Jump to content
Българският форум за музиканти

exlucifer

Members
  • Мнения

    68
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от exlucifer

  1. exlucifer

    Любими басисти

    Geddy Lee от RUSH и Geezer Butler от BLACK SABBATH
  2. exlucifer

    Hartke VX 410

    Различни конфигурации с 410 на Hartke ползват Victor Wooten,Billy Sheehan,Geezer Butler(Black Sabbath) както и покойният Джек Брус в последните си години.Аз мисля че тези хора държат на качеството си на звука.Вярно че почти всичките вкарват в играта и 115 или 215 модули към 410ките,но те озвучават места далеч по-просторни от нашите мази,гаражи,бараки,кьошкове и т.н. с всичките им там ями ,трапове. и дупки в паркета където ниските честоти да пропадат....
  3. Rotosound 035' или 040'.Меки струни с хубав звук.Добро присъствие на високи обертонове.Много удачни за фънк неподходящи за блус и джаз.Не звучат добре при свирене с перо.Не са подходящи и за по-твърди стилове.Ако китарата позволява универсалния вариант е 045'.отличен компромис между цена и качество.(около 40 лева са).Разбира се с времето високите прогресивно намаляват и едно изваряване с веро е временно решение.Ако музиката която свирите и китарата го позволява ROTOSOUND JAZZ са гладки струни изключително издържливи без промяна на качеството за дълго време но на цена 70-80 лева.Но мисля че не се предлагат в размер под 045'.
  4. Добра е, но зависи и от кабинета все пак.Трябва да знаеш,че става и за по-големи лайвчета с хубав кабинет.И за пънк и за траш и за много други работи става.Иначе само главата за нищо не става.
  5. Бас педали.Много от по-старите групи ги ползват.Но това е голяма екзотика.Не знам дали ще намериш.Дори съм виждал "ТАНГРА" на концерт преди 30 години.Косьо Марковски свири едно парче на бас педали.Но да се разберем.Нищо няма да ти замени бас китарата.Тендо вагинит се получава от кофти постановка.Сърди се на първия си учител,а ако си самоук....на себе си.
  6. Моите уважения към истинските професионалисти в раздела.Съгласен съм че мястото ми не е съвсем тук.Просто исках да споделя, а не да натрапвам мнение.Важното е да запазим добрият тон.
  7. Без да имам претенциите че разбирам от електроника на ниво ''Млад конструктор" бих искал да кажа следното за да не остана и аз неразбран.Моите уважения когато някой влага труд и средства за да създаде нещо.Когато обаче отивам да си купя усилвател или китара или ефект не нося със себе си спектрален анализатор и не ме интересува спецификацията и топлинния шум на вложените елементи.Искам това с което свиря не да е безшумно а да е малошумящо в най лошият случай.Искам защото плащам.И плащам колкото струва.Плащам защото не съм специалист.Когато отивам да свиря някъде не искам в паузите между песните да се червя вместо непознати инженери конструктори и техници затова че нещо бръмчи пращи съска или пищи.За да не се случва това съм отговорен аз а не ''оня с поялника''.За това че съм допуснал да свиря с калпава техника.И тъй като се занимавам с музика от доста време и през това време съм бил в обкръжението на музиканти а не на радиолюбители знам как трябва да се чува и как не трябва да се чува един усилен звук.Какви са били вложените усилия както и технологията за създаване на продукта не ме интересува.За това посещавам този форум а не форум за електроника.
  8. Koгато тръгнах да пиша по темата имах впредвид именно това-ЗАХРАНВАНЕ ЗА ЕФЕКТИ каквато е темата.После ясно продължих че борбата с шума (брума) е нещо комплексно.Да и най-съвършенното захранване за ефекти няма да помогне на един зле проектиран усилвател с лошо пресметнат захранващ блок,на ненужно дълги и лошо направени кабели и на неправилно подредена апаратура.Същото важи и за китарната електроника в пълна сила като не винаги фабричното решение е най-правилно.Тъкмо затова наричам всичко това БОРБА защото не е лесно не е евтино и отнема време а освен това изисква правилен подход меко казано.Всъщност изисква сериозна техническа подготовка...или много пари.Но за да има оптимални резултати трябва да се вземат едновременно мерки във всички елементи от веригата адаптер-говорител,в това число и на захранването за ефекти.
  9. Всъщност все някъде би трябвало да има захранвания,които решават проблема с шумовете щом има професионален звукозапис например.Б орбата с шумовете е непрекъснат приоритет на фирмите производители на музикално и звукозаписно оборудване.Ние не може да се примирим с шумовете нито може да ги натрапваме на нашите евентуални слушатели като неделима част от правенето на музика.Това което може да направим е да сведем шумовете до онзи минимум който няма да ни накара да се срамуваме от това което правим и от това с каквото го правим.А хората под сцената дори не бива да усетят какво на нас ни струва тази борба.
  10. Навярно ще ви прозвучи екзотично или нестандартно но аз захранвам процесор+3 ефекта посредством един единствен миниатюрен акумулатор 12v/1,3 Ah.За понижаване на напрежението до 9 волта ползвам стабилизатор 7809 с прилежащите кондензатори.При обща консумация от около 300мА едно зареждане е достатъчно за около 3 часа свирене.Купих си и автоматично мини зарядно за акумулатора.Всичко общо не надвишава 500 гр.(акумулатор+зарядно).Така реших проблема с шумовете свързани със захранването.Не е скъпо не е сложно пък е доста ефективно.
  11. Къртовска работа със съмнителен резултат.Нужно е много повече от ноухау.Нужен е опит и специални умения.Иначе ще се получи една скъпа реплика на Кремона-та.Поздравявам те за самото начинание.И аз съм го правил неведнъж преди много години,но тогава времената бяха други и не всичко можеше да се купи.И резултата беше...задоволителен,но не отличен.Ей така да си прекарваш времето става.Някои правят мебели като хоби други събарят стени и после пак зидат...всеки е свободен.И все пак успех и най-вече ТЪРПЕНИЕ.
  12. Всъщност в това число китари CORT ползват и хора като Larry Coryell, Math Murphy,Matias Jabs,Gene Simmons и др. световно известни китаристи.Не е хубаво така да се заклеймява една марка без предварителна подготовка.И повярвайте господа китаристи от Larry Coryell има какво да се научи докато някой се питат "Кой ли е пък тоя?"Е разбира се трябва да обичаш и джаз или поне да го уважаваш.
  13. Лепило MOMENT FIX е изключително!Продава се в големите технически магазини Практикер Баумакс възможно и на други места.Изсъхва окончателно за 24 часа и става прозрачно.Преди това е бяло.Ако детайла е подложен на някакво напрежение могат да се ползват и дървени дибли за усилване на сглобката но това изисква разпробиване и на двете парчета и то с голяма прецизност за да се срещнат перфектно.Във всеки случай има нужда от притискане след нанасяне на лепилото.
  14. exlucifer

    Бас кубе

    Two 300-Watt Marshall 1960A Angled-Front 4x12 Cabs loaded with 75-Watt Celestion G12-T75 Speakers , Two Marshall 30th Anniversary 6100LM 100-Watt All-Tube Heads, Two Marshall DSL100 JCM2000 Amplifiers, Marshall 9200 Rack Power Amp.С това оборудване китариста Adrian Smith от IRON MAIDEN свири на стадион Маракана в Рио де Жанейро(250 000 места).Сигурно някой тук много се изкушава да набута всички тези усилватели в кварталния клуб или в мазата в която репетира.Повярвайте това ще донесе само неприятности.Тези хора работят на съвсем друго ниво и на тях такава апаратура им е крайно необходима.Те няма да влязат в този форум и ние няма да влезем в техните форуми.Това е.
  15. exlucifer

    Бас кубе

    Радвам се че след толкова време някой опита да реши задачата и безкрайно ще се радвам да ми изпрати линковете на онлайн калкулаторите които е използвал както и параметрите които са въведени в тях.Това жонглиране с децибелите е твърде несериозно.Не бих искал да досаждам с тази тема защото тези неща не са прости и досега не съм чул сериозен аргумент.С риск да стана банален ще повторя че нивото на звука зависи не само от мощността на усилвателя и от к.п.д. и чувствителност на говорителите а от формата ,площта, обема на помещението,а също така от времето за реверберация и коефициента за звукопоглъщане на повърхностите.Много съм любопитен как колегата е измерил последните два параметъра (реверберация и коефициент на звукопоглъщане ) та да ги въведе в онлайн калкулатора.Аз много ясно написах и условието на задачата (която не мога да реша) 100 вата на 5 метра създават 60 децибела.Колко вата са нужни за 120 децибела в същото помещение и на същото разстояние???В тоя форум ватовете за нищо ги нямат.300,400,500... Абе хора влезте в интернет и прочетете с какво си вадят хляба големите басисти на големите сцени.Gene Simmons(KISS)-AMPEG SVT+8x10 Colin Greenwood(RADIOHEAD)-GALLIEN KRUEGER+8x10 Chriss Squier(YES)-SWR+2X15 Jaco Pastorius(Лека му пръст!)-АCOUSTIC 360+6x10 и т.н. и т.н за всеки има информация.Да някои ползват по няколко такива усилвателя ама хората свирят по стадиони.Наскоро свирих със супер техничен барабанист който обаче не беше чувал нищо за динамика.С радост се разделих с него.Това е формулата.Дърводелците по-надалеч...Та ако в една репетиционна аз не мога да му балансирам със 100 вата как ще стане работата като го окичат с микрофони и мине през централното?Да разчитам на милостта на озвучителя?Или да си купя усилватели по-мощни от централното озвучаване?Усещането за мярка е много важно стига да не става дума за един инфантилен период от живота през който всички сме преминали а някои ще преминат.Тогава когато силата на звука е най важното му достойнство.
  16. Ако не е плексиглас друг подходящ материал е полидур.Лесно се обработва и не е така чуплив.Става и от текстолит.Аз съм правил сам пикгард без машини само с ръчни инструменти но това изисква редица умения,време и търпение.Преди много години нямаше откъде да се купи готов или пък да се направи нещо нестандартно.Всъщност малко вероятно е пикгарда както и от каквото и да е изработен (освен материали съдържащи желязо- нещо за което не съм чувал) да променя звука на една електрическа...дъска колкото и скъпа да е тя самата.
  17. Успехи в дървообработването.Може би съм малко старомоден но предпочитам онези евтините пластмасови пера,които Van Halen,''KISS'' и други бедни групи и изпълнители хвърлят за спомен в публиката.
  18. Здравей!Ами това е едно интересно хоби,но доколко са функционални тези перца?!Тук се говори единствено за здравина,твърдост.износоустойчивост...Сякаш става дума за лагери и оси.Не липсва и естетичния момент,като произведения на изкуството.Извинете ме но перото активно участва в китарното звукоизвличане.То е ''нещото'' което стои между ръката и струните.Може да промениш тембър и атака с него или пък да го ползваш за различни техники.Моите уважения,но това е несериозно.Аз свиря с пръсти когато е нужно или с пластмасово перо ако е нужно или с метално от хромникел.Така си променям звученето според необходимоста.Разбира се съм песимист към свиренето с камък или дърво въпреки, че изглежда екзотично.Това си е мое мнение.Ти разбира се може да се окажеш първия в света който произвежда такива пера и последния който ги ползва,но това си е личен избор.Може пък и да бъркам,знам ли?!....
  19. Здравей!Това за което говориш е малко невероятно.Тези винтчета на гърба на китарата са навити в дърво което е изолатор т.е. не провежда ток.Предполагам че капачето на суича е от пластмаса т.е също не провежда ток.Ако имаш такива усещания вероятно контакта в който е включен усилвателя не е занулен, нещо което се проверява от ел техник.Може да се получава някакъв пробив по шасито на усилвателя през масата на кабела ,струнника( който е замасен заради шумовете) към струните.Има и вероятност това капаче на гърба на китарата да е също замасено.По принцип всички нещастни случаи с китара стават през струните,потта е утежняващ фактор но най опасно е като държиш струните и докоснеш микрофон (с ръка или с устни) включен към друг токов кръг или се опреш на някаква метална конструкция.Може да стане страшно.За китарата няма никаква опасност.Всъщност не толкова опасно е ако свириш гол колкото ако си бос особено върху циментов под,мозайка метал...Пиша тези неща за да може да си обясниш поне малко какво става.В никакъв случай не се опитвай сам да отстраняваш проблема.За това са нужни и някои уреди.
  20. Здравейте!Боя се че с 15 инчов нискочестотен говорител трудно ще може да се постигне горна гранична честота от 4-5 kHz.Всъщност това е общо взето във възможностите на 12 инчовите.Над 2-2.5 kHz петнайската не може да възпроизведе заради по голямата трептяща маса на мембраната.Съответно горната гранична честота ще е още по ниска при 18".Не знам дали няма да е удачно да се монтира някакъв драйвър към тялото но той трябва да бъде със значителна мощност защото срязващата честота на филтъра се налага да бъде избрана по ниска.Иначе и с нови струни звука ще бъде лишен от така нужните за тембъра на баса обертонове.Разбира се това е мое мнение и не искам да ангажирам никого с него.Да, има стилове в музиката при които на баса не му трябват високи честоти.Когато ги има е лесно да се отрежат,но като ги няма,няма и как да се повдигнат.Лично аз комбинирам 15" с 10'' широколентов с голяма мощност директно без филтър,но това си е моя извратена измишльотина,която ме устройва,тъй като свиря доста различна музика и ползвам най-различни бленди.
  21. Здравей!Това с което си се захванал е наистина впечатляващо.Дано и крайния резултат да е добър.Не видях блока на крайното стъпало на снимките,но вероятно още не е готово.Успех!
  22. exlucifer

    Бас кубе

    Въпреки че смятах въпроса за изчерпан отново се налага да се включа тъй като явно не съм разбран правилно.Понеже преди много години изглежда пред урока за логаритмите съм предпочел репетициите с тогавашния бенд искам ако може някой гений и на музиката и на математиката(физиката) да реши следната на пръв поглед тъпа задача: В едно помещение едно кубе с мощност 100 вата създава ниво на звука от 60 децибела.Колко вата мощна трябва да бъде друга една уредба за да създаде ниво на звука 120 децибела?????????? И за да дам улеснение ще кажа че става дума за същото помещение(зала,клуб.барака и т.н.)Знам че не е лесно както съм сигурен че не е невъзможно.За какви обективни и субективни усещания говорим тука?Това е чиста физика, а не кой е по глух и кой чува по добре.Има точни уреди за измерване на тези неща които са си доста обективни според цената.Да приемем че измерването се прави на 5 метра по оста на високоговорителя и в двата случая.И ще дам няколко примера за ориентиране.Хит саунд от симфоничен оркестър в зала с добра акустика е 90-100 децибела,добре озвучена рок банда 105-110 децибела,реактивен двигател насред писта на 5 метра дава около 120 децибела.Казват че тъпанчетата са пред спукване при 130 децибела.А за излитането на космическа ракета ,че създава насред полето...195 децибела известно още като supersonic.Toзи суперзвук теоритично иначе се равнява на уредба с мощност от 30 000 000 (тридесет милиона вата).Разбира се това нещо убива при всички случаи но ми се ще просто да се направи една малка съпоставка.И всичко това го пиша за да разбере младия колега на който сигурно му писна от физика че за да прави музика и на открито и на закрито не му е нужно нещо кой знае колко мощно или пък скъпо за да се чува добре и да има добро присъствие в саунда на групата си.
  23. exlucifer

    Бас кубе

    Всъщност това е проблем на алгебрата,а не на музиката.Възможно е.Обаче не съм съвсем сигурен дали примерно 1000w aмп ще бъде 2 пъти по-силен от 100w амп при едни и същи акустични условия(площ,обем и форма на помещението,,коефициент на звукопоглъщане,време за реверберация и к.п.д. на високоговорителите.Много бих се радвал наистина да науча даже приблизителните резултати от едно такова изчисление .Фирмата Lexicon произвежда освен всичко друго и доста добри нивометри,които директно заместват изчисленията.Разбира се в горенаписаното имах впредвид величината ниво на звука.Тъй като говорим за усилватели и тонколони.Да, има и други величини които се измерват в децибели като динамичен диапазон,отношение сигнал/шум и т.н. но аз имах впредвид тъкмо онзи децибел.Съжалявам ако съм бил разбран неправилно.Опитах да обясня нещо на разбираем език.Дано в крайна сметка да помогнем на колегата да избере най-правилното решение за себе си какъвто е предполагам смисъла на форума.
  24. exlucifer

    Бас кубе

    Здравей!Ами аз лично смятам,че щом като става дума за свирене и на открито няма достатъчно голямо кубе,но така или иначе всичко минава през смесителя накрая и излиза напред.Така че всичко накрая опира до колоните и стъпалата на централното озвучаване и не на последно място до качествата на озвучителя.Свирил съм с 24000 вата централно в Двореца на спорта във Варна(5000 места) и с 8000 вата в Летния театър(2800)места.Втория случай звукът беше в пъти по добър хем на открито,но на пулта седеше една легенда в озвучаването,а до него Ивайло Крайчовски от ФСБ.Всичко е много относително.Разбира се добре е да имаш зад гърба си стена от маршали,но това у нас не се случва.Иначе един усилвател от порядъка на 300-400 вата (дали ще е комбо или отделно???)смятам,че е достатъчен за формиране на първоначалния звук с хубави корекции и говорители които да ги възпроизвеждат.Транспортния проблем не е малък освен ако нямаш бус на разположение и поне 1 да помага,тъй като отиваме като тегло към 100 кила при тия параметри.За клуб при всички случаи не е необходимо повече от 100 вата за кубе плюс централното.Там сцените са по малки и големите неща пречат.Така, че добре е да имаш 2 уредби-голяма и малка,която може да ползваш и за свирене вкъщи или в репетиционната.Имай впредвид,че под отворени пространства може да разбираме гола поляна или стадион или летен театър или амфитеатър или лятна градина на кръчма.Навсякъде акустиката е различна заради околните звукопоглъщащи и звукоотразяващи материи.Стрелял съм с пистолет в пешеходен тунел и се чува многократно усилен звук като експлозия и по същия начин съм гърмял насред голо поле,където все едно се пука детски балон.Тука из форума чета интересни теории как сумират звука от китарите и и барабаните и как баса трябвало да може да ги ''надвиква'' едва ли не.В същото време забравят че нивото на звука не е линейна а логаритмична зависимост.За да докараш 2 пъти по-голямо ниво(децибели).ти са нужни 100 пъти примерно по-голяма мощност(ватове)-нещо което няма как да стане.Най-грубо казано като баланс в групата баса трябва да върви като ниво заедно с касата на барабаните.Това е и неговата основна работа а не да надвиква цялата група или китарите или т.н.Всичко останало се определя от динамичните особености на съответния стил музика и умението на музикантите да спазват тези динамични нюанси.Това което наричаме усилване и намаляне ''от ръка''.Тази динамика плюс умела настройка на корекциите(графични,параметрични филтри и т.н.)използването на пръсти или перо в зависимост от нужната атака на парчето ще даде оптимални резултати а и не е нужен кой знае какъв бюджет за това.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.