Jump to content
Българският форум за музиканти

Сравнение между различни китари с еднакви адаптери


kolio_k

Recommended Posts

Всичките китари с хъмбъкъри,които имам,рано или късно(второто по финансови причини)се оказват с Гибсън Р490 на нек позиция.Това е Алнико хъмбъкър със саунд много подобен на 57те,но леко по ясен като звук(поне за мен)и ми е любим от няколко години.И понеже се оказа че в момента имам три китари с абсолютно идентични нек адаптери,но различни като конструкция и материал,реших да врътна 3 семпъла,за да могат да се преценят разликите,породени от различен хардуер,дърво и тн.

 

PRS-R490-ПРС Къстъм 24 -Махагоново тяло с кленов топ,сет нек махагон,палисандър фингърборд,тремоло.24 прага,мензура 25

Gibson-R490Гибсън ЛП Студио-Махагоново тяло,кленов топ,сен нек махагон(и грифа и тялото са доста по дебели от на ПРСа),тюн-о-матик бридж,22 прага ,мензура 24,5(не съм сигурен,ама май така се падаше)

Yamaha-R490Ямаха СА2200 Тяло,полуакустична-ламиниран клен,сет нек-махагон,фингърборд-абанос,тюн-о-матик бридж.22 прага,мензура 25,5

 

Трите записа са правени веднага един след друг,с един и същи мик,в едно и също кубе,с еднакви настройки.Киарите са с докрай отворени волум и тон коректори.Няма никакви обработки на записа освен съвсем мъничко реверб.

 

п.п.Саунда не е особено хубав,но целта ми е само да се видят разликите между китарите,ако има такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но целта ми е само да се видят разликите между китарите,ако има такива.
Ми те са ушевадни разликите :metalist: За да не усетиш разлика между различни китари като конструкция трябва или да си глух,или да ги пуснеш през евтин процесор с макс дисторшън. :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз или съм глух, или колонките на ТФТ-то не им дреме какво съм пуснал. Разликите, които долавям тук клонят към никак...

Довечера ще ги преслушам в нас на яката апаратура, ама пък с това вграденото саунд дърво не знам... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликите определено са в детайлите,все пак всички китари са относително класни.Ако мога да ги преценя в проценти така да се каже,не мисля че са повече от 5.Но точно те са тези,за които се плаща най-много за съжаление :)

 

п.п.Току що открих че семпъла за Ямахата всъщност е този от ПРСа ,втори път.Грешка при експорта.Не мога да повторя записа достоверно,защото вече разместих нещата,но така или иначе Ямахата е пполуакустична и попада в друга категория,по меродавно е сравнението между първите две

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезно сравнение за мен. Голямо благодаря преди всичко!!! :)

Чух първите два семпъла на PC спийкърчета и за мен има разлика в звука. На първия семпъл ниските са малко по-твърди и има едни среди, които правят звука леко "по-мазен" в сравнение с втория семпъл. Лично на мен вторият семпъл ми допада малко повече. Ще ги чуя и на мониторите, интересно ми е там какво ли ще се чуе :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hillbilly,

люпопитно ми е какюо ще кажеш след втория пост на Кольо... :)

 

За мен нямаше никаква разлика! Само в свирните имаше разлика...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ми не знам Ямахата как звучи,но Гибсън и ПРС определено не звучат еднакво,определят ПРС като "липсващото звено" м-у Фендер И Гибсън.Ако слушателското ухо не долавя разлика,за свирещия тя е голяма, и ако нямаше такава всички щяха да свирят на пластмасови китари (още в края на 60-те има такива простотии) и процесорчета. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,абсолютно съм съгласен.Не знам до колко си личи разликата при слушане,но при свирене е много голяма.На практика толкова голяма,че се чудя дали да не продам ПРСа,защото имам проблени да свикна с брилятния му твърд тон на нек адаптера.И това,в което се убедих от опита е ,че тонът въобще не идва от адаптерите,те леко го оцветяват,но той зависи изцяло от дървото и конструкцията на инструмента.

 

Благодаря на всички за коментарите :)

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е... сега, ама разбира се че като свириш на различните китари ще има разлика в усещането. Мине ли през ефекти, пък били те

само предусилватели, лампо или транзисторни усилватели, набичени или ненабичени... разлика не се чува. Поне при мен.

кат ги конвертираш и в мп3, разлика - йок.

 

Намясто и на живо, дори аз сигурно бих чук разлика в звученето, ама само "на сухо"... без споменатите по-горе ефекти.

Иначе от китарите като марки (от така записаните от Кольо), най ми допада PRS-a.

Не заради звука, ами щото съм виждал такива китари, пък и Porcupine Tree свирят с такива! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами на моите уши разлика има. Всички звучат хубаво, и могат да се използват в различни ситуации просто.

 

Колебая се между чистия звук на Гибсъна и Ямахата, като най-харесващи ми самостоятелно и между Гибсъна и ПРС-а за драйва ...:curse:

Гиби ол дъ уей иначе :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сигурно има някакъв психо ефект - едно и три ми се сториха малко различно,

но след като Кольо казва,че са едно и също...

все пак ги слушах едно след друго и само веднъж.

Гибсъна - малко повече ме кефи от ПРС-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.