Jump to content
Българският форум за музиканти


Black Bird

Recommended Posts

Благодаря много Presly! Сега рамта се зарежда со 2,6 гига и после пак бъгясва. Да не би да има по-специални настройки. В тубата намерих 2 руски клипчета за инсталация и ползване, но не е нищо по-различно от това, което вече съм направил! Ако знаеш нещо повече бих бил благодарен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Просто избираш всички засечени региони и ги вдигаш с терца... А ако искаш да направиш двуглас (не съм сигурен дали е правилен термина), просто копираш основния глас на отделна писта и обработваш нея с вари-аудиото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ти

Аз иначе си ползвам Мелодина ама нещо взе да ми прави магарии както си работя и хоп ... кръшвааа гадината и те така те ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Мислех да пиша за конкретен проблем с автоматичната компенсация на закъснението при запис, който открих вчера, но е по-добре да опиша по-големия проблем, който имам от доста време, че някой може да даде хитро решение и за него.

Ползвам Cubase 5 32bit, Windows 7 64bit, интерфейс Lexicon Omega USB 1.0. От няколко месеца съм с лаптоп Dell Inspiron 5110, i7 2630Q, 8GB DDR-III 1333MGhz, HDD 5200rpm.

Та проблема ми е свързан с аудио драйвърите. Преди да взема лаптопа ползвах asio4all, тъй като дори най-новите драйвъри на Lexicon не работеха добре изобщо. Имах тогава проблеми със стабилността, налагаше се все да спирам/пускам драйвърите заради липса на звук и разни други проблеми, но като цяло беше добре работата. В един момента обаче, Lexicon извадиха версия 2.7, която се оказа че работи доста по-добре от предишните версии и минах на лексиконските драйвъри. Сега с лаптопа, asio4all немога да накрам да работи изобщо, така че го отписах като вариант. Лексиконските драйвъри, когато решат да работят, всичко *привидно е добре, но доста често правят дертове. На най-ниската настройка за латенсията - 256 (~6ms, винаги работя на 44100Hz 24bit), стабилност липсва изобщо, постоянно всичко пращи, насича. Поради тази причина карам винаги на 512 (~11ms). Така при новозаредени драйвъри, всичко изглежда добре, като свиря с китарния симулатори не усещам латенсия, въпреки че на теория трябва да има поне 22ms, като се съберат входната и изходната. В някакъв произволен момента обаче, без да сменям никакви настройки, започва да има доста голяма латенсия, може би от рода на 50ms или повече, понеже доста ме бърка като свиря. И така трябва да презаредя драйвърите от менюто на cubase, което е доста дразнещо, при положение че някой път проблема възниква през 20 минути примерно (не на равни интервали де). При възникването на проблема, тъй като не се сменя буфер размера(поне умишлено, не знам дали драйвърите не могат сами по някакъв начин да си го сменят, без да дават индикация за това) в менюто за настройките на драйвърите, cubase продължава да показва, че изходната и входната латенсия са си по 11ms. И по-лошото е, че не съм сигурен дали по някое време латенсията не се увеличава в по-малка, не толкова забележима степен и да ме бърка при свиренето подсъзнателно, което при сериозен запис примерно е доста лошо. Та някой ако има идеи, да казва.

А сега за проблема с автоматичната компенсация на закъснението при запис (auto delay compensation). Рекох вчера да направя един loop test, като пускам да се свири някакъв кратък сигнал и от output-a го вкарвам обратно в един от line imput-ите, записвам го и гледам с колко изостава от оригиналния сигнал. При настройката на латенсията от 512 семпъла, която винаги ползвам поради гореизброените причини, резултатите са най-добри, има разминаване от 2-3мс в най-лошия случай. С ръчното нагласяне на броя семпли компенсация може да се нагласят нещата да съвпадат до семпъл, но след презареждане на драйвърите, явно латенсията малко мърда и пак има разместване. С цялата тази история обаче, не мога да разбера колко е реалната латенсия, защото нямам идея колко компенсация прави Cubase-a. При други настройки на буфер размера, грешката на компенсацията става доста по-голяма, стигаща до 25ms и повече. И въпреки че не използвам други настройки, тази грешка ме кара да се съмнявам и в работата на компенсацията при нормалните настройки които ползвам, въпреки че както казах при теста неможах да засека особено големи разминавания. Пробвал съм да записвам доста пъти, що годе доволен съм от резултата, но тъй като не съм кой знае какъв свирач все още и ритъма ми не е перфектен, не знам тези истории с латенсиите и компенсациите дали оказват влияние на получените леки разминавания или по-голямо влияние има свиренето ми. Очаквам съвети и по този казус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, ако има писано по въпроса в темата, но 118 страници ме уплашиха и си признавам, че не съм преглеждал назад. Въпросът ми е прост и ясен и му е достатъчен кратък отговор - някой знае ли как стои въпросът с купуването на Cubase EDU в България? Трябва ли студентът да учи нещо, свързано с музика или е достатъчно само да е студент по нещо? И продава ли се някъде у нас такава версия на последния Cubase?

Редактирано от bmo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за какво ти е? Предната седмица реших да пробвам новата 6-та версия на Кюбейс, че скоро не бях пускал (след 5.1). Все същия отврат, как за толкова години не го оправиха не ми е ясно!!! Като някой лауреат в конкурс за куц софтуер е, просто нямам думи...

:ban:

 

 

 

Mairomaster, сигурен съм, че е от картата. Очевидно стар модел, а зелените отметки в таблицата поддържан ОС точно нищо не значи. Вземи някаква друга под наем от някой и пробвай как е. Машината ти е яка, грехота е с тоя интерфейс да се мъчиш. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При това положение, сори за лекия офтопик, но какво би препоръчал за DAW app, за която си заслужава да се плати? Ако не тази, коя е най-подходяща за Win базирана система?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле 118 страници. И мен ме мързи да чета назад, но виждам че проблема ми е идентичен, ама знам ли да попитам все пак. Кюбейза като че ли води собствен живот и работи когато си иска - правя си нов проект и почва едно ходене по мъките с портовете - включил съм си аудио интерфейса в УСБ-то предварително, ама той "не, нямаш нищо от което да имаме звуков вход, няма да записвам". Ръчкам му уж настройките на драйверите, кликам да се ресетват, файда няма.

 

Междувременно обаче за цялата ми останала част от Уин7 машината вход имам - като кликна на "рекординг дивайсис" и има един индикатор който си отчита прием на сигнал. Значи проблема не е в драйверите а в Кюбейза. Забелязах че след рестарт на машината някой път проблема се оправя.

 

Да ама отчасти. Снощи за първи път се пробвах да запиша нещо от начало докрай и си сейвнах проекта. Записа работи на 6, но бях пренасочил изхода към изхода за слушалки на лаптопа и там нямаше никой. Айде иди доди. Понеже нямам пространство бях разположил всичко на кухненската маса но понеже го мразя тоя номер и прибрах всичко обратно, нали си имам записан проект.

 

Тая сутрин отварям проекта без аудио-интерфейса да е вързан. Не ми трябва - искам да слушам през слушалките на лаптопа щото щях да правя елементарни неща - подравняване на записа и др, не ми трябва да чувам качествено а просто докъде ми се просвирва. Да ама не.

 

Животното каза "не! нямаш нищо вързано няма да работя". Отвори ми проекта ама изход на слушалките никакъв.

 

Накрая ми писна. Захванах Кюбейза САМО защото ми казаха че това е най-разпространено в момента и е нещо като стандард да го знам, ама сериозно ми писна. Имам инсталиран Studio One който дойде комплект с аудио-интерфейса и макар инсталиран, досега не го бях ползвал. Все още не съм пробвал да записвам с него, но поне за обработката която исках ми свърши работа без да се оплаква, дори на мен лично ми е малко по-разбран от Кюбейза.

 

Пропуснах - версията която имам, ако това е от значение е Cubase AI5 - беше ми комплект със синта. Това което разбрах че му е проблема, е някакъв мапинг на портовете, който не ми е ясно защо се разбъзиква при ново пускане на програмата. Наполовина съм се навил да мина на Студио-то, още повече в магазина като купувах аудио-интерфейса ми казаха че е по-читаво от Кюбейз.

 

Единствения въпрос е все пак - това с мапинга на портовете някой друг има ли го и как го оправя, защото много мразя да не мога да се справя с нещо.

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важната и първата ти работа с Cubase е от меню Devices -> Device Setup... да му зададеш с кои точно драйвъри да работи. Ако ти е читав интерфейсът и има читави драйвъри предоставени от производителя, това би бил избора. За по-сигурно, преди да пуснеш Cubase и да извършиш процедурата си включи интерфейса към захранването и към usb-то на компютъра. След като Cubase знае, че трябва да използва дадените драйвъри, както каза колегата, натискаш F4 и избираш правилните inputs i outputs. И така не трябва да имаш проблеми. Ако искаш да работиш професионално, ползваш си единствено аудио интерфейса, неговите входове, изходи и така нататък. Когато си извън Cubase и примерно ти се налага да ползваш вградената карта на компютъра, я да вържеш слушалки, я скайп микрофонче, просто изключваш интерфейса от usb-то и Windows би трябвало сам да си превключи на вградената карта.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Някой има ли идея как да елиминирам латенцията от звуковата карта при използване на външни хардуерни ефекти, когато смесвам в Cubase/Nuendo ?

Картата ми е про, поддържа ASIO, при правилни настройки латенцията спада до 6-7ms...но няма как да е нулева, което е проблем за целите ми - една от пистите трябва да влезе необработена в микса и същевременно обработена (от външния ефект). За целта просто дублирам въпросната писта и на едната от двете слагам външния ефект като insert. Ако използвам само обработената писта в микса, латенцията не се усеща, но в случая ми трябват и двете писти и точно заради латенцията се получава едно много неприятно дефазиране между двете писти, като резултатът е скапан звук. Засега съм намерил временно решение, като компенсирам закъснението, карайки обработената писта да подранява спрямо другата (тоест след латенцията и обработката да е синхронна). Това компенсиране обаче го правя на ухо и не мога да го направя съвсем точно. Молбата ми е ако някой може да даде идея как да определя/измеря и да компенсирам с абсолютна точност латенцията.

 

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.