Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

В крайна сметка, на кого му дреме за тези снимки от сайта на Carvin?

Да не ни е е*ал лудя да купуваме от там? :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Слава на Аллаха и на Мохамед, неговия пророк. :metalist:

Намерих букова талпа за тялото. ;)

Става въпрос за талпа, широка 15 сантиметра, дебела 5 сантиметра и дълга метър и осемдесет.

 

СНИМКИ:

 

s5002403gd6.jpg

s5002406xm9.jpg

s5002404ps4.jpg

s5002407nx6.jpg

 

 

Остана само един голям проблем - да намеря някой дърводелец, който да ми нареже талпата на три части и да ми оквадрати страните на частите, където ще се срещат двете тесни повърхности за лепене.

След това ще трябва да закарам оквадратената талпа обратно в нас и да я залепя.

След това ще трябва отново да занеса талпата обратно при дърводелеца, за да мине новополучената талпа от слепени части на абрихт и/или щрайхмус.

Ще си поиграем на ела си иди си (AC/DC).

 

Дано всичко това да стане скоро, че вече не издържам с тая китара.

Крайно време е да засвирва зъл метъл. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха честито! Явно Онез са чули молитвите ти всяка вечер последните няколко седмици :metalist: айде давай с кълцането. Моя проект нещо заспа откъм липса на време и пари, та май скоро няма да го бъде, освен ако не го боядисам на бързо, ма друго си е с байца ;) Чакаме развръзката на проекта ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз донякъде съм щастлив от новата придобивка.

Остава да се мисли как ще я гласим с лепенето.

 

В склада и в цеха на дърводелната имаше огромни талпи от череша - бяха широки точно колкото да се направят 3 плътни тела на китари от едната талпа.

Нечовешко зверски бяха, сигурно от 500 годишни череши, но аз исках нещо по-твърдо и с еспрях на бук като точен заместител на келна в звуково отношение.

 

Огледах буковите талпи, които бяха там в наличност и от всички широки, но усукани на тирбушон, най-права се оказа тази твърде тясна талпичка.

Нямах избор - взех нея.

Затова сега ще си боля главата как да я лепя и най-вече как да оквадратявам отделните парчета преди лепенето.

 

Злокобната комунистическа лелка, която ми даде талпата отказа да я даде за изравняване на абрихт на някой от двайсетината майстори, които през това време бяха насядали и пиеха бира до машините около нас в цеха.

Да не ги безспокоим хората със задачи, защото са на работа и трябва да си почиват.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, пичове, току-що оставих талпата при един дърводелец да ми оквадрати страните, които ще се лепят.

 

Той я взе със супер голяма неохота и след дълго обмисляне и правене на физономии ми каза, че може би, евентулано, вероятно, ако стане, понеже, обаче, нали, защото ще се захване с оквадратяването чак в неделя. :drummer:

 

Ако тоя наистина свърши работата като хората, ще взема оквадратената талпа от него и ще я нарежа на три парчета.

След това залепя тези три парчета, за да направя от тях достатъчно широка планка за тялото.

 

След като стегне лепилото, пак ще трябва да занеса новополучената широка талпа на същия дърводелец и да го накарам да ми я изтъни на щрайхмус докато дебелината стане 4,5 сантиметра (тя в момента е 5+ сантиметра).

 

Хайде пожелайте ми успех и дано да не ми окенза материала, че съм ходил на ПМГ*** да го търся.

 

 

***ПМГ = оригинално това е съкращение за Природоматематическата гимназия във Велико Търново.

Но същия акроним се ползва шеговито и за "Пичка му Майна в Гъза"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тичаи,gorer,веднага за черешата.заеби бука.сигурно дедо господ трябва да слезе и да каже ,че от бук китари не се правят.

спестете ми експериментите из нета,знам ,че са безброи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нещо не разбирам - тук всички, които разбират, а като гледам и много, които не - говорят за тоновите характеристики на различни видове дървесина. И след осем хиляди перипети да се намери подходящо дърво, пак ще се реже и парчетата ще се лепят??? Е тогава има ли смисъл да се говори толкова за тона на пустото дърво. То по тая логика пресован талашит трябва да върши същата работа? Или може би бъркам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нещо не разбирам - тук всички, които разбират, а като гледам и много, които не - говорят за тоновите характеристики на различни видове дървесина. И след осем хиляди перипети да се намери подходящо дърво, пак ще се реже и парчетата ще се лепят??? Е тогава има ли смисъл да се говори толкова за тона на пустото дърво. То по тая логика пресован талашит трябва да върши същата работа? Или може би бъркам?

Не си никак далеч от истината.

Свирил съм на всякакви китари, правени от какво ли не - като почнеш от махагонови Епифони, минеш през липови Ибанец, чамови Кремона, поръчкови копия на Стратокастер от ясен и стигнеш до агатисови и шперплатови Скуайъри и съм се убедил, че дървото е последното нещо, което влияе на тона на ел китарата. Всичко е в адаптерите, които, както знаем, са хиляди видове и всеки вид може да промени звука от дадена китара (независимо от какво дърво е напраена) до неузнаваемост.

Дървото има значение за състейна. Мисля, че букът ще извади готин състейн.

Освен това си спомням, че Пакман хвалеше и звука на сухо на някаква китара с тяло то бук. Май ставаше въпрос за китарата на АХЕ от форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, копелета, вземах си талпата от дърводелеца.

Той я разряза на три парчета и ги оквадрати на абрихт и щрайхмус.

 

Но, както и очаквах, отново има проблем. :)

И то повече от един.

 

Първи проблем:

Трите отделни парчета не прилягат плътно едно към друго.

С други думи, майсторът-дърводелец не си свърши работата. Сега очаквам хората, които имат опит с "майстори" да попитат: "А нещо ново има ли?". :rolleyes:

Ами не - очакваше се.

 

Когато сложа парчетата едно до друго, за да ги лепя, между тях има просвет от 0,5 милиметра, което предполагам означава, че ще трябва ОТНОВО да ползвам епоксидна смола, а не супер готиното немско PVA лепило, което ми подариха.

 

 

Втори проблем (или по-скоро дилема):

 

Чудя се дали да залепя парчетата така:

s5002450yp8.jpg

 

ИЛИ

 

Така:

s50024502yq8.jpg

 

 

Чудя се също и дали да лепя фурнир отгоре върху лицевия панел, за да не ми се напука боята по сглобките после, но по всичко изглежда, че ще я пропусна тази част, защото:

1. Няма откъде да взема фурнир.

2. Ако залепя трите основни талпички с епоксидна смола (както се очертава), талпичките няма да се движат след залепянето (както става при лепени с PVA лепило части) и няма да напукат боята.

3. Не виждаям смисъл да слагам 1мм слой лепило, за да залепя 1мм слой дърво.

 

Както и да е, това с фурнира ми е бял кахър.

По-неотложно ми е решаването на първите два проблема и, за съжаение, ще се наожи да забавя темпото, да не прав янищо засега и да не бързам с лепенето на новото буково тяло докато не си изясня нещата.

 

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно проблема със стърчащото рогче - в първия вариант може да отрежеш парче от лявата част на най-долната талпичка (което не се използва) и да го залепиш отгоре. Ама не знам дали няма да има опаснот да се отчупи. Може и от дясната страна на най-горната талпичка да изрежеш едно парче под ъгъл.

 

А за просвета - дали няма да стане с едно дълго парче шкурка, залепено върху нещо равно - и да изшкуриш страните по него, после може с по-дребна шкурка да се загладят.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно проблема със стърчащото рогче - в първия вариант може да отрежеш парче от лявата част на най-долната талпичка (което не се използва) и да го залепиш отгоре. Ама не знам дали няма да има опаснот да се отчупи. Може и от дясната страна на най-горната талпичка да изрежеш едно парче под ъгъл.

Аз знам ОТКЪДЕ ще взема парчето. Разбира се, че от изрезките, ти да не си помисли, че ще нося нова талапа да ми правят парче от нея? :)

Няма да има поастност да се орчупи, но единственият проблем ще, че ще се получи още един шев в китарата и съответно - още едно място, на което може да се напука боята.

 

 

А за просвета - дали няма да стане с едно дълго парче шкурка, залепено върху нещо равно - и да изшкуриш страните по него, после може с по-дребна шкурка да се загладят.

Не може.

На ръка няма как да стане толкова прецизно. Дори напротив - ще се осере още повече, отколкото е осрано в момента.

Пробвал съм да заравнявам дървени парчета чрез търкане върху стъклен плот с шкурка отгоре - винаги стават лайна с праз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Немога да помогна, но ми стана интересен факта за наклона спрямо талпите, понеже в темата доста се говореше за значението на дървения материал... И в този ред на мисли дали пък няма да повлияе не-успоредността на порите на дървото спрямо грифа на желания ефект от материала? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.