Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос

[quote name='wolfgang' date='Feb 8 2005, 09:55 PM'][quote name='Glacierise' date='Oct 27 2004, 10:54 AM'] Ами аз и без Direct Box вадя добър звук без шум. Трябва да внимаваш да включиш китарата в Line In, а не в Mic.

Виж, за адаптерите - друг въпрос :headbang:[/quote]
на няколко пъти май срещам подобен съвет из тези форуми, някой може ли да ме светне защо мислите така? технически разликата между майк и ниво входове ми е ясна, но ми се струва, че точно китарата се включва във вход с висок импеданс, сиреч - микрофонен. [/quote]
[b]Direct Injection (DI) boxes може да са истински проблемно-решаващи устройства в студиото, но вие трябва да изберете точния тип за нуждите си.[/b]

Много е лесно да се отхвърли използването на DI box-а, но той играе важна роля в звукозаписа, едновременно в студиото и (може би още повече) в живото свирене.
Има няколко различни типове на DI box, но всички те служат за две основни цели - функционират като съчетаващи импеданса устройства и осигуряват заземяване, отбягвайки жуженето при заземяването на много и различни сомостоятелни вериги.

[b]Прости Пасивни DI box[/b]
Най-простия тип на DI box, включва малко повече от импедансно съчетаващ трансформатор с балансиран изход. Този тип на устройство е известен, като пасивен DI box и обичайно работи с линейни сигнали, макар, че някои също така се използват за инструменти както например, китари и баскитари, или дори сигнали на ниво говорители от силови усилватели. Електрическата изолация между входа и изхода е осигурена от трансформатор и ключ свързващ се на входа, заземен на изходната земя. Може да се използва за да осигури добро заземяване. Присъствието на добър трансформатор е критичен за акустиката на пасивния DI box, което обяснява напълно ценовата разлика между моделите. По традиция, балансирания изход от a DI box се свързва в микрофонен вход вместо в линеен. Отбележете това, че входа също така е директно свързан към Thru гнездо. Това позволява DI box-а да бъде вмъкнат между инструмента и неговия усилвател без това да попречи на нормалния сигнален поток, но все още дава възможност на тонинженера да приеме сигнал от a балансиран изход за записни цели.
Електрическите китари и баскитари с пасивна адаптерна система имат нужда от доста висок импеданс на входа за да отбягват да натоварват адаптерите и правейки по този начин компромис с тембъра. Обикновено се ползва, импеданс от 1MОм или по-висок, макар, че някои ползват пасивен трансформаторен DI box с 100kОма импеданс инструменталния вход заедно с китара и постигат напълно приемливи резултати. За да постигнете висок импеданс, е необходимо да се използува активна DI box - част от електронно импедансно-съчетаваща електрическа схема.

[b]Активен DI box[/b]
Активната DI box използува симетриращ трансформатор в изхода, като това осигурява по-добра електрическа изолация отколкото електронно компенсиращите решения. Обаче, поради сравнително високата цена на добри трансформатори, болшинството на повечето известни активни DI box са безтрансформаторни.
Активната електрическа схема изисква мощност, така обикновеното решение е или да се направи DI box да работи на стандартните 48V [url="http://forum.muzikant.org/index.php?act=ST&f=12&t=1653&st=0#entry21907"]phantom power[/url] или да осигури двойно решение: включване на батерийна енергия като избор за употреба в онези ситуации, където той е недостъпен. Като правило, електрическата схема е разработена така, че батерията става активна, когато входът е свързан с инструмента, но е автоматично изключена, когато phantom power е открит в изходния XLR. Наличността на phantom power е другата причина, поради която DI box обикновено се разработват да се включват в mic входове.
Активен DI box дава на разработчика повече гъвкавост в ползването на различни типове входни сигнали. Не е необичайно да се намерят модели способени да приемат линейни, високо-импедансни инструментални нива и сигнали за високоговорител, които нормално се въвеждат, през различни гнезда. Всъщност и активен и пасивен DI box са разработени да приемат сигнал ниво високоговорител, но поради високите напрежения генерирани в изходите на силовите усилватели, са необходими резистивни мрежи, които да изтощят сигнала до безопасно ниво. По такава причина, сигнали ниво говорител НИКОГА не трябва да се включват в DI box или друга апаратура, която не е специално разработена за тях, като резултат загубата на устройството е почти сигурна. Освен това, силовите усилватели са разработени да работят в състояние на постоянно натоварване на високоговорителя, така че е необходимо да има винаги включена високоговорителна система или еквивалентно фалшиво натоварване в изходното гнездо, когато работите със сигнали ниво високоговорител. Докато защитен усилвател може да търпи състояния без натоварване, то при ламповия усилвател изходния трансформатор почти веднага се поврежда при включване без натоварване от говорител или друг фалшив товар.

Това мисля, че изчерпва въпроса и отстранява неяснотите по темата DI box.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0

Според мен няма нищо да помогне, на 99% съм сигурен. Пандорката толкоз си може. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Евентуално може да опита и с този изолатор
Soundking BJJ302

вместо DI box. А и да не помогне мисля, че е полезно да се притежава такова нещо, все някога ще потрябва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Най-вероятно няма да пречи, но според мен няма и да помогне. Брум може да влезе от китара със смотана електроника (адаптри/окабеляване/екраниране), някой кабел или граунд лууп между две заземени устройства. В случая, поне доколкото аз разбрах, не е налице нито едно от горните условия. Така че "лечение" с разделите, трафове и т.н. надали ще помогне.

Този продукт от линка по-горе няма пълна спецификация и не е 100% ясно какво ще стане при включване. То и DI Box-а има трансформатор и разделя устройствата, но нивата на входния и изходен сигнал са със съотношение 10:1, което е силно неподходящо за включване между китара и ефект/проц/амп. DI Box се включва в майк преамп, където нивата са други (много по-ниски).

Има подобни джаджи и за линейни нива, които също са неподходящи (даже съм пробвал, въпреки, че от спецификациите знаех, че няма да стане). Просто трябва да се намери откъде е проблема в конкретния случай и тогава вече да се търси решение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Благодаря за отговорите. Явно ще пробвам различни варианти. Ясно е че китара за 250лв няма кой знае каква електроника. За пандората незнам защо мислите така но вие си знаете. Ако постигна резултат ще пиша. Успех.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Щом спомена, че жужене ти се проявява само при high gain, провери ли дали правилно си настроил noise gate-а от Пандората на тези заготовки? Освен това може да провериш Пандората за разбити женски жакове. Успех! 

Редактирано от Koobenot

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Колеги, искам да споделя, че от както добавих ДИ бокс (Behringer Gi 100) пред аудио интерфейса изчезнаха всички грозни обертонове от преди. Веригата ми е 

китар > ди бокс > аудио интерфейс > комп

Допълнително си записвам със нойз гейт и става съвсем добре. Ако е тъпо, но работи, не е тъпо :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Какъв ти е интерфейса? Повечето имат Hi-Z вход и ДИ Боксът е излишен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Какъв ти е интерфейса? Повечето имат Hi-Z вход и ДИ Боксът е излишен.

Скарлет Соло. Записах за сравнение:

Със ДИ: https://soundcloud.com/user-122708051/di-1

Без ДИ: https://soundcloud.com/user-122708051/sets/no-di

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

И двата трака пише, че ги няма.

Скалет Соло има вход, който е подходящ за директно свързване. Китарата в 1/4" дупката и слагаш цъкалчето на INST и т'ва е. Аз имам един от по-големите Scarlett модели и бачка перфектно!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.