Jump to content
Българският форум за музиканти

Четвърта генерация пиано!


CyberGene

Recommended Posts

Преди една година тук някой из форума ехидно предричаше, че не можело да се направи работеща физическа симулация на акустично пиано. Хахахаха! Къде сте, неверници? Отворете www.pianoteq.com и послушайте демонстрациите! И елате да споделите впечатления. Защото моите са само едни-единствени: :hysterical: Това нещо удря в земята си всички семплирани пиано, включително и огромните 40+ Гигабайтови библиотеки, при това не само като динамика, звук, всевъзможни акустични характеристики, резонанси и ефекти (които няма как да се пресъздадат чрез семплиране), но и като лекота - само 15 МБ е, не изисква много мощен компютър, не изисква никаква памет, нито пък бърз хард диск. Има трайъл, на който някои ноти не свирят, така че го дръпнете и опитайте, ако не вярвате. Не говоря прибързано, като ви кажа, че вярвам, че иде краят на семплираните пиана. Гробът им вече е изкопан и очаквам съвсем скоро да бъдат сложени в него!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 50
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Присъединявам се към отбора на увисналите ченета с уговорката, че в работата нямам никакъв VST хост и засега съм слушал само демотата на сайта. По-късно ще видя и в истински условия как е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам спасение вече...

 

Това ме покърти тотално. Щом за пианото са намерили решение,

значи и за барабаните ще се намери. Ънбълийвъбъл!!!

 

Why a sampled piano is insufficient

The very best sampled pianos of today are the result of many hours of careful recordings associated with complex solutions designed to provide a valuable piano sound. We respect the work of these high class competitors who manage to develop sampled based pianos of this quality. However, it is since long well known that the sampling technology as such has some inherent disadvantages.

 

To give you an understanding of the reasons why we chose to develop Pianoteq we find it necessary to describe the shortcomings of using samples to create a digital piano:

 

The sampled piano contains static recordings of each note, how it sounded during a particular moment in time. It does not take into account the influence of other strings vibrating, cabinet resonance, pedal interaction and hammer position.

The sampled piano can not alter the existing piano samples when it comes to parameters such as hammer hardness, unison tuning, cabinet size, overtones spectrum etc.

The sampled piano has several technical limitations such as audible quantization noise and uneven variation of the timbre (from ppp to fff).

Despite many recent attempts to enhance the sampled piano sound by adding convolution reverb and other post processing effects, the technology as such has too many limitations when it comes to achieving a truly vivid and convincing piano sound.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаем, че модераторите не обичат такива работи, ама първият, който намери крака, ръце, нали - сещате се, за таз джаджа, ще има много бира от останалите :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като техническо лице, лично аз смятам и съм смятал, че такава симулация може да се направи - това е бъдещето, и моите адмирации към трудилите се над този явно успешен продукт. Благодаря за информационната тема - привлече ми интереса. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еи на мен ми хареса.А Риизън Пиано не се ли приближава до звука на тази.Само питам де щото още нямам хубави тонколони и немога да преценя кое е по добре - Риизън Пиано или Пианотек.

А,за краката,наистина някой ако намери да пише във форумчето.

Благодаря Ви приятели,че сте я метнали като линк в Форума.Доскоро

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си кажа честно.

 

По демотата съдя:

 

Поздравления на всички от екипа дето са го разработили това чудо!Много хубаво нещо са направили!Обаче да не мога да скрия че това никак ама НИКАК не ми хареса като ЗВУК!Браво за всички опции! :) Обаче звукът е страшно постен и гаден и мъгляв...и валсът на Шопен е една тотална мазня.По дължина на уейфЪ екстра но до там.Единствено Historical pianos е яко но пак не се доближава до истинския звук.Ще изтегля Траяла да пробвам да посвиря малко пък да видим.

 

Според мен това е нова технология която тепърва ще се доусъвършенства.На тоя етап не ме удовлетворява.Не бих си го купил (ако имах парите)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в Samplitude форума се появи преди време коментар за това пиано (във връзка с търсене на реалистичен пиано плъгин) и мненията както обикновено бяха фифти фифти :) На мен тъй като рядко ми трябва пиано и не му обърнах достатъчно внимание - въпреки, че бяха написали че е само 8 мб плъгина (това версия 1), което си беше впечатляващо.

 

Аз смятам лично за забележителен факта, че освен че са се заели да направят такъв продукт са успяли и да го изкарат и при това да впечатли хора, които аз специално уважавам много в мненията им за звук специално.

На мен пък не ми харесва звука от публикуваните семпъли - хехехе ;) Особено sforzando-то и бързите пасажи. Но ще смъкна демото да си го туикна един вид пък да видим току ми харесало:)

 

Бтв. ето и добра демонстрация на разлика с добре записано пиано:

http://media.putfile.com/sample-piano-performance

 

ЕДИТ: сега видях горното мнение - да въздъхна, че не съм единствен тук :)

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нещо великолепно!!!! Отвсякъде! Аз и не обичам острите пиано звуци, това наистина все едно че е истинско!!! Просто нямам думи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яко е...наистина добре са го спретнали. Не мога да разбера тези дето не им харесва звука, на какво са свирили досега, че им се вижда лошо...Лично аз съм свирил на поне 20 вида акустични пиана и 10 различни рояла, всеки инструмент си има цялостно специфично излъчване и респективно плюсове и минуси, но въпреки това смятам, че Pianoteq са направили много. Що се отнася до "раздрънканото" Historic pianoforte - точно то пък направо ме отчая (въпреки че са гонили достоверност с времето). Презета C2 е доста интелигентно спретнат, мек и приятен....само на някои редки места от изпълнението долових синтетиката, но това дето не ми хареса в него е липсата на цвят в пианисимото - доста постно и вяло звучи в най-тихите моменти, въпреки че точно в тази динамика е доста трудно да контролираш звука.....явно нещата са изсвирени на някой контролер с доста лека хамър клавиатура. Като цяло - 8...9 от 10. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За всяко нещо си има хора, които го харесват и такива, дето не го харесват, това е нормално :) Дето се вика един концертен Стейнуей да запишеш, ще има пак хора на двата полюса. Както Руснака и аз харесвам по-матово звучащи пиана, тези острите се наложиха напоследък с поп музиката, компресорите и дигиталните пиана. Ако сте свирили на истински роял и ако сте слушали класически записи, ще видите, че истинските рояли звучат по-глухо - естествено, ако тонрежисьорът не ги "подобри". За мен по-важен е фактът, че чрез симулация е постигнато нещо такова. Със сигурност ако се почовъркат малко настройките и като подобрят още малко модела, ще има звук за всеки вкус :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите не ми харесаха особено много като звук (въпреки, че са на светлинни години на пианото на корг тритон ле-то в нас все пак акустичното ми пиано звучи по-...), но всичко изглежда много обещаващо и ще се човъркат настройки усещам :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.