Jump to content
Българският форум за музиканти

Топ потребители

  1. dzwer

    dzwer

    Members


    • Points

      6

    • Мнения

      315


  2. synchu

    synchu

    VIP listed


    • Points

      1

    • Мнения

      5713


  3. Baby Thomas

    • Points

      1

    • Мнения

      9201


  4. yamaha

    yamaha

    Members


    • Points

      1

    • Мнения

      1386


Най харесвано

Showing content with the highest reputation on 03/07/25 във всички области

  1. Дойде ми новата играчка RIGOL DHO804 Digital Oscilloscope Ето го до стария ми осцилоскоп:
    3 points
  2. Основните причини да сменя стария DS1054Z с новия DHO804 са: - наистина на моменти много бавен интерфейс - тръгнеш да местиш някой канал по вертикала и наистина чакаш да се случи... - 12 бита срещу 8 бита; - с една идея по-висок максимален семплинг - 1,25Gs/s срещу 1Gs/s; - по-ниско ниво на собствения шум - повече от 2 пъти го меря. При разкачени сонди и двата сетнати за сонди 10х и на 5mV/d развивка, стария е към 10mV pk-pk, новия е под 5mV pk-pk; - тъч скрийн с по-ясна и контрастна картина с по-висока разделителна способност; - стария се хаква до 4х100MHz, новия до 4х200MHz - опция да му сложиш Wi-Fi USB карта на новия, без да опъваш кабели към компа и HDMI изход за по-голям монитор, както и подръжката на клавиатура и мишка - то си е SBC вътре с аналогова част и Андроид 7... Вече няколко човека правят подобрения на графичния интерфейс. Вентилаторите и на двата са досадни, но и за двата има вече модификации за по-тихи вентилатори. Новия има и VESA 100x100mm за монтаж към подвижно рамо, което мисля да се възползвам в един момент. А, щях да забравя - новият е с USB-C захранващ адаптер и е галванично разделен от земята - в комплекта си дават допълнителен заземителен кабел. Така може да се мери без проблем във високоволтовата част на импулсни захранвания след изправителния мост без никакви грижи - там със заземен осцилоскоп не става!
    2 points
  3. Покрай излизането на новия FabFilter Pro-Q 4 доста инженери го нахейтиха, че нямал функция тип split EQ. Реших да се разтършувам и наистина концепцията е интересна, да може да се обработват по отделно честотното ударите на транзиентата и състейна след нея. Всъщност се замислих как бихме могли горе/долу да постигнем същия ефект без този Split EQ, аз бих подходил по следния начин: пращам основния сигнал към два паралелни сигнала първият го третирам с transient shaper, като му усиля атаката до край, пък му намаля sustain-а на минимум, след него прилагам EQ-то каквото ми трябва вторият наобратно - атаката намалена докрай, sustain-а на макс и прилагам EQ след него Може и да се чуе нещо, но според мен ще е трудно за корекции, удобството да оперираш и двете ленти в същия плъгин е голямо удобство. Ето тук накратко:
    1 point
  4. хващал съм разлика от 30 см, едни скалъпени лампови кутишки с високоимпедансен изход, навързани... С единия кабел беше умряло
    1 point
  5. Точно така А ако е много калпав кабела и го пуснете 5-6 метра да има - може да отиде в нанофарадите... Тогава определено ще се усети разлика.
    1 point
  6. За мен някои нови чисто маркетингови опции също не са много важни, още повече, че и без да имам в клавишните си инструменти APP-ове, дори и с липсата на смартфон и др., с минимални допълнителни покупки на нищожни цени, пак си имам безжична миди връзка с основния ми компютър или пък с допълнителен педал си обръщам страниците на PDF-нотите, така че почти всяко липсващо нещо си има лесно решение. Накратко, за да се ориентирате какво има едното и какво няма другото. В 710 има семплиран Бехщайн и то най-добрият им концертен роял D 282, който не само, че струва над 200 000 долара и тежи над половин тон, но и има убийствен саунд, а Касио са се справили много добре при имплементирането му в 710. Освен това 550 е с 4 говорителя, 710 е с 6 и мощността им като цяло е по-голяма и даваща по-обемен звук. Самите симулации в 710 са много детайлни с настройки в 10-степенна скáла, докато в 550 са по-опростени с по 4 стойности. Не съм свирил на AP-550, който е с "новоизмислената" от Касио в последните им модели "Smart Hybrid Hammer Action Keyboard" (710 е с класическата "Tri-sensor Scaled Hammer Action Keyboard Ⅱ"), но водейки се от двата модела пиана на Касио, които жена ми ползва при обучението на децата в школата, едното Касио е по-стар модел с клавиатура без думичката "смарт" (btw това "смарт" няма нищо общо с AI, просто ползва интеграл, който следи за начина на натискането на клавишите), а другото й Касио е по-нов модел и е с тази така наименувана smart-клавиатура...ами честно казано клавиатурата на стария модел ми харесва повече. Това е в общи линии, за мен по-стойностно пиано е AP-710, но ако детето иска да си го свързва с телефона, 550 също ще му свърши работа, защото като цяло не е лош модел. Да, липсват му неща, дето има по-големия модел...сега се сещам, че май няма и Line-in входове, които 710 има, но пък като отчетем, че все пак става дума за дете в началото на обучението си...и по-малкият модел също е подходящ, а ако някой ден детето напредне дотам, че моделът му се види "тесен", винаги може да го продадете и да му вземете нещо още по-добро.
    1 point
  7. Никой не говори за съпротивление - пише капацитет (при кабелите е в рамките на пикофаради на метър) и това оказва влияние върху високите честоти в зависимост от дължината на кабела. Все едно си вързал кондензатор към изхода на адаптерите. Стандартна физика.
    1 point
  8. Не знам какъв Ви е опита ама да говориш за съпротивление на кабел,който влиза в тенекиени букси и от двете страни.Във всички случаи съпротивлението трябва да се мери след тенекията.Хубава лъскава спойка с евтин тинол на тенекия е трудна работа.Ако приемем,че сигнала по кабела минава със скорост близка до тази на светлината можем да сметнем какви са загубите ако кабела е дълъг 3м и 6м
    0 points
  9. Направих една 'сонда' за PC осцилоскоп, с идеята да замервам сигнала на анодите на лампите. Даже може да се включи като втора сонда, да сравнявам референтен сигнал с какво точно 'прави' съответната ламба Представлява волтажен делител 1М, 500к (~1/3 атенюация), 10М, 20М, 40М, 60М, 100М. Т.е. може да имаме сонда ~1/100 и да работим с напрежения към 300v. Паралелно на изходния резистор 1M съм сложил и два насрещни ценера по 3.9v (не знам колко е макс допустимото напрежение на line in PC входа), но мисля че е ок. Входния импеданс на PC аудиото (line in) сигурно е под 1М (може би 100к), но за този порядък от честоти (<10/20kHz) едва ли ще е проблем. Още не съм я пробвал...
    0 points
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.