Jump to content
Българският форум за музиканти

Разсвирване / Разработка на китарен говорител


jabs

Recommended Posts

Всъщност говорителите (поне Vintage 30, върху тях имам доста наблюдения) наистина си променят звука след малко свирене, Когато са чисти нови имат едни леко дразнещи (поне мен) средно високи при свирене с драйв, които постепенно намаляват. За целта, по според моите впечатления, са нужни няколко живи (или на репетиция) и с повече dB свирни

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Извън майтапа, аз наистина се интересувам от мнения (подобно горните), базирани на собствен опит.

Факт е че и Еминенс, и Селешчън имат някаква позиция. 

Валяка сигурно би казал че няма "ухо да чуе" а има "уред да измери". Ако Румен намери някакви измервания преди/след, моля го да ги пусне, ще е интересно.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За да затворя темата - мисля че промяна има (след около 5-6 вечери свирене по 2-3 часа), и тя за конкретния говорител (Eminence Cannabis Rex) е много сходна с тази описана от kolio_k. Идва ми наум отворена бутилка червено вино (но хубаво). Като "подиша" за няколко часа, вкуса става плътен и си губи първия по-остър привкус. Ш'мъ прощавате за поетичното отклонение. Хубав уикенд.  

Редактирано от jabs
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт, който може да се провери:

Купувате нов говорител. Измервате му T/S параметрите.

Оставяте го да наработи 50 часа при средна мощност. Някои препоръчват и 200 часа.

Измервате му T/S параметрите. Забелязвате разликите в числата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм дааа, 

И каква е връзката на T/S параметрите със възпроизвеждането на високите честоти, за които говорят участниците в дискусията? :greenball:

Когато са чисти нови имат едни леко дразнещи (поне мен) средно високи при свирене с драйв, които постепенно намаляват.

 

 ...мисля че промяна има (след около 5-6 вечери свирене по 2-3 часа), и тя за конкретния говорител (Eminence Cannabis Rex) е много сходна с тази описана от kolio_k.
Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връзката е, че има доказана промяна на физическите параметри на говорителя. Тя се усеща както във промяна на T/S, така и в чуваема промяна на тембъра, за което съобщава Кольо.

 

Ти какво мислиш по темата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не съм разсвирвал особено чисто новия Celestion V 30  и не съм усетил разликата като нов и след това.То е ясно че се е разсвирил със времето обаче явна разлика не съм доловил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връзката е, че има доказана промяна на физическите параметри на говорителя. Тя се усеща както във промяна на T/S, така и в чуваема промяна на тембъра, за което съобщава Кольо.

 

Ти какво мислиш по темата?

Доказана? От кого, кога и как е доказана? Дай референция към съотеветните изследвания. Къде можем да видим резултатите? Кои точно T/S параметри се променят при първоначално използване? Да не се окаже, че трансформатори, индуктори, жични резистори... също се разсвирват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах Celestion Vintage 30 купен 2-ра ръка, грижливо разсвирен, така да се каже. Купих си нов от ЮК. Нищо не чух да е по-различно измежду двата. Ако някой чува до 64-тия хармоник да дойде да ги сравни... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Връзката е, че има доказана промяна на физическите параметри на говорителя. Тя се усеща както във промяна на T/S, така и в чуваема промяна на тембъра, за което съобщава Кольо.

 

Ти какво мислиш по темата?

Доказана? От кого, кога и как е доказана? Дай референция към съотеветните изследвания. Къде можем да видим резултатите? Кои точно T/S параметри се променят при първоначално използване? Да не се окаже, че трансформатори, индуктори, жични резистори... също се разсвирват.

 

 

 

Не бих твърдял, че  трансформатори, индуктори, жични резистори и жици се разсвирват. Това е някакво заразно психично заболяване.

За промяна на T/S параметрите съобщават хора, които измерват говорители. Ако си мотивиран и ти можеш да си направиш постановка за измерване, а ако ще конструираш ОТ можеш да платиш за измерванията. Като страничен ефект ще разбереш, че говорителите от един модел не са еднакви, особено българските. Говорителят е електромеханична система, в която има еластични елементи. Те се променят в хода на работата. В началото промяната е по-чувствителна. Спада Fs с няколко херца, Q-параметрите също мърдат.

 

Логиката ми подсказва, че смисъл от разработване ще има при нискочестотни и фулрейндж говорители, които имат по-голяма маса за движение, съответно повече материал в окачването. Не бих очаквал промяна в лентова пищялка или компресионен драйвер. 

 
За промяна на параметрите и необходимост от разработване говорят и производителите на говорители и ОТ. Информация има на официалните сайтове и затова няма да я цитирам.
 
 

 

Имах Celestion Vintage 30 купен 2-ра ръка, грижливо разсвирен, така да се каже. Купих си нов от ЮК. Нищо не чух да е по-различно измежду двата. Ако някой чува до 64-тия хармоник да дойде да ги сравни... :D

 

Страхотно! Така би трябвало да бъде в идеалния живот. Ако желаеш мога да обясня защо няма разлика при теб, но едва ли ще ти е полезно, защото нямаш проблем. Музиката е по-важна  :punk_guitar:

 

:metalist:

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека повторя, КОЙТО ИМА ТАКИВА ИЗМЕРВАНИЯ, НЕКА ГИ ПУБЛИКУВА ИЛИ ДАДЕ РЕФЕРЕНЦИЯ. Останалото е чесане на клавииатурата в стил "една жена каза".

 

Що се отнася до препоръките на производителите, всеки мислещ човек веднага ще се сети защо са го написали.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БЛР ти на бас ли свириш ?

Колко китарни говорителя си си купувал нови ?

Факт е има разлика и е ясно различима за човешкото ухо - експеримента струва минимум 200 лева - колкото струва един нов V30.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли значение инструмента? Същите небивалици се говорят и пишат за басовите говорители, при това в по-големи количества, да не говорим за аудиофилите... Съгласен съм да ме приемеш за глух, но за последно нов кабинет си купих преди две седмици и разлика от кашона дотук няма. А за тези, които чуват, направете връзката между това, което пишат производителите и това, което "чувате". Замислете защо го пишат и какво/дали чувате. Замислете се и защо в 99,99% от случаите се съобщава, че разсвирените говорители (или каквото друго има да се разсвирва) звучат по-добре от чисто новите. Направете връзката между горните. Именно затова питаме за измервания. Твърди се, че имало, но никой не ги е виждал.

В крайна сметка, няма лошо  да вярваш, че ти се разсвирват говорители и каквото друго ти се иска, beauty is in the ear of the beholder. Вярата, че си си купил хубав говорител, който е станал още по-хубав след известно време допринася за душевния комфорт и удовлетвореността от покупката.

 

Ако искаме някаква обективност, така доникъде не се стига, Пешо и Гошо чуват, а Иван и Драган-не. Ако ще се обсъжда сериозно темата, поне нека се опитаме да формулираме причини, ако не и измервания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.