Jump to content
Българският форум за музиканти

С какви кабели свирите?


Crimson

Recommended Posts

Кабелите на Bellamusic изглеждат доста добре. Само в MMG ли могат да се купят?

Надявам се да не прозвучи отговора като реклама, но на бялото трудно може да се каже черно.  :virtuoz:

В MMG кабелите се предлагат с гаранция. Сайт-а на Bellamusic: http://www.bmsound-bg.net/index.php

Открих, че ползват много яки жакове, допълнително усилени срещу развиване. Има вариант за прав жак, комбинация с 90 градусов в другия край на кабела, което за мен е удобство когато се свири седнал с LP и Telecaster.  Предлагат и малки кабели за свързване на ефекти. Оплетката в черно и бяло също е яка.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мисля, че няколко снимки са достатъчни, за целта на онагледяване на сбирката.

Иначе, снимков материал и писмени резултати от измерванията биха били къде-къде по-полезни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като темата залитна в посока мерене на... кабели, нека попитам каква е реалната файда от натрупването на подобна информация. Изключвам количеството на изпитата бира по време на срещата. Нали ставаше дума кой с какво свири, а не с какво и как мери. Един кабел или върши работа или не. Интересувам се единствено от здравината и надежността му. Всичко друго е чесане на езици и навлизане в територия непонятна за повечето от присъстващите. Не подценявам познанията и компетентността по въпроса на Валяка и останалите, но за да си направя кабел ми е нужен единствено читав поялник и качествен тинол. 
Желая приятно прекарване по време на измерването и "Наздраве!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В началото се учудих, защо качествен музикант като Fats подценява качеството, но последната дума ме светна. :cheers2: .

Иначе ще излезе по думите му, че не е важно какви са качествата на инструмента с който музицира, важното е да има дърво и телове.

Надявам се, че се майтапи и ни поднася.

 

Няма да правим измервания за самите измервания. Ще се опитаме да намерим зависимост между параметрите на кабелите (които сме в състояние да измерим) и субективното възприятие на звука. Поради недетерминираността на субективните възприятия, няма да се получи строго съответствие  между двете множества - обективното и субективното. Статистически очаквам да има някакво съответствие на разпределенията ( подобно на Гаусовото (естествено) разпределение в двете множества от параметри - обективни и субективни. Може и да не съм прав в предположението си. Именно събраната информация ще посочи правилното съответствие.

От това ще може да се определи с някаква достоверност кой кабел ще съответства на субективно одобрение.

 

Нека не оставяме форума на нивото на елементаризма и илетиратите. От нас зависи дали ще сме на дъното или на върха.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се да не прозвучи отговора като реклама, но на бялото трудно може да се каже черно.  :virtuoz:

 

В MMG кабелите се предлагат с гаранция. Сайт-а на Bellamusic: http://www.bmsound-bg.net/index.php

Открих, че ползват много яки жакове, допълнително усилени срещу развиване. Има вариант за прав жак, комбинация с 90 градусов в другия край на кабела, което за мен е удобство когато се свири седнал с LP и Telecaster.  Предлагат и малки кабели за свързване на ефекти. Оплетката в черно и бяло също е яка.  

 

Ползват кабели на Schulz Kabel.  http://www.schulz-kabel.de/de/Meterware.html

 

Има още едно място в София, където се продават техни кабели и конектори, няма да споменавам имена за да не звучи, като реклама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да похваля бас кабелите на VOX

...

Взех един с уговорката че ако това е маркетингов трик го връщам но се оказа наистина, че вкарва повече баси от Еликсир-а. Тествах го Бас -> Кабел -> Звукова карта. 

Препоръчвам!

Звуковата карта не е направена за директно включване на инструмента. Така проведения експеримент нито дава еднозначни резултати, нито е повторяем. Щом те устройва - добре.

 

Участвал съм в слепи тестове на кабели. Резултатите бяха разнопосочни. Тайната се крие в "сляпото" на теста. Когато човек вижда кабела чува различно. Факт, който е по-добре да се приеме предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звуковата карта не е направена за директно включване на инструмента.

 

Доста звукови карти имат високоимпедансен, небалнсиран вход, който е там точно за тази цел, т.е.  директно включване на инструмент с (възможно по-къси), небалансирани кабели. Аз бих предпочел по-сигурния начин на свързване в микрофонен предусилвател посредством Di-box, но това не значи, че горното не може да се направи или няма да дава реална представа за нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В началото се учудих, защо качествен музикант като Fats подценява качеството, но последната дума ме светна. :cheers2: .

 

Моля, моля! Шегата си е шега, но никъде и никога не съм подценявал качеството. Не веднъж споменавам, че се старая да използвам само качествени продукти, в случая кабели и жакове. Думата ми беше, че повечето от нас не са наясно с тясно специализираните измервания, коитосе каните за направите. Пък и не ни е работа. Всяка жаба да си знае гьола. И мястото в него.  :cheers2:  :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 Интересувам се единствено от здравината и надежността му.

Един добър кабел за музикални инструменти е съчетание от електрически и механични параметри/качества. Ако говорим за инструментални кабели, най-важните електрически параметри са капацитет (на единица дължина) и екранирането на електромагнитни смущения. За механичните е ясно, кабелът трябва да е гъвкав и да не се къса лесно. Не можеш да игнорираш едното за сметка на другото. Каква ти е ползата от кабел здрав, като корабно въже, който ще ти скапва тона или, през който ще слушаш таксиджиите дълги години, както и обратното-максимално "прозрачен" и "тих" кабел, който ще се къса всяка седмица.

За съжаление, до известна степен нещата са компромисни. Например, с оглед да се намали капацитета е нужен максимално тънък централен проводник и пенополимерна вътрешна изолация, което прави кабела много по-нежен. Дебелата и плътна екранировка пък му намалява гъвкавостта.

Моите впечатления са, че повечето производители на сравнително качествени кабели в днешно време залагат повече на механичната здравина за сметка електрическите параметри. Не е трудно да си намериш здрав кабел, по-трудно е да намериш такъв, който хем няма да ти филтрира високите в неприемлива степен, хем ще е с достатъчна здравина за ежедневна употреба.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като всеки се хваща за думата, нека доуточня - здрав, надежден, тих, качествен, скъп кабел. Под ширмованата оплетка има навито фолио, за всеки случай, без да влияе на гъвкавостта. "Здрав като корабно въже" и не слушам таксиджиите през него. Единствиното, което не достига за пълното ми щастие е синьоникаквият цвят на част от кабелите. Както и да е, ще го преглътна някак си. 

bir е абсалютно прав, читав кабел се намира много трудно, съжалявам, че преди години не купих цяла макара. Да има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Звуковата карта не е направена за директно включване на инструмента.

 

Доста звукови карти имат високоимпедансен, небалнсиран вход, който е там точно за тази цел, т.е.  директно включване на инструмент с (възможно по-къси), небалансирани кабели. Аз бих предпочел по-сигурния начин на свързване в микрофонен предусилвател посредством Di-box, но това не значи, че горното не може да се направи или няма да дава реална представа за нещо.

 

 

Дай някой достъпен пример за карта с hi-Z input, да кажем 1 Mегаом.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.