Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

^Изглежда страхотно!

 

^^ И аз съм стигнал до подобни заключения. Прави ми впечатление, че когато кафето е хубаво и правилно смляно, особено когато не се ползва кремадиск, се получава точно такъв устойчив каймак, който е някак си еднороден на вид - не е дебела пяна от малки мехурчета, както обикновено става с повечето кремадискове, а е по-тъко, но доста фино и еднородно покритие, което има само цветови нюанси, като разнородност.

 

Вкъщи от доста време се мотаеше един пакет 1кг. от кафе Julius Meinl, мисля, от най-евтината разновидност, което на всичкото отгоре беше със срок на годност, изтекъл през 2012 г. Понеже нямах друго кафе на зърна под ръка, смлях от него на горепоказаната кафемелачка (която дори не е от висок клас) и пак, като улучих едрината, се получи кафе, много по-вкусно и с по-еднороден каймак, от пакетажите, които се продават за по 10-на лева 250-грамката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, нали ти беше писал за Bianchi?

Завчера си взех малък пакет Bianchi Rosso. Точно ги зареждаха във Фантастико. Съдейки по срока на годност е произведено (вероятно изпечено) наскоро и реших да го пробвам. Прави много хубав, тъмен и плътен каймак. Изпичането според мен е средно тъмно до тъмно, но няма мазни зърна, в смисъл не е препечено. Робустата май му е в повече защото нагарча, но ако се смеси с някаква мека и по-светло изпечена арабика ще се получи добра смес. Дори и чисто е съвсем приемливо като за парите си. Изисква с една степен по-дребно смилане в сравнение с кафето, което ползвах преди за да се получи същата скорост на изтичане. По принцип ми прави впечатление, че по-тъмно изпечените кафета искат по-ситно смилане, имате ли подобни наблюдения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Мисля, че пакетираното кафе Bianchi е на същата фирма, която държи магазините, но бих казал, че като аромат, то е  далече от това, което можеш да си вземеш насипно от самите магазини. В този смисъл, пробвай от кафе-магазина някой път :).

 

ПС: Говоря за млените пакетажи на Bianchi. Тези на зърна не съм пробвал, но пак мисля, че насипно от магазина ще е по-вкусно, поне що се касае до личния ми опит със сравняване на млените им насипни кафета, със всякакви типове и марки млени пакети.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще трябва да пробвам, за съжаление рядко имам път към магазина, който ми посочи. За сметка на това, Дъбов и Домани са ми в махалата. От Дъбов вече пазарувах, тези дни ще пробвам и Домани и ще пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И първите впечатления от кафето на Domani.  Избрах си Espresso Vivace, с една дума прекрасно. Моята партида (закупена вчера) е изпечена в събота миналата седмица. Няма по-ароматно нещо. Коментарът на съпугата, връщайки се малко след като си бях направил кафе беше: "мирише на кафе от долния етаж".

Машината за печене е на място в самия магазин/кафене. Показаха ми и зелените, неизпечени зърна. Поне за мен, въпросите относно снабдяването с наистина качествено кафе приключиха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес отново ходих до Домани, че кафето взе да намалява. Имах късмета да присъствам на печенето на партиди от два сорта и няколко бленда. Беше ми много интересно. Хората са симпатични и ми обясниха всичко от начало до край. Процесът наистина се контролира прецизно. Има буквално десетки неща, които трябва да се спазват. Кафето се поставя и изважда от зоната за печене при точно определена температура (имам предвид с точност до десети от градуса), контролират се въздушните потоци, кафето се охлажда и разбъркава след печене по опрределен начин... Разбира се, всеки бленд се пече до точно определена степен.

 

Сдобих се с любимото ми Espresso Vivace изпечено на момента! Ще го изчакам до утре, въпреки че отсега ме сърби да пробвам нещо толкова прясно. Знам, че трябва да минат минимум 12-24 часа след изпичането за да приключи първоначалното, интензивно отделяне на газове и да се развие аромата, но ще ми е интересно да пробвам и нещо, което е прекалено прясно.

 

Не искам да прозвучи като реклама, но горещо препоръчван на любителите на качественото кафе да пробват Домани. Хората са с опит, разбират си от работата и  го правят с мерак и желание. Оборудването им е първокласно.Освен това в магазина правят и според мен най-доброто кафе в София.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха така, зарибихте ме и ме оставихте да си пиша сам в темата, ушите ви ще скъсам :).

 

И за да покажа размера на поражението, ето така изглежда espresso shack-a в момента:

 

espresso_shack_zpsus4hhkpj.jpg

 

Едната ръкохватка е с крема-цедка за съпругата защото не и се разправя, а другата е за мен. Доста си поиграх докато регулирам и изпипам нещата, но го докарах до прекрасно еспресо всеки път.

 

ПП: Понеже имах път натам и по препоръка на Евтим минах през магазина за насипно кафе на Бианчи. Направих си смес от равни части;  два вида арабика и италианска смес, която съдържа доста робуста. Робустата в крайния бленд е 15-20 % предполагам. Евтим е напълно прав за тези кафета. Много мек и балансиран вкус, нямащ нищо общо с това от редовите магазини за насипно кафе. Цената на скъпите кафета там е х2, но напълно си заслужава според мен. За около 20 лв за килограм получавате нещо по-добро от масовите Лаваца, Чибо и др. Ароматът му е слабичък, но вероятно съм се разглезил с тези ултрапрясно изпечени кафета. Нямам представа кога е печено, но не вярвам да е много отдавна, по необходимата едрина на смилане за хубаво еспресо и каймакът, който прави бих предположил няколко седмици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инструментариумът е втора ръка, но върши работа. Машината е на практика  Gaggia Classic с добавен отделен термоблок за пара, което е удобно ако ще се прави капучино защото не трябва да се чака бойлера да вдигне температура, т.е. има пара по всяко време. Има и програматор за дължина на кафето, но това не го ползвам...

 

Отдавна ми се щеше да се пие свястно кафе вкъщи и тази тема беше последната капка, която отключи зарибявката. Апетитът май наистина  идва с яденето, в случая с пиенето (на кафе). Първоначалната ми цел беше да докарам качеството на кафе от капсула без да се ограничавам с капсулите и да плащам по 70-80 лв за килограм кафе, колкото излиза съдържанието им. Това го постигнах сравнително лесно, дори и с другата ми по-непретенциозна машина, но ми се прииска още и още... Резултатът е, че днес-първи работен ден след отпуск се наложи да пия отново кафе от капсула и ми се стори гадничко. Май лесно се свиква с хубавото.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не е лошо човек да си угажда.  :greenball:  След двуседмичен отпуск с удоволствие пийнах едно кафенце в къщи, след всичката боза по заведенията.  :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да пийнем по едно следобедно късо.

afternoon_zps92kdrctj.jpg

Това ми е  booster-a до ранните вечерни часове, когато минавам на бира :). Жалко само, че докато се усетя да го снимам и си намеря телефона малко му поспадна каймака.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда отлично и изкусително!

Аз вече се разкрих като ползвател на Lavazza A Modo Mio капсулите.

В интерес на истината каймакът, който произвежда машината (Фавола някаква си) е много подобен, да не кажа същия (няма нищо общо с мехурчетата пяна, подобна на каймак, която се получава от повечето кремадискове, то няма и такъв де тази машина), плюс, че е единствената домашна машина, която съм притежавал/ползвал, която прави забележителна пяна за капучино, такава каквато трябва да бъде (при спазени всички други условия :) в това също толкова тънко изкуство).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина, каймакът от крема дискове и цедки е доста по-различен. Става доста по-светъл, често с нееднотоден цвят, на по-едри мехурчета и, въпреки че е по-дебел в самото начало, е по-нетраен.  След няколко минути го няма никакъв и отдолу се показва повърхността на кафето. Истинската crema е доста по-тъмна, гъста и еднородна и седи точно като... crema. В първите 2-3 минути след приготвянето спада до около половината, но после е стабилана и седи като на снимката поне 10-15 минути (аз го снимах  около 4-5 минути след приготвянето му). Всъщност истинският цвят е малко по-светъл и по-оранжев от това, което е излязло на снимката, но пак е тъмен. Това са моите скромни наблюдения.

 

Относно капсулите на Lavazza, аз харесвам само Tierra, то ми е най-балансирано и благородно като вкус, но за съжаление се предлага на малко места. С а modo mio не съм запознат,  дори не бях и чувал, това друга система ли е или просто вид кафе? Според мен, главният недостатък на капсулите Lavazza не е в самите капсули, а в чашите. Не разбирам защо са ги направили толкова големи. Резултатът е много дълги кафета и съответно лош вкус.

Ако машината е конструирана добре и качествено направена няма причина да не прави и хубав каймак от съответните капсули. Там поне дозата, едрината и пресоването са точно определени и константни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.