Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли начин да поправя това?


Recommended Posts

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

защо не си сьгласен с мнението ми?базира се на 20 години досег с музиката под различни форми.болшинството китаристи (можещи да свирят) се сьобразяват с него.да не говорим,че сума ти години сьс соло китара си вадих хляба,та не си ги измислям нещата,защото сьм ги чул от некои...комуникирам и с доста колеги,влкючително и с костадин,които ти очевидно добре познаваш,та те са на това мнение.поинтересуваи се наляво надясно,сьбери инфо,посвири повечко и след години може да поспорим .ако искаш намери ме на скаип и ще ти кажа за липата защо е такова положението,нема дерт.то работата не опира само до"свирих на липова китара,изкьрти ме от саунд"нещата са малко по други...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1)..ама липата се използва за ел.китари наи-вече по една причина -ЕВТИНА е!!!

2)..ваи,сатриани и още 1000 човека са с липови китари-отговора е-

БИЗНЕС!

На мен не ми се вярва да си запознат толкова дълбоко с фирмената и търговската политика на самата компания за да знаеш критериите по ,които избират дървесината ,с която да работят- споменавайки айбанез.Ако трябва да даваш категорично мнение за начина на избиране на дървесина,то трябва да цитираш себе си, а не фирми в които предполагам не си влизал.Ще се радвам ако не съм прав.

 

Имам някакъв необоснован респект към тебе и нещата които правиш, и за това не искам да влизам в словесен спор ,но не приемам категорично крайните ти изказвания , които съм подчертал по-горе в цитата.Дано не бъда линчуван за това.

Мнението на Костадин отговаря на истината до толкова,колкото ,че липата е евтина и точка ,като моето е същото ако я сравняваме с махагон ,явор ,бубинга ,палесандър,ясен и много други.В обратният ред ,в тоя ред на мисли ,нека намерим кои са по евтините...Другото е ,че Костадин не е работил с липа досега и никога не би изказал подобно мнение.

За другите ти колеги -не знам.

 

Ако Петручи е свирил с липа правейки бизнес с айбанез ,защо сега ,като прави бизнес с Ърнибол си е избрал пак липа?!

Да ,сетих се!Пак бизнес.Излиза така ,че той свири с китара направена от евтин материал по бизнес.Хм!

 

Спирам до тук ,не защото нямам какво да кажа,а защото просто не искам да дописвам неща ,които биха могли

да породят безкрайни дискусии по въпроси ,които вече са били обсъждани тук а и не само, и могат да доведат и до

излишни полемики ,от които нямаме нужда.

Абсолютно съм убеден ,че няма да приемеш поста ми ,като лична нападка срещу теб,но не съм сигурен в останалите,

които биха могли да го приемат така.

 

 

пп 1000 различни мнения от 1000 различни хора,включително твоето и моето.

пп-II Продължавам да се възхищавам на умението ти и да се радвам на произведенията ти ,гледайки ги

единствено и само на картинки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Dikata при цялото ми уважение към теб и аз не мога да се съглася с мнението ти за липата.

 

Когато Ibanez разработват Джема на Стив Вай, те му изпращат, за одобрение, няколко китари от различни дървесини и той избира тази от липа защото имала най-балансиран звук.

 

Тук става въпрос за скъпи сигничър модели като тези на Вай, Сатриани, Гилбърт и др. и на мен ми звучи невероятно, предимно с цел икономия, тези китари да се правят от евтино дърво като липата.

 

Ами и аз имам китара от липа и още не се е разпаднала.

Звучи си окей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пичове,споко,уважавам мнението ви,не сьм некои чук.за никакви заяждания не става дума.дискусия става.

абсолютно сте прави,че големи китаристи свирят с липа-това ,което исках да кажа е,че техните модели се произвеждат в големи серии,а големите серии се подьржат с по-евтин и не на последно място,по-лесно обработваем материал.вече и за тези големи фабрики е трудно да подьржат серии сьс скьп материал.и като го правят-скиваите цените.на сатриани китарата е 3500 лв бг,представете си ако е от ка4ествен махагон или нещо подобно,колко ще рипне нагоре и цената става неконкурентна,защото се бие с други метли...абе логични неща.не сьм бил вьв фабриките на ибанез,разбира се,ама знам цените на материала ,на консумативите и труда-това определя краината цена.кризата за качествено дьрво е голяма по цял свят.а пьк големите китаристи са ендорсьри на даден модел.това имах предвид под бизнес.а липата си се е наложила с даден саунд и се продава-ок,всичко е точно.просто да кажем,4е не се е наложила толкова заради качествата си,а заради цена и консуматив.между другото от бая време се каня да си сглобя страт за мен и ми подариха тяло от 80-арски фендер-липово ,та не сьм некьв вьрл противник...ще си го ползвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ето и нещата от моята гледна точка, а предполагам и на много други. Аз не твърдя, че липата е непременно много гаден материал, просто мисля, че е подходящ за даден тип свирене, най грубо казано, за шред (не в лошия смисъл ). Звука, който китарите правени от липа типично притежават, въобще не ми допада и го намирам за безличен, въпроса е ,че това, предполагам до голяма степен се дължи на конструкция, флойдове, ужасно тънки грифове и тн., както и на специфичните ефекти и огромното количество гейн, които нормално притежателите на тези китари използват.

Но на мен специално Ибанец ( шредърския тип), от които наистина съм пробвал много и най различни, въобще не ми харесват и честно казано са последните китари , които бих си купил, точно заради саунда им, а аз твърдо вярвам, че последният идва най вече от материала и конструкцията, а не от адаптерите.Трудно мога да сравня материалите директно, защото китарите, чиито звук харесвам не се правят от липа, така че не мога да кажа как звучи например сравнено с махагон.

 

п.п. Това най грубо казано пак отива на стария спор, Винтидж срещу модерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спора за липата се развива така:

 

Шредъри(много драйв): Липата кърти!

Метъл ритъм китаристи(по-малко драйв, динамика): Липата понякога е малко кишава!

Джаз/фънк шредъри(малко повече драйв, силно компресиран саунд): Липата е ОК.

Класически рок/блус китаристи(чиста китара, лек или силен овердрайв, доста динамика и характер): Липата е гадна!

 

Всеки си гледа от неговата камбанария, обаче моите наблюдения са, че хората, които не харесват липата често са доста добри и музикални китаристи, които свирят от доста време, докато хората, които я защитават попадат във всички категории китаристи.

 

Изводите си направете сами.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спора за липата се развива така:

 

Шредъри(много драйв): Липата кърти!

Метъл ритъм китаристи(по-малко драйв, динамика): Липата понякога е малко кишава!

Джаз/фънк шредъри(малко повече драйв, силно компресиран саунд): Липата е ОК.

Класически рок/блус китаристи(чиста китара, лек или силен овердрайв, доста динамика и характер): Липата е гадна!

 

Всеки си гледа от неговата камбанария, обаче моите наблюдения са, че хората, които не харесват липата често са доста добри и музикални китаристи, които свирят от доста време, докато хората, които я защитават попадат във всички категории китаристи.

 

Изводите си направете сами.

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Втората китара, която си направих беше цялата от липа (тогава още не разбирах достатъчно, а компютри и интернет имаха само гъзарите).

Честно казано основият и недостатък е, че беше неприятно лека - с хардуера тежеше кило и осемстотин.

Звукът си беше нормален за българските й адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки си гледа от неговата камбанария, обаче моите наблюдения са, че хората, които не харесват липата често са доста добри и музикални китаристи, които свирят от доста време, докато хората, които я защитават попадат във всички категории китаристи.

 

Изводите си направете сами.

 

Изводът е, че сега никой няма да се застъпи за липата, защото ще излезе, че е слаб и немузикален китарист. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е , явно шреда не е музика и сега ще се делим пак ;) Аз също съм с китара от липа и засега ми е все едно какъв материал е ползван , стига да ми звучи добре и да ми е удобна - което би трябвало да се търси в една китара . Ако squier беше с по-удобен гриф , и от шперплат да беше пак щях да си взема ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Подкрепям те.И мойта китара е от липа и звучи доста приятно(с драйв или дист.)...Наистина обаче клийн-а е гаден...

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...да бе...ама музиката не се дели на липова и махагонова...а на добра и лоша...за звученето същото се отнася...

 

ПС: за сега останах да си свиря с липовата китарка и си ми е екстра...ама скоро чакам новото махагоново попълнение...а идат записи където за разкош възнамерявам да си ползвам и двете...блондинка или пък брюнетка...what the f*#k...

 

ПС: и все пак бих предпочел блондинката(махагонката) при равни други условия...без да се отказвам от брюнетката разбира се...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изводът е, че сега никой няма да се застъпи за липата, защото ще излезе, че е слаб и немузикален китарист. :hysterical:

 

Постарах се да го кажа възможно най-обективно без да намесвам мнение, обаче ти явно си решил пак да преиначаваш нещата. Извода, според мен е, че липата става в по-голяма степен за изпълнения с повече дисторшън.

Това не значи, че не става за клийн, обаче много от китаристите, които обичат класическите ел. китарни звуци я недолюбват сериозно - те не са рекламни лица и не мисля, че имат предразсъдъци - просто не ги кефи. Ако на теб ти харесва много - радвай се и свири само на липови китари - ние сме с теб. Толкова ли не можахте, вие - защитниците на липата да свикнете с мисълта, че макар и липата да е дърво подходящо за китари, тя не е меродия за всяка манджа и когато се намират китаристи да обсъждат някои нейни недостатъци ИМА ЗАЩО да го правят - не си измислят, нито някой им плаща да го правят - просто има типове саунд, които много хора търсят, за които тя е НЕподходяща.

 

Освен това е нереално да се натякват скъпите и качествени инструменти, когато говорим за материали. Когато говорим за класни инструменти, тогава парите позволяват да се търси не просто материал, а конкретна дъска от конкретен подвид на конкретен материал. Добър лютиер би могъл да направи страхотно звучаща ел. китара и от чам, като подбере специфичен чам - е, значи ли това, че чама е перфектния материал за китари?

 

Когато говорим за материал е добре да говорим за звуковите му качества по-общо като материал и да не намесваме топ-инструментите, които изпълнителите използват. Изобщо според мен, като се говори за китари, звук, предимства и недостатъци е ЛИЦЕМЕРИЕ и глупост да се цитират музиканти, чиито мнения никой не знае до колко са обективни, особено когато говорим за медийни изказвания.

 

Според мен:

1. Щом има китаристи, които харесват липата, и я хвалят и предпочитат без никой да им плаща, значи тя има своето място при някои китари.

2. Щом има китаристи, които не я харесват и я плюят без никой да им плаща, значи тя не е за навсякъде и има и своите не до там хубави страни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.