Jump to content
Българският форум за музиканти

Powerbox MK2 захранване за ефекти


Recommended Posts

Вече половин година се "боря" с една подобрена версия на захранването за ефекти което правя от доста време. Става дума за универсален захранващ блок за китарни ефекти. Естествено колкото и да се старая няма как да направя супер универсално захранване което да може да захранва всички съществуващи ефекти, тъй като диапазона от захранващо напрежение и ток са наистина много големи, но въпреки това новия Powerbox Mk2 е доста гъвкав и ще може да захранва много ефекти.
 
Няколко думи за самото захранване (което е почти готово между другото). 
То има 5 галванично разделени групи. Всяка група има по 2 изхода - общо 10 изхода. Другояче казано с него директно можете да захраните 10 ефекта.
 
Максималният ток на първите 4 изхода е 400-500мА на група и имат изходно напрежение 9 или 12 волта. Това напрежение се сменя от едно малко dip ключе разположено на горната страна. Максималният ток все още не ми е ясен. След като мине всички тестове трансформаторът ще знам какви са му възможностите.
 
Следващите 2 изхода са с ток до около 250мА, а изходното напрежение може да бъде 9, 12, 15 или 18 волта и се конфигурира пак от dip ключето отгоре.
 
Последни те 4 изхода имат двойна филтрация + двойна стабилизация за минимални шумове. Тук изходния ток е ограничен на 50мА на група а изходното напрежение около 9.6 волта - точно толкова колкото е една 9 волтова алкална батерия. Тези 4 изхода са предвидени за ефекти консумиращи малко ток и изискващи напълно безшумно захранване. Това са ефекти като уа педали, овъдрайвчета, дистъри, компресори, бустер и подобни. 
 
Всяка група има светодиод разположен между двата си изходни конектора. Той свети когато всичко е окей. Ще загасне при късо което не е проблем за нито един от изходите. Нормалното състояние е когатоа всички 5 светодиода светят.
 
Трансформаторът има потенциал да дава повече ток, но токът е намален за сметка на понижената индукция. Това гарантира по-спокойна работа на трафа най-общо казано.
 
За момента са готови само платките и те изглеждат така:
Powerbox%20MK2%20pcb.jpg
 
Публикувам и схемата ( ако някой реши да си го прави сам трябва да си помогне с калкулатор)

СХЕМАТА

 

Powerbox-ът ще изглежда така:

 

http://www.youtube.com/watch?v=e4Eu6E1lJHY

 

Като отровно зеленото ще бъде синьо. Днес трябва да си взема (евентуално) кутиите. Да видим колко са станали....

 

Габаритите са 5х13х10см. Честно казано ми отне много време да намаля габаритите до минимум. Борбата беше за всеки един милиметър!

 

Към захранването ще има и цял наръч от кабеляци.

 

Дето се вика чакайте продължение :)

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Powerbox-a e много интелигентно решение, което ще ме облекчи да не мъкна една торба с адаптери по сцените :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Стига само дразни ами пусни едни коледни промоции :metalist:  Иначе с 3Д-то мноо си надобрял.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Критика:

"Джъмпер сетингс" както си ги написал хич не се разбират. Много е по-лесно да е в таблица и да се дават и 4 джъмпера

Jumper_Settings.jpg

 

Няма да ти искам пари за идеята, просто помагам...

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че така е по-добре.

Гледах да е на предния панел, за да близо до DIP суича. Той пък е на предния панел поради много причини.

 

Исках таблицата да е някак си по-проста и малка. Пробвах няколко варианта и това което направих ми хареса като цяло.

Твоето е по-добре обаче, но не знам дали ще може да се събере.

 

Идеята ми е да напиша подробно ръководство за експлоатация в което да обясня с картинки кое как се сменя. Тази таблица на бокса е един вид помощна, но преди това ще е добре да се прочете пълната инструкция.

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.