Jump to content
Българският форум за музиканти

Експерименти с перца


Recommended Posts

^Глупости... то първите перца 100 % са били от пластмаса ,да знаеш. В началото са били от кости , рога , дърво, а относно за самото звукоизвличане , със сигурност има разлика и е въпрос на вкус . Не може да се каже от какъв материал е правилно , то е строго индивидуално за всеки китарист , факт е обаче че пластмасовите са евтини ,широко разпространени и доста от професионалистите ги използват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 45
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Абсолютно не бърка просто свири и не влиза във филми като ваз!  :greenball:

Не ме разбирайте погрешно всеки сам решава какво да прави в свободното си време а и не откривате топлата вода. Има една камара стокови перца от различни материали, факт е че тези от пластмаса са най-предлагани а съответно най-предпочитани! Ако беше обратното сега щеше да се дискутират пластмасовите такива!  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, сериозно ли ме питате дали са функционални перата?

 

Не, режа ги и ги хвърлям после. А с оплакванията за несериозност - към комисията за сериозен китаризъм. Аз не разбрах какъв е проблемът, но ето сега пак накратко (цялостно изложение в кратък фейлетонен стил - на стр. 1, пост 1) какво е заданието: прост и некадърен бастун с две леви ръце, навряни дълбоко в ректума, проверява защо има перца по 1 лев и такива по 100 лева. По-просто и кратко не мога. 

 

Говоря предимно за износоустойчивостта на дърветата, защото иначе можем да обсъждаме и качествата на перата, рязани от сирене чедър, примерно. На всеки, който иска да пробва едно от тези дървени перца, съм навит да му предложа едно по негова идея, без пари, стига да имам време и да си го вземе от мен/да си плати куриера. Тогава вече можем и да обсъдим качествата им, като по никакъв начин аз не твърдя, че моите наблюдения имат някаква обективна давност, че цялото упражнение е особено смислено или иновативно, нито че имам технически или музикални претенции да казвам на някого кое е по-добро. Надявам се това изчерпва възраженията по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И след краткото лирическо отклонение, ето го дългоочакваното развитие по първото НАПЪЛНО ФУНКЦИОНАЛНО И ЗВУКОИЗВЛИЧАЩО 100% DIY каменно перце, фул къстъм мейд и блаблабла. Извинете грозните снимки.

 

IJ8fz5D.jpg

 

http://imgur.com/VFh8fE0

 

Звукът, както бе отбелязано преди, за мен е доста различен от дървото - по-ясен и рязък, с по-остра атака и повече високи. Предвид факта, че работя с меко варовиково камъче, взето от близката река, не очаквам особено голяма устойчивост. Вчера перцето бе изпробвано на репетиция и вече е видимо износено. Като твърдост бих го сравнил с перцата от венге по-горе. Като удобство може би ще е по-добре да му направя нарези, защото след полирането е доста гладко и вероятно ще е хлъзгаво в по-запотени ситуации. Времето за изработка сумарно, предвид факта, че доста се чудих как да го оформя и пробвах различни варианти, възлиза на около 2 часа. Обмислям варианти за химическа обработка, но по-скоро съм против. Предстои да избера подходящ като твърдост камък, за да направя вече едно от "неразрушаемите" пера. Отново, приемам предложения. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успехи в дървообработването.Може би съм малко старомоден но предпочитам онези евтините пластмасови пера,които Van Halen,''KISS'' и други бедни групи и изпълнители хвърлят за спомен в публиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки има право на вкус, всеки избира сам пътя си. Дали перцето е купено за левче или е направено от теб самият, също е избор.

За мен винаги е било много по-приятно да изгубя някой друг час, за да направя нещо сам. Лесният път до магазина всички го знаем, обкновенно винаги е по-евтин, и въпреки това, съществуват "идиоти" които все нещо ги човърка да човъркат. Заради такива прогресът човешки, как да е, все още мърда.

 

Едно време е нямало пластмаса, но пък е имало кости, черупки, зъби и тн. По-напред в темата писах, че който не е пробвал перце от кокалче е пропуснал.

Днес имах малко време (един час) и реших да спретна кратко "разказче" в картинки. Дано ви е интересно и полезно. :)

 

Всичко трябва да започне от месарският магазин. Купувате едно телешко джоланче с кост...

10473614_549963438439287_426240793742874

...и го готвите, там както си го харесвате, нас ни интересува костта. :)

 

Кокалчето, вече изварено, обезмазнено, добре измито и изсъхнало...

1520804_549963688439262_4327525041523923

 

...го подкарвате с ножовката. Време за справяне със задачата около 5-10 мин.

 

1743691_549963698439261_6979498453847063

10357830_549963655105932_910656495494502

 

Полученото парче(плочка) с неправилни размери се оформя посредством малка бормашина с гумен диск и шкурка. Време за изпълнение 10-15 минути.

 

10690187_549963741772590_519673297603328

 

Гони се желаната дебелина на плочката, както и относително равна повърхност (все пак е ръчен труд).

 

10606511_549963738439257_500645673703529

10419551_549963768439254_427028254840552

10552474_549963818439249_616071477158445

 

Накрая идва лесната част. Избирате си форма, очертавате и пак с дрелката и диска, докато не постигнете желаният резултат. Време 10-15 мин.

 

10269546_549963795105918_901587877240606

 

Недостатъци:

Мирише и се вдига прах.

Задължително носете маска или в краен случай кърпа на устата и носа. Все пак е кост и прахта от нея може да носи неприятностти.

Дано съм ви заинтригувал, а и бил полезен.

Успех в начинанието.

 

П.П.Към автора на темата:

Ако имаш ентусиазъм, обади се остатъка от кокълчето е твое. Черупка от кокосов морк.. така де орех, също е много подходяща и красива дървесина. ;)

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Пак кратка пауза и пак следващото развитие, този път на тема полускъпоценни (?) камъни и стъкло, с любезното съдействие на жена ми и мистериозния свят, наречен пазара на Красно село.

 

Стартирахме оттук:

82ju5nm.jpg

 

По часовниковата стрелка - оникс, тюркоаз, обсидиан, планински кристал и безименен камък. Безименният падна скръбна жертва на опитите ми да режа полускъпоценни камъни без необходимата техника, поради което стратегически промених тактиката и постигнах следните резултати:

HZ2m9xJ.jpg

 

Съответно, перо от оникс и обсидиан, заедно с перото от варовиково речно камъче, по което си личи вече износването след около 3-4 часа свирене. Ето до какви изводи стигнах - първо, стана ми ясно защо тези пера струват повече - продуктът е скъп, обработката е трудна - под трудна имам предвид свързана с доста псуване и мислене, плюс една малка пила фира. Това, разбира се, зависи от достъпната техника, вероятно. Второ, в случая ониксът (кварц) и обсидианът (вулканично стъкло) са значително по-твърди от всички материали, които пробвах досега. Тествах и двете пера за около час-два всяко, до момента няма никакви видими нарушения и износвания. За сметка на това свалят покритието на струните доста ефективно. Звукът не е особено различен от този на речния камък, всичко написано горе важи и за тези двете. Разликата е основно в теглото - малко по-тежки са от речното перо. Този път ги пробвах с нови струни през амп, а не през софтуер вкъщи - определено има разлика с ултексите, които ползвах - при каменните перца намалих леко презънса и смъкнах високите, за да постигна горе-долу същия звук. Доста по-лесно, даже понякога без да искам, правех pinch-ове/флажолети, за любителите на техниката сигурно е плюс.

 

Като цяло, изводът за звука е - доста различни са като усет от стандартните пластмасови и по-ясни от дървените. В началото даже ми беше леко трудно да им свикна със звука, точно заради по-отчетливата атака. 

 

Относно техническата част - засега съм доволен от изработката, бих искал да им изгладя малко ръбовете, може би. Реших да не ги обработвам засега, за да видя колко ще издържат. Обмислям да ги обработя с полиуретанов филър, може да пробвам да постигна ефекта на "мокрия камък". На мен ми харесват повече в натуралния си вид. Най-доволен съм от факта, че определено са устойчиви и трудно се захабяват. Няма да коментирам въпроса с цената на готови подобни перца, но вече си имам особено мнение по въпроса. Сега предстои да издиря хубаво парче ивичест ахат и съм се прицелил в лигнум вите за по-нататъшни заигравки.

 

За коментарите горе - благодаря на ciriljhonson за включването, дано има още навити за diy, в крайна сметка това е смисълът на задачата. А Picks and Stones определено са зарибяващи за гледане и точене на лиги. Малко извън темата, дано някога и в рОдината идеята за crowdfunding се развие, смятам че точно за музикантите тя е отлична форма на финансиране, а и потребителите би трябвало да са доволни. Надали обаче ще видим такова нещо в скоро време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кръга на шегата, луд умора нема! Като гледам само с шперплат не си пробвал. Но щом имаш мерак, лошо нема. 
Като стана дума за джолана и аз да предупредя - вонята е свирепа. Най-добре кокалът се почиства като поври в сода каустик, така се обезмаслява напълно. Много врътня, резултат съмнителен. Не издържа дълго на свирене, пък и размирисва като се загрее перото. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под въздействието на темата и аз днес спретнах едно перце за проба  от абанос - в най-дебелата част е 1.8мм. а отпред - е доста по-тънко. Но чесно казано не направих разлика във звука а и ми е по-удобно със пласмасарките. 

 

 

7676865Z.jpg

 

7676871W.jpg

 

7676873X.jpg

 

7676875E.jpg

 

Обаче покрай перцето си направих и една обица от абаносче  :yes:

 

7676876y.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам малко излишни резенчета Абанос 2 вида, Палисандър повечеко парченца и едно малко парченце Кокоболо, които бих предложил съвсем без пари за каузата да се експериментира. Имам и малко рог от Индийски воден бивол, материал, от който съм виждал направени перца. Ако някой има интерес - да пише ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

След кратко забавяне, породено от дипломиране, изпити, опити да си намеря работа, която да плаща данъци, тъпо и упорито продължавам да ви спамя с безинтересни картинки, този път и с неприятна светкавица, която допълнително прецаква видимостта.

 

Yamkz0W.jpg

 

На снимката се вижда старото перце от оникс, зеленото е от авантюрин (вид кварц), под него - ивичест ахат, шареното - яспис. Не знам дали от качеството на снимката си личи достатъчно добре, но по ониксът няма видими щети след 1-2 редовно свирене. Останалите - авантюринът е много удобен за обработка, ивичестият ахат (не му личат ивиците, но се вижда един малък опит да го продупча с дрелка в името на науката) е изключително твърд, а когато се загрее - и трошлив, но пък тонът му ми харесва най-много. Каменните перца свалят покритието на струните доста по-бързо. Освен това не ми харесва как звучат със стари струни, тогава повече ми допадат дървените.

 

Нямам снимка, на която да се види износването по венгето, палисандъра и абаноса, но за 1-2 свирене са си доста изядени. Въпреки това ги убивам по-бавно от тортексите, а и с една шкурка нещата стават като нови.

 

Да обобщя нещата до сегашния момент - на кои основни въпроси си отговорих:

1. Тонът - със сигурност е по-различен. Не мога да твърдя, че откривам разлика между различните дървесини/видове камъни, но е различен от пластмасата/ултем и т.н. Дали е по-добър - въпрос на преценка.

2. Удобство - предполагам, че е безсмислено да се говори - изрязвам си перцата както са ми удобни. Специално може да си поговорим за дебелина на перата, в интернет има отзиви за 0.8 мм дебели пера, което ми се струваше като абсурдни размери. Поне за мен дебелите перца се оказаха доста удобни.

3. Изработка - с подръчни средства, без особени вложения в материали и инструменти, резултатът е относително задоволителен. Нарочно реших да не третирам перата по никакъв начин, за да сравня само материалите. За сметка на това няколко души ми дадоха идеи как да ги заздравявам, което вероятно ще опитам нататък.

4. Издръжливост - за мен са по-издръжливи от перата, които си купувам. Пак казвам - за мен. Свиря силово, без капка финес и минимална техника. Може в това да се корени и проблемът.

5. Цена - щекотливият въпрос. Няма да коментирам ценообразуването, само ще кажа, че моите резултати са на ниво под/около 10 лева за каменните перца, в зависимост откъде и колко си ги купувам, както и с какво качество са. За дървените не мога да коментирам, защото материалът за тях ми бе подарен. За инструменти и т.н. пособия, включително тунгово масло, съм дал не повече от 30-тина лева. Трябва да се отбележи, че ако се обработват допълнително, цената ще се покачи.

 

Благодарим за вниманието.

Редактирано от 2+2=0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.