Jump to content
Българският форум за музиканти

Анкета за ползата от нов подраздел Откраднати/Загубени инструменти.


Моля, дайте мнение, което да се осланя на обмислен отговор.  

74 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Малко по-нагоре се визираше хипотетична ситуация относно спекулации с тези обяви,като самият продавач може да инициира една такава обява "размисляйки" след продажбата и обявявайки инструмента за откраднат.Сделка се извършва пред оторизирано лице,а не твой приятел или приятел на продавача и "документ" на хвърчащо листче с подписите на продавач,купувач и евентуалните трети лица.До колкото съм запознат такъв "документ" не върши никаква работа както в съда,така също и пред митническите органи ако решат да се заяждат за инструментите с които пътуваш.Говоря за неща втора ръка.

Но пък самата система в музикалните ни магазини е малко порочна,не само в нашите.За да е официално всичко,като си купя чинели от Райзинга,които са официален вносител на Зилджан за БГ,трябва да ми се издаде документ с който ще гарантирам произхода им.В него трябва да са записани серийните им номера и евентуалният бар код,който се намира от долната страна на кубето на чинела.В случая обаче се издава касова бележка без описание на закупените продукти,а само тяхната стойност.Иди доказвай,че точно тези чинели си ги купил от там,че са първа ръка и следователно могат да бъдат застраховани-ДА ама НЕ.Същото е положението при закупуване на чинели от Томан,не се издава никакъв документ за произход.

Проблема по-скоро е в закона за застраховането-защо да не мога да застраховам комплект барабани във вида в който желая,дори да има втора ръка неща сред тях и не всички да имат серийни номера???

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз имам едно грубо предложение :thumbs_up: Модераторите така и така четете всички обяви, може от темите, които се пускат в говорилнята, да се прави списък, който да не е видим за потребителите. Малко е смотано, ама да си кажа :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само че, когато знаят повече хора е по-трудно от колкото ако някъде тайно някой си следял нещо... както и да е де... каквото искате това правете. аз гласувах, извадих си и доводите. А кой би купил крадено... друга тема е това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм "за" и така гласувах.По горе изброените причини от колегите в темата.Винаги съм бил за информираност и комуникация.Ако има такъв раздел всеки ще може да избира кой вариант отговаря на философията и разбиранията му по темата и дали да публикува информация за откраднатите вещи или не.Също ако има обособен раздел,ще е много по-прегледно,ако си решил да купуваш "нещо" на старо и ще можеш да видиш дали въпросното "нещо" не фигурира там. Да и крадците ще могат да прочетат обявите,но пък ще им е по-трудно да продават откраднатите неща.А и има шанс наистина,ако някой попадне на информация за открадната/и вещ/и да потърси и сигнализира потърпевшия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам едно грубо предложение :drummer: Модераторите така и така четете всички обяви, може от темите, които се пускат в говорилнята, да се прави списък, който да не е видим за потребителите. Малко е смотано, ама да си кажа :)

Не е смотано, това е нещо като "secret option 3", което може да се направи лесно и би имало ефекта, който се търси. Частично обаче. Проблемите, за които се сещам сега са два:

1. Как юзърите ще знаят къде и как да изпращат инфо за откраднат/загубен инструмент, ако не го пише навсякъде или поне на челно място. Ако е така се губи момента "секретност";

2. Модераторите и VIP листнатите ще са запознати и ще следят, но пък останалите потребители няма да знаят. Което също би имало доста положителен ефект, ако инструмента се предложи "навън".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че не е нужно толкова много да обсъждаме, просто отворете такава тема и всеки сам ще решава дали да поства в нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АЗ ГЛАСУВАХ С ДА, ЗАЩОТО ИСКАМ ДА СЕ ПРЕДПАЗЯ ОТ ВЕРОЯТНОСТА ДА СИ КУПЯ КРАДЕН ИНСТРУМЕНТ И ПОСЛЕ ДА СИ ИМАМ ПРОБЛЕМИ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Според мен по-добре НЕ. Напоследък много крадци, когато продават по-особени неща (като муз.инстр.), го правят чрез нета и след като се ориентират, много бързо ще попаднат в този форум т.е. ще са в течение кой какво знае и т.н. Аз лично си мисля, че не е зле все пак да има подобен раздел, но всеки пострадал сам да си преценява дали и какво инфо да пуска, дали темата да е заключена и пр.

П.С. От такъв раздел би могло да има полза и в случаите, когато купувач например само се СЪМНЯВА и това го спира - тогава може да пусне линк към обява и да пита за инфо, да каже какво го притеснява и т.н. за да няма колебания. Да речем, че продавам инструмент, който е 1 към 1 с краден такъв - не би било зле пострадалия лично да обяви ако е възм. че не е същия, за да не стават разни амалгами.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм против отварянето на подобен раздел... когато си купуваш инструмент втора ръка би трябвало да искаш и документи за него ,макар ,че доста хора в днешно време ,стига да им е изгодно - купуват и крадено.

 

Не е смотано, това е нещо като "secret option 3", което може да се направи лесно и би имало ефекта, който се търси. Частично обаче. Проблемите, за които се сещам сега са два:

1. Как юзърите ще знаят къде и как да изпращат инфо за откраднат/загубен инструмент, ако не го пише навсякъде или поне на челно място. Ако е така се губи момента "секретност";

2. Модераторите и VIP листнатите ще са запознати и ще следят, но пък останалите потребители няма да знаят. Което също би имало доста положителен ефект, ако инструмента се предложи "навън".

 

По въпроса - може да се изпращат ЛС на Админите за крадените неща (надявам се ,че няма да ви затрупат ,дано няма много такива случаи) и от тези ЛС-та да се прави въпросният списък... малко е странно предложението ми ,но всичко трябва да е далеч от свободните за четене от всички теми по гореизброени причини...

 

Така модовете ,ако видят подобен инструмент постнат някъде за продан ,ще могат да сторят нужното ,за да предотвратят продажбата на крадени вещи поне в рамките на този форум...

Kрадците винаги намират начин да продават ,неможе да се предотврати това ,но може да се ограничи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гласувам да, но с едно уточнение.

 

Не мисля, че е нужно да се прави цял подраздел. Според мен (и такава е практиката в много европейски страни) по добре било да има регистър където да се вписват характеристиките на въпросните инструменти, за да могат както купувачите да проверяват дали въпросният инструмент не е откраднат. Така също ако някой добросъвестен гражданин види някъде другаде (магазин, пазар и пр) някои от вписаните инструменти в регистъра може да сигнализира своевременно на съответните органи. Не знам къде свършва реалността и къде започва зоната на нереални пожелания, но съм убеден, че ще има полза от такъв регистър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам друго предложение:

Едната страна е да се добави правило в Продажби- всички скъпи инструменти, които се продават трябва да имат сериен номер, публикуван в обявата. Така, който се интересува дали това е неговата джаджа, много лесно ще се ориентира. Оттам нататък следва въпросът какво правим ако публикува грешен номер. Аз ако видя, че има несъвпадение, напр. ако гледам инструмента от обявата, бих писал за случката, щото явно нещо ще е съмнително. Това вече е на добрата воля на евентуалния купувач.

Другата страна е допълнение- да има формичка, в която да се пише до модерацията в стил "търси се еди какъв си инструмент със еди какъв си сериен номер". Това се пази в база, невидима за потребителите и ако нещо изникне в обявите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Я да видим дали ще има нови идеи, защото има още един опарен от кражба съфорумник и ще е добре да видим нови мисли по въпроса, за да преценим как да действаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен това е добра идея. Прочетох доводи, че крадецът щял да види форума и съответно да офейка с инструментите, като научи, че се търсят. Обаче това не е 100% така. Ако крадецът е изпече професионалист и знае какво краде, няма нужда от форум, за да знае кое колко струва и как да го продаде безопасно. Ако пък е някой джипси или наркоман, действащ импулсивно , без грам умисъл, то изобщо не би се сетил да чете по форумите и да си прави изводи от там, а ще ги шитне инструментите за без пари на битак, заложна къща и от сорта.

 

А пък и ако видя на битака да се продава Фендър за 100 лв бих си го купил и ще съм доволен, че съм намерил хубава китара на далавера, обаче ако съм прочел, че на някой му е откраднат такъв Фендър, с радост ще му го върна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм ЗА, защото ако няма такива теми никой няма да разбере че са изчезнали инструменти и няма как да се помогне.Друг е въпроса колко хората искат да помогнат и дали ще го направят.Защото ако им предложат евтин краден инструмент, всеки реагира различно.Но все пак има някаква възможност откраднатото да попадне в някой от форума или крадец да се опита да го продаде тука и да бъде хванат.Сега ако мислим крадците къде ще се информират то най-добре да не казваме на никой,защото може и те да разберат, че сме казали в полицията,форума или по радиото примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.