Jump to content
Българският форум за музиканти

Aкордни прогресии


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)
I m / VI / III / VII

Не знам защо, но аз същата тази хармония я гледам като "лъжлива" в мажор - пример:

 

Am, F, C, G или (VI, VI, I, V) или [лъжлива, суб, тоника, доминанта]

 

Може би ми липсва "онази" мажорна (в минор) {Ми} доминанта :thumbs_up:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Заради мажорните акорди и липсата на водещ тон те праща в нея посока, в мажор е все едно TSVI - S - T - D. Но при фразирането вече се поизбистря. Нали знаеш, че минорът има известна тенденция към третата степен. wink.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, ама въпросното Аm F C G се използва в 70% от днешните песни (и в 90% от поп-фолка) и наистина върви за абсолютно всякакъв комерсиален стил. Интересното е че ако импровизираш мелодия върху съответната прогресия, винаги се получават супер готини мелодии.

Редактирано от The_Final_Cut
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да наистина , въпросната прогресия е приятна за ухото . Някак си е много хубаво с точно тези акорди да се импровизира, запомня се и е приятно е това аз наричам клише .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че ще ви бия по простота :hysterical:

 

Аз страшно се кефя на прогресията:

 

| I | I | I | I | % | % | ... etc

 

- без никакъв майтап, най- (ама най-) сериозно! Безкрайни възможности за композиране и импровизация. Някой да предложи нещо по-просто? :)

 

Внимание: тази прогресия също предлага безкрайни възможности за рехармонзация ;) При което пък ще е трудно да се намери нещо по-сложно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да предложи нещо по-просто?

Следващото по-просто е:

 

| % | % | % | % | и т.н. :greenball:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навлязохме в прогресивните паузи :hysterical: Това са един друг вид прогресии, които не са съвсем акордови :greenangel:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярвам ти, само дай пример. За мен трудността се изразява в това, че всичко пада на твоите плещи. Очаква се от теб да грабнеш слушателя. Единственото развитие идва от теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът не е дали на свирача му е лесно или трудно да свири на един акорд, а дали на слушателите ще им хареса това, което ще изсвири върху един акорд, така че на тях да не им е скучно. От такава гледна точка смятам, че наистина свиренето върху един акорд е "най-трудно".

 

Иначе да, на мен ми е супер лесно да свиря върху например Cmaj7 - До-лидийски нагоре, след това надолу, след това нагоре, след това надолу, така 4-5 минути - супер лесно е наистина :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, дали на слушателите ще им хареса дадено изпълнение зависи от тяхната музикална култура и настроението им в момента на слушане. Дори и най-посредственото изпълнение може да се хареса на някой (мисля че имаме достатъчно примери тук във форума).

 

Добрият "свирач" би трябвало да се изразява еднакво добре както върху един акорд така и върху най-сложните акордови прогресии. Върху един акорд той би трябвало да може да звучи достатъчно не просто и интересно, а върху сложните прогресии да умее да създаде усещането за простота.

Хората свикнали да свирят само върху един акорд (използвайки да речем само една мнорна пентатоника) имат проблем да свирят върху прогресии с много модулации и обратно - хората свикнали да свирят постоянни модулации намират за трудно свиренето само върху един акорд (модално). И в двата случая говорим най-вече за хора с придобити навици и не достатъчен контрол върху това което правят - "автопилот" - свирене на ликове и заучени "хватки","пътечки" и т.н.

Добрият импровизатор не би трябвало да има проблем с изразяването върху каквато и да е акордова прогресия ( във всяко темпо и размер).

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.