Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикалния бизнес и защо не ставаме ....


Recommended Posts

Една от истините, е че БГ слушателят се пресити. Този проблем не съществуваше 90-е години, нито до 2005-2007( само дето концертите на БГ банди бяха няколко десетици пъти по-малко в месеца отколкото сега). Почти нямам спомени да сме свирили на концерт с публика по-малка от 100ина души, сега явно това се случва често. Примери бол. Скоро чух за концерт на Urban Grey и още дузина банди, че е пропаднал заради 10-15 души дошли да го гледат?!? Какво им е лошото на момчетата в тези банди? Ама продукта им звучал български - ама тринтири-минтири.

И да бих "обвинил" голяма част от феновете, че не искат да се заинтересуват от БГ сцената имено от преразсъдъци . Сцената за повечето от тях се изчрпва с любимата им света троица : БТР, Акащи Джуджета и... Черно Фередже - за тях това е БГ метъл музиката. Просто хвърлете око на алтернативни форуми и ще разберете какво знае новият фен за БГ екстремната музика, а не е като да няма информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 332
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Та неговата банда имено е траш в демоде вариант. Олд-скулче един вид. :yes:

Я ако обичаш се дефинирай какво разбираш под "олдскул" и "демоде" :bravo:

Не заради друго, но ми стана безкрайно интересно.

Ти си поредният елемент с особено "конкретен" изказ.

И въобще все повече стигам до заключението, че митът за умният, интелигентен и толерантен българин е пълна лъжа и измама. Ние сме злобни, дребнави, завистливи, задръстени, тесногръди и елементарни душици.

По-добре е каквото и да правиш да си далеч от страната на киселото мляко. Не казвам че няма изключения, но са твърде малко. При положение, че няма цялостна действаща схема, при която музиканта да е само музикант, а не хамал, шофьор, озвучител, сам да си е мениджър, ПР и т.н. поне проявете малко уважение. Тези колеги, които в най-добрия случай сами са успели да издадат диск, да си организират или нещо по-мащабно от изолирано представяне в едно мазе знаят за какво говоря.

Още веднъж призовавам към УВАЖЕНИЕ към хората които правят чудеса от храброст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guitar_man

 

С най-добър тон ти казвам- не си прав.

 

В тоя форум има 10 човека на кръст на които можеш да се довериш за обективно мнение и Кольо е един от тях. Не си мисли, че просто хейтваме тука на посоки ей така от нямане какво друго да правим. Критиката, макар и понякога да се прескача границата на добрия тон гледаме да е градивна, само дето обикновенно се посреща и възприема не особенно добре.

Искаше мнение защо хората не идват на концертите ви, аз (моя грешка признавам) не си направих труда да ви чуя какво и как свирите и написах, защо аз ходя изключително рядко на концерти (последно време само джаз гледам на живо), и като цяло нещата наистина стоят така както съм ги описал- лош саунд, и недомислени парчета (има групи които правят излючение, но са много, много малко). Получи и мненията на още доста хора, това че не ти харесват е точно споменатото от теб неприемане на чуждото мнение.

 

Като цяло повечето от негативно коментиращите въпросната случка (включително моя милост) бяха издразнени от търсенето на вина в феновете, държавата, чалгата и т.н. Търсенето на вината някъде другаде, а не във вас самите е причината БГ сцената да е на това дередже. Разберете, публика навсякъде се печели трудно, иска много работа, мислене, творене, за да привлечеш и задържиш вниманието към себе си и музиката която правиш.

 

Една от истините, е че БГ слушателят се пресити. Този проблем не съществуваше 90-е години, нито до 2005-2007( само дето концертите на БГ банди бяха няколко десетици пъти по-малко в месеца отколкото сега).

 

БГ слушателя не се е преситил просто тогава липсваха банди и нивото беше изключително занижено. Да не говорим, че концерти на големи групи и изпълнители нямаше или имаше 1 път на 2-3 години. Сега има каквото ти душа иска- то фестове то чудесии.

В тази среда няма как да те забележат хората, ако не си наистина на ниво по всички параграфи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
БГ слушателя не се е преситил просто тогава липсваха банди и нивото беше изключително занижено. Да не говорим, че концерти на големи групи и изпълнители нямаше или имаше 1 път на 2-3 години. Сега има каквото ти душа иска- то фестове то чудесии.

 

^ Малко си противоречиш сам. Ако качеството на музиката не е било на ниво защо са ходели хората, по същата логика можеха да си дават парите отново за пиене пред залата, както става? Банди не са липсвали, това, че примерно ти не си ги чувал, не значи, че ги е нямало.

Питай днешната младеж, колко от тях знаят каквото и да е за съществуването на Ер малък примерно а сетне ги питай за всички "ние сме забавни банди" от сорта Черно фередже или Акащите... Искаш да кажеш, че последните са класи над тези, които не пълнят клубовете ли?

 

Фенът се бил научил да цени. Може би 5% от тях, другите 95% - жалко, че използват нета вероятно само за сваляне от замунда.

 

Интересно ми е какво знаеш наистина за БГ музиката (екстремната), колко от групите си слушал на живо, че говориш толкова убедено за себе си?

Редактирано от TheNextDimension
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джаз свиря предимно за собствено густо и удовлетворение, както и за малко пари. Когато става въпрос за вадене на кинти, свиря предимно поп, рок , фънк, блус и тн. според случая. Сега се прибирам от рок концерт например, а през деня свирих първо на една сватба (3 парчета в църква) а след това стандарти в трио (китара, контрабас и барабани) на юбилея на някаква фирма. Чувствам се като парцал, но пък вързах сметките за доста време

 

Аз въобще нямам предвид да спреш да свириш музиката, която харесваш, напротив, а просто да не очакваш да вадиш пари с нея и да имаш голяма публика, защото тази музика далеч не е достатъчно популярна ако не си голямо име в нея. Публиката никога не е виновна между другото, това е първата аксиома в този бизнес (така наречен).

 

+ 100% !

 

:greenball:

 

На случаен посетител може да се стори, че спорите за българската музика като цяло, или поне за 'не-чалгата' или за рок музиката в най-широк смисъл. То и с тях не е лесно да се издържа къща, но с екстремален метъл и подобни тесни ниши - как си го представяте? Само най-големите (ама най-най- големите) имена имат доходи за по-безгрижен живот, но и те не са Пол МакКартни, нито дори Слеш. А за останалите в нишата е или 'връзване на двата края', или просто хоби при осигурена прехрана от друго. Надявам се, че никой от плачещите тук не се сравнява с най-най-големите?

 

Като оставим настрана комерсиалната страна и свиренето за доходи - не е за пропускане фактът, че много от свирещите 'за кеф' го правят пред пълни зали. Заслужава си да се сравним с тях и да се замислим как го правят и защо при нас не идва публика? Ако един маргинален стил има само 0.1% почитатели сред населението - в 100-хиляден град това са 100 души. Къде са във вечерта на нашия концерт тези запалени по нашия жанр хора?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно предупреждение за всички!!! Придържайте се към темата! А за това колко може или съответно - не може група Wartime - има теми за музиката и участията ни, ще се радваме на всякаква градивна критика. ;)

 

Иначе, моите 20 стотинки по темата - никой не си мисли, че е лесно да се постигне нещо! Все пак сме хора в около и над 30-те, ясно ни е до болка, че ситуацията не е шампанско и сълзи. И, разбира се, няма само един виновен - всички са в кюпа! И групи, и публика, и собственици на клубове, и медии, и т.н. Просто такова е положението в момента! Групите не полагат достатъчно усилия да звучат като ГРУПА, а не като сбор от индивидуалности и всеки да тегли в неговата посока; не полагат достатъчно усилия в музикална насока, визия, продукция! Публиката не е научена, че е редно да се ПЛАЩА за музика - на много хора им се свиди да платят вход в размер на една кутия цигари, камо ли да се закупи CD или някаква форма на мърчандайз; предубеденост към БГ банди и закостенели разбирания! Повечето от т.нар. "клубове" не предлагат условия за качествено свирене - озвучаване, обстановка, дори най-елементарна хигиена! На много хора им е необходимо да превъзмогнат "кръчмарското" си мислене! Нямате си и идея на какви дупки се нагледах напоследък! Добре, поне, че има и изключения! Това важи и с пълна сила и за медиите - кой каза БГ радио, ахахаха?! За щастие, има изключения и тук... Като съберем всичко казано - още някой да има учуден какво е дереджето?

 

Сега е момента да благодаря на Радио Тангра Мега Рок - в лицето на Васил Върбанов и Насо Русков, на Радио З-роk - в лицето на Стоян Цонев, телевизия ММ и предаването "Фрактура" - Васко Катинчаров, телевизия MAD и предаването "Firestage" - Боян Карамфилов, Радио Менес - Силистра и Александър Алексиев, Радио Варна и предаването "От другата страна" - Мартин Николов, Free Rock Radio, Музикална компания Wizard - Петър Димитров и Васил Върбанов, списание Про-рок, Ванката Маслев и Булгармарк, сайтовете и уебзините - Katehizis, Metal News, MetalBest, Avtora, Mono.bg, Mp3.bg, Rawk'n'roll, Metal Hangar 18, The Other Side, My Sound, Muzikus и всички други, които вероломната ми памет пропуска в момента! Тези хора повярваха в нас и ни подкрепиха! От този малък личен пример мога да съдя, че има надежда у нас, но трябва ЗДРАВА и ОГРОМНА работа!

 

Успех на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че всички в общи линии коментирахме точно темата. Въпроса е, че просто като за пример се взе конкретния колега с неговото недоволство. Както неколкократно писах, не само аз, а и колегите Coprophagus и kolio_k отговориха много точно какъв може да е проблема. А що се отнася до мен, винаги съм се опитвал да се поуча от това какво са правели големите преди да станат големи. За това и дадох няколко примера, на които колегата почна да противоречи с детинско упорство. Малко може би се напрегнаха нещата, но всичко което сме писали е точно по темата Музикалния бизнес и защо не ставаме ..... Аз всъщност съм бил винаги на мнение, че ставаме. Но просто ситуацията е такава, че някои банди - хайде да визирам една конкретна банда, която е млада и напориста (Alley Sin), избират правилен път на развитие и вече има някакви резултати, а други имат пораженческо мислене и само мърморят, че космоса им бил крив. За да се получат резултатите ( тук отново говорим за МУЗИКАЛЕН БИЗНЕС) не е достатъчно само бандата да свири добре, музикантите да са добри, дори и прекрасно сработени. Искат се още неща и те не са едно и две. И тях започнахме да обсъждаме. Въпросът е, че след това колегата започна да ми прави забележки за клуба, какъв бил, що бил и т.н., аз също не останах длъжен. Мисля обаче, че се старая да спазвам добрия тон и да бъда обективен. Все пак факта, че за 2 години първо при нас тримата съдружници, а от около година само при мен са минали един куп банди, някои от които доста известни. Много от тях са повторили, потретили,..., пошестили. Значи има нещо - има сцена, има публика. Не си мислете всички, че ми е абсолютно розово и на мен. Всеки месец в момента едвам свързвам двата края, дължа и още известно количество пари на разни хора, за щастие не са много и се надявам да ги събера, но продължавам да се боря. При това с идеята да докажа на всички, че МУЗИКАЛЕН БИЗНЕС има, че сцената може да съществува. И ми е доста обидно, когато някой почне да ме оприличава на кръчмар, при наличието, че аз правя това за него. Това, че той няма публика означава, че проблема е в неговия телевизор. Защото много от другите групи имат. И би било добре да не се сърди, а да се вслуша в нещата, които хората му пишат. Защото ако се продължава така, скоро ще обяви всички за чалгаджии, а само себе си за единствения и неповторим истински музикант и творец.

Това от мене, хайде със здраве и свирете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно тъжно и болно ми стана, като чета постовете на Guitar_Man и Nevermore ! Баси, хора като тях заслужават много повече ! :thumbup:

 

Общо взето в постовете на всички ви има истина, най-често от няколко различни страни. Аз за себе си за пореден път не можах да намеря отговор, и това е причината да ми прашясват басовете в ъгъла. За пореден път се отказвам от свиренето, за пореден път нещата не стават - значи причината може наистина да е в нас, просто да подхождаме по грешен начин.

Затова - майната му ! Изморих се. Свирил съм с кого ли не, какво ли не - навсякъде се стига до момента, в който уж надрастваш регионалния рок-клуб или читалище, и в момента, в който се опитваш да скочиш по- нависоко - нещата се разбиват ! Нещо някъде бъркаме, постоянно и масово. Затова - майната му. Имам си професия, която ме храни, и която изобщо не е свързана с музиката. Музиката за мен трябва да се прави само и единствено за хоби. Иначе са просто напразни и излъгани надежди.

 

[иконка за отчаяние] + [иконка за "заеби"]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но пък е добър пример защо не трябва да се пише във форуми в България. Хората просто не могат да се траят едни други и всяко обективно изказване веднага се приема като заяждане, злобеене и избиване на комплекси. Изборите се свеждат до два, да си викаме браво и наздраве през цялото време или да се караме с непознати хора за глупости. Вече съм почти 100% убеден, че най добре правят тези, които въобще не пишат, в края на краищата, да бе мирно седяло, не би чудо видяло :)

 

Поздрави на всички и лек ден

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както каза някой от актьорите в едно известно шоу : От кризата има два изхода - Терминал 1 и Терминал 2! :)

За останалите остава по-трудният начин - да се адаптират и да се пробват, като трупат опит. Какво беше каза Маугли'с мейкър-а : Опит - това е другото име, с което хората наричат грешките си.. :)

 

За Славчо (Slinky) мога да си сложа главата на релсите - това е истински рок н ролл пич, олд скуулър , с любов и сърце..хаха и уста! ;) за рок н ролът! Прави всичко по възможностите си. Глей го ся - колко е съвестен, чак ви се обяснява! ;)

 

Аз лично виждам като един от проблемите на бандите липсата на качествено присъствие в медиите. Дам, трябва да си го правим сами, че е трудно и скъпо иначе. Обаче - да видим. Разглеждам си буук-а, оказва се че имам конткати на няколко журналиста от радиа, телевизии, сайтове... Друга форма на медийно присъствие е да издигнем с подкрепа на инициативите му нашето общо Сдружение "Музикант.ОРГ" - защото има супер яки кадри, които са екип и са профита в каквото вършат. Една трибуна имаме, която не разработваме качествено :)

 

Личният ресурс в музикалният бизнес си остава просто дрънкане!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:)

 

Коментираме качествата на групите (апаратури, умения, репертоар и т.н.), но никъде не прочетох за още едно важно предимство:

 

Някой банди се събират по обяви и понякога нещата се получават в известна степен, но според мен има и такива групи, които се открояват от останалите с някакъв определен свой чар, който обикновено прави впечатление и се харесва на хората макар и често това да става подсъзнателно.

 

Много често именно такива групи са успявали да открият "топлата вода" и най-важното - без да са си давали много зор.Това обаче (тази спойка) няма как да го контролираме и изцяло е въпрос на късмет.

 

Естествено с много труд, положен от хора с опит, обединени с еднаква цел може да се получи същия резултат, ама веднага прави впечатление разликата между дължината на двата пътя към успеха.

 

Винаги когато съм правил компромис с това нещо, се е оказвало в последствие, че хубост насила не става.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една трибуна имаме, която не разработваме качествено :)

 

Приятелю, как да разработваме нещо качествено при положение, че тук е пълно със завистници, които са склонни да те оплюят и да ти натикат главата дълбоко в земята, скрити зад екраните на компютрите си. Тук се гледа не "какво постигнах аз", а "какво се опитва да постигне другия и аз как да му се изакам на фасона".

 

Кажи ми как да стане тази работа?

 

Аз съм от скоро тук, но като гледам какви словоизлияния има по темите, си мисля, че хората не работят, а само стоят пред клавиатурите. Как искаш да се разработи нещо? Затова трябва тичане и свирене,. По постовете, които се пишат тук си личи, че масата нито свирят, нито гонят задачи.

 

Туй то...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.