Jump to content
Българският форум за музиканти

височината на струните


Rezachka

Recommended Posts

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравей!

 

Започвам с едно уточнение - по принцип не обичам да давам мнение по въпросите за сетъп поради две причини:

 

1. Не знам защо, но абсолютно всички китари са ми удобни - в момента свиря на джаз китара със струни 13-56 и ми идва прекалено мека :music336: А ме е яд, че няма 14ки от повечето сетове.

 

2. Без да я пипна китарката не мога със сигурност да си кажа какво мисля.

 

 

НО, има един момент, на който трябва да се обърне внимание, а именно:

 

Височината на струните/позицията им спрямо грифа и адаптерите, както и самото тяло на китарата играе ОГРОМНО значение за качеството и характеристиките на възпроизвеждания звук - перкусивност на тона, хармоници, състейн и т.н. Прекалено ниските струни имат много по-различна динамична амплитуда, сравнени с по-високият сетъп. Лес Пол, по моите разбирания (не обвързвам никой с тях), е китара предимно за рок, блус и поп. За тези стилове (пак по моите разбирания) е изключително важно тонът да бъде с добра динамика. Премахването на динамиката би "скопило" този инструмент.

 

Тъй като този инструмент от скоро е в притежателя си, бих посъветвал да посвикне с нея в това и състояние, да изучи характеристиките на тона и, да открие какви са възможностите и. Поне преди да и прави хирургически намеси. Особено ако няма опит в сетъп-ването. От снимките се вижда, че бриджът е максимално свален, което значи, че промяната ще се търси по друг начин (нъта или формата на грифа). И двете са си промяна на инструмента, макар и минимална. Аз винаги избягвам да правя такава промяна, ако има начин, разбира се.

 

 

Това си е моето мнение. Аз доста време свирех на китара Лес Пол със струни 12-52 и ми беше перфектно. Използвам само италиански строй.

 

 

Поздрави,

 

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към автора на темата: Ти каква музика свириш и защо смяташ, че сегашното положение на струните е необичайно? Не си ли взе този тип китара именно заради спецификите й ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти се оплакваш, че при нъта ти е високо - значи изметни назад грифа (леко), при което при нъта струните ще ти се приберат, но пък може да станат прекалено ниско до прагчетата и ще трябва дебелите струни да ги повишиш при бриджа, за да не бъздят.

 

Това е много добра идея! Така звукът на прагчетата от 1 до 6 ще бъде идеално отвратителен!

 

 

До Автора:

По принцип грифът на китарата трябва да е леко кривнат напред. Предполагам, че той си е бил и ти точно това си... поправил по сетъпа й. Какво означава леко - когато натиснеш някоя струна едновременно на 1-во и 12-то прагче, между струната и 7-мо прагче трябва да има разстояние колкото да мине лист хартия. Ако се опират трябва да се "наведе" леко грифа.

Не че в твоя случай ще помогне, тъй като бриджа ти така или иначе отказва да си слиза надолу, но просто ти го казвам информативно.

 

 

Имам един Ibanez SZ320. По принцип трябва да играе смесица между PRS и Les Paul. Току що му измерих екшъна - същия е като твоя.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарите от тип Лес Пол, ако всичко им е наред достигат акция на 12ти ораг първа струна до 1/1,2мм- разтояние между струната и прага. Друг въпрос е дали това е идеалната акция, при това положение, ако се свири силно е възможно струната леко да звъни по праговете. Аз лично си държа моите ЛПта на 1,5 мм .

 

Във всеки случай тези китари нямат никаква особенност, която да не им позволява да имат нормална акция

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основните разноглавия по темата касаят това дали трябва да се свири с високи струни за по-добра динамика или с по-ниски струни за шред. Според мен, въпреки че този спор определено има място в китарните дискусии, той е абсолютен офтопик в тази тема. Тази тема има чисто технически въпрос, на който ще се опитам да отговоря:

 

1. Струните от нъта са малко по-високи - това МОЖЕ да се оправи.

2. Бриджа си свалил максимално - НЕ МОЖЕ повече.

3. Грифа трябва да е или прав или да е ЛЕКО извит напред - но не и изгънат назад - в никакъв случай!

4. Казваш, че си направил грифа прав, а струните над 12-то прагче пак са на над 2-3мм, въпреки, че бриджа е свален максимално.

5. В такъв случай е много вероятно и след промяната в нъта екшъна на 12-то прагче пак да ти е висок и да не може да се свали.

6. Пробвай да понижиш някоя струна с пръст близо до нъта и виж как е екшъна при 12-то прагче.

7. Ако както и да го сучеш(без да извиваш грифа назад) екшъна на 12-то прагче не може да падне до поне 1мм при максимално смъкнат бридж, инструмента е ДЕФЕКТЕН, и трябва да ходиш да се разправяш да ти го сменят.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем точно :thumbdown:

 

п.п. Разбира се има един много прост начин цялата работа да се оправи, а именно като се задълбочат каналите на бриджа

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сток струните са 9-ки.Виж грифа как е,обясниха ти как.Ако не е прекалено "лодка" не натягай тръсрода.Както каза Кольо при самия нът струните са по високо от на други китари.Екшъна при 12-то е нормален като гледам,явно не си и свикнал още.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва, което казва кольо за бриджа е така, обаче.

1. Тази причина е по-малко вероятна.

2. Най-възможен ми се струва варианта инструмента да е произведен с неточен ъгъл на грифа и съответно да има дефект.

3. Китарата ти е нова и с повече разправия можеш да я смениш - не даоправяш дефекти - нали си купуваш нова китара?

4. Китарата ти е на дни - просто ги НАКАРАЙ да ти я сменят.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе да ви кажа, струните може и да са по-дебели от деветки, защото Лес Пол китарите, понеже са с по-къса мензура, носят малко по-дебели струни, затова може фабрично да са с по-дебели струни.

 

Това както и да е. И на мен обаче ми се струва, че всичко е наред, просто може би Rezachka на другата си китара е с прекалено нисък action и наистина не е свикнал. На моята китара при пето прагче разстоянието от най-тънката струна до дървото на грифа е също 2 милиметра, а аз си мисля, че съм със сравнително нисък action, при положение, че и китарата ми се предполага да е такава, уж с "бърз" гриф и т.н. но аз свиря с 11ки в Ре на 25,5" мензура.

 

А и по принцип Лес Пол китарите са си с доста солидни и широки грифове и като цяло са с друго усещане в ръцете. Аз хаванах за 30 секунди на kolio_k единия от Gibson-ите, когато купувах едно кубе, което продаваше, и на мен ми се стори странно усещането на широкия и дебел гриф и с леко високи струни, но в никакъв случай не мога да кажа, че неговата китара е некачествена :thumbdown: Явно си има нещо в тоя тип китари и е въпрос на свикване.

 

Притеснява ме единствено това, че бриджа е свален до възможно най-ниската позиция.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днеснатегнах тръс рода още малко.. на няколко места в интернет бях чел .. значи сега като натисна 1-во и 14-то прагче, на 6-то между прагчето и струната има по-малко от милиметър (което се води Typical setup), грифа както и да го гледам мисля че добре си го направих :thumbdown:

Не мисля че е дефектна китарата.. на няколко места като се поразрових видях мнения че нът-а често на тея китари тип Лес Пол има нужда от малко корекции

направих това кето каза Евтим " Пробвай да понижиш някоя струна с пръст близо до нъта и виж как е екшъна при 12-то прагче." ми стават по-ниско струните на 12-то и хич не е трудно да се забележи... май нъта ще трябва да се бара ама не знам с какви инструменти и за това не съм му правил нищо..

и аз явно наистина бях свикнал с ниски струни .. но те на старата ми китара бяха.. само наи-тънките бяха малко по-ниско.. а тука сички са еднакво високо ..

 

относно струните 100% не са 9ки .. даже се 4удя дали не са 11ки ..

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе да ви кажа, струните може и да са по-дебели от деветки, защото Лес Пол китарите, понеже са с по-къса мензура, носят малко по-дебели струни, затова може фабрично да са с по-дебели струни.
Нали имам същата -9ки са както я взимаш ,това не е Гибсън.
На моята китара при пето прагче разстоянието от най-тънката струна до дървото на грифа е също 2 милиметра
Мери се от прагчето до струната,прагчета всякакви.
май нъта ще трябва да се бара
Я и свикни малко пък тогава. Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, значи за сега нищо няма да барам.. само ще и купя нови струни тия дни че фапричните са меко казано зле.. и ще видим кво ще става..

typ%20sme6en.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2. Най-възможен ми се струва варианта инструмента да е произведен с неточен ъгъл на грифа и съответно да има дефект.

3. Китарата ти е нова и с повече разправия можеш да я смениш - не даоправяш дефекти - нали си купуваш нова китара?

4. Китарата ти е на дни - просто ги НАКАРАЙ да ти я сменят.

Евтиме, това, че ти си преживял една сърцераздирателна драма с xxxx (за която искрено ти съчувствам), не означава, че китарите там са дефектни, нуждаещи се от ремонт, както и тем подобни щуротии...

 

Rezachka, то принципно като си взимаш нова китара, винаги е хубаво да й смениш струните с нови, защото за фабричните се подразбира, че са поостарели (все пак не ти я дават направо от завода, нали?).

Редактирано от Йети
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то не само е хубаво ами бих казал и че е задължително .. но тъй като си купих куфар не ми останаха пари за струни :greenangel: :greenangel: :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.