Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Ха сега проблем!

 

Понеже ръцете ми до пристигането на грифа от САЩ са вързани, та рекох все пак да направя нещо за проекта и седнах за пореден път да си планирам нещата визуално във Фотошоп.

И се оказа, че сметките ми са били криви.

 

Идеята ми е тялото на китарата да е като на Jackson Randy Rhoads, а главата да е като на ESP.

 

Защо не го направя с оригинална Джаксънска глава ли?

Ами не ме кефи при Джаксъните, че "човката" им е ТВЪРДЕ увиснала надолу и малко ми навява асоциации с хобот, да не кажа със сопол.

И избрах главата да е като на ESP.

 

Да де, ама те грифове от ESP не никнат под път и над път.

Ето защо си казах, че ще намеря гриф от BC Rich (те са значително по-лесни за намиране) и само ще му дялна долната избузена част на главата, за да може тя да стане глава на ESP. Мислех си, че всичко ще стане безболезнено само с едното козметично рязане.

Да, ама не.

 

Оказа се, че BC Rich, ESP и Jackson са с различен наклон на главите (говоря за фронталния наклон, не за наклона назад от фингърборда).

 

За Джаксъна вече казахме - дори на око си личи, че главата му е твърде увиснала.

 

Но не очаквах, че грифа от BC Rich, който поръчах преди няколко дни, също ще се окаже неподходящ.

Или по-точно ще ми отвори много работа докато му докарам главата да е като на ESP. Определено няма да се размина само с изрязване.

Оказа се, че на BC Rich главата е с няколко градуса по-увиснала от на ESP-тата и заради това пак ще се наложи да запушвам оригиналните дупки за ключовете, да подлепям отстрани крила от дърво и после да изрязвам наново главата, за да я докарам до ESP. :punk_guitar:

 

Не знам дали стана ясно какъв е проблемът, но е голям, защото парите вече са дадени. :)

 

Ето нагледно какво се оказа.

Отбелязаният със зелено гриф е който купих и чакам да пристигне. Твърде наклонена му е главата, за да излезе от нея точно копие на ESP.

Ще трябва да се лЕпи и дЕлка. :hysterical:

 

aaaajacksonjs30rrdmrwj6.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Естествено, ако е с 2 градуса по-наклонена главата - няма да го преживееш :hysterical:

Мда... :punk_guitar:

Междудругото, тя е точно 1-2 градуса по-наклонена, но явно вече е станало ясно на всички, че почна ли да издребнявам, спасение няма...

Сега заради тази малка разлика в наклона ме чакат сериозни упражнения.

Ако я оставя така, вероятно никой няма да забележи, но аз ще знам, че не е като на ESP и няма да мога да спя.

Това съвсем сериозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

зимаш една пила и почваш да снишаваш грифовете на всички останали модели. Така няма да има разлика ;р

 

Щеше ли да ти е гот, да имаш готова част по китарата? Така както си я купил и само завинтваш? Поне ще занеш, че си вложил във всеки детайл труда си :punk_guitar:

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам и аз какво да правя. Ще видим като пристигне грифа.

Ако бях съобразил предварително, че е така работата, сигурно нямаше да заръчам грифа от BC Rich.

Бесен съм, но сякаш става всяко зло за добро - сега поради тази грешка имам гриф, а иначе щях да търся с месеци нещо, от което да излезе точно копие на ESP без лепене и вероятно нямаше да намеря.

На второ четене не е чак толкова страшно положението.

Само ще ви помоля да не казвате на никого. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз си мисля че главата на BCrich ще отива много на тяло с форма RR.....

Ама явно искаш да е Alexi Laicho вариант а? :hysterical:

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо не си взе гриф на джаксън с обратен наклон на главата? Така няма да ти прилича на хобот ами на винаги готов **!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мисля че главата на BCrich ще отива много на тяло с форма RR.....

Ама явно искаш да е Alexi Laicho вариант а? :thumbs_up:

Еми да ти кажа ESP-SV (като на Лайхо) е страшно готина китара откъм дизайн и, ако не беше с такова огромно тяло, наистина щеше да изглежда като най-бързата и аеродинамична китара, позната на човечеството.

Аз се стремя да комбинирам двете - по-малкото, елегантно тяло на Jackson Rhoads и летящата динамична глава на грифовете на ESP.

 

А главата на BC Rich най-вероятно ще убива динамиката, защото е голяма и избузена, но може да пробвам с нея да видим как ще стои.

Кери Кинг навремето разтъркваше един V-образен BC Rich точно с такава глава и си спомням, че не ме кефеше.

Не че тези рогатите им двуредови глави кефят повече де. :hysterical:

Те са твърде тъпи (буквално), за да подхождат на V-образна китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших да видя колко ми е струвала китарата до този момент.

Все пак съм скъперник и трябва да поддържам имиджа някак си.

 

Направих списък с всички материали, инструменти и консумативи, за които съм платил досега, за да стигна до този етап.

Възможно е да съм пропуснал нещо, ако забележите, пишете, ще го добавим и него към разходите.

 

Ето я и

СМЕТКАТА:

 

1. Дърводелски стяги - 25 лева.

2. Епоксидна смола - 5 лева

3. Електрическо ренде - 40 лева

4. Две букови дъски за рязане на хляб - 4 лева

5. Лист буков шперплат - 15 лева

6. Комплект длета за дърво, Менте - 1 лев

7. Лепило Це-200 - 1 лев

8. Кит за дърво - 1.50 лева

9. Полираща машина - 40 лева

10. Полир паста (восъчна) - 9 лева

11. Бридж адаптер Wilkinson, тип Seymour Duncan Inavder - 50 лева

12. Гриф от BC Rich Warlock (Bronze Series) - 180 лева.

 

13. Слагам и минумум 10 лева "дребни" разноски и консумативи - бензин, шкурки, ножчета за зеге, шпакли за кит, гвоздеи и пр.

 

И тегля чертата да видя колко излиза общо

_________________________________________

381,5 лв

 

 

Значи дотук съм дал към 400 лева.

И това не е всичко.

Предстои ми тепърва да давам пари за бридж, ключове, абразивна полир паста и различни бои и лакове (най-вероятно от спрей), а предполагам, че ще изникнат и други разходи.

 

Очертава се в крайна сметка да ми излезе към 500-550 лева.

Долу-горе толкова струва чисто нова в магазина. :)

 

А дори и да махнем предстоящите разходи и да се концентрираме само върху вече направените... еми за тези 400 лева, дето вече са дадени до тук, абсолютно спокойно можеше да си взема добре запазен Джалсън РР на старо, а ето че на този етап отдавна съм дал същите левчета, а китарата ми дори не е заприличала на китара! :D

 

Това всичкото го пиша да сте наясно, че правенето на китара, особено от неподготвени хора, които нямат необходимите условия и инструменти не излиза никак на сгода.

Но пък е голем кеф. B):thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, разбира се при един бъдещ проект дърводелските стяги, рендето и полиращата машина ще си останат, така че ако това беше, да кажем, втората китара, която правиш, сега щеше да си 105 лв назад. А и буковият шпертплат, до колкото си спомням беше доста голям лист, та би останал за топ на поне още една-две китари, ако е само от едната страна. Така че може и него да си приспаднеш :thumbs_up: Пък и реално погледнато - иструментът прави майстора, не трябва да съжаляваш че си дал пари за стяги, ренде и полираща машина... Сега се научи да си правиш и грифове и...кой знае - догодина може да имаме и обява "The Gorer - лютиер, изработва custom китари по поръчка" :)

 

А може отдолу под чертата с много ситен шрифт да пишеш "Работим с мат'риали на клиента" B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Пък и реално погледнато - иструментът прави майстора"???????

 

Помисли си пак добре дали този твой цитат е верен?

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@SomeoneElse, прибавих към списъка разходите по закупуването на иснтрументите, защото едва ли ще имам други проекти в бъдеще.

Мисля да направя една нек-тру китара от онази дървена талпа, и това ще е.

 

Полирмашината може да ми служи за колата.

Дори със сигурност ще ми послужи на даден етап след години, но, ако не беше този китарен проект, никога нямаше да я купя, така че съм длъжен да я броя към разходите именно по този проект.

 

А за рендето нямам никаква идея какво приложение да му намеря в бита. Отдавна не остана нищо дървено в нас. ;)

 

Както казах и по-горе - идеята на този списък е да се види, че изработката не е толкоз евтина и едва ли може човек да си спести пари, ако тръгне да прави китара сам.

 

Направих списъка и с цел да разберат хората защо лютиерите (повечето то които ползват далеч по-скъпи материали от моите) вземат толкова пари на изработка.

Според мен би трябвало да искат дори повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че ти се бъркам нещо в сметката, ама Емо от http://aurelliano-guitars.hit.bg/English/index.html щеше да ти направи какъвто му кажеш гриф за 110 лв. без ключовете, пък ти си дал 180лв за такъв, който не ти върши работа изцяло, или най-малко ще трябва да го оправяш по твой вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че ти се бъркам нещо в сметката, ама Емо от http://aurelliano-guitars.hit.bg/English/index.html щеше да ти направи какъвто му кажеш гриф за 110 лв. без ключовете, пък ти си дал 180лв за такъв, който не ти върши работа изцяло, или най-малко ще трябва да го оправяш по твой вкус.

Да, точно така се оказва.

Просто не знаех, че Аурелиано прави грифове за електрическа по поръчка и то на таквиа цени.

Можеше някой д аспомене, ама айде, здраве да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.