Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли начин да поправя това?


Recommended Posts

^След като липата е толкова гадно, меко и мътно звучащо дърво, все още се чудя, защо китари като Ibanez JS1200 и Ibanez Universe 777 са от липа...?

 

Пък и аз имам една цепеница от липа, направо се чудя как да й събера отчупените на парчета лак и дърво, които хвърчат от нея всеки ден... А, освен това, ако не съм си изрязал ноктите, направо мога да си напиша с нокът името в дървото през финиша... Мъка голяма...

 

Ей така, просто си се чудя, не е нужно да ми отговаряш :thumbs_up:

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Aз пък мислех, че точно щото има ясен тон правят горепосочените ибанци от липа :blush:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та има ли вариант да боядисам с нещо качествено само тези две петна? А някакъв начин да поправя дефекта по релефа?

@Overdrive

Е щом смяташ,че китосването и боядисването с маркер е качествено, и след това няма да си личи,наистина си забавен,дори

ако си с 10 китари от по 20000 евро.

Мога да си представя как поправяш разни неща ,с какво качество,каво отношение имаш към инструментите и амповете и

дори как свириш.

 

Нека ти кажа и още нещо:

Ако не виждаш идиота в тая тема ,значи най вероятно си ти.

 

Поздрави от скучния човек с китари от по 20000 евро! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак в някакви крайности влязохте.

Липата е средно меко дърво - не е твърдо като клена, малко по-меко е от махагона, но не е меко и като чама за мебели. Да кажем,ч е е около твърдостта на агатиса.

При липса на добра основа и при мек лак(акрил примерно)може да се поогъне лака с времето,особено отстрани, където се опира в китариста(както може да се види на старите кремони и евтините шперплатени китари). При свестните китари, такава опасност няма, или поне е малка и тези следи сигурно ще се появят след 30 години усилено свирене.

Полиуретановия и особено полиестерния лак по принцип се чупят на парчета(ако се удари достатъчно добре китарата) - това важи за всички китари.

Е, на китара, направена от меко дърво, парчето може да е по-голямо, но това едва ли е от чак толкова голямо значение.

 

 

За тона на липата - някак си ми се струва, SomeoneElse, че си лично засегнат от това, че има хора, които не харесват звука на липата, може би защото имаш липова китара, която харесваш. Никой не е казал, че липата е непременно гадно дърво. На мен ми се е случвало много липови китари, които съм ремонтирал да имат кишав звук, който не е никак с ясна атака. Говоря за китари за под 1000 лв, не за топ модели, и то за част от тях. Разбира се, свирил съм на скъпи ибанци, които имат много приятен тон. Е, специално JEM никога не ми се е виждал много добра ритъм китара, но това може би е от адаптерите и, а и от моя вкус.

Може би просто е по-трудно да се избере приятно звучаща липа... не знам каква е причината. Просто много по-евтини липови китари мътнеят, колкото и да им сменям или пренавивам адаптерите. Това може да се потвърди и от собствениците им, които са ми ги носили точно заради недостатъчно стегнатия им звук. Случвало се е и да ми носят чисто нови китари да им поизбистря звука на адаптерите, че да може да се свири ритъм - всички те бяха от липа.

Твоята китара не е от тези, които звучат зле - чувал съм ти семпли и звучи ОК.

Когато липата е хубава, тя има балансиран и богат тон, а освен това има много хубави и стегнати баси, които са много подходящи за разни дропнати акустични рифове, примерно. Моя опит, обаче показва, че има голяма разлика между липа и липа. Може би много по-голяма от разликата между елша и елша, примерно.

Това са моите наблюдения.

 

Това не значи, че не съм чувал и зле звучащи махагонови китари - напротив - чувал съм и махагонови китари, които звучат откровенно по-зле от други махагонови китари, но някак с липата разликата ми се вижда още по-голяма и с много липови китари съм имал все същия проблем - липса на отчетливост.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липата е средно меко дърво - не е твърдо като клена, малко по-меко е от махагона, но не е меко и като чама за мебели.

 

Липата е меко дърво. По меко от чама за мебели. за сравнения с махгон пък не виждам основания...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чама за мебели често е много мек. Написах го за да има разлика със твърдия смърч, който често се използва за акустични китари, който в някои случаи е доста трърд.

 

А за махагона - ами не е чак толкова твърдо дърво, пък и е доста чуплив.

Ако го сравним с клена си е мекичък.

 

Доколкото съм сравнявал дърветата, чам, липа и агатис не са твърде далече по твърдост.

 

махагона е малко по-твърд, но не е особено твърд и жилав - просто не се маже така - с него се работи много по-лесно - седи по-сух някак си. Освен това е изключително крехък в някои случаи(както свидетелстват и многото отчупвания на глави на махагонови грифове). Механично, махахгона не се драска трудно, както бука например.

 

Клена е ЗНАЧИТЕЛНО по-кораво дърво от гореизброените.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За махагона- спор няма, крехък е и е чуплив, но това не го прави мек, а напротив...няма еластичност, би следвало да е твърд

 

 

 

Липа за китари специално заделена не съм виждал но по принцип от този липов материал който ми е попадал е по-мек от всеки чам(иглостна дървесина), който съм виждал. Изключения може и да има, но все пак предполагам обсъждаме най- общия случай..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липа за китари специално заделена не съм виждал но по принцип от този липов материал който ми е попадал е по-мек от всеки чам(иглостна дървесина), който съм виждал. Изключения може и да има, но все пак предполагам обсъждаме най- общия случай..

Ха да си дойдем на думата ;)

Намира ми се липа, достатъчна за няколко китари и наистина е мека и то много по-мека от качествен чам.

 

EAmechanix - не ми е ясно защо все искаш да си прав и да има идиоти в темата, знам какво е липа и казах на човека, че ако я лакира с твърд лак, следващия път като удари някоя от острите форми, лака понеже не е еластичен както липата (която би се деформирала) ще се отчупи направо - толкова ли сложно го казах не знам?

 

тва са мойте 5 стинки не ма занимавайте повече и не пишете по мой адрес в темата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ти пък ...не се обиждай толкова . ;)

Идиот=човек пълен с идеи.

А твоите наистина са пълни....идейни...

Абе както и да е, ай наздраве! ;)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много видове махагон - в търговските регистри съм чел да се изброяват над 30 вида. Има светложълт и розов махагон,който е по-мек от липа.Обаче има и много здрав, плътен, твърд и жилав - прекрасен материал. С липата и бора е същото - има здрави и плътни дървета, но се срещат рехави, меки и леки - зависи къде и как са расли. Липата има едно основно предимство при неакустичните инструменти - тя е лека. Качествената липа плюс това се отличава със здравина, средна твърдост и отлични акустични свойства, но е по-скъпичка. Майсторите резбари най-добре познават това дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

малко кьсно се включвам,но наи- безболезнения на4ин е да се открият от4упените пар4ета,след това е лесно.само козметика следва.да се лакира цялото тяло,както по горе беше писал някои-абсурдно,наи-малкото заради сумата на края,да не говорим за хамалогията.

по интересно ми стана от мненията за липата-пичове,знам че няма да ми повярвате,ама липата се използва за ел.китари наи-вече по една причина-ЕВТИНА е!!!сто пьти са ме питали защо ваи,сатриани и още 1000 човека са с липови китари-отговора е-

БИЗНЕС!

големите фабрики за китари могат да правят извьнземни неща,и ги правят,ама трябва и да има продажби,аха.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.