

По мои лични наблюдения особено V30-ката й трябва известна мощност, за да започне да вади звука, с който е известна. Малките мощности на нея звучат рехаво и "песъчливо". Това се чува много добре, когато усилвателя се увеличава постепенно, в един момент звукът се "появява".

Съгласен съм с Марин, че този говорител не е за отворени кабинети/кубета и това винаги го казвам, ако някой ме пита за кубе с такъв говорител. Истината е, че ако е един говорител дори в затворен кабинет не е това, което трябва да бъде. Трябва да са най-малко два говорителя в затворен кабинет, за да звучи както трябва, но тук вече се намесват стилове музика, апаратура и т.н.

Правил съм си експерименти с различни кубета като съм ги включвал в моя кабинет с 2хV30, общо взето разликите в звука могат да варират от значителни до "няма нищо общо", но както казах темата отворен/затворен кабинет, стил музика, вид говорител е доста широка.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем скоро правих сравнение на кубето (Mesa F-30 с говорител V30) и после включено в кабинета ми Marshall1936V с 2 Х V30. Кубенцето е отворено ,а кабинета затворен. Като цяло характеристиката на звука е еднаква, но плътността в ниския регистър при 2Х12 на Marshall не е въобще за пренебрегване. Особено при по-високи нива се получава още по-осезаема разлика. Интересното за мен бе, че при Mesa и при Marshall V30-ките са поръчкови за съответните фирми, а не стокови, но като цяло дефиницията на звука е еднаква.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Днес чух говорителя на силно (около 12W) и звучи добре.

 

По мои лични наблюдения особено V30-ката й трябва известна мощност, за да започне да вади звука, с който е известна. Малките мощности...

 

Имаш предвид че мощността е малка ли(12W, нацепени максимално). Това е горе-долу колкото се пада на говорител, при 50-ватова глава, включена в 4х12, усилена доста.

Вярно, че говорителя е 75W, но не е ли 12W достатъчно, за да може да се счете тона за "усилен"? 12W e около 7.9dB по-тихо от 75W, ако счетем, че говорителя не компресира на големи мощности.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид по-малки мощности, много хора нямат възможност да усилят толкова вкъщи.

Най-добре се чува за какво става дума с една примерно 50 Вата глава и се усилва постепенно. Разликата се чува ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послушах малко, сравних с някои други записи, като например семпъла на сънчо и да - наистина има осезаемо по-малко ниски.

Като направя ампа, ще видя как е в репетиционната(а може и само кабинета да пробвам), дали там ще дразни тази липса.

Ако не ми хареса, може би наистина ще е добре да се измери говорителя и да се види дали може по някакъв начин да се модифицира кутията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не направих измервания, а проба, понеже ми стана любопитно.

Метъл Майк би казал де не си губим времето в теглене на локуми, а да свирим.

Според него, най-много подобряват тона, дългите упражнения.

 

Та пробвах Г12-65, за да видя дали Сънчо е прав.

Като чели, да. Изглежда говорителя е за отворен кабинет.

Обаче не значи, че звучи зле и в затоворен.

Става дума за един каб, на който задния панел се маха.

Отделно е и с бас рефлекс ( което е готино, дано някой не влезне на слабо време).

На отворен каб, тона се отваря.

Със затворен панел - тона се стяга и става по басов.

И двата варианта ми звучат.

Бих се съгласил със Сънчо, че Г12-65 е направен за отворен бек.

 

В крайна сметка, чичо Майк е прав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Малко късно видях темата,но все опак може да съм от полза.За G 12 65 мнението ми съвпада с това на Celestion -затворен кабинет.Звучи и в отворен,но не там му е силата.Определено "Greenback" ориентираните модели не са за отворен кабинет.По скоро масово прилагани са 70/80 и определено звучат по дефинирано от примерно G 12 65,V 30,G 12 75 и др.Не са от най прекрасните говорители ,но на отворен кабинет водят.Може би не случайно много от установените марки ги ползват в техните комбо усилватели.Моят съвет е ,ако имаш възможност да се сдобиеш с Йенсен или Вебер,но те са по "on the edge" звук,blues,rock...В стиловете,които отбелязваш ,като целеви,не се използват много отворени кабинети...не е невъзможно ...и с оглед на това препоръчвам 70/80 ,а пък са и на много достъпна цена и популярни.Разбира се има и слаби усилватели с тези говорители,но както някои отбеляза всичко е много субективно.Безличният им характер е според мен доста подходящ за непреднамери тестове!В Личен план ,ако експериментирам с отворен кабинет,определено отпада,G 12 65,V30 и G 12 75 от по популярните.Поздрави и успех!

P.S.И там ...проблема с разсвирването(break in period) си остава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.