Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Понеже темата малко е зациклила, а кафето не е само еспресо :) Какъв друг вид приготвяне на кафе харесвате? Питам не толкова като анкета, а се чудя какво друго кафе да пробвам да правя вкъщи, което да не изисква да накупя техника за хиляди. Например blr ми беше препоръчал съвсем в началото да пробвам с кубинска кафеварка. Тези са по 20-ина лв нови :) Трябва ли ми някаква специална мелачка за такива или мога да мина примерно с ръчна мелничка? С други думи, експериментира ми се с нещо ново, за което да не дам повече от 50-100лв, дайте насоки :) С още по-други думи: то ясно, че хубаво еспресо вкъщи няма как да направя, без да накупя техника, затова пия компромисно еспресо, та има ли друг тип кафе, което да мога да направя вкъщи без компромиси, и без да наливам пари :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пия с кубинска (made in italy от 70-те) кафеварка от време на време, но:

1. Не знам, колко фино трябва да е смляно кафето там, само знам, че цедката се пълни до горе с кафе, след което се сглабя и затяга.

2. Кафето, по мои наблюдения, е различно от еспресото на вкус. От една страна, става с по-меки нотки, от друга - подчертава се малко повече вкуса на прегоряло. Предполагам, задади кипящата вода и парата по време на екстракция.

Но не съм специалист по това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поразгледах международната обстановка ;) Явно евтините и предпочитани домашни решения са:

  • Френска преса - най-евтина, относително най-лесно, без излишни консумативи, кафето ставало сладко и мазно
  • Дрип (кафе с филтър) - доста евтино, има всякакви решения, кафето е нелошо, най-консумираният тип кафе по света (предполагам след Нес)
  • Chemex (Хемекс) - подобно на дрип, но изисква съответните стъклени прибори и плътни хартиени филтри от Хемекс, вкусът бил по-различен от дрип, защото плътните филтри задържали повече масла, филтрите са малко скъпи
  • Въздушна преса - два пластмасови цилиндъра, сравнително евтини, изискват филтри, които са по-евтини от Хемекс, кафето се доближава повече до Еспресото от другите методи

На един от сайтовете прочетох, че всъщност в световен мащаб се пиело сравнително малко еспресо, нещо като 8%. Популярно е повече в Италия и сред маниаците (като вас/нас), бариста места и т.н. В световен мащаб в повечето страни най-популярен е някакъв вид дрип.

 

Иначе четох мнение на една жена бариста, която беше писала, че вкъщи пие френска преса, а на работа си прави еспресо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Извинявам се че се намесвам в силно маниашката ви тема, като един непрофосионалист. Но видях, че се споменават модели, които обмислям и реших да попитам, макар че може да ми се надсмеете :D

По празниците на нас ни се прецака кафемашината за еспресо. Досегашната ни беше Krups F880 на 16-17г. вече и работеше безотказно. Но сега започна да изпуска вода и пара от ръкохватката. Носих я на сервиз и те казаха, че са две уплътнения - това около самия филтър което го имат и го смениха, но другото външно дето затяга всъщност ръкохватката не се произвежда и няма от къде да го намерят. Та въпреки, че смениха едно проблема явно е от другото. Затова сега търся подобен клас машина.

Кафе не пием много - по 1-2 рядко до 3 с жената на ден и ползваме готово смялно от магазина - Лазарин до преди време, но изчезна и сега сме на някакво друго но-неймско (диапазон 3-5лв за 250гр). Вижда се че не сме от чак толкова запознаните, но така ни харесва.

 

Насочил съм се към Gaggia или Saeco или отново Krups
Krups-овете тръгват от 300+ лв - KRUPS XP344010 CALVI за 300лв или който май предпочитам Krups K2 XP521030 за 330

 

Доколкото знам Gaggia Evolution не се произвежда вече, както и Gaggia Pure. Заменени са с едни пластмасови боклуци, които отвътре са същите като Saeco-Philips Poemia.  Могат да се видят на:  http://www.gaggia-bg.com/manual/

 

Относно мелачките, убедих се лично, че това е дори по-важно от кафе-машината. Вече мога да кажа и от собствен опит, че дори и една по-скромна машина, като гореспоменатата Poemia може да направи съвсем не лошо кафе ако е прясно смляно и с точната едрина за машината и кафето, което се мели.

 

CyberGene,

Няма голяма тънкост в работата с кафемелачките. Дори обратното, колкото по-хубава е машинката, толкова по-лесно се работи с нея. Първоначалната настройка на едрината и дозата може да изхаби стотина грама кафе, но после е песен. Удоволствието  не е евтино обаче. Аз от скоро съм щастлив собственик на Eureka Mignon. Евтим я е виждал в действие. Веднъж нагласена, само слагам ръкохватката под отвора и тя ми пуска необходимата доза кафе, смляно до необходимата едрина. След това само пресовам, завивам ръкохваткатата и си пускам кафето.

 

 

Ето например, машината, която bluelemon ползва модната, не е толкова скъпа:

 

http://www.technolux.bg/bg/%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D0%B0%D1%84%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B8/gaggia-evolution-grey-detail

 

Предполагам, той има какво да каже за нея, относно фабричните й възможности.

 

Gaggia - видях, че оплювате новите модели - от 250-265лв двата модела Style и DeLuxe
Обаче май намирам на едно място и от старите модели Evolution и Pure Black (за 280-300лв) - тук

И последно на Saeco моделите също ги оплювате, понеже с Филипс вече са се развалилил - но там има модел за 180лв някъде (казаха ми че другите между 200-350лв са същите но с различен дизайн само)

 

Или ако ще е от тия евтините - няма смисъл да е "маркова" (ако може да се каже) и да вземам някой от изброените еднакви китайчета от Евтим тук:

http://forum.muzikant.org/topic/165840-кафеджии-има-ли/?p=882902

Какво ще ме посъветвате - благодаря

Редактирано от ArthurDent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не че разбирам много, но "оплюването" на машини от колегите трябва да се гледа в контекста на маниашко приготвяне на еспресо, спазвайки всички детайли, с хубава мелачка, качествено прясно изпечено кафе и т.н. Предвид факта, че купуваш готово смляно евтино кафе, няма никакво значение каква машина ще вземеш в ниския клас, така че просто вземи най-евтината :) Може да не съм прав, другите ще кажат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точно от тоя контекст и аз го гледам - затова и все пак ще си взема нещо такова ;)
Само не разбрах тая Gagia Evolution дали е модел от старите или вече от новите и "пласмасови" като Style и DeLuxe

 

А какво мислите за кафеавтомат втора ръка за тая цена - ето тук например има доста:

http://kafemashini.ch/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gaggia Evolution e от старите модели, преди фирмата да бъде придобита от Филипс и съответно съсипана. Ако я имат налична си заслужава напълно парите.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А предвид това твое мнение - дали не са оставили само името а вътре също да са го уеднаквили с другите модели? И да е същото като Saeco HD8423 за 180-200лв

 

И не е само соленоида, цялата машина е тотално осакатена и поевтинена и освен кутията вече няма общо с Gaggia Сlassic. В този и вид вероятно би си заслужавала за 350 лв, но не и за 600. За съжаление, Philips съсипаха две от най-добрите марки домашни машини: Saeco и Gaggia. В момента, ако трябва да се купува ново, няма нищо добро за под 950 лв, колкото струва Rancilio Silvia. Машини от среден клас просто няма. Всички брандирани като Saeco и Gaggia са една и съща машина отвътре, като разликата в цената идва от тънкото тенеке по кутията тук-там. Аз самият преди време бях в подобна ситуация и след четене, разучаване и гледане на живо се убедих, че положението е трагично.

 

Иначе, ето тук пише че е наличен, но не съм се обаждал да проверя (линка е от по-напред в темата) - Gaggia Evolution Grey

 

PS А и я намирам на страницата на Филипс - http://www.philips.bg/c-p/10001965/-

Редактирано от ArthurDent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично мнение относно покупка:

 

Най-първо, разглоби внимателно машината, която имаш, и виж дали не можеш просто да й изрежеш гумено уплътнение от лист подходяща гума, с макетно ножче.

 

Ако искаш да имаш хубава машина, бих те посъветвал да си вземеш нова (ако има в наличност) Gaggia Classic от "старите", а може би още по-добре, ако намериш на старо запазена Brasilia Club / Lady.

 

Ако не ти се дават много пари, и не мислиш да даваш повече пари от 20, 20 и малко лв. за килограм кафе, моят личен съвет е да си вземеш машина от този тип ( http://promocii.bg/files/d6c9aff49f924649cf905707c8fc69fe.jpg ) за около стотачка и да й купиш обикновена цедка, без кремадиск, след което да си купуваш по-фино смяно кафе от магазин за "насипно" кафе.

Тази машина няма да ти направи кафе като Brasilia-та, но при добиване на известен ноу-хау (за който мога да ти покажа и нагледно), можеш да направиш кафе, осезаемо по-добро от масовите капсули по заведенията. При това, машината е евтина, а има 2 години гаранция, за които ще се изплати 5-6 пъти.

 

Ако се продават не-крема цедки и за други машини(не знам, за кои има), можеш да вземеш Saeco Poemia, примерно, която е малко по-добра и малко по-скъпа. Но аз съм адвокат на "не-кремадиск" кафето, което се купува по-фино мляно, или най-добре се мели на място. Магазинско мляно кафе + цедка с кремадиск = кафе тип "умил си ходжа краката" + тонове пяна, както вече много пъти съм писал.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истинска Gaggia Classic отпреди осакатяването съм 99 % сигурен, че вече не може да се намери в България. Преди около 6 месеца разговарях с човек от фирмата вносител, който ми каза че от началото на 2015 (т.е. вече година) получават само от новите и старите са отдавна изчерпани. Електронните магазини, които предлагат този модел, не ги поддържат на склад, а поръчват от вносителя, когато някой поръча от тях.

 

Истинските Gaggia се познават лесно по масивната 58-милиметрова ръкохватка от хромиран месинг. Новите са направени с малката и тънка алуминиева такава, с вграден клапан като на Philips Saeco. Мисля че Evolution не е била поевтинявана, така че ако има някъде останала бройка ще е от читавите. Ако искаш да си съвсем сигурен, поискай реални снимки преди да поръчаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Темата замря някак си... Май всичко вече е ясно :D Не че ще кажа нещо ново, но в последно време експериментирам в офиса с тамперирането и установих, че това има голямо значение. Ние нямаме хубав метален тампер, просто на всяка мелачка има един пластмасов тампер, който е закрепен за самата машина, което сигурно е доста зле, но няма начин. Та изработих си една техника на тампериране, при която слагам малко кафе в ръкохватката и тамперирам, като гледам да хоризонтирам, даже леко разтърквам, защото иначе става връх. И така няколко пъти на няколко слоя. Може би това е грешно на теория, но на практика успявам да постигна достатъчна компресия на кафето и за късо кафенце тип ристрето го правя да тече 30 секунди и повече. (Преди не успявах да постигна повече от 10 секунди екстракция...) И се получава страхотен крем, който е направо като сметана, остава на чашата и след изпиване на кафето, за разлика от пяната вкъщи :D Между другото откакто правя така кафето и екстракцията вече е бавна, вкусът на кафето има много общо с това, което пия вкъщи от гадния автомат. Естествено, че това вкъщи не е толкова наситено и вкусно, но иначе и двете имат един привкус на ядки, на горчив бадем, на шоколад, нещо такова :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе чакайте и аз да се обадя на слабо време :)

Уикенда бяхме в мола на околовръстното (до ИКЕА) и пихме кафенце в един много натокан и нацъкан магазин за кафе.

Кафето беше хубаво (по моите разбирания) но шоуто по приготвянето му още повече.

То беше грамажи на везни, мелене, табиети... хардуеъра на два тезгяха изглеждаше като от Стар Трек изваден :)

Някакво вчепатление какви кафета продават и прочие, че и аз накрая ще се зарибя май :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно това е някаква нова мода, която ще навлиза в България - табиетлийско правене на кафе :) Подкрепям с две ръце! :) Мен само ме притеснява, че такива сравнително обикновени неща се превръщат в снобария и привличат към себе си всякакви псевдоелитарни свръхпретенции, та накрая чак да ти се отще :D Както се вика - покрай наш Илия намразих и Свети Илия :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Табиетът си е готино нещо, но наистина, снобарията трябва да се избягва.

Ние от време на време ходим в една сладкарничка, която на всичкото отгоре е и доста евтинка, обаче машината е някаква стара Faema, а и собственичките знаят как да боравят с нея. Кафето предполагам е от насипния Jacobs, та не може да се каже, че се сцепват от качествено кафе, обаче точно там си личат качествата на машината и персонала - дори с този Jacobs, ако си поръчам късо кафе, се получава доста приятно еспресо. Ако пък си поръчам дълго кафе в по-голяма чаша, тази сладкарница е единственото място (въобще), в което досега ми харесва и вкуса на дългото кафе - естествено, не е баш еспресо с толкова много вода, има по-рядък вкус, но пак е приятен, което дори не знам как се постига.

 

Вече неколкократно нося едно и също кафе на различни места (в барове, където барманите/барманките са ми познати), да го пробваме на профи машинката, а и да похваля кафето и много силно впечатление ми прави това, че всяка машина си докарва някакъв вкус на кафето. Даже бих казал, че при промяна на кафето с друго, разликата обикновено е по-малка от същото кафе, на друга машина. Което е странно, предвид това, че профи машините си имат и голям обем, и терморегулатори, и клапан за налягането...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност и двете имат много сериозно значение. Мелачката трябва да е настроена много точно и машината трябва да е в много добро състояние, а кафето трябва да е от относително скъпите, за да се получава добро кафе. 

 

п.п. Нямам претенции, че разбирам от кафе (точно обратното, пия доста, но не съм претенциозен), но имам наблюдения върху относително свестни машини и мелачки и проблемите им при всекидневна употреба

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.