Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Мдам! Общо взето всяка промяна на някой параметър променя нещо в кафето. Точно това му демонстрират на Андрю (не мога да му кажа фамилията) в по горното видео. Как само с промяна на налягането, кафето става коренно различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече трети ден се опитвам да сравнявам кафето вкъщи от автомата и това в офиса на професионална ръчна машина и мелачка. Няма как да направя А/Б тест, но се опитвам да запомням ;) Мисля, че като аромат, плътност и интензитет на екстракцията кафетата са сходни. Голямата разлика идва от това, че вкъщи ми е много горчиво кафето, а в офиса е меко, приятно и негорчиво, което обаче го отдавам вероятно на самото кафе, сорта му... Не знам това в офиса какво точно е, но вкъщи е Лаваца от черен пакет, пише 100% арабика. Доколкото четох из темата тук, арабиката би трябвало да е мекият сорт, а защо този вкъщи горчи - нямам представа. Но не мисля, че причината е в машината. Та както обобщение, мисля, че машината като за домашна употреба и предвид простотата на работа с нея (засега) е почти неразличима като качество за не особено претенциозен човек като мен, който вкъщи не пие толкова много кафе :)

 

Сега вече мисля да позадълбая върху самото кафе. Ако можете да ми препоръчате някакво, което да не е горчиво, но все пак да е много ароматно и меко като вкус, ще съм ви благодарен :)

 

Моето скромно мнеиние:

100% арабика не гарантира мек вкус без гочривина. Има арабики и арабики, както и дълбочина на изпичане. Най-общо, едно и също кафе, при еднакви други условия ще киселее ако е изпечено прекалено светло за еспресо и ще нагарча повече ако е прекалено тъмно. Изкуството на смесването и печенето е да се постигне перфектния баланс между лека плодова киселинност, карамелена сладост и мека горчивина, като никой от тези елементи не преобладава, въпреки че модата идваща от Америка е за по-светло изпечени, кисели кафета.

 

Екстракцията има огромно влияние върху вкуса на кефето. Едно и също кафе екстрахирано при различни условия може да има много различен вкус. Общо взето, по-горчив вкус се получава при по-бавна ектракция и по-висока температура.

 

Моят съвет е да не търсиш сравнение между твоят автомат и машината, която ни показа в офиса. Прекалено са различни като параметри на работа и контрол за да се сравняват, да не говорим, че машината и мелачката струват около 10 пъти повече от автомата. Автоматът ти позволява, с минимум усилие да си направиш кафе от прясно смлени зърна, а това не е малко. Условията на екстракцията обаче са доста далеч от тези на една качествена еспресо машина, а и нямаш почти никакъв контрол върху тези условия. 

 

Относно кафето, бих препоръчал да опиташ Espresso Vivace от Domani. Опитвал съм и няколко от другите им смеси, както и моносортове, но това ми се струва най-балансирано, затова и се ползвам него. Това е и кафето, което Евтим хареса когато ми беше на гости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси! :) Някое магазинче в центъра, където да продават тези кафета, които препоръчвате? Ако примерно работи сега, ще е идеално, че точно съм с колелото и се прибирам :D Ако не, ще мина уикенда да потърся.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кафето, което ти препоръчах можеш да намериш само на този адрес:  http://domanicafe.wix.com/domani#!contact/c24vq  Намира се срещу хотел "Хемус"

 

Препоръчвам ти, ако ще ходиш там да си вземеш и едно кафе на място за да опиташ как става на хубава машина, което после да сравниш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я, то ми било в квартала :) Това е супер, ще мога често да купувам прясно изпечено кафе. Още утре ще си взема!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти значи си комшия.

Мини да ги видиш, ако си късметлия ще видиш и как се пече кафе. Машината им е на място и пекат ежедневно. Кафетата им са винаги прясно изпечени, 2-3 дни преди да ги купиш, като датата на печене я обозначават на пакета. За мен това е най-доброто място за кафе в България.

 

Другото подобно (пак в квартала) е магазинът на Дъбов на ул. "Любен Каравелов" малко след пресечката с "6-ти Септември" http://dabov.bg/ .

Там също има страхотни кафета, но по мое мнение Дъбов пече с една идея по-светло и е възможно кафетатата му да ти киселеят леко. Сега така е модерно, като се казва, че по-светлото изпичане запазва по-добре характера на самото кафе.

 

Доколкото знам, това са единствените бутикови пекарни в България, всичко друго е малко или повече ширпотреба. Само там можеш да намериш смеси и моносортове от възможно най-висококачествените кафета, които да са прясно изпечени на малки партриди.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ти пък ся, най-доброто в България  :greenball: и аз имам сингъл ориджин и блендове  :greenball: освен това и в Пловдиф ф капана вече има такова място, само дето не съм го пробвал още. Между другото малко са им скъпи кафетата на домани. Сега погледнах сайта. Пазарната икономика си казва думата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен и първо честит ден на кафето. Тъй като от известно време следя дискусията реших и аз да се присъединя към нея.

От около 2г. пия вкъщи кафе на капсули - Dolce Gusto и винаги съм харесвал силния аромат и вкуса - дори подозирам че добавят нещо изкуствено. Тъй като започнах да пия все повече кафета и капсулите започнаха да ми излизат много неизгодни се заинтересувах от покупка на истинска еспресо машина. Като за начинаещ реших да не правя големи инвестиции и закупих едно Delonghi EC-153

 

Пробвах няколко вида мляно кафе от магазина, включително Illy, но резултата почти винаги беше изтичане за около 10-15сек., слаба екстракция и много кисело кафе. Затова реших и да се обзаведа с мелничка - спрях се на ръчната Hario MSS-1B hario-mss1.jpg

- поръчах си я от Ebay и благодарение на нея и кафето на зърна вече мога сам да регулирам времето за изтичане. Замислям се за подходящ тампер, тъй като вградения в машината е доста неудобен и също така не пасва точно на размера на цедката.

Вчера за пръв път и аз посетих магазинчето на Domani и си купих Espresso Vivace на зърна - Изпечено на 28.09.  Там ме почерпиха на място едно Vivace и ми разказаха за самото растание и кафе културата в Нова Зеландия, където са живяли преди години.

 

Ето една снимка от мен: DSC_2134.jpg

около 30мл. изтекли за точно 27 сек. Каймака се получава доста тъмен и плътен, без балончета въпреки крема диска, но малко поспадна докато приготвя фотоапарата. Аромата е чудесен, а вкуса е наситен без да киселее. За момента мога да кажа, че съм доволен от кафето вкъщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй, тъй. Не ви е срам :)

Спрете се бе хора... на 2,345 милисекунди съм да продам едната китара и да започна покупките :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabs,

Не продавай китарата, особено ако ти харесва и ти върши работа. За мен китарата е нещо като приятел, а другото е само машина-чисто хедонистично изживяване. По-добре изчакай и събери пари.

 

blichev,

Честито за придобивките. Клапанът наистина може да се поизлъже с правилно смляно кафе. Аз съм го правил с моята Poemia и резултатите никак не са лоши. Ако решиш да мелиш, можеш и да го махнеш изцяло.

 

bluelemon,

Имах предвид най-доброто кафе, което може да се купи от България, доколкото ми е известно. Дай някакъв нет-адрес на тези хора от Пловдив, с удоволствие бих си поръчал за проба.

Относно цената, да не е точно евтино, но не е и скъпо, като се имат предвид цените на пакетираната арабика. Лаваците са почти на същите цени, да не говорим за Illy, а тук получаваш доста повече и не само като дата на изпичане. Аз не съм виждал бленд 100 % арабика на цена под 40-45 лв за килограм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Много готино изглежда кафето, чак почти не е за вярване, че е правено на такава кафемашина.

Имай предвид една особеност на на тези делонгита - като се запушат (примерно, от много ситно кафе), понякога гърмят - рязко изхвърлят ръкохватката или се получават други проблеми. Затова, не е лошо, да държиш парата отворена, колкото да прикапват капчици в страничен съд, като се вдигне налягането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

article-1311946-0B2F5077000005DC-49_634x
Ето това вече е брутално!

 

 

ПП: CyberGene,

пробва ли Виваче-то? Ще ми е интересно как се получава на кафе-автомат. При мен няма място за сравнение с което и да е масово пакетирано кафе, което съм пробвал, а съм пробвал повечето.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току-що изпих първата си чаша, прекрасно е :) Нищо общо с лавацата от черния пакет, тя замина в коша :D Ще мина да пробвам и на място как е, за да имам референтна точка. Мерси за това, че ме светна! :) Домани изглеждат големи маниаци, страшен късмет е, че са ми толкова близо. Усещам, че почвам да се вманиачавам, а това не е на добре... Ще се хвърлят грешни пари още :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.