Jump to content
Българският форум за музиканти

С какви кабели свирите?


Crimson

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Следващата стъпка е - да увеличим входния импеданс на усилвателя?...

 

...и има нужда от някаква тайна интервенция, за да се справим с проблемите на масовото производство ...

 

Увеличаването на входния импеданс на апаратурата няма да доведе до почти никакво подобрение на ситуацията.

Както виждаш на схемата, паразитният капацитет на кабела шунтира входното съпротивление на апаратурата към земя.

Например, реактивното съпротивление на паразитен капацитет на кабела 1nF при честота 2kHz е около 79.6 килоома,

което е много по-малко от входното съпротивление 1 мегаом на апаратурата.

Можеш да си смяташ реактивно съпротивление и с калкулатор като този:

http://www.sengpielaudio.com/calculator-RC.htm

 

Освен това, винаги има компромис между много голямото входно съпротивление и собствения шум на апаратурата.

 

В немалко случаи стандартните конфигурации кабел/апаратура водят до достатъчно добър резултат.

В други случаи, хората използват предусилватели в китарата, за да постигнат по-малко затихване във високите честоти, което освен всичко останало подобрява и съотношението сигнал/шум при по-високи честоти.

Други хора не харесват китари с предусилвател, защото предпочитат характерния звук с гореспоменатия резонансен пик и по-малко високи честоти. Трети хора(като в статията по-горе) правят специализирани предусилватели, които да минимизират ефекта на кабела, но да запазят характерния пик (и дори да могат да го променят).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

"Taйна интервенция" няма. Както с всичко друго, познаването на проблема е част от решаването му. Важното е да се избере кабел с възможно най-нисък капацитет, като трябва да се разчита на истински измервания, не на лъскави брошури. Другото важно е да се използват максимално къси кабели за целта. Най-дългите ми небалансирани кабели са около 5 метра и до сега не се е случвало да не стига.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..вкарва повече баси от Еликсир-а. Тествах го Бас -> Кабел -> Звукова карта. 

Препоръчвам!

 

Принципно, кабелите нямат свойството да заглушават ниските честоти. Какво значи "вкарва повече бас". Означава ли това, че басът е повече, или означава, че високите са по-малко. или може би се получава някаква характерна АЧХ, която води до субективно възприятие за повече бас.

Дали е възможно, когато имаш време, да направиш две сравнителни измервания с някой плъгин за снемане на АЧХ при равни други условия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Може, ама кой плъгин искаш?

 

Ето какво пише на сайта на VOX:

 

Bass Cable
Vox Bass cables provide an extended, more accurate bass, as well as freedom from noise and interference that can compromise your musical experience. These products use superior grade 99.99% purity copper conductors that will give you better clarity and a more natural sounding bass range.  The large solid core bass conductors result in fuller, deeper, more extended bass response, and this is combined with thinner gauge stranded conductors that give better mid and upper bass response.  The exact design was established by doing hundreds of hours of listening tests through numerous types of equipment.  The precision formulated, Polyethylene dielectric material results in stronger signals that yield better definition of lower frequencies, and more natural sounding bass.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като споменахте плъгин за ачх от статията по горе:

добри адаптери:

От статията се вижда, че при лоши адаптери може да има големи загуби във високите. 
Дали ще е възможно с някаква приблизителна точност да се снеме характеристика на конкретни адаптери? 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Може, ама кой плъгин искаш?

 

Ето какво пише на сайта на VOX:

 

 

Kaкво да кажа..., това е точно типа маркетингови безмислици, които трябва да се игнорират. Вероятно кабелът е хубав и върши работа, но написаното няма връзка със съвременната физика.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за Емчо, защото е гоУем специалист, давам адрес на една публикация за честотно изравняване на кабели. Не е за китари, но принципите са едни! Показва как как следва да се правят нещата (от 1955 година !). Може би ще му е малко трудно да разбере за какво иде реч, ама щом иска да е в лигата на Жентлемените, да се пробва.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами примерно Voxengo CurveEQ с някакъв Averaging, да кажем на даден тон - на ниското ми или си.

Това, което VOX казват за кабела си по всяка вероятност са маркетингови приказки. Щом казваш, че кабела наистина ти звучи различно, най-вероятно фирменият know-how е някъде другаdе и по всяка вероятност лежи някъде в психоакустиката. Иначе съм сигурен, че ако пуснеш да кажем 40HZ тестов сигнал през двата кабела и запишеш резултата, и в двата случая ще имаш еднаква амплитуда. Най-вероятно има други хитрини, до които производителите прибягват.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дайте да премерим професионално тези кабели и да видим дали тука има или тука нЕма. 

Давам едно рамо за идеята.

Обикновенно в рекламната част има по нещо завоалирано от същността.

Може в изолацията и/или останалите компоненти да има чалъми за коригиране на честотната характеристика, а може да има и допълнителни елементи за тази цел.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, аз не разбирам защо да усложняваме нещата? Да направим практически тест. Взимаме двата кабела, един басист с хубав бас, свири две еднакви неща с двата кабела и слушаме. 

 

Ако искате пък, казвате къде и ви ги нося да ги мерите. Но аз в крайна сметка вярвам на ушите си :)

 

Аз преди време направих сравнение на няколко китарни кабела точно практически. Резултатите ги има, всеки може да чуе. По това, което аз чувам си избрах кабели за китара и съм си ОК. 

 

Иначе за маркетинговия трик вече споменах :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две различни неща са. Целта на премерването е, да се опита да установи конкретните причини за разликата в чутото.

На мен измерването би ми било много интересно. Рафо, Валяк, какво мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз вече дадох предложение. Топката е у вас.

Ще ми трябва само малко организация, за да подготвя опитните постановки и да организирам последователността на измерванията.

Добре е Евто да се свърже с мен, за да обсъдим неговите и моите виждания за процеса.

Ще действаме с каквото Бог дал  ;)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.