Jump to content
Българският форум за музиканти

Кога музикантите и в частност китаристите ще спрат да купуват кутии с марка на тях?


metalhammer

Recommended Posts

Аз съм останал с впечатление ,че т.н. копиране в България понякога води до много добри резултати.

 

Айше , казал Манго- Аз съм със впечатление че, дето гепим жица и бакър е много убава работа. :hysterical:

 

 

Толкова ли е трудно да се проумее, че копирането на чужди електронни схеми и продаването им

с цел дъмпинг на законният им производител е КРАЖБА!!!

 

То е както с МП3-ките - да си ги копираш за домашно ползване, не е нарушение, но да продаваш пиратски дискове с МП3-йки на пазара е престъпление.

Същото е и с ефектите, ако си направиш сам за домашно ползване - ок,

ако обаче ги копираш и продаваш - е!

 

Ако искаш - разработваш собствен и продаваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи ми ,че свириш на китара повече от 15 години и никога не си използвал ефекти правени в България от някой като Ники ! Първият марков ефект го пипнах някаде около 1992 г. и то не защото не съм искал да си купя ,а защото нямаше откаде да се купи нещо такова. Смятам ,че хора като Ники ,Дими и т.н. трябва да се поощряват ,а не да се обвиняват в кражби ,защото са от малкото ,които се опитват да правят нещо свясно в тая държава. Но това си е мое мнение.Ай :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше един добър маркетингов постулат някъде:

 

"Когато си купуваш някаква стока със седмичната си заплата, разпределението е следното: сумата, която си изработил от пон. до сряда ще дадеш за бренда, а от чтв и петък - за качество".

С други думи, дами и господа, от понеделник до сряда всеки от нас работи за бренда, а останалите два дни за качеството, което този бренд гарантира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехеее ... Тук къв спор се заформил ...

 

В гледните точки на всеки има доза истина. Всичко е въпроса на идеали - а при мен нещата стоят така:

 

Няма нищо случайно на тоя Свят ;) И щом марките са марки, то това не е случайно и явно има защо ;) Ако нещо звучи добре и ме кефи, и по-важното - наистина ми върши работа (!!) бих дал не $150 а 1150$, без значение, че компонентите в него струват $5 например. Много ми хареса мнението на @Сънчо - важно е не колко струват елементите а как са подредени.

 

Сега ще ви кажа още една случка, за да разберете що марките са марки, и що има значение как са подредени елементите. Наскоро в нас беше @Грегг от форума и напълно подменяхме лампи на 2 от апаратурите ми. По логиката на някои - Грег сигурно също "краде" схеми - щом прави апаратурите си с чист канал по "Фендър", лийд по "Солдано" и т.н. Аз не се наемам да вземам позиция по този въпрос, защото нямам нужната компетенция, но ... !!!!! След като отворихме няколко от моите апаратури (а те са "маркови" по дефиницията на тукашните постове, а и за останалия цял Свят :punk_guitar: ), той ги снима отвътре за да ползва идеи за бъдещи разработки мевентуално. Това, което ми направи впечатление беше, че @Грегг спомена, че някои елементи от схемата изобщо не могат да бъдат намерени на пазара и явно фирмата сама си ги прави (мисля, че за некви дросели ставаше дума). Едно една малка, но решаваща причина, за това - ако дадения амп се изкопира - той просто няма да е същия, тъй като няма нужните елементи !!

 

Не знам дали ми следите мисълта ... ;) ... Но затова "марките" са "марки" - за да измислят, произвеждат и внедряват нови неща в продуктите си - а това иска огромен ресурс!! И затова, ако аз имам възможност - ще продължавам да влагам средства за техни продукти, за да печели дадената фирма, и да има ресурс един ден да изкара още по-добър продукт и да ме зарадва отново мен и стотици хиляди други хора с нов и по-добър амп. По същия начин бих подкрепил и @Никифена, @Грегг и който и да е друг, ако мога да изпробвам техен авторски продукт и ми хареса.

 

Освен това, ... има един перзверзен момент в цялата работа ;) който не знам дали важи за всеки, но повярвайте ми - при мен го има и е много важен - момента на вдъхновение - когато зад мен засвети ТрайАмп-а ми, и когато в краката ми е педалерата, с която му казвам какво да прави ... това чувство не може да се опише ... Дето казваше един пич в нета от сайта на "Ролекс" - когато сложил "Ролекс" на ръката си - няма нужда някой да ти казва - ти сам разбираш, че е "Ролекс" ... Все пак ние сме артисти, и момента на вдъхновение е движеща сила - затова аз не бих жалил средства, за нещо което истински ме вдъхновява, и изобщо не бих се вслушал в думите на някой, който се опитва да ме разубеждава, щото няма как да стане ;) Айде пробвайте ако искате и има желаещи :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ТОНИ, само една дума ще кажа - Behringer. ;)

 

Относно правените от наши съфорумци джаджи - след като са копирани 1:1 от оригинални защо, аджеба, правените ефекти са ПО-ЯКИ от оригинала, питам аз и отговор не искам? А? Ако бяха копия 1:1 нямаше да звучат по-добре. ТОЧКА! Имам ефект правен от Никифена и звучи по-добре от оригинала. За Евтим, Дими, Грег и т.н. още не мога да го потвърдя на база личен опит, но така се чува от техни клиенти. Така че... ;)

А дали изкарват пари, колко точно и дали могат да си вадят хляба с това - няма отношение към темата, а и не мисля, че е наша работа да го коментираме. Сий я! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TONY, ако това което казваш беше вярно, то тогава след Fender не знам дали щеше някога да се появи друг амп. Също така, както вече се каза, ако продуктите на нашите съфорумци бяха 1:1, щяха да звучат 1:1. Всеки има свое виждане за нещата и пипва по малко. Така се почва! Всички така са почнали. След това, ако човек има талант и късмет, може да направи свои продукти и да стигне далеч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че темата са заби в страни... Същността беше да не се купува с очи, а с уши. И да не се ляга пред фирма и марка, особено в наши дни, когато зад име на голям и известен производител може да стои жълто недоносче.

Припомням си един случай. На пазара в Илиянци (известен долнопробен пазар в София града голем) един човечец си търсел телевизор, скромен. Избрал каквото избрал, и преди да си тръгне видял, че няма фирмена табелка на апарата. Казал на продавача, а той му подал една торба с табелки на известни фирми: Избери си която искаш...

Разбрахте ли ми идеята?

А що се отнася до копирането от съфорумници - копирането е привилегия на неквалифицираните и недоучилите. Който има интелект се учи от другите и прави свои неща, и със свое име. Така, както правят известните имена във форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто той е типичен brand-slave ;) Много такива хора познавам, къде ако не струва майка си и баща си нещо, значи е боклук...

 

А като си говорим по темата за марки, нека не забравяме тенденцията ниския клас на хубава марка да е ПЪЛЕН боклук- понякога съм имал чувството, че нарочно някои производители си правят стоките от нисък клас възможно най-лошо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 years later...

Здравейте съфорумници,истината е,че трябва да се уважава труда и старанието на всеки,не само на думи,но и финансово.

Марката си е марка защото се е доказала в цял свят с ниво на качество(каквото и да е то и ценови клас) и всеки търси това,което е подходящо индивидуално за себе си.

Ниския клас на дадена елитна марка не е компромис със качеството на изработката и дълговечността на изделието,а е компромис със възможностите на този продукт.

Всички знаем азбуката,но не всички можем да говорим като оратори...,така е и при конструирането на възли и агрегати и каквото и да е.

Какво означава смотан или гаден ОУ...той си има параметри,които всеки инженерен екип преценява,че този ОУ би вършил идеална работа тук,но не би се справил с друга задача някъде другаде.

Номера на ОУ в най-кратка форма ни съобщава какво стои срещу нас.Дали ще го произведат японци,китайци или марсианци,той трябва да отговаря на първичните параметри заложени от първия производител,в противен случай си купуваме имитация на даден продукт.

Дори и да попаднем на менте то със сигурност параметрите ще са други,тогава получаваме не този резултат,който сме очаквали да получим,а получаваме нещо различно,което може да ни изненада-положително или отрицателно,(прочетете книгата"НЕСЛУЧАЙНИ СЛУЧАЙНОСТИ" и ще разберете колко велики открития са направени,докато великите умове търсят нещо друго.

Аз работя като представител на световна фирма и знам,какво е нисък и висок клас и ниво на оборудване,но във всички случаи НЯМА КОМПРОМИС СЪС КАЧЕСТВОТО И ДЪЛГОВЕЧНОСТТА,ИМА РАЗЛИКА ВЪВ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ(ЕКСТРИТЕ) И ЦЕНАТА,НО СИ ИМА КЛИЕНТИ ЗА ВСИЧКО.

И всички производители правят така,напр. един и същи ДВГ на лек автомобил има различна мощност при един и същ обем,идеята е получаваш това за което плащаш и разграничаване на ниския от високия клас...плащаш кренвирш-получаваш кренвирш,плащаш суджук-получаваш суджук..и в кренвиршите има месо,колкото и да е малко и в суджука има соя,колкото и да е малко,но разликата не е малка.

И подкрепяйте хората,които правят неща,които ни радват,за да ни радват повече за по-дълго време,защото ако ги няма нахъсаните и дерзаещите ВИЕ знаете какво ще се случи.

Успех на всички кадърни и работещи...за мързеливите не казвам нищо те и без това би ги домързяло да прочетат до тук :thumbup: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудил, каква е тази склонност, колкото по-скоро се е регистрирал някой, толкова по-стара тема да изкопае от форума. Тази е на повече от 6 години! Това да не е някакво съревнование на новорегистрираните?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кражба на схема (или част от нея) се говори, когато въпросната схема или част от нея за защитени с патент. В такъв случай комерсиалното и използване е наказуемо. Понеже патентите не са вечни след време отпадат и всеки може да гради устройство в/у тази схема. Дали ще го направи достатъчно качествено, дали ще го рекламира достатъчно добре и дали ще създаде печеливш модел на дистрибуция и поддръжка е по-друг въпрос.

 

Финансово погледнато в магазина (в България) плащаме 20% ДДС и 20-30% търговска надценка. По-важно е, обаче,  дали сме удоволетворени от закупения продукт, дали ще ни достави удоволствие, ще ни донесе ли приходи или конкурентно предимство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз работя като представител на световна фирма и знам,какво е нисък и висок клас и ниво на оборудване,но във всички случаи НЯМА КОМПРОМИС СЪС КАЧЕСТВОТО И ДЪЛГОВЕЧНОСТТА,ИМА РАЗЛИКА ВЪВ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ(ЕКСТРИТЕ) И ЦЕНАТА,НО СИ ИМА КЛИЕНТИ ЗА ВСИЧКО.

И всички производители правят така,напр. един и същи ДВГ ....

 

При ниския клас стоки няма компромис с качеството и дълговечността? Ай стига бе! Значи нещо си халюцинирам, че се повреждат.

То и в по-високия клас стана пълно с боклуци, какво да кажем за ниския. Пазарната тенденция е, качеството да пада, а това да се представя като нещо нормално и неизбежно, видиш ли - за толкова пари - толкова. Купете 5 пъти за 10 години и получавате бонус - флагче с логото на фирмата. И де да беше така само с потребителската черна техника.

Вижте сградите, влаковете.. много по-неустойчиво и неиздържано, но с лъскава фаца и разбира се - в пъти по-скъпо.

И като попиташ някой - добре де, що влаковете от преди 45 години нещо още се движат, а новите вече си седят предимно в депата, въпреки доста високата си цена и получаваш тъп отговор - то сега е пазарна икономика, то не може като едно време, то не знам кво.. Трамваите като погледнеш - българските трамкари от преди 10 години се движат почти безшумно, потеглят и спират плавно, просторни са, приятни - макар и да си личи, че много от нещата са правени на ръка - освен това много надеждни. Сега - трамкар - ремонтна работилница, а новите трамваи - полски, всеки ден по няколко остават на линиите, уж луксозни - има плазма, да ти надуват главата с реклами по време на целия път - обаче схлупени, некомфортни - и много по-скъпи - к'во като интериора е излят от разни обли пластмаси. Като питаш защо - пак се почва, пазарна икономика, новото време, нова епоха, модерно, ново. А истината - подкупи, корупция, лакомия, планирано остаряване, планирана скъпа поддръжка. Планирана зависимост - щото нали демокрация и свободен пазар.

 

В задачата се пита - кой е жертва. За мен - данъкоплатецът.

 

И не - причината не е в пазарната икономика, а в липсата на достатъчно силно изразена и често изпитвана лична наказателна и най-вече имуществена отговорност на заинтересованите и отговорни лица. То това е и причината за "държавата - лош стопанин" - мантрата, кяото всички малоумници(или корумпирани умници) и техните последователи обичат да повтарят като папагали.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.