Jump to content
Българският форум за музиканти

yamaha

Members
  • Мнения

    1398
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Топ дни

    157

Всичко публикувано от yamaha

  1. Което пък води до извода, че поне Томан няма да фалират в близко време.
  2. Тоя модел май имаше и някакъв вокодер, което за дете наистина е интересно да се занимава с него.
  3. Е да, ама като събереш 2+2 започваш да мислиш в дадена посока. Примерно освен внезапното затваряне на магазина им в Брайтън, за известно време е паднал и онлайн магазина (сега гледам, че все още работи) ; освен това са си били изтрили всичките обяви за продажба на инструменти в "Reverb", а в някаква "музикална" FB-група са писали, че GAK имал срок до 1 седмица да намери купувач (някакъв дето работел там уж го бил казал). Не знам...фалити на големи вериги винаги е имало, но сега като че ли малко се посъбраха наведнъж.
  4. В статията също пише, че и GAK, с онлайн магазина Gear4Music (от който също съм пазарувал) имали подобни проблеми. Поне подозират някакви финансови трудности, защото физическият им магазин в Брайтън бил затворен за цяла седмица уж за "поддръжка". Нямам представа дали всичко това има връзка с митата, но така или иначе с манипулациите на Тръмп нещата из целия свят станаха доста неясни.
  5. Всъщност точно Bax Music бяха единствените, които в 2020-та по време на ковида имаха в наличност и продаваха току що излезлия AKX10, докато в същото време Томан пишеха на сайта си, че евентуално могат да го имат чак след няколко месеца.
  6. Не го слушай Koobenot - той чува разни неща в кабелите, дето ние не ги чуваме. Вземи си нещо стандартно...не най-евтиния и не някакъв непременно скъп, примерно кабелите на Proel или Cordial от Динакорд ще ти свършат работа и не са скъпи на метър.
  7. Общност може и да няма, но някои индивидуалисти сме работили с всякакви аранжори, даже и с такива на Касио. @ivanmarinov, колегата съвсем правилно отбеляза, че ще ти е трудно да съвместиш чалгата и касиото заедно, освен ако не го ползваш само за разни сола. Чалга стилове основно се правят за Ямаха и Корг, отделно, че дръм секцията на аранжорите на Касио е пълна трагедия и поради това никой не се занимава да губи време да прави или продава стилове за Касио, просто защото като цялостен звук в аранжимент те не звучат както би му се искало на човек. Стандартните им стилове (които Касио нарича "ритми") не са лошо конструирани сами по себе си, но няма как да ги сравниш като звук и плътност с тези на Корг от Pa-серията или пък PSR-SXxxx на Ямаха. Предложението на колегата за AKX10 е доста подходящо, предвид, че за 1500 лв. получаваш нов с гаранция от магазин, а моделът има практически всичко необходимо и съвсем спокойно мога да го сравня с SX700 на Ямаха, който струва 2 пъти повече или даже отчасти с още по-скъпия SX900 по някои от екстрите. Оставям настрана, че моделите на Медели не държат цена след като излязат от магазина и в някои страни на секънд хенд се продават почти нови AKX10 за 350 € примерно. Единствено не съм се интересувал от съвместимостта на AKX10 със стиловете на Ямаха, понеже дори само от външен поглед на клавира е ясно, че са крали идеи от Ямаха, а не от Корг. То дори и сега се сещам, че когато Медели още не го бяха пуснали на пазара, а само въртяха един демо клип с аудио мостри и данните на аранжора, аз сериозно се бях навил да си взема един AKX10, защото прецених, че реално си звучи съвсем прилично, има много опции, а струва много малко. Разминах се с покупката по 2 причини - това беше точно в началото на Ковид пандемията, доставките изведнъж секнаха, Томан пишеха на сайта си, че ще имат AKX10 евентуално след няколко месеца и освен това все още никой не пишеше нищо за съвместимостта със стиловете от PSR-серията. Та тези неизвестни ме отказаха от модела и взех Pa700. Сега...проблемът е, че щом питаш за стилове за CT-S1000V, значи най-вероятно няма тепърва да го купуваш, а вече го имаш. За съвместимост чрез конвертор забравѝ, не само, че структурата на стиловете му е различна от структурата на конкуренцията, но и това не е професионален аранжор, по памет май имаше само 1 интро, 1 ендинг и 2 основни секции. Така че дори и да намериш работещ конвертор, след като преобразуваш стиловете в AC7, пък после докато ги накараш да звучат сносно (а и това даже не е сигурно)...може да мине цяла вечност и накрая да ти писне да се занимаваш и да губиш време. Нямам представа дали преди да го вземеш си се заинтересувал има ли за него стиловете, които ти трябват, но щеше да разбереш, че допълнителни стандартни стилове за него има, но за този род музика (народна и чалга) просто минаваш на друга марка.
  8. Off/ Като човек с достатъчно години зад гърба си, помня всички тези безсмислени табели със соц. лозунги окачени по стените на различни предприятия и учреждения. Конкретно това словосъчетание с нечленувания живот също го помня, но помня и една негова разновидност, която веднъж видях окачена на стената на някакво предприятие някъде из кърджалийско и ме е яд, че тогава нямаше телефони и цифрови апарати, за да го увековеча. Там селата са изцяло с турско(-говорящо) население, които говореха с акцент българския и имаха доста пропуски при съчетанието на думите в изречение. Та явно някой селски кмет беше решил да следва партийната линия и беше окачил табелка с надпис "БЕЗ ТРУД ЖИВОТА НИТО Е КРАСИВ, НИТО НИЩО!"...явно го беше написал по памет от горния лозунг. П.П. Аааа, да...всички тези табелки бяха метални, поне тези дето съм виждал и помня - тогава не пестяха материала и всяка табелка тежеше подобаващо.
  9. Със сигурност не е за начинаещи. Много са нещата, които едно тепърва започващо дете може да разбере единствено в пряк контакт с преподавателя - стойка, положение на цигулката, позиции на пръстите, лъка и куп други неща, които няма как да бъдат обяснени от разстояние, особено пък на дете с осминка или четвъртинка цигулка. Горе за гайдата се пошегувах, но в интерес на истината е доста тегаво да слушаш целодневно упражнения по цигулка на съседско дете, което още не си е оформило тона...то са стържения, фалшивини и си е мъка като цяло, понеже на пианото натискаш един клавиш и той изсвирва тона съвсем точно и с чист тембър, докато с цигулката свирещият трябва да постигне всички тия неща и то след много упражнения. И чак когато човек се научи да свири сносно на цигулка и започне да изкарва чист звук, тогава евентуално може да мине на онлайн уроци, където преподавателят му казва някакви по-общи неща от рода на "изсвири тази фраза еди как си...направи кресчендо..." и т.н. Не знам, може и да съм изостанал, но не ми се струва възможно някой да се навие да обучава дистанционно дете, което не се е занимавало с цигулката.
  10. Е как ще им правят проблем - гайдата е толкова интелигентен инструмент, пък и издава един такъв префинен звук...къде ще я сравняваш с някаква си цигулка. Моля? По цигулка? На деца? Които сега започват?
  11. Не може просто физически да преместиш диска на друг компютър и да разчиташ, че всичко ще върви както е вървяло на оригиналната машина, освен ако не става дума за някоя portable-версия. Освен това повечето от софтуера на трети страни, какъвто се явява и рийзъна, разчита на различни шеърнати уиндоуски библиотеки, а когато имаш пренасяне на диск в нова машина с различни компоненти (и с други различия) без преинсталация на всичко, вероятността за получаване на конфликти и проблеми тук-там е огромна.
  12. Ммм даааа, преразказът си е шедьовър отвсякъде, даже май ще тръгва нов комикс по случая.
  13. yamaha

    Rainbow - Anybody There

    А каква е разликата? Вярно, чух ги само по веднъж и не на мониторни колони....и най-вероятно си въобразявам, но долният микс ми допадна една идея повече, въпреки че и двата ми звучат практически еднакво.
  14. yamaha

    Major Blues

    Много я мъчиш тая китара...май ти трябва още една...с повече струни.
  15. Ахъм...и даже ще са доволни ако все пак имат по няколко фена.
  16. И аз съм почти така - на интрото Fender-а, оттам нататък Gibsona. Ай стига с тия аграрни теми...
  17. Със сигурност във времето ще го дообучат още по-прецизно и ще го направят съвсем ефикасно. А как точно го пробва на life? Би ли споделил с какъв сетъп...
  18. Абе..."честни", за мен това си е недоглеждане и някой не си е свършил работата, още повече че дори и на поточната линия да са допуснали клавиш с външен дефект, постфактум в клипа можеха да го закрият за секунди с някой редактор - все пак говорим за голяма фирма с претенции, която навсякъде ръси суперлативи колко хубави продукти прави, а в рекламния си триминутен клип, където работниците пипат с бели ръкавици, а роботи опаковат пианата, допуска макар и дребни недоглеждания. Ама карай...явно само мен ме дразни, понеже аз съм си такъв...не знам как се нарича - дребнав или перфекционист, но все тая...
  19. Обикновено в тази тема давам съвети на всеки, който пита нещо, но сега не смятам да го правя, понеже нямам много впечатления от тази китайска фирма. Все пак ще поразсъждавам на база това, което знам и ще се поставя на мястото на колегата ако аз имах неговата дилема, а ако той извлече за себе си нещо полезно от моите разсъждения...ок.... Щом говори за мито и ДДС, значи няма да го взима от някой вносител тук, а ще си го поръчва директно от Алибаба или от самата фирма. И тук идва първото ми чудене - ако след сглобяването на това пиано нещо не му е наред или пък след малко ползване нещо му стане, а на едно пиано с 88 клавиша, 3 педала и софтуер могат да му се появят доста проблеми, какво ще правя ако установя примерно, че някой клавиш заяжда, потъва или пък някой сензор не му работи? В Китай ако съм е лесно, но тук как ще му ползвам гаранцията и кой сервиз ще се съгласи да го ремонтира гаранционно? Все пак това е китайска фирма на няма и 15 години и надали има верига от сервизи в Европа. ОК, ако се опра на твърдението, че преди време MAYGA са работили с южнокорейците за около 3 години, да предположим, че на пианото нищо няма да му има и няма да се повреди в следващите години, но от друга страна - ще имам ли завишени претенции към инструмента, в смисъл да очаквам прецизна клавиатура и хубав саунд (+ разни технологични бонуси)? Слушах/гледах "двата клипа", за които вероятно споменава колегата - един китаец с дънки и очила, свирещ не съвсем прецизно, демонстрира моделите. Не съм съгласен, че звучи като CLP-775, реално е доста далече от клавиновата и в ниския, и във високия регистър, а от втора октава нагоре си звучи определено "постно". Личното ми мнение е, че клавиатурата позволява доста нюанси, но същите тези нюанси мога да ги имам и от най-елементарната двусензорна GHS на Ямаха. И като стана дума за сензорите - споменатото CLP е с GrandTouch, която е трисензорна, докато и двата китайски модела най-вероятно са с по 2 сензора. Казвам "най-вероятно", защото никъде в спецификациите не видях да пишат нещо за това, а ако бяха с по 3, със сигурност нямаше да пропуснат да се похвалят. Отделно на рекламния им клип от фабриката за момент се вижда разглобена клавиатура и там определено са си 2 сензора. И понеже съм си така устроен - да чувам и виждам разни подробности, на които останалите обикновено не обръщат внимание, пак на рекламния им клип видях един от белите клавиши с козметичен дефект, който бяха подготвили за монтаж...вярно, няма как да знам дали качественият им контрол не го е бракувал по-късно, но да го оставиш на рекламен клип, където всичко трябва да е идеално, някак си не ми се струва много професионално. Та това са в общи линии разсъжденията ми ако аз се двоумях между китайско пиано и нещо марково. Нямам нищо против китайците, понякога имат хубави и сполучливи неща, понякога не, но и едните и другите винаги външно изглеждат добре, защото ония са царе на копирането и дизайна. Основният проблем е евентуалното ползване на гаранцията тук + чуденето как пианото ще се държи в по-дълъг период, а другото (звук и клавиатура) евентуално би могло да се преживее предвид ниската цена...която все още даже не я знаем колко е с митото, пътните и ДДС-то.
  20. В днешно време е лесно някой да ти оправи фалшивото, а момчето дори не пее толкова фалшиво (то и песента е доста лесна за изпяване), но ако само точното пеене правеше човека певец, аз сигурно щях да съм Павароти. За мен пеенето е най-сложният музикален "занаят" и да кажем - авторът си изпява как да е своята песен, AI му я вкарва в тоналността, обаче ако споменатата емоция, останалите щрихи + всичките малки неща, които правят певеца професионалист все пак не достигат на автора, тогава песента му пак ще звучи посредствено с неговия глас. Разбира се тая гад AI-то се развива много бързо и в скоро време покрай това да му оправи фалшивото, ще може да му оправи и настроението в гласа, дикцията и каквото още трябва, но това вече минава в категорията "дълбоко чийтване" и не виждам никакъв смисъл да се правиш в клипа на такъв, какъвто не си и никога няма да бъдеш...то не стига фотошопа и всякакви други ефекти върху някои изпълнители, че като ги видиш на живо не може да ги познаеш, понеже си ги виждал само на клип, та сега и 'аудио-фотошопа' върху гласа си да го оставиш на AI-то, просто защото имаш тази възможност...не знам, за мен това си е едно самозалъгване какво всъщност представляваш. В днешно време малките се хвърлят на всичко, дето блести, без значение как - да кажем, тоя пич (дето свири по-добре, отколкото пее) ще направи примерно някаква песен, ще я даде на AI или на някой такъв като мен да го направи на това, дето не е, след това ще снима клип, някой друг ще направи с видеото същото, което е правено и с аудиото, после песента ще бъде качена във всички платформи, ще натрупа огромен брой гледания/слушания, защото крайният продукт, макар и неистински ще е добър, пичът ще стане за нула време звезда и не съм сигурен дали в процеса на времето няма да забрави кой какво е правил върху гласа и картината му и да си повярва, че е много велик.
  21. И един съвет към новонавлизащите в тази област, за да не изпадат в нашето положение когато и ние сме започвали... Ако не разбирате много от марки, модели и спецификации, избягвайте покупките втора употреба и не се лъжете от описанието на продавачите...или поне попитайте тук във форума дали нещо си заслужава или не. В случая онова на линка, нито е пиано/синтезатор, нито е висок клас както го е описал продавача. Оставям настрана годината на производство (някъде около 2005-та), което пък води до някои допълнителни размишления. За 20 години много неща могат да се случат на един кийборд, най-малкото пластмасата остарява и става податлива на пукнатини, а в този кийборд почти всичко е от пластмаса (за гумичките под клавишите не искам да споменавам). Отделно моделът е толкова стар, че звукът му не може дори да се доближи до този в днешните най-евтини модели кийборди на Касио, отделно с полифония от 48 гласа надали може да направиш много с аранжора, който пък е толкова елементарен, че....всъщност размишленията са излишни, защото в 2005-та такова беше положението, а и Касио много дръпнаха от тогава. P.S. И понеже съм си доста пунктуален, сега забелязах в горния си пост малка грешка в годините...всъщност първите два PSR-а ги взех в 1991-ва, а SQ16 и SY85 ги взех в следващата 1992-ра. По това време нямаше специализирани магазини и в Пловдив ги доставяше "на частно" Евгени - братът на Ванко 'Филибето', който пък живееше в Германия и му ги изпращаше от там по заявка, а разплащанията естествено бяха в дойче марки.
  22. Вие сте хора разглезени от живота. По стечение на обстоятелствата и възрастта ми, такова като това на Koobenot, само че аналогово, имах когато вече бях тийнейджър и на него пишеше "Сделано в СССР", просто защото по онова време друго нямаше. Още по-късно пък, от един оказион (да, имаше тогава едни такива магазини) си купих едно Касио с малки клавиши като това от поста на RaverWild и бях много впечатлен, защото когато включиш тембър на "пиано", наистина се чуваше подобно на пиано. А когато през 1990-та вече можеше да се купуват и западни стоки (в началото малко трудно, но все пак ставаше), взех 2 бр. PSR-500, които в сравнение с Касиото ми се сториха супер професионални кийборди...поне в рамките на следващата година, когато установих, че не са чак толкова професионални и в 1991-ва взех една PSR-SQ16 и един синтезатор SY-85, които пък от своя страна ми се сториха извънземни, в сравнение с предишните 2 PSR-a...та така...и като знам какъв път съм минал от тогава и досега...и като си спомня как съм започнал в онова далечно време и какво съм си мислил тогава...само мога да кажа "О, свещена простота...".
  23. Това имах предвид - ако забележиш нещо с ушите, потвърди го с уреда, а не обратно.
  24. Първо тествай "на уши" и след това с уред...щото има и едно, дето се казва психоакустика...и друго, дето му викат "въображение".
  25. Не са го пели при мен...и даже не ги познавам. То в днешно време вече почти не останаха невъзможни неща и това включително също мога да го направя, но за да стигна до поносим краен резултат ще ми коства много време, а време в момента нямам никакво, отделно задачата не е платена (то и за такава глупост не виждам кой би дал пари изобщо), така че реших проблема по друг път - хем няма да има артефакти, хем пътят се явява 'шорткът' и няма да ми отнеме много време. П.П. И пак по въпроса за обучението на AI - в моя случай дори нямаше и да има нужда да го обучавам темброво като знам до какво ниво са стигнали във ваденето на гласове и инструменти. Достатъчно беше да му изсвиря по MIDI женската партия и да му кажа, че това искам да остане, пък ако иска мога и да му помогна още, като му изсвиря и мъжката партия, която да махне (проблем евентуално би се получил ако има и инструмент, който е в унисон с мъжкия вокал, но това се решава лесно). Чакам кога някой ще се сети да въведе това улеснение за всички нас и като гледам с какво темпо напредват, мисля, че ще е скоро.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.