Jump to content
Българският форум за музиканти

височината на струните


Rezachka

Recommended Posts

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз ги държа на 3-4 мм под струните, като нек адаптора е по ниско защото там струната май отзвучава по-силно.

Да, амплитудата при нек адаптера е по-голяма -> моментната скорост на струната е по-голяма -> индуцира повече ток в намотките на адаптера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това пък КАК го изчислихте? Нека се ползва за сола, покрай и след 12-та позиция. Точно тогава не мисля, че средата на струната се пада точно над пикапа (което е мястото с най-голяма амплитуда). Особено ако пилиш на 20-24-ти фрет... :thx:

 

Защо не отидеш с китарата при някой по-разбиращ? Дори в магазина - да проверите как са другите бройки, има ли разлика. Феновете там също са в час и могат да дадат акъл. Още повече могат да видят твоята бройка, пък и имат опит с толкова продадени от същия модел...

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека се ползва за сола, покрай и след 12-та позиция.

 

А за сола покрай 7 позиция кое се ползва :thx: , айде по-сериозно, където и да е съкратена струната - бриджа винаги ще бъде в края на ластика.

 

Аз не ползвам нека за сола, защото звукът само се разводнява и няма достатъчно състейн.

Ползвам го само в комбина със бриджа и то предимно при акустики.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офтопика стана голям. Хайде направете отделна тема за височината на адаптерите навреме. Тук ставаше дума за проблем с китара. :thx:

 

И да добавя и за нъта:

Височината на струните при нъта не се гласи точно на удобство.

1. Ако струните се смъкнат, едно че може да почне да звъни(ако се прекали), друго че може да замине интонацията ПРИ ПЪРВИТЕ прагчета. Може да стане така, че въпреки точния тон на свободна струна и на 12-то прагче, на първите няколко прагчета тона да е ПО-НИСЪК.

 

2. Ако струните са високо при нъта, едно че е неудобно, второ че е възможно интонацията на ПЪРВИТЕ прагчета да не е ОК. Може да е така, че въпреки точния тон на свободна струна и на 12-то прагче, на първите няколко прагчета тона да е ПО-ВИСОК.

 

Ако височината на струните при нъта не е подходяща ЗА ДАДЕНИ СТРУНИ И СТРОЙ, то свиренето на акорди на първите позиции става фалшивичко.

 

Това го пиша за информация, няма много общо с темата с проблема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Rezachka

 

Е след като грифът е настроен ок защо не вземеш да си измерих екшъна и да пишеш тук стойностите за да стане ясно дали наистина има проблем или не?

Нямам идея как стоят нещата при Винтидж, но ако ползваме инфо от известните марки производители на китари и заложим няколко десети от милиметъра толеранс не мисля, че ще сбъркаме. При някои се мери на 12 прагче, при други на 14-то, но на което и да измериш резултатите ще за близки...

За измерването ползвай метален шублер или нещо друго подходящо - забрави за линийките - от горчив опит знам, че с линийка и на око се измерва точно нищо като иде реч за екшън на струни. Използвай на шублера обратната част - тази дето е за мерене на дълбочина на отвори... Като почнеш да отваряш шублера от другия му край противоположен на челюстите почва да изскача едно желязце... Настрой шублера примерно на 1,5 мм. и като опреш желязцето в прагчето виж дали струната е по-ниско или по-високо от 1,5 мм и коригирай шублера докато уцелиш.

Екшънът на струните се мери от най-високата точка на прагчето до долната част на струната, т.е. за дебелите струни не включвай в измерването дебелината на самата струна.

Ето какво имам предвид:

 

String_Action.gif

 

а ето и нормалните стойности за широко разпространения тип китари, нормални струни - 9ки, 10ки, италиански строй, правилно сетнат гриф и т.н...

на 12-то прагче височината между прагчето и 1ва струна трябва да е около 1,5 мм (пиша около защото няма данни за Винтидж), а за 6та струна около 2,0 мм.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако решиш да направиш рекламация, можеш да си сигурен че твоят случай е вече обсъден в магазинът и това най-вероятно няма да е в твоя полза.

Както сам каза ти си пробвал там китарата и си установил нередност.Пичовете там изглеждат готини но едва ли са и съпричастни.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам гаранцията покрива само проблеми с електрониката.

 

;)

На каква височина спрямо струните трябва да са повдигнати (настроени) нек и бридж хъмбъкерите?
Какато се каза -как ти е кеф и както ти звучат 2-та заедно най добре,но принципно като натиснеш 6-та или 1-ва на 22 ро прагче разстоянието м/у магнитите и струната при двата адаптера трябва да е еднакво.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така.. аз до сега шублер не съм ползвал но мисля че така бачка

6ublera.JPG горе гледам милиметрите долу тва стърчи толкова, колкото показва горе

поправете ме ако съм разбрал грешно

и сега като измеря...

12to1va.JPG 12то прагче първа струна

16to1va.JPG 16то прагче първа струна

на 6та струна на 12то прагче го измерих около 1.5 - 1.6мм ..

възможно е пак да не са ми съвсем точни измерванията ама то ще да е +/- 0.1мм..

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж и самия гриф с едно линеалче(има едни китайски нивелири EuroMaster за по 2-3 лв, които не стават за нивелир, обаче са доста равни и стават за линеали) дали е прав.

 

Ако е прав, бриджа е смъкнат на макс, а екшъна на 1-ва струна е 1.5-1.6мм, то дефект в китарата има - грифа не е под достатъчно голям ъгъл спрямо тялото. Би тябвало да е по-наклонен назад.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако решиш да направиш рекламация, можеш да си сигурен че твоят случай е вече обсъден в магазинът и това най-вероятно няма да е в твоя полза.

 

Абе дреме му на шайбата кой какво е обсъждал.. просто е най-добре да му сменят китарата. А и трябва - ако наистина се броят за фирма, предлагаща качествени инструменти и грижеща се за клиентите си. Китарата е нова и има проблем. Ако се беше изметнала за 2 години - как да е - евтина китара е, а никой не може да предвиди дали ще изметне - обаче тук говорим за китара на два дни.

 

Ако пък можеш да си я сетъпнеш както трябва и ти е ОК, може и да я оставиш в някакво такова положение - ще върши работа, но ще знаеш(както и форума, ако тръгнеш да я продаваш), че не е съвсем ОК. Ти си преценяваш...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ едва ли е китара на два дни, тъй като някои китари стоят по 1-2 год. по магазините докато се продадат...

..та, в този ред на мисли се чудя дали някои магазини си правят поддръжка и финна настройка на китарите които стоят и залежават с години...или просто я вадят от кашона и я предлагат както е от завода, без да я пипат...а както знаете няма китара купена нова от магазина, която да няма нужда от финна настройка я по бриджа, тръс рода, я височината на струните и т.н....не казвам, че всички са така, но болшинството от новите китарите си имат нужда да ги огледа и пипне някой, който е наясно с тези настройки...особено пък става кофти, ако китарата е закупена от начинаещ, които не е на ясно въобще с тръс род, нътове, бриджове...

..та според мен би било хубаво, ако магазините правят тази настройка или поне я предлагат...

 

@ Rezachka

...ако си измерил правилно с шублера - разтоянието ти е 1,5 и мисля че е добре...на този модел Лес Пол, струните по принцип не са толкова близо до прагчетата (екшъна), като при Джаксъните, Ибанците, ЕСП (ЛТД)...въпреки, че може да се направи...все пак посвири с нея, ако можеш я сравни с друга китара Лес Пол модел, може просто да не си свикнал...ако все пак предпочиташ да свириш с по-малък екшън, колегите ти дадоха достатъчно съвети как да го направиш...може все пак да не е дефектна, а да има нужда от 'финна' настройка...

...а да питам: вярна ли е по позиции (на 12 прагче и свободна струна) и дали се е налагало да я донастройваш с тун-о-матик-а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...но принципно като натиснеш 6-та или 1-ва на 22 ро прагче разстоянието м/у магнитите и струната при двата адаптера трябва да е еднакво.

Да речем около 2-3 мм. Ако има и мидъл пикап, трябва да се съобрази и с него, за да нямаш голяма разлика в аутпута между различните позиции на суича.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може все пак да не е дефектна, а да има нужда от 'финна' настройка...

 

Не, не вече стана достатъчно ясно, че проблем има - това не мисля, че е под съмнение вече, ако приемем, че информацията е вярна - няма какво да и се настройва повече - бриджа е смъкнт на макс, грифа е прав.

 

Много е интересно как в една тема, касаеща чисто технически проблем и въпрос се появяват какви ли не препоръки за свирене, съвети за височина, сравнения на китари, житейски съвети и д.р. - Темата не обсъджа нито въпроса за оптималната височина на струните, нито випроса за оптималната височина на адаптерите - от самото си начало тя има чисто технически въпрос и не виждам смисъл да я разводняваме със странични "житейски" съвети и наблюдения.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

та според мен би било хубаво, ако магазините правят тази настройка или поне я предлагат...

 

Това не се предлага никъде (или айде почти никъде - може би някъде го правят) по света с китарите нисък клас (под 1000$), а и не само. Няма смисъл да разказвам как в ГитарСентър-а в квартала има акустични Гибсъни за по 3000$, които са толкова прашасали, че предполагам, че скоро ще почнат да ръждясват................

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.