Jump to content
Българският форум за музиканти

Харесва ли ви тази работа (как да съсипем китара срещу 50лв)


Recommended Posts

Китарата е индонезийска LTD MH-401QMNT от 2009г. Въпреки годината китарата беше страшно добре запазена, тъй като в продължение на години е стояла в куфар или на стройка без да се пипа. 

Свързах се с лютиер и попитах дали ще я вземе за да види той да провери как е интонацията, защото моите съмнения бяха, че фабричният компенсационен нът просто не е подходящ за конкретно размера струни 12-56 в До настройка. Исках да чуя по-компетентно мнение, и евентуално да се сменя този нът, ако човекът прецени, че не може да се нагласи да свири вярно китарата (до колкото може да свири вярно една китара, знам че не е перфектен инструмент). Обясних му че най-много ми фалшивее като свиря пауър кордове в ниските прагчета. Първо бях със струни 12-60 но намалих на 12-56 с надеждата че шеста ще спре да ми фалшивее, че тя на моменти не се траеше. Бях търкал с молив във каналчетата на нъта, което до някъде подобри нещата, но исках да се направи хубаво и да има по-перманентно решение.

След като подадох китарата в ръцете на лютиерът му казах че само нъта ме притеснява, всичко друго по китарата според мен е добре. Ясно казах че праговете на китарата са добре. Аз преди това не ги бях проверявал с фрет-рокър, но не съм усетил нужда да ги проверявам, просто никога нищо не е бръждяло с екшъна който харесвам (около 1мм на тънките и 1.5 на дебелите). Днес си получих китарата "готова", но само я взех и погледнах набързо без да я вадя от калъфа. Чак вкъщи я извадих да видя по-обстойно. Направо не знам какво да кажа. Не знам и какво да правя. (то и на място да я бях разгледал - файда няма).

Нъта си е същия, но се вижда че е вършена някаква работа по него, и май май е играло секундното лепило за да се поправи някаква грешка. Но още не мога да осъзная какво по дяволите се е случило с праговете. Поради някаква причина лютиерът е преценил че трябва да ги направи ниски. Китарата фабрично е с есктра-джъмбо прагове, каквито харесвам и винаги си взимам китара с поне джъмбо, ако не екстра джъмбо (около 1.45-1.55мм височина) Сега са на около 1.15-1.2мм и мясат на сплескан х*#. Направо съм бесен. И едновременно ми е страшно мъчно. Това вече не е моята кирата. Мразя ниски прагове. И не мога да разбера защо ще тръгне да ги пили въобще, как по дяволите височината на праговете ще играе роля за интонацията. Обяснявам си го единствено че идеята е била да се намали вероятността да се натисне струната прекалено силно, но това не беше проблемът. Не ме попита дали бих искал да ми пили праговете, не ми се обади да ми каже какво според него трябва да се направи на китарата, просто е решил да го направи, и ми се обади вече като е готова.

А интонацията на китарата след като я получих "готова" в крайна сметка е по-зле от колкото преди да я дам...

Общо взето, единственото смислено нещо свършено по китарата беше, че е намалил намотките на първите два ключа (пета и шеста струна) за да изправи ъгъла на струната след нъта, и ги е вързал с "лютиерски възел" за да държат без намотки. Ако не беше пипал праговете нямаше нужда и нъта да се дълбае повече, височината на нъта си беше добре, лично го бях проверил. Имам и база за сравнение, още три китари вкъщи с които нямам никакви дертове, и още сигурно вече над 20 които са минали през мен. Единствено исках да чуя експертно мнение дали да остане компенсационния нът или да направим нов от кост. А какво получих накрая...

Ето една папка в google drive със макро снимки с висока резолюция, въпреки че ми е доста трудно да хвана на снимка това, което се вижда на живо. Това били полирани прагове: https://drive.google.com/drive/folders/1e7szOTQASOKxuc10RxBgnXR2lbjZdRpJ Всичките 24 са стъргани, но нямам нерви да ги снимам всичките един по един.

Не съм сигурен дали да споменавам името на лютиера.

Обръщам се към вас със два въпроса:

1. Харесва ли ви как е свършена работата, така до колкото можете да видите от снимките, и мислите ли че подхода на лютиера е бил правилен?

2. Има ли в България наистина кадърен истински лютиер, който би се занимавал да оправи такова недоразумение?

Са сравнение, имам една снимка на грифа от преди три месеца: цък

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Rezachka changed the title to Харесва ли ви тази работа (как да съсипем китара срещу 50лв)

При всякакви ремонти и корекции и редно предварително да се пита клиента дали да му се пипа и еди кое си. Не говорим да му затегнеш гайката на хлабавия жак или да фъснеш зацапан потенциометър, става дума за неща, които са лично предпочитание и особенон ако са необратими. Трябвало е да се обади и да каже: "Абе тея прагчета според мен не са добре, защото.... даги коригирам ли еди как си..."

Очевидно няма да ти помогна със следващото изречение, но да си кажа: Аз затова не давам на никой да "оправя" китара или бас. Със сигурност има и кадърни/отговорни майстори, въпросът е колко пъти ще се опариш докато уцелиш. Един приятел колко пъти си носи китарата на някакъв лютиер (според мен за глупости пак), всеки път му "оправяше" и някакви други неща (екшън, струни, етц.), които изрично беше казал да не му базара. И после трябва да се занимаваш да донаместваш. Че и пари искаше. :)

За такива манипулации основно проблемът е (ако не си с две леви ръце), че трябва да имаш необходимите инструменти и да не са боклучави. Плюс някоя и друга евтина китара за експерименти. И време, де - за проучване на проблема и възможните начини за корекция. Не е малко, но е възможно и сам да си пооправиш почти всички неща. Поне сега има всякакво инфо в нета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Праговете ми изглеждат отврат. Поне като ги е пилил, що не ги е полирал после... И "ремонта" на нъта на 6-та - според мен се е отчупило парче и е добавен материал с лепило, за да се вдигне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията е тъжна и гадна. Връзването на гащите при подобни казуси не е лесно, примерно при компютърните сервизи (читавите такива, не "Чичо Цочо Енвидията от другият вход") има приемо-предавателен протокол за нанесени корекции/поправки при ремонта, при квартирите (с договор) имаш опис на инвентара със снимков материал на нанесесените щети ... решения очевидно има някакви, въпросът е струва ли си цялата тази галимация, при положение, че дори да стане фал правораздавателната ни система е умопомрачително неефективна, еле пък за 50 лв., както е в случая. Май е по-добре да се прави обстойно проучване на лютиера преди да му носиш любимите си неща, защото наистина боли. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така бяха прагчетата преди да я дам, снимки от Април месец като ѝ чистих грифа - снимка снимка снимка полирани до почти огледално, със хубави и еднакви запоблени ръбове, и почти перфектен фредборд. Китарата не е невероятно скъпа, но вече нито цените са каквито бяха, нито производството каквото е било тогава...  

Сравнение преди и след - снимка снимка но наистина на живо изглежда по-зле. Сега и ръбовете даже са по-остри от преди. И фретборда е одран почти до всеки праг. А преди малко ги проверих с фрет рокерчето - еми, не са равни... Залагам си заплатата че нищо не вършено със лютиерски инструменти.

Да ходя сега да търся отговорност - какво ще постигна. 50-те лева не си ги искам обратно. Виждам ги като една инвестиция - 50лв ми струваше да знам със сигурност на кой никога да не си давам китарата. Тъпото е че сега един рефрет предполагам ще струва колкото е стойноста на самата китара. А можеше да се избегне това с едно обаждане...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 minutes ago, Koobenot said:

И двата линка сочат към "Преди".

И на двете снимки горната част е "преди" и е една и съща снимка защото нямам друга такава. Под нея съм сложил "след" и са две снимки под различна светлина защото се затруднявам да хвана всичко както го виждам с око... Може би трябва да скролнеш надолу или да зуумаутнеш, при мен се отварят цели на компютъра и на телефона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, Baby Thomas said:

При всякакви ремонти и корекции и редно предварително да се пита клиента дали да му се пипа и еди кое си. Не говорим да му затегнеш гайката на хлабавия жак или да фъснеш зацапан потенциометър, става дума за неща, които са лично предпочитание и особенон ако са необратими. Трябвало е да се обади и да каже: "Абе тея прагчета според мен не са добре, защото.... даги коригирам ли еди как си..."

Очевидно няма да ти помогна със следващото изречение, но да си кажа: Аз затова не давам на никой да "оправя" китара или бас. Със сигурност има и кадърни/отговорни майстори, въпросът е колко пъти ще се опариш докато уцелиш. Един приятел колко пъти си носи китарата на някакъв лютиер (според мен за глупости пак), всеки път му "оправяше" и някакви други неща (екшън, струни, етц.), които изрично беше казал да не му базара. И после трябва да се занимаваш да донаместваш. Че и пари искаше. :)

За такива манипулации основно проблемът е (ако не си с две леви ръце), че трябва да имаш необходимите инструменти и да не са боклучави. Плюс някоя и друга евтина китара за експерименти. И време, де - за проучване на проблема и възможните начини за корекция. Не е малко, но е възможно и сам да си пооправиш почти всички неща. Поне сега има всякакво инфо в нета.

Аз моята затова я давам само на теб, 🙂

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, не знам какво точно е искал да направи лютиерът, но изглежда като шаблонна работа, несъобразена с конкретния инструмент, и не завършена като полиране и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И друг път е имало теми за скапани майстори.  Гледам, има три- четири имена на лютиери, за които хората казват че работят добре. Аз бих заложил на такъв човек. Не знам ти как си стигнал до твоя. Случаят обаче, е ценен и поучителен.  

Тръгне  ли се към лютиер, подробностите трябва да се уговарят до най- малкия детайл..... за да няма недоразумения като това.

Предполагам, ще може да се поправи, но от истински майстор. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мале, мале! Това въобще не може да се нарече лютиер. Лютиерството е много финна и детайлна работа, а това ... И тея джазги до прагчетата той ли ги е направил на фредборда?  Сега ако държиш на китарата - при истински лютиер. Махане на прагчета, шлайфане на борда и пак прагчета. Аз без да съм лютиер съм си правил китара и нямам една драскотина на фредборда и прагчетата светят, а човек с опит трябва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.