Jump to content
Българският форум за музиканти

Препоръка за поставяне на гипсокартон и вата в репетиционна?


Recommended Posts

Все е минерална, да. Имат различен състав/произход. И от двете има по-подходяща и по-кьопава (за нашите нужди, де). Лошото е, че има специализирани модели за какво ли не и някой може да е супер за топлоизолация или знам ли какво още, но да не става за аудио. :)

За акустично третиране някои предпочитат стъклена, има една дето нещо като fluffy pink stuff или как точно беше... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

32 minutes ago, Baby Thomas said:

Лошото е, че има специализирани модели за какво ли не и някой може да е супер за топлоизолация или знам ли какво още, но да не става за аудио. :)

Вероятно да, аз като правих помещенията единствено гледах дебелината на листа и плътността на материала. Не знам кой модел е бил подходящ за аудио и дали тогава е имало такъв (2000г.), но съм доволен от резултата, а и ти гарантирам, че ако си доволен от звуковата изолация, всякак ще си доволен и от топлоизолацията като бонус, понеже в помещението остава всеки градус излъчван от компютъра, усилвателите и разни неща дето така или иначе греят по малко...по същата причина обаче лятото е проблем ако затвориш врати и прозорци и без климатика няма как да минеш, дори и да не е много топло отвън. ;)

Надявам се, че обясненията на колегата за видовете вата или пък диалогът ни, не се явява голям офтопик, понеже човек дето за пръв път ще звукоизолира помещение, може да прочете нещо, за което не се е сетил предварително и да го избегне. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отплеснах се и се извинявам на автора на темата. Много набързо: проблемът в момента със стъклените ват, е че им намалиха драстично обемното тегло по ред причини, една от които е компресията при пакетиране. Компресираните рула имат малък обем, но сериозна квадратура в некомпресирано състояние. Само че ватата в тях е толкова лека, че за нищо не става. Стъклената вата е по-добра звукоизолация, поради дългата и еластична нишка. Но новите леки вати не са добър продукт. 

Затова бих препоръчал ползването на каменна, както вече писах, 50-60 кг/м3, по възможност Rockwool. Те запазиха качество през годините. Това е. За да не спамя повече, ако някой иска някаква друга информация, да драсне на лично.

Успех с майсторенето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря отново за дискусията. jabs, нещата, които пишеш, са много полезни и със сигурност са по темата. Какво мислиш за Knauf Akustik Board? Стъклена вата, но уж конкретно за звукоизолация... Мислех да я комбинирам с два слоя Knauf Sonicboard. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 4/8/2024 at 10:20 PM, Koobenot said:

Реферирам легендарната тема на колегата @jabs – Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня).

... тя уви е за гробищата предвид факта че снимките ги няма, закрих акаунтите във photobucket :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
On 4/9/2024 at 11:06 AM, НиколайGK said:

Благодаря отново за дискусията. jabs, нещата, които пишеш, са много полезни и със сигурност са по темата. Какво мислиш за Knauf Akustik Board? Стъклена вата, но уж конкретно за звукоизолация... Мислех да я комбинирам с два слоя Knauf Sonicboard. 

Чета й техническите характеристики. Единственото ясно нещо е че е стъклена вата, което е добре. Като гледам цвета й, най-вероятно е някакъв микс, защото няма кафява стъклена вата. И дотам с конкретиката :) Нищо по темата звукоизолация/звукопоглъщане. Няма обемно тегло (стар трик от мойто време), но като я гледам на снимката ще да е над 35-40кг/м3, което също е ОК. Ламбдата й е 0,037, което е много добър показател, би следвало да е хубав продукт. Кнауф общо погледнато изкараха в последните години много хубави вати, така че бих казал: вземай я :)

Sonicboard-a е нещо ново. Като му гледам графиката, има по-добри показатели от нормалното GKB. Knauf са доста коректни в техническите публикации, така че ако не е неразумно скъп, пробвай го, но минимум два пласта, с шпакловани фуги и на двата, акустични окачвачи на тавана и предстенните обшивки и акустична лента под всички UD профили които стъпват на земята.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф.

Пиша на крак и съм написал някои глупости :)

Коригирам: факт е че стъклени/каменни вати имат сходни характеристики при 1/2, понякога 1/3 обемно тегло. Само че коректните цифри са следните:

Навремето "истинската" и хубава стъклена вата за преградни стени беше около 13-14 кг/м3. (за сравнение, в момента е 8-9, и съвсем целенасочено НИКОЙ производител не цитира обемно тегло). На нея кореспондираше 30-35кг/м3 "хубава" каменна вата.

Наистина добрите звукоизолиращи продукти съответно отиваха на около 20-23кг/м3 (стъклена) към 40-60кг/м3 каменна. Ватата в моята кабина е един ВЕЛИКОЛЕПЕН продукт на Isover (FDPL = 23кг/м3 със стъклофибърна мрежа), който.... вече не се произвежда :(

Акустикборда на Кнауф, ако наистина е стъклена вата (а както писах горе, леко ме съмнява, тъй като цвета й говори за смес с каменна, навремето се правеха подобни ексерименти) ще да е в рамките на 20-30кг/м3. Под това обемно тегло стъклената вата НЕ МОЖЕ да се направи на плоча. Така че, bottomline, продукта ми се струва добър.

Последно: не се шашкайте на тема вдишване на вата и карцерогенност. Имаше някакво изследване което съм чел, което декларираше че попаднали в белите дробове частици стават риск за развитие на рак, само ако са под определени размери (говорим за микрони). Над тези размери, дробовете обвиват в слуз частицата и тя се изкашля навън. Това е обяснението защо запрашавания от всякакъв вид могат да стимулират кашлица. Нишките на ватите (и каменни и стъклени) са доста над минималния праг на дължина. Сега, факт е че ще ви сърбят ръцете, и ако някой има алергия, може да се изрине и прочие... това обаче не е животозастрашаващо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.