Jump to content
Българският форум за музиканти

Музикалния бизнес и защо не ставаме ....


Recommended Posts

@Coprophagus

Предполагам говориш от личен опит?!?

Не си позволявай да слагаш всички банди под един знаменател защото в България има убийствени групи и музиканти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 332
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^

 

Как са убийствените групи с публиката? Свирят ли пред празни клубове? (Някой пример би бил полезен на всички).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми айде нека да си кажем: С пръдня боя не става!

Но го има и другото: С пари - всеки може! Номера е без пари да го направиш!

 

Нека сравним, клубни участия на банди:

Porcupine Tree - 60 лв.

Riverside - 30 лв.

Katatonia - 40 лв. (не говоря за опропастения концерт тук, но приравнявам горе-долу цените)

 

Гнилост и Зараза (Перник, моята банда да речем): 5 лв. входа!

Е, малко е нагличко. Аз бих заложил на 1 до максимум, ама максимум 2 лева входа или 3 лв. за двама.

Няма реклама, само съм разлепил по централните булевардни пана по две три плакатчета из университетите и училищата (пак по-централните или по местоживеене, че е по-удобно) съм разхвърлял флаерчета и тва е с рекламата.

За радио или тв предаване и интервю - не мечтая. Нямам чак толкова връзки и чепки.

Ма бирата в клуба ти е повече от билета бе. Ти нормален ли си? Ще каже някой със засегнато себелюбие музикант. Да, ама аз в ценовата политика на напитките продавани в клуба не се бутам. тя може и 10 лв. да е за бомбичка.

Няма банда в България, която да си позволи да иска повече от 3-4 лева вход, 5 лв. вече треа си доста популярен, а 10-15-20 и нагоре треа си Сигнал, Щурците или ФСБ (тях ги приемам за един вид регионален таван).

 

А и да си го признаем, групите изсвирват два концерта, стигат до подгряване на чужда банда и хъса умира. Тва му се вика следродилна депресия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не говоря от собствен опит тъй като не смятам, че мога да покажа нещо интересно и качествено. И когато покрия собствените си критерии за качество тогава ще се покажа на хората.

Говоря от опита си на слушател при това слушател "музикант"(любител), поради това доста често съм снизходителен към бандите тъй като знам много добре какво им е да няма как да си направят звука като хората. Само че това го знам аз, един човек дето не отбира от такива работи като влезе в клуба и чуе саунда, че е ужасен, много ясно- втори път няма да се излъже да даде 5 лева за ужаса които му се предлага.

Гадния саунд е най-масовия проблем и за да се реши са нужни пари. Има групи които са добре оборудвани и свирят прилично, но се дънят по други параграфи.

Другия основен проблем е, че музиката масово е лишена от чувство, смисъл и заряд, а фенове се печелят и задържат най-вече с тези 3 неща.

 

Не си позволявай да слагаш всички банди под един знаменател защото в България има убийствени групи и музиканти.

 

Тъй като не се имам за кои знае какъв музикант и коментирам от гледната точка на публиката мисля, че имам право да имам всякакво мнение за бандите в България.

Вярно говоря доста общо, но не искам да давам примери, че ще има засегнати. Просто не е вината във феновете и няма как да да хвърляте вината на тях. Аз съм си написал каквото мисля в една друга тема и не ми се ще да влизам в същите спорове и размисли.

 

 

Въпрос: Колко членове на Форум "Музикант.Орг" са нужни да се смени една изгоряла крушка?

 

Отговор: Николко - те предпочитат да седят и да псуват тъмнината

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Coprophagus, ти си абсолютня пример за googалист :) Човек, плюещ на посоки, без представа за нищо като цяло. Тъжно е че ти си "фенът", плюещ без доводи. Мога да ти изпиша най малко 10 българки групи неотстъпващи на "мега групите", но нямащи подкрепа от "родината". Човекът от Ботевград !!! Супер глупаво и сляпо изказване от твоя страна. Сега не сме 70'те години да споменаваш AC\DC.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се разберем плюя доста точно и никога на посоки (може да оплюя някой така, без да искам) :greenangel: .

 

Малко острички са ми станали коментарите не ми е това целта по принцип. Просто се дразня когато се хвърля вината на феновете, държавата и к'вото се сетите още, а не се работи за да се преодолеят трудностите. И не мога да разбера щом смятате че феновете в БГ са проблема какво ви пречи да свирите в чужбина, нито е толкова трудно нито е чак толкова скъпо пътуването и престоя. Слушайки музиката която правите мисля, че в БГ каквото и да правите известни няма да станете (бтв като изключим вокала авторските ви парчета ме кефят доста :thumbs_up: ). Това за което писах не беше насочено директно към вас (за саунда и недоизгладените парчета) все пак не съм ви слушал на живо и от това което сте си качили в майспейса мога да кажа, че случая не е бил точно такъв. Не знам някога мислили ли сте над въпроса колко хора в БГ слушат мелодичен дет метъл, колко от тях харесват кава музика правите, колко от тях знаят че съществувате и колко от тях са имали възможност да дойдат на концерта ви. :thumbs_up:

Просто не се заблуждавайте българският пазар е малък за изтънчено пикантният продукт които предлагате :greenball: . И аз се опитвам да правя прогресив мат метъл и не се заблуждавам, че някога ще напълня клуб догоре на родна сцена.

Един друг момент е, че покрай сухото гори и зеленото, с други думи когато един човек отиде да послуша музика на живо в даден клуб и като чуе 2-3 банди които са ужас просто не стъпва пак в тоя клуб независимо кой свири. Това вече е проблем на клубовете и липсата на някакви критерии да се свири на сцена.

 

Мога да ти изпиша най малко 10 българки групи неотстъпващи на "мега групите", но нямащи подкрепа от "родината"

 

Половината от мега групите са мега зле ама туй е друга тема. :icon_shithappens:

 

хахаха малко тука жегна капиталистическата ми душица :greenangel: . Човек държавата не ти е длъжна с нищо, нито ти е виновна, същото важи и за хората в нея. ПАК КАЗВАМ работете и пак работете, блъскайте глава в тухлената стена на музикалния бизнес и ако блъскате достатъчно силно и дълго ще пробиете. Лесно няма никъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за резкия тон, но ако искате да имате комерсиален успех, престанете да свирите метъл от преди 20тина години (записа ви ми прозвуча така, извинявам се че го казвам, но понякога човек трябва да казва каквото мисли) и наблегнете на качеството на свирене и записване и рекламата. Никъде по света не можеш да накараш хората да слушат неща, които не харесват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Човек държавата не ти е длъжна с нищо, нито ти е виновна, същото важи и за хората в нея.

 

:icon_shithappens::greenangel:

 

 

Ето за това трябваше да съм /сме/ се родил/и/ в Швеция. И там държавата не е длъжна, но пък в същото време от малък имаш осигурени условия. И не като тук на по 30 години да издаваме първи албум /ако някой е бил достатъчно луд за да избута/. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Coprophagus, ти си абсолютня пример за googалист :icon_shithappens: Човек, плюещ на посоки, без представа за нищо като цяло. Тъжно е че ти си "фенът", плюещ без доводи. Мога да ти изпиша най малко 10 българки групи неотстъпващи на "мега групите", но нямащи подкрепа от "родината". Човекът от Ботевград !!! Супер глупаво и сляпо изказване от твоя страна. Сега не сме 70'те години да споменаваш AC\DC.

 

Съжалявам, това е един дребен пример, който е конкретно от 70-те години. Със сигурност има още стотици абсолютно идентични примери от 80-те, 90-те, че и от наши дни. Супер глупаво е, да не се поучиш от такива примери! Няма нито една голяма група, която да е пробила ей така от веднъж. Ако има такава, то тя е пробила благодарение на изключително големи инвестиции в нея. И това пак не е станало за по-малко от 2-3 години. Не ми се занимава, да ти цитирам примери от цялата история на музиката. Пък и един допълнителен въпрос - как така не се обадихте, да свирнете в Ботевград? Аз отдавна пиша из форума, че давам сцена. Тогава можеше и аз, и вие да имаме някаква по-обективна оценка на нещата в конкретния случай. А за протокола - групите, които цитирате - написал съм го в предния си пост - минаха през Ботевград и както съм цитирал - не беше съвсем неуспешно. Вярно е, че от хонорарите, които съм им платил не могат да се издържат, обаче поне не са вътре. В момента в БГ борбата е 1. Да има сцена и да оцелее. 2. Свирейки на тази сцена групите да си спечелят публика. Тук без да се обиждате - ще има групи, които ще спечелят повече публика, ще има такива, които ще спечелят по-малко, а ще има и такива, които освен приятелите и роднините никой няма да ги слуша. Това е положението и колкото повече време свирите пред публиката, толкова по-обективна оценка за уменията и творчеството си ще имате. Ако ви харесват, ще идват, ако не ви харесват - не. Така че не мрънкайте, а свирете. От днес нататък да кажем, си определете период от година, две или три. През това време не очаквайте да ви носят на ръце. Не се оплаквайте от чалга, от кавър групи и т.н. Ако за три години не се докажете, значи просто почвайте нещо друго. Или извън музиката, или пък в друг стил, с други музиканти. Но пак повтарям - тези три години не са от както сте се събрали, а от както сте започнали да свирите на сцена - откакто имате завършен продукт - достатъчно авторски песни и/или кавъри.

Айде със здраве и свирете яко. Не се оплаквайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе момчета, естествено че и у нас има кадърни свирещи и музициращи хора. Да, вероятно една добра формация от такива нямада е само от софиянци, варнеци и прочее отделни градове. Но нали това е работата на продуцента: да ги събере, да ги направи група. Е, такова животно у нас има само в чалгата и тук-там в попа, главно от разни телевизионни шоута.

 

Една огромна част от тези същите полу-продуценти смятат, че рока, метъла е музика от преди 20 г., с което правя препратка на това което каза kolio_k предполагам за бандата на съфорумника с ник Nevermore, като едноимената яка банда. И аз напълно съм съгласен, че трашът им е демоде, както и този дето TONY беше дал в темата за новия албум на FBS.

 

Затова и такива добри музиканти като Димитър Налбантов (BlackBird) предпочитат да си свирят вкъщи и чат-пат да гигнат некъде регионално, я в рок-барче, я в кръчме. Е, така... за доброто старо време. С което и не казвам, че трябва да си се родил с уникалния стил и музициране и да го "актуализриаш" всяка година или когато бандата ти е готова. На един музикант мястото му е на сцената. Там му е работното място. Сравнения с Швеция, Канада, Австралия и подобни страни, където не е стъпвал болшевишки ботуш са памучно казано - синтетични и вещаят статични заряди. Актьори, музиканти по цял свят се затварят с месеци за да се подготвят за снимки, записи, гигове, турнета и репетират роля, свирене, поведение, сценарии. Само тука искаме от две участийца пред 20 човека в квартално клубче да ни признаят за равностойни. Е, няма как да стане. С пръдня, казано е, боя не става. Една банда не е ли през ден два на сцена, не е никаква банда, а дружеска седенка на музикално-инструментална тематика, в която през повечето време демонстрираме как сме овладели дабъл-хенди, кардани и слапинг, отколкото да изсвирим дори елемнтарно 4/4, което AC/DC правят вече 40 години... или май станаха 50!? Не е чудно защо първите си няколко години са живели по каравани и мотелчета.

Но и е вярно, че не са градили светлото бъдеще на Партията, ама са си изпълнявали плана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Slinky :thumbs_up: Пич исках да ти спестя една градивна критика :thumbs_up: но ме принуди :) Първо свиря повярвай ми, по много. Второ спри да казваш давам сцена, незнам кой е повторил в твоя клуб, който е с размери 2 на 2, без монитори и по никакъв начин не е третиран!!! С предишната група сме свирили при теб, нямахме желание да повторим!!! Така че преди да ми даваш акъл, си оправи твоя бизнес!!! За да изкараш трябва да вложиш!!! Изкам да изкажа благодарности към Геша, който е от малкото които "дават сцена"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guitar_man

Човек въпреки, че бях малко остър в първия си пост и да нямах предвид точно твоята банда нито бандата на Nevermore, наистина трябва да си зададеш, ти и останалите членове на бандата няколко фундаментални въпроса.

1. музиката която правиш точно това което искаш да кажеш на публиката ли е?

2. доволен ли си от цялостното звучене, визия и т.н. ?

3. към кой е насочена музиката ти? (таргет аудитория)

 

Да предположим, че на въпросите 1 и 2 отговорът е ДА.

А сега замисли се за хората които са, как да кажа, готови да те слушат. Колко са те в БГ, колко са в целия свят, направи си сметката 2+2=4 и ще ти светне, защо толкова хора идват на концерт. Помисли дали наистина няма нещо което да отблъсква голяма част от таргетната аудитория и как може този проблем да се отстрани. Не ми се искаше да влизам в конкретна критика, защото доста често тя не е приета добре във форума, но все пак ще покритикувам. Бандата на Nevermore като се абстрахирам от стила (макар че съм слушал траш бая годинки) лошо впечатление ми прави дикцията на вокала, акцента, и типичното за БГ бандите замазване когато се пее на английски. Във вашата банда този проблем е в по-лека степен, но от друга страна постоянните дерачки (макар да слушам доста брутални банди като Мешуга които също нямат един мелодичен вокал в цялата си дискография) смятам че не стоят добре, поне не във всички случаи. От друа страна записите и на двете банди са не особенно качественно направени и по този аспект има още доста работа, което не се съмнявам, че и сами осъзнавате.

Не си мислете, че като сте от България феновете ще се държат снизходително към качеството на записите, композицията и т.н. ТОЧНО ОБРАТНОТО!!! За да ви приемат и да ви се кефят на макс трябва да сте повече от бандите на запад и то по всички параграфи.

 

Има много начини да обхванеш по-широк кръг от хора с музиката си, но трябва сам да решиш кое не е в разрез със собствените ти виждания и вкус както откъм звучене така и от към композиция. ЗА ТРЕТИ ПЪТ КАЗВАМ РАБОТЕТЕ И ЩЕ СТАНЕ, АКО ЛИ НЕ... Е ЩЕ ПОЖИВЕЕТЕ И ЩЕ ВИДИТЕ, ДАНО НЕ СЪМ ПРАВ.

 

П.С. знам, че ви се ще на всички да си изкарвате парите с музиката която правите ама това не се случва и на запад току така. Тъй като слушате прогресив гледам, ще ви дам пример с Дриим Тиатър. Хората са бачкали по пицарии, бензиностанции и автомивки за да си плащат наема на квартирата и наема за студио докато пробият. И аз обичам на работата лекото и на хляба мекото, ама с музика така не става. Не чакайте на готово щото няма кой да ви помогне освен самите вие!!! Оплакването, хленченето и т.н. не са ви от полза и дори ви вредят тъй като насочвате неправилно негативните си емоции към хората които трябва да забавлявате-ФЕНОВЕТЕ и към хората които ви осигуряват сцена за изява макар да не могат да ви подкрепят по друг начин. Използвайте точно тези моменти за да погледнете към себе си и да подобрите нещата които куцат. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо: За коя група говориш? Второ: Защо не спреш да свириш джаз ?

 

Джаз свиря предимно за собствено густо и удовлетворение, както и за малко пари. Когато става въпрос за вадене на кинти, свиря предимно поп, рок , фънк, блус и тн. според случая. Сега се прибирам от рок концерт например, а през деня свирих първо на една сватба (3 парчета в църква) а след това стандарти в трио (китара, контрабас и барабани) на юбилея на някаква фирма. Чувствам се като парцал, но пък вързах сметките за доста време

 

Аз въобще нямам предвид да спреш да свириш музиката, която харесваш, напротив, а просто да не очакваш да вадиш пари с нея и да имаш голяма публика, защото тази музика далеч не е достатъчно популярна ако не си голямо име в нея. Публиката никога не е виновна между другото, това е първата аксиома в този бизнес (така наречен).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.