Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикалния бизнес и защо не ставаме ....


Recommended Posts

Един репортаж (или поне 2 реда) за концертите на Ямато вчера и онзи ден щеше да е далеч по- адекватно в рубриката за "култур-трегерите", отколкото това напомпване на изкуствените ни "звезди". И Ниагара да докарат на шоуто, пак ще си останат същите недоклатеняци !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 332
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Кои са тия български "щоу"-звезди? С какво са станали шоу-звезди? Можел си да пишеш, или да правиш музика, или да рисуваш, о кей! Това прави ли, те по-добър примерно, от оня шлосер или дърводелец, който може да ти направи виртуозно някакъв сложен и красив полезен детайл, който малко други биха успели да направят. Как може да се притесняваш, дали ще си платиш наема, тока и телефона и пр. и да живееш, като звезда? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха, бях забравил за тази тема. Понеже ми се наложи да ползвам форума и си казах ... "абе я да видя к'во става". Аз не съм в позицията на човек, който да оценява каквото и да е, но ми харесва, че явно в доста хора мислим еднакво.

 

Майката му е да се свири и да се опитват нови неща постоянно. Ако очакваме 15% успех, ще постигнем едва 10%, а ако очакваме 100% успех, може и да надминем себе си. Идеята ми е, че в крайна сметка всичко се опира до това, колко си готов да дадеш от себе си. Ето, след около половин година свирене заедно, вокала ни се отказа, понеже според него всичко е илюзия. Голямо разочарование, ама к'во да се прави, такъв е живота. Ще търсим нов вокал, ще търсим басист. През т'ва време ще седна да напиша още няколко песни, понеже за сега имаме само 3 авторски (което е добре, при положение, че групата съществува от 6 месеца някъде). Реставрираме едни барабани в момента, щото няма пари за нови. Но желание има, ще има и резултат.

 

В момента толкова ми се спи, че не мога да напиша нищо смислено, тея дни ще се включа пак!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не приемай коментара ми като критика, а просто като моята гледна точка за нещата.

 

Гледах ви видеото и ти четох представянето. Много е гот , че се кефиш на това, което правиш, това е най важното. Но предвид времето, от което се занимавате и постигнатото до момента, според мен е извънредно рано да мислиш за музикален бизнес. Ако това наистина е нещото, с което искаш да се занимаваш, те чакат дълги години много сериозно бачкане, преди да може да помислиш за каквато и да е отплата от лукративен характер. На повечето хора им омръзва да се занимават, животът ги поема (работа , семейство) и тн., далеч преди да достигнат каквото и да е по сериозно в музиката. А бизнесът не е свързан с мерак, а с умения ( да свирим , да мислим, да продаваме и тн). Много хора се разочароват от музиката именно защото се опитват на превърнат хобито си в работа, а това изисква съвсем нов (за тях)подход, който не им е ясен и за който те не са подготвени. Професионалното правене на музика е работа, и като всяка друга такава изисква ноухау, сериозно отношение и инвестиции на време и пари. При това, поради факта, че много хора не могат правилно да оценят собствените си данни, пазара на съответното място и в съответния момент, както и областа , в която са се насочили, често е много неблагодарна работа

 

И не искам да съм черноглед, но хора като вокалът ви, най често излизат прави на практика (макар, че най често не значи винаги, напротив, светът е пълен с примери). Да се прави успешен бизнес с музика е едно много трудно нещо и единици успяват (най подготвените). Според мен, най добре е, да се занимаваме с музика за густо, а когато ( и ако ) натрупаме необходимия потенциал за нещо повече, вече можем да му мислим за по нататък. Разбира се, да си помечтаем е супер, а и стимулира работата, но не е хубаво да вярваме много в сбъдването на мечтите. Противно на клишето, че ако много силно искаме нещо, то се се случва, обикновено не става така ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Алилуя! Истински коментар от реализиран музикант :)

 

Форумът е съставен от хора, които свирят в свободното си време. Единици са професионалните музиканти, които пишат тук. Мечтата гаражният ти рок да се понрави случайно на голям продуцент, е американката мечта (или немската - спомнете си SODOM).

Аз съм на мнение, че реализмът е възприемане на обстоятелства, които не можеш да промениш - или няма ноу хау, или нямаш желание. Затова моето лично мнение и желание в работата ми с групата е да свиря Live, да се записвам отвреме на време по ъндърграунд студиа и да раздавам дискчета по концерти, които съм си уредил с добри контакти и, разбира се, със създадено име - което се създава чрез свирене Live, раздаване на дискчета по концерти.... :) т.е. автолейбълизиране :greenball::punk_guitar:

 

Ако някой иска да стане известен, да запали библиотека - по-бързо ще е.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търпя и на критика, хубаво е да чуеш отсрещната гледна точка.

 

Искам да обясня само нещо. Не съм тръгнал да махам с пръст, хвалейки се че съм голяма работа и т.н. Написах го и в първия пост - аз не смея да се нарека музикант дори, тъй като имам много да уча и това го осъзнавам ясно. Не твърдя, че аз ще успея, пробия и какво ли още не. Напротив, изявявах моята гледна точка, от това което прочетох тук. Самия процес си го визуализирам, занимавал съм се доста с реклама (интернет маркетинг и т.н.), въпреки че там също имам още доста да уча.

 

Аз все още не съм си лягал, така че надявам се това, което пиша да има смисъл :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, аз написах в началото на поста си, че въобще не целя критика, не ме разбирай погрешно. А и единственото, което самият аз съм реализирал е, че успявам да се издържам с музика (с различен успех и често не достатъчно задоволително :) ). Но пиша тези неща, защото съм участвал и участвам в доста проекти с различна степен на комерсиален успех и знам от кухнята, колко неприятна може да бъде(и обикновено е) цялата работа. Просто, аз самият, хиляди пъти съм искал да мога да правя нещо друго, а да свиря за густо (това е най сладкото, ама няма как като друго не мога) и се чудя на хората, които искат да си развалят удоволствието като се забъркват с професионалната част на нещата ( между другото професионализъм в моя речник означава предимно компромиси ). Свиренето е върха, но разправиите с хората покрай него, често са си жива гадост :) .

 

А в България почти липсва нещо, което е много важно за развитието на музикалния бизнес. Работата на преподавателите по музика е сериозно неоценена (вероятно поради липсата на пазар, какво да се прави), а по мои наблюдения, тя е едно от основните неща на запад, които дават възможност на професионалните музиканти, които не искат да правят компромиси с качеството на музиката си, да преживяват , а не да живуркат и да вземат всеки гиг (аз често съм в тази позиця :( ), само и само да имат пари да си пълнят хладилника и да си плащат сметките.

 

Всъщност нещата са организирани така ( по мои наблюдения разбира се)- аматьорите (казвам го без ирония и укор, просто като определение на група от хора) работят нещо и в свободното си време правят собствената си музика, професионалистите, работят като учители, дават частни уроци, занимават се спродуциране свирят в нечии проекти и тн, а в останалото им време правят собствената си музика. И двете групи от хора се занимават с ПР и тн, с една дума всичко необходимо за промотиране на продуктите си, там идват на помощ продуценти, букъри, менажери и тн. А пазарът преценява кое става (разбира се твърде много фактори играят, качество, иновативност, пари, ПР, връзки, няма да ги изброявам, прекалено много са и всички са обсъждани) и дава възможност на по добрите, да започнат да се занимават само със собствената си музика. Така се появяват звездите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Im2ortal, пич :girl_cray2: Много яко е да мислиш над неща, които са толкова далечни за теб, все още. В понеделник се върнах от турне из родината ни. Представяхме албум, който наскоро издаде групата. Мога да ти кажа, че всичко за което говориш е направено, дизайн, качество, меидйна подкрепа. Резултат дърво :thumbs_up: Тези усмивки сигурно през сълзи ги слагам. Положението е много, ама много трагично, дори и малка представа си нямаш колко. Аз се занимавам с музика от 12 години и мога да ти кажа, че ако не свириш кавъри в родината ни, макса който ще постигнеш е между 20 и 60 човека и освен плюене по форумите и смешни , глупави, обидни коментарии, друго няма да има. Защото на никой не му дреме за родната сцена. Нали си имаме Metallica, нали така? . Ще постна линк, към един коментар които писах днес и вие си преценете дали съм прав..................... Дългият коментар

Тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го сложа тук, моля да не го трият модераторите няколко дни, че просто ще ми отнеме много време да го пренапиша на кирилица. Благодаря предварително.

По повод Фестивала в Пловдив на 28 и 29 май !

 

 

Браво хора продължаваите да тичате по чужди "мега банди" и после говорете че няма бг групи. Няма значение в коя група свиря и маи това е темата в която да искажа моето мнение, което си е мое и не искам на никого да му го налагам. Наскоро обиколихме голяма част от нашата родина, както се и предполагаше думата е "трагедия" започваики от клубове в които дори няма централно, ние си носихме цялата техника и стигаики до "феновете" които се мрущят на пет лева вход, под предлог че по добре да ги изпият в близката градинка, докато нещата продулжават така родната сцена изгнива, музикантите или се отказват или бягат извун булгария, защото вие феновете се изхрачвате в лицата на бг музиканти. Много "фенове" казват бг групите нямат звук , за инфо добрия звук струва пари, минимум 10000 лв, абсолиутен минимум за хубав звук на член на група. За какво е човек да се занимава с музика в бг за да се чуства като някои кручмар, като наблягаш на авторска музика да дочуваш - а сега изсвирете кавурите, за какво ? Нима за да те признаят в бг трябва да свириш музика изсвирена от хиляди групи? или да излезеш извун бг да те признаят и като се вурнеш, тогава да чуеш "е браво вие сте бг група", а не "хубава е музиката ама е от бг група" , самите вие "фенове" които пропагандирате хората да ходят на друг фест извун бг убивате бг сцената, един вид подтвурждаваики че все едно ние хората които творим в рамките на родината си, неставаме за нищо. Проблема че никои от вас, дори не прави и опит да разбере или да се опита да подкрепи сцена в бг. Наи "готиния" случаи от цялото патуване е Хасково, кудето в хубавия им клуб нямаше и 1 човек и ние все пак се качихме да свирим, просто за идеята и ни помолиха след 1 час, като нямаше и един човек да приклиучваме, че ще затварят. За какво в бг да си роцк/метал музикант за да си влачиш цялата техника и да няма и една добра дума, постояно да четеш хранещи коментарии от разбирачи по форумите , така наречените гоогалисти, които дори не са пипали инструмент, изливаики комплекса си вурху поредната бг група, занимавам се с музика от 14 годишен сега сум на 26 и с всяка година се отчаивам повече и повече защото "фенут" не вирее в бг , а сме едни долни гузолизци. Фенството и така наречено Метал братство не се сустои в пиенето по градинки и биенето в гури че си "фен". Дори самите групи в бг само се плиуят все едно има да делят нещо. Само едните добри думи могат да почнат да променят тази ситуация, в ваще руце е существуването ни, и само от вас зависи да започнете да се гордеете с това, че независимо от всичко има бг групи, които с цената на огромна жертви и парите които наливат от себеси да творят и да желаят вие да ги чуете, да кажете една добра дума " браво". Дано не сум ви натоварил с това дулго излияние, може би ако дори за малко се замислите, това може да се промени. Всичко зависи от вас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да добавя нещо, което ми навя колегата - проблемът "лъскаво ми е, ама ми го не щат" понякога значи "не ме знаят кой съм." :D

 

Една от малкото банди, които върви по нормален (реалистичен!) начин по пътя до публиката е ALLEY SIN - и те са на турне сега, ще ги видим какво ще кажат после.

Една от малкото банди, за които се говори от уста на уста от всевъзможни стилово-ориентирани музиканти, е SMALLMAN. Въпреки че нямат толкова ПР.

 

Двата примера са подкрепени :

1. ПР (некъв, сега не изпадайте в потрес, моля!)

2. ядлива музикална концепция.

 

Нали за бизнес говорим? Търсенето определя предлагането. Ти накара ли хората да търсят нещо, че да им го предложиш? Питам не за да се заяждам, но случая ти ми стана интересен!

 

Поздрави

 

Ачо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ами да, вашата банда е пример по някакъв начин - може да споделиш опит! Много хора се чудят как да изкарат напред нещо :)

 

Прочети какво написах по-горе - надявам се да не се обидиш, не ми е това целта, но брато - аз дори не знам къде свириш, в подписа ти линкът не е активен, а трябва да правя повече от едно действие на стандартен консуматор, което да кажем - не правя ; оказва се, че имате цял албум, че и промо тур?! :)

Оказва се също така, че сте загубили един фен, още преди да го спечелите. И никой няма да ме вини, че съм мързел и не ща да браузвам, щото аз съм от многоъто. Само дето ти ще се кахъриш, че няма публика...Ето за това говоря.

 

По-здрави

 

Ачо

Редактирано от Babyface Bob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро прочетох в безкрайната и безсмъртна серия "Вицове За Завинтването На Електрическата Крушка" :

 

Въпрос: Колко членове на Форум "Музикант.Орг" са нужни да се смени една изгоряла крушка?

 

Отговор: Николко - те предпочитат да седят и да псуват тъмнината

- - -

 

:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе Babyface bob не става вапрос само за бизнес,става въпрос изцяло за българската "сцена" пича (guitar man) си е много прав и точен.подкрепа няма,похвала няма за българските рок/метъл групи.никой не се интересува,почти никой не е любопитен някоя родна група какво има да представи.ако е концерт-вход свободен секи ше дойде именно щото после ще има пари за пиячка.то тва ок ама не може постоянно безплатни концерти.нали братството на метъла в бг е "силно и сплотено",да бе,колкото и цялата ни държава.не става да си гледал ни една или поне да си гледал една две нови бг банди,да не са ти харесали например и да кажеш сцената ни е зле.е има групи за всички стилове и вкусове ама нема кой да ги види,да ги подкрепи само приятелите на дадената група ше им отиде на концеерт но и тва много много не се случва.няма подкрепа,има негодуващи е не може така.наистина има нещо кофти със бг сцената но не групите а публиката.дори и някоя група да не е добра то е същото-няма кой да я чуе и без това няма стимул,никой не се бъхти кат види че е се едно дали ще си добър и ще свирш или адският злетак и пак ще свириш.същото е,няма кой да види,да чуе.грозната истина.

Редактирано от dito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.