Jump to content
Българският форум за музиканти

Метъл машинка


Voidhanger

Recommended Posts

^^Ама наистина е така - не се разочаровай - това е базирано на някакъв дългогодишен опит с китарите (и с писането по форуми :) ).  Аз въобще последните години подминавам такива теми, което сигурно не е съвсем колегиално, но пък не ми се влиза в дискусии, на които крайния резултат е предварително известен.

Китарата е супер индивидуален инструмент - трябва да се пипне и да си сигурен най-вече, че ти е удобна.

Аз например, като прочета "тънък и супер бърз гриф" (което е слогана на 99% от обявите в БГ) и не чета нататък - първо не обичам тънки грифове, второ, според скромното ми мнение, по-масивните грифове гарантират по-добър тон, освен че са ми по-удобни. Мъчих се двайсетина година с металии да ми харесат...и съм прекарал 5-6-7-8 не помня колко, имам и една - две останали "за асортимент" ама ..нейсе :) 

Освен това "напържени" адаптери също са ми "противопоказни".

Така или иначе - в момента от описания клас китари в БГ и София има достатъчно избор, може би не огромен, но все пак достатъчен за формиране на предпочитание към марка поне (вярно за наличните само, ама все е нещо).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Представяте ли си колко щеше да се опрости живота ако наложат световен монопол и има три фирми за китари и това е, всеки който си прави такава вкъщи да бъде гонен и бесен, колко много форумни въпроси щяха да се спестят ... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да са еднакви, трябваше да ги правят от композити, метал и пластмаса. Иначе пак щеше да си има бройки и бройки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо май запецна с биасването на амповете.Оказа се,че има и са цяла поредица.Сега ти се задава конкретен въпрос ииии.....пак си сипвам компот.Не искам да ставаш за смях,просто не трябва да се казва на черното бяло.Сега по темата.Примерно си подреждам приоритетите 1 От какво дърво2 конструкция,3 форма,4 фретборд,5 бридж,6 адаптри,7 бюджет и тогава гледаме коя марка какво предлага.Понеже Томан предлага опция да я върнеш след мосец може да ги пробваш всички.Единствения недостатък е,че трябва имаш пари да я платиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, интересно! Поне компотец щом има, нещата са добре при теб!
Също е интересно, как смяташ (в твоята си глава с цепениците), че някой става за смях, само защото имаш високопарно мнение и се бугерееш по форумите.

Ако можеше да се разбере, дали дадена китара ще има високи характеристики като звук, само от описанието на материалите и хардуера, щеше да е много хубаво. Купувайки някаква марка, в някакъв условен клас, която е направена примерно от елша, с гриф от клен, и еди-какви си адаптери разбираш нещо - че ще имаш китара от този клас и марката, която харесваш, и ще си сигурен за хардуера. Но дали ще е наистина добър инструмент, дали ще е горе-долу или ще улучиш греда - никой не знае. Както уточнихме, къстъм шопа и най-високия клас инструменти се правят с някакъв по-висок критерий. Обсъждания тук клас попада в графата "масовка", поради което не може да се очаква кой-знае какво по подразбиране и късметът играе доста по-сериозна роля.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,като е дръвце ще я изпратя обратно грижливо опакована.Теб това какво те вълнува?Може пък да почна да се Кемперея скоро,знае ли човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай боже! Не всеки има нерви да разпраща китари наляво-надясно, особено предвид наличностите в магазините в по-големите градвое.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Ламби написа:

Нещо май запецна с биасването на амповете.Оказа се,че има и са цяла поредица.Сега ти се задава конкретен въпрос ииии.....пак си сипвам компот.Не искам да ставаш за смях,просто не трябва да се казва на черното бяло.Сега по темата.Примерно си подреждам приоритетите 1 От какво дърво2 конструкция,3 форма,4 фретборд,5 бридж,6 адаптри,7 бюджет и тогава гледаме коя марка какво предлага.Понеже Томан предлага опция да я върнеш след мосец може да ги пробваш всички.Единствения недостатък е,че трябва имаш пари да я платиш.

Мислих го и този вариант, ама конкретно за Солар китарите, проблема със спуканите грифове/фретборди си стои даже и при най-скъпите им китари, което е неприемливо за тези пари. По-скоро бих тествал на Харли Бентън Амароците. Миналата година като ходих в Динакорд на тествам китари, учудващо, но Харлитата лично на мен ми бяха много по-удобни от всичко останало. Другите бяха Ямахите - също много комфортни китари. Дървени ми се сториха скъпите LTD-та.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, това ме навежда на мисълта, че в едни не-ковидни времена, ако искаш скъпа китара хващаш самолета до Берлин примерно и отиваш някъде където могат да те удавят с китари, тестваш, купуваш, извозваш си я и хайде ... Не знам дали някой го е правил и има ли смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що пък не? С евтините билети, хем разходка, хем китарка :) Баща ми преди 5-6 години искаше да ме праща до Англия да донеса един грамофон, в крайна сметка ни го доставиха цял с куриер, но може би трябваше да си направя екскурзията 😁

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И отново ми се струва, че май опираме до едно положение, което добре е описано в книгата "Why your recordings sound like ass", горещо я препоръчвам на всеки, дето се занимава със съвременно музициране:

Quote

I wish I could give a simple answer, and say that all you need is a V-AMP, or even an all-tube Marshall half-stack. The reality is, as I said earlier, that EVERYTHING matters when it comes to guitar sounds. The beautiful and terrible reality is that every single thing changes the sound of electric guitar. And unlike most other instruments, there is nothing close to a consensus. If you ask 100 top concert violinists which violins sound best, 99 of them will say a Stradivarius. If you ask 100 guitar heroes which guitar sounds best, you'll get 85 different answers, and never mind the differences in amps, effects pedals, picks, strings, and so on.

Така че продължавам да си защитавам тезата за китарния монопол! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 14.02.2022 г. at 17:44, Voidhanger написа:

Егати тегавачите сте, еби му майката.....

Това казано с чуство за хумор е ок.

Добре ни забавляваш с темите, които пускаш.

Дали ще имаш реална полза... не е ясно. 

Но защо пък да нямаш.

 

Метъл китара може да значи много неща, вкл и телекастър направен за

метъл. Въпроса е тебе, какво те влече  и кое ще ти върши работа.

С Евтим, се знаем от много години, свирим заедно, общо взето имаме

сходни мнения по най-различни въпроси... но при избор на китари, той има едни критерии, аз други. Аз неговите ги знам добре. Някой, който го познавам по-бегло може да има някакви съвсем различни критерии.

Практиката е установила, че и за две бройки от един и същ модел , пак има малки разлики. 

Вижда се, че си много претенциозен. Какво да ти кажа.

Подреди си критериите на търсене.

1. Форма, цвят, марка

Общо взето не робуваш на марки. Каква форма искаш, какви цветове харесваш

2. Да ти е удобна - знаеш ли каква мензура ти е удобна, тип нек

3. Електорника - се сменя, но ако не искаш да сменяш адаптри, кръга на търсене се ограничава, до такива, които фабрично са с адаптери каквито искаш

4. Дървесина - с каква да е тялото, грифа

Тези 4 точки са пределно ясни неща, но ако искаш си ги напиши на лист и почни да отсяваш, може пък да ти е полезно.

 

Сега малко да излезна от конкретиката. Тези дни четох едно интервю със Сатриани. Оказва се, че първите си два албума е записал с Креймър Пейсър, което не е скъпа китара, но тогава е бил със скромен бюджет , а е искал и да се различава от останалите...Постигнал го е. Другото интересно, което научих, сигнатурните му Айбаниз китари си ги ползва за основните лийд тракове. Обаче ритъм траковете си ги записва със стратокастер, телекастер, лес пол или мелъди мейкър. Има логика.

Защо го написах, за да ти кажа, че на мен ми е все тая, ти с каква китара ще свириш. Дали ще е за 500, 1000, 2000, 5000 лева. По ме интересува, като чуя нещо измислено от теб , да ме кефи. Как ще го постигнеш си е твоя работа.

По горе се спомена и за Берингер, Маршал.

Има един тип дето пуска клипове, на които свири с рак преампа на берингер. Доста приличен звук си има човека. Просто за него си работи, не казвам, че всеки трябва да си вземе такъв. Т.е. решения има най-различни и индивидуални.

 

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.