Jump to content
Българският форум за музиканти

височината на струните


Rezachka

Recommended Posts

Приятелю Йети, аз като говоря за качество, говоря по принцип, но може би имаш засилена чувствителност по въпросите, касаещи xxxx, което се забелязва във някои теми, в които пишеш. Да съм споменал име на магазин някъде в темата - не. Да съм споменавал някъде, че в РФ се продават по-дефектни китари, отколкото в другите магазини - не.

 

"Драмите" ми, за които говориш също така НЕ ЗНАЧАТ, че там на всяка цена няма дефектни инструменти - напротив - нищо не пречи да има и дефектни инструменти - това колко от инструментите там са дефектни няма никаква връзка с мен.

 

Даже ако имаш интерес мога да ти покажа един Jackson Kelly, купуван от там на около 3-4 години, който е с МНОГО ВИДИМО усукан гриф, както и мога да те запозная с притежател на американски страт, купуван от там, който също се е усукал - естествено в нашите магазини гаранции няма, те са само някакви фиктивни листчета. Това важи и за други марки/магазини, разбира се.

 

Това, което искам да кажа е че:

Китара, на която при нормално настроен гриф(или прав, да кажем) екшъна над 12-то прагче не може да се регулира от бриджа в границите от почти никакъв(под 1мм или допиращ се до прагчето) до доста висок(4-5мм) може с пълно право да се счете за ДЕФЕКТНА китара - ъгъла на грифа спрямо тялото е неправилен. Докато при болт-он китарите тези проблеми се оправят лесно с подпъхване на подходящо изрязана много тънка дъсчица или фурнир(neck shim) под грифа с цел да се коригира ъгъла между грифа и тялото, при сет-нек и нек-тру китарите тези проблеми са на практика неотстраними(при нек-тру никак, при сет-нек са свързани с големи разправии).

 

Колкото до това, което колегата Rezachka е направил -> не е нормалко като натиснеш на 1-во и 14-то прагче струната, между коронката на 6-то прагче и струната да има 1мм разстояние - не знам къде си чел, обаче това разстояние трябва да е трудно забележимо(от порядъка на 0.1-0.3мм), но все пак да го има(или почти да го няма за по-шредърски изпълнения), за да е сигурно, че грифа не е извит назад.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нали имам същата -9ки са както я взимаш ,това не е Гибсън.

 

Никой не казва, че това е Гибсън, но е факт, че е с по-къса мензура и съответно ми звучи логично от завода да са сложили един размер по-дебели струни. Ти ако искаш свири на китара за деца (22,2" мензура като Ibanez MiKro), на нея пък деветки ще са отпуснати като черва.

 

Мери се от прагчето до струната,прагчета всякакви.

 

Не ме взимай за мезе, знаем кое от къде се мери, а разликара в прагчетата не е чак толкова огромна. Сега, специално заради теб премерих с шублер, разсроянието е 2,7 милиметра. А ме съмнява прагчетата ми да са с почти милиметър по-високи от неговите, кво ша кажеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недей да подценяваш нещата, които са ти писали - височината на прагчетата варира от около 0.5 до 1.4 и дори 1.5мм, което не е малко - и да - говоря за прагчета, които се слагат на ел. китари.

 

Имал съм случаи, в които са ми носени китари, които имат лека тенденция на снижаване на прагчетата с изкачване нагоре по грифа - просто лютиера ги е препилил към края и им е направил коронки след това - от тази разлика във височината на прагчетата, която е под 0.2мм се получават около 25-30 цента отклонения във височината на тона на последните 6-7 позиции - ужасно фалшиво е - пък на пръв поглед няма видима причина. Така че височината си е от голямо значение каквото и да говорим. Същите странни изфалшивявания се получават и когато грифа не е съвсем прав, леко усукан е или пък има прекалено голяма дъга...

 

Това колко са опънати струните е фактор, който донякъде зависи от мензурата. Когато говорим за разлика под 3%, тогава напълно възможно е не по-малко да влияят фактори като сетъп, хардуер и т.н. В интерес на истинината има много случаи, в които 24.75 инчова китара свири осезаемо по-твърдо от 25.5 инчова такава - с едни и същи струни в един и същи строй...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не казва, че това е Гибсън, но е факт, че е с по-къса мензура и съответно ми звучи логично от завода да са сложили един размер по-дебели струни.
Ако очакваш такава логика за китари в кашон,произведени някъде в Азия..Аз Знам че са с 9 ки,защото си взех такава и не само аз.
Колкото до това, което колегата Rezachka е направил -> не е нормалко като натиснеш на 1-во и 14-то прагче струната, между коронката на 6-то прагче и струната да има 1мм разстояние
Това го пропуснах-ми значи като натегне тръсрода да поизправи грифа,би трябвало да се нормализира ъгъла и да вдигне леко бриджа,иначе наистина е с дефект.

едит-Някой каза че е твърда китарата-много зависи от височината на струните,примерно моята с 10-ки в Ми бемол и екшън 1,5 мм е доста по-мека от такава с 9-ки в стандартен строй ,но с по-вдигнати струни

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е много добра идея! Така звукът на прагчетата от 1 до 6 ще бъде идеално отвратителен!

Помисли малко над постановката - бриджа ти е на най-ниска възможна позиция, а същевременно екшън-а е все едно като на мойто SG, което е с висок бридж. Идеално отвратителен ще бъде, ако натегне грифа прекалено и се извие назад. Не е това целта.

 

Това го пропуснах-ми значи като натегне тръсрода да поизправи грифа,би трябвало да се нормализира ъгъла и да вдигне леко бриджа,иначе наистина е с дефект.

Точно това казах и аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото до това, което колегата Rezachka е направил -> не е нормалко като натиснеш на 1-во и 14-то прагче струната, между коронката на 6-то прагче и струната да има 1мм разстояние - не знам къде си чел, обаче това разстояние трябва да е трудно забележимо(от порядъка на 0.1-0.3мм)

Аз казах че е по-малко от милиметър и сега ще го измеря.. ако имам достатъчно ръце....... .....абе на око - май влиза в тея 0.1-0.3мм знам ли нямам с какво да меря толкова точно .. просто като натисна струната виждам че има ход иначе не се вижда, грифа ми е добре настроен ! стига сте го говорили сега тоя гриф и тоя тръс род..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според автора, грифа Е прав(което противоречи на това, което казва за 1мм разстояние над 6-то прагче....).

Нека изчакаме по-точна информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами добре тогава, щом е ясно, че грифа е прав, а при максимално смъкнат бридж екшъна на 12-то прагче не може да достигне под 1мм, значи май наистина не са умерили много добре ъгъла на грифа спрямо тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мисля че .. абе ти дето каза да пробвам .. с пръст нали натиснах струната точно при нъта и екшъна при 12то прагче се промени доста, може би наистина трябва това да се оправи, и kolio_k каза "При тези китари, често каналите на нъта не са достатъчно дълбоки и поради това на първите прагове акцията е висока и струните стоят твърди." и в интернет намерих същата информация..

..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е вярно, обаче ако като натиснеш струната с пръст, така че да е ниско над 1-во прагче, бриджа ти е смъкнат на макс, а екшъна над 12-то прагче пак е над 1мм въпреки правия гриф, това е проблем с китарата.

 

Тези китари стават доста твърди на свирене, когато бриджа им е завинтен по-надолу. Аз бих искал да държа височината на бриджа в средно положение и същевременно екшъна ми на 12-то да е нормален(2.2-2.4мм), което не знам дали можеш да постигнеш при твоята ситуация.

 

Идеята ми не е, че не може да се оправи с пипане на нъта и пилене на бриджа.

Идеята ми е че китарата е нова и е най-добре да не я пипаш въобще а да я смениш с такава, при която тези неща са ОК.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтим е прав ,както обикновено..

А за настройката на грифа в сайта на Гибсън е дадено за Лес Пол ,че натискаш 6та на 2-ро и 16-то прагче (където грифа тръгва от тялото) и гледаш-освен на 5-то трябва да има много малък просвет и на 9-то прагче.

Разбира се това е за точна настройка на китари с прецизно сложени позиции :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, това със задълбочаване на каналите на нъта, може да помогне, но със сигурност ще развали гаранцията, по добре нищо не прави, докато не си сигурен. Имам чуство, че китарата има лек дефект, този за който Евтим пише. Ако грифа е прав, е нормално, струните да могат направо да опрат в праговете, ако свалиш докрай бриджа. Нямам идея защо на твоя не е така.

 

Както и да е. И горе бях написал. Ситуацията е лесно поправима, ако нищо друго не може да се направи, а сегашната акция не те устройва най лесно тюн-о-матика също да се задълбочат каналите. Не е естетично много, но не е болка за умиране.

 

При притиснат 1ви и 15ти праг, разтоянието между 1ва и 9ти праг при мен е едва забележимо и мисля, че и така трябва да бъде.

 

 

п.п. Що се отнася до нъта, Гибсън са абсолютно същите и идват със много плитки канали, което прави струните много твърди на първите прагове. Досега съм коригирал всичките си ЛПта с помоща на кухненски нож. Не е много елегантно, но върши работа в края на краищата :greenangel:

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това се и изцяло въпро на вкус, колкото по близо са адаптерите до струните, толкова по силен аутпут вади китарата, но пък някои честоти се променят. Също така при някои китари, когато адаптера е много близо, се получават проблеми със състейна или с качеството на тона, особено по високите струни.

 

Най добре е всеки да си открие какво го кефи най много , чрез малко експериментиране

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.