Jump to content
Българският форум за музиканти

Evtim Djerekarov

Амп симулатори за PC и други устройства

Recommended Posts

Контролерчето изглежда много симпатично! Прави ли нещо друго, освен да изпраща фиксирани команди за всеки бутон? Например, прави ли нещо с MIDI информация, върната от хоста?

По принцип моето тестово нещо изпраща PC команди при настъпване на бутоните и CC команди при въртене на копчета. Също изобразява фиксирани низове на дисплея при избор на Preset от бутоните, а също и позицията на потенциометрите (на ADC стойността) при въртене (временен статус, който изчезва и отново се заменя с името на избрания пресет след 2 секунди).

Мога да направя бутони за Bank Change, които позволяват да се изберат други PC команди от бутоните, според избраната банка. Но всичко това си е Hardcode-нато в педалиерата (може да се направи и настройваемо през меню, или дори през PC програма, като настройките се запишат в EEPROM-а на педалиерата, но и това е относително примитивно. Не знам дали и колко от софтуерите връщат някакъв статус (и изпращат миди команди обратно към педалиерата за обработка). Щото би било интелигентно, докато фиксираните решения ми се виждат малко дърварски, но не знам дали може да се направи много по-добре от това. Във всеки случай, дърварските решения работят, като ще изискват настройки в софтуера на компютъра. Все нещо някъде трябва да се настройва :).

Последен въпрос: Курията е много хубава, искам и аз накрая да си направя подобна за готовото нещо. Може ли да дадеш повече информация за нея, къде ти я правиха и т.н.

Благодаря предварително!

Питах един приятел, който е правил подобно нещо. Писа ми, че трябва да още чаркове за да може Ардуиното да връща данни- оптрон, диод и резистори. Ето списъка:
ARDUINO_1.png.0477d4c8121e6f27e1ad038a282c031d.png

MIDI connector Digikey CP-2350-ND
220Ohm 1/4watt resistor Digikey CF14JT220RCT-ND
1N4148 diode Digikey1N4148-TAPCT-ND
10kOhm 1/4watt resistor Digikey CF14JT10K0CT-ND
470 Ohm 1/4watt resistor Digikey CF14JT470RCT-ND

Дано съм помогнал.
6N138 optocoupler Digikey 751-1263-5-ND.

Евтиме, не съм разписвал обратен код, тъй като ампа не връща нищо (управляващия модул за там също съм си го правил аз) и идеята от самото начало беше да направя педалиера, която е направена единствено и само за този усилвател. Дори на задния панел има само един DIN5 - за MIDI OUT. Към днешна дата съм малко ангажиран с работа, но ми се върти в главата проект, който да разползга с повече функции, като някои от тях са преназначаване на бутоните, USB и "слушане" за MIDI отговори. 

Трябва да се отбележи също, че според мен MIDI 1.0 не е от най-добре развитите по отношение на двупосочна връзка. Дори поглеждайки класическата хардуерна конфигурация с три DIN5 конектора (IN, OUT и THRU) - според мен подсказва, че не е предвиждана мултикаст комуникация между устройствата. По-скоро мисля, че говорим за следните два варианта:

- 1:1 - едно устройство изпраща заявки, другото (евентуално) отговаря (свързване IN to OUT; OUT to IN)

- 1:Много - едно мастър устройство изпраща команди, другите слушат и изпълняват заявките. Свързването е OUT(master) to IN (Slave 1); THRU(slave 1) to IN (Slave 2) и т.н.

Относно кутията - изряана и сгъната по мой чертеж от хората на този сайт:

ЛАЗЕР

Материалът е 1,5мм стомана. Мой приятел завари два ръба, които оставаха отворени и след това е прахово боядисана.

Табелките на бутоните пък ми ги изработиха тук:

Табелки

Материалът е 1,5мм анодиран алуминий. Върху него се нанася боя, която просмуква в анодацията и става много здраво. Като цяло това ми беше най-скъпото нещо в педалиерата.

Надявам се да съм ти бил полезен. Ако имаш още въпроси - питай! ;)

@wiseppman

Схемата в секцията за IN според мен е вярна. Доколкото говорим обаче за OUT мисля, че не е добре, или поне аз не бих подходил по този начин.

1 - Тъй като хардуерната апликация на MIDI е токов кръг, не е добра практика TX пинът от контролера да се свързва директно с изхода - по този начин цялата комуникация се превръща в товар за контролера. Хубаво е да има буфериране между тях. В много от схемите се използват два инвертираши буфера от 74HC14 (в него има 6), свързани последователно. Виждал съм и други схеми, в които буферирането е с два транзистора 2N2222.

2 - Резисторът към четвърти пин - обикновено има още един такъв към втори (между втори и гореописаното буфериране). Когато схемата работи на 5V двата резистора са еднакви - по 220 ома. Тъй като посочения в схемата контролер работи на 3.3, допускам, че вторият е пропуснат умишлено с цел да се осигури работния ток във веригата. Този подход обаче според мен не е добра практика. Някъде бях намерил описание, че тези резистори трябва да са по 33 и 10 ома при работа на 3.3V. Така съм го направил при мен. Не съм имал възможността да го пробвам с дълъг кабел, но при 5 метра си работи.

Всичко това важи и за свързването на THRU, само че на мястото на TX се свързва цигнала, който отива към RX.

• Thanks 1

^^ Схемата е добра за устройства, които имат DIN конектори (не знам, дали ще слагам такива). В моят случай, в който управлявам PC, самото Arduino е с бутлоудър, който го превръща в USB MIDI устройство.

^ Благодаря за подробната информация. Като разполагам някоя вечер с време, ще направя callback функции на всички MIDI отговори, ще изпращам команди, ще слушам отговори и ще ги трупам в буфер, който се изобразява на дисплея, за да видя дали плъгините връщат нещо полезно.

Кутията може да я направиш от лист стомана, на лазер/ абкант.

В пловдив, фирма CLT, в София сигурно има много, където предлагат и двете услуги.
Две П образни железа, ама тр. да ги разчертаеш на dwg. Не е скъпо хич.

После на прахово.

Най-скъпото ще е, ако се заиграеш със ситопечат, да стане като фабрично.