Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Каква машина да взема... ми, де да знам, сигурно Poemia :) Харесах едно DeLonghi в нета, което на размер е много тясно и ще ми дойде перфектно за кухнята, ама нещо трудно се намира, за тва става дума:
 
DeLonghi EC 680.M

Пак там чета потребителски мнения за следната мелачка:
Graef Kaffeemühle CM 800

Хората изглеждат доволни, цената е добра: €130
 

Между другото ходих преди малко да си взема нов пакет Domani и ми направиха кафе да опитам, честно казано не е много-много по-различно от това, дето става вкъщи на машината :) Има ги пак тези леко кисело-горчиви нотки, които имам вкъщи и започвам изцяло да преосмислям идеологията си за кафето. Сега като чета повече в нета за стандартите и за това как кафето трябва да изтича поне 18 секунди за 30мл, в офиса уж всичко е настроено - мелачките за конкретното кафе и т.н., но май кафето изтича много бързо, възможно е да е и под 10 секунди и макар машината да е юбер, нищо чудно всъщност да съм свикнал на кафе, което е прекалено меко като вкус заради бързата екстракция и затова да съм си извадил грешна референтна точка :) Демек дали изобщо има смисъл да наливам сега пари за всякакви машинарии, при положение че тоя автомат вкъщи може да не е съвсем напълно безсмислен. blr, ще се уговорим някой ден да ми направиш едно кафе все пак да натрупам повече впечатления за вкуса :)

 

И изобщо почвам доста да си променям разбирането за нещата. Тоя автомат го взех ужким заради мързел, обаче то и с него е едно постоянно баене, понеже сутрин като го включа, той загрява, после пуска половин чаша вода да се промие, после пък като го спра пак същото и изобщо тая работа, че ставам, натискам едно копче и кафето ми е готово след 30 секунди не е точно така ;) Иначе като е загрял и после някой си направи кафе след мен, става бързо де... Та от тая гледна точка, и при положение, че нещата вече отиват повече на чесане на краста и пинизи, ако една ръчна мелачка не е чак толкова зле като качество на смилането, няма да имам нищо против сутрин да си направя малко фитнес, пък ми се вижда и много манишако :D

 

П.П. Нещо в последните две години на профилактичните годишни прегледи ми откриват леко завишена кръвна захар (която явно е генетично обусловена - баби и дядовци все са така, понеже иначе съм слаб, движа се често, карам колело, спортувам редовно, храня се доста прилично...) и четох, че кафето помага за сваляне на кръвната захар :) Абе търся си и аз оправдания пред себе си :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Делонгито изглежда наистина доста минималистично. Не знам какво представлява отвътре, но отвън изглежда много симпатично.  Може би е добре (ако не е комплектовано с такива) да си вземеш и обикновени цедки.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам! Това с даването на съвети и то си таковало работата :) Хората не са свикнали да пият яко кафе. Едни приятели като опитаха моето и все едно кон ги ритна в ребрата :) В началото и аз като почвах се чувствах така. Същата машина като моята и със същите модификации https://www.youtube.com/watch?v=r98k1y7J4R4 Така става кафето в къщи. Можеш да хвърлиш едно око тук http://home.lamarzoccousa.com/brew-ratios-around-world/ Няма как да си направиш 30-40мл еспресо със седем грама кафе. В къщи сутрин правя две кафета. Купих си специално по голяма цедка. 20гр кафе = 30мл за мен и след това дърпам голямата чаша за жената (тя пие по дълго). Демек при мен е горе-долу 1:3 хавата, демек нормално еспресо. Нормално ама колко да е нормално. 30мл са си половин чашка и ако ти сервират такова кафе в бара и искаш да си го пиеш половиин час нали ще ги уволниш :) Кафето изстине ли вече си губи голяма част от аромата и вкуса!

Малко се отплеснах май. Та да си дойдем на думата. Аз не мога да ти дам съвет как да постъпиш. Единствено мога да кажа че без да модифицираш машината няма да стане за нормална сума пари.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В какво точно се изразават модификациите на твоята машина, като изключим PID контролера и различния чучур за парата?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква машина да взема... ми, де да знам, сигурно Poemia :) Харесах едно DeLonghi в нета...

 

Ако ще взимаш Poemia или DeLonghi кафемелачката вече не е толкова критична. Тези машини са направени да работят с клапани и крема-цедки. Не вярвам обаче да усетиш кой знае каква разлика между тях и автомата. Ако пространството ти е ограничено, май нямаш много избор за хубава машина.

 

Относно бързото изтичане, това е основната причина за подчертания кисел вкус. Киселините са силно разтворими във вода и се екстрахират дори и при по-бързо изтичане. Карамелизираните захари изискват повече време. Ако екстракцията е както трябва, сладко-горчивият вкус на карамела уравновесява киселата нота и се получава балансиран вкус. Обратно, при прекалено бавно изтичане се екстрахират прекалено много от дървесните ноти и кафето става стипчиво и с вкус на прегоряло дърво. 

В Domani със сигурност са ти приготвили кафето както трябва, пил съм там няколко пъти и винаги е било точно, машинариите им също са на много високо ниво. Ако вкусът не ти харесва, това може да означава, че просто това не е твоят бленд. Ако искаш нещо с по-малко киселина и малко по-горчиво, опитай City Blend. To e по-тъмно изпечено и няма никаква киселинност.

 

Обади се и ще направим една дегустация у нас някой ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Има допълнително монтиран вентил за регулиране на налягането OPV. Монтиран манометър. Налягането винаги мърда леко нагоре-надолу във времето и ако забележа си го дорегулирам от вентила. Премахнал съм SPV (self priming valve), както се убедих много тъпо решение на гаджия. Един вид евтин вариант машината да си пълни резервоара сама с вода. Много тъп клапан с едно гумено топче, което пропускаше чат пат и в обратната посока и по този начин вкарваше топла вода от бойлера към съда с водата и машината беше нестабилна от към температура и налягане. Сега ръчно си я пълня с вода, като пускам да тече малко през чучурката :) Други дреболии - сменил съм чучура на цедката с месингов, сменил съм shower screen-а с такъв с по добра дистрибуция на водата и май това е в общи линии.

 

^^ Тук малко не съм съгласен за основната причина за киселия вкус. И след перфектна екстракция кафето пак може да е кисело като лимон. Много зависи от сорта кафе и от степента на изпичане. До сега съм попадал на един единствен сорт бразилско кафе, което дори и при светло изпичане не беше кисело. Нещата са много субективни. Както казах обичам шоколад, карамел и ядки в едно кафе. Който харесва кисела жилка може и да му се нрави типично американски светъл roast. Европейските са си баш дарк сайт ъф пауър, виена и италиан roast. 

 

П.С. Иначе съм абсолютно съгласен с blr че ако ще взимаш това делонги по добре си карай с автомата.

 

HyKAWVf.jpg

Complexity-of-Coffee1.jpg

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще взимаш Poemia или DeLonghi кафемелачката вече не е толкова критична. Тези машини са направени да работят с клапани и крема-цедки. Не вярвам обаче да усетиш кой знае каква разлика между тях и автомата. Ако пространството ти е ограничено, май нямаш много избор за хубава машина.

 

П.С. Иначе съм абсолютно съгласен с blr че ако ще взимаш това делонги по добре си карай с автомата.

 

Ясно :D Нещата отиват на много пари май, ще стопирам манията засега. Като ще е гарга, да е рошава!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко държиш да купуваш ново, наистина нещата отиват на около 1500 лв за машина и мелачка. Има и много по-евтини варианти втора ръка, особено машини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега видях че в продавалника има едно Rancilio Silvia за 450лв. + кафемелачка за 200лв. :metalist: Мелачката не е подходяща за домашна употреба с този дозатор!

 

Има и едно за 300лв! Кво му трябва на човек!

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да си направиш 30-40мл еспресо със седем грама кафе. В къщи сутрин правя две кафета. Купих си специално по голяма цедка. 20гр кафе = 30мл за мен и след това дърпам голямата чаша за жената (тя пие по дълго). Демек при мен е горе-долу 1:3 хавата, демек нормално еспресо. Нормално ама колко да е нормално. 30мл са си половин чашка и ако ти сервират такова кафе в бара и искаш да си го пиеш половиин час нали ще ги уволниш :) Кафето изстине ли вече си губи голяма част от аромата и вкуса!

Малко се отплеснах май. Та да си дойдем на думата. Аз не мога да ти дам съвет как да постъпиш. Единствено мога да кажа че без да модифицираш машината няма да стане за нормална сума пари.

 

E, те италианците правят точно това: 7 г. кафе=30 мл еспресо. Това е стандартното еспресо (normale). Ristretto е 20 мл, lungo e 40 до максимум 50 мл със същата доза от 7 гр. мляно кафе. Имаш и двойно ristretto, което е 14 г. кафе за 40 мл. напитка, но моите наблюдения са, че то се поръчва сравнително рядко. Доколкото съм ги гледал, грубо 80 % от хората си поръчват normale на бара, гълтат го на две-три глътки и заминават. То и сервираното кафе на маса е двойно по-скъпо. В италия рядко съм виждал някой да седи на маса и да пие espresso, освен възрастни хора и чужденци разбира се.

 

Това с огромното количество кафе (20 че повече гр. за единично кафе) е американска мода. Те са си измислили някаква трета вълна (third wave of coffee) и си правят всякакви вариации: дълбоки цедки, режат си портафилтрите, използват недопечено кафе, което е кисело... въобще поамериканчват нещата, но това няма много общо с традиционната италианска напитка наречена espresso.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още една модната гаджия. Иначе е супер невзрачна машината, но носи на бой. След модификациите е чудна. В продавалника има една такава на 120лв., но цената е много завишена. Общо взето старите гаджии могат да се модват, има части за тях и после кафето става супер. Единствено няма как да се избегне малкия обем на бойлера. Този preheat мод обаче доста спасява нещата.  :thumbup:

Иначе това е хубава машинка. http://www.clivecoffee.com/product/la-marzocco-linea-mini.html Да ама като порасна!

 

https://www.youtube.com/watch?v=jwbO6Fveq-I

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е маниящина, човек.  След време мисля да си взема нещо за модове. Даже се чудя, моят "чайник" Crown, дали също няма да подлежи на подобни експерименти като му свърши гаранцията. Намерих му приемливи цедки, а като гледам снимки по нета, бойлерът му, макар и малък, е с външен реотан:

 

6990-900.jpg

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази вечер беше доста плодотворна по отношение на експериментаторството. Обърнах CROWN-чето наопаки и изчистих душа на главата и прилежащият му клапан. При тази машина, това е доста лесна и приятна работа. След това, дойде интересната част. От доста време споменавам, че дупката на кремадиска се е разширила прекалено много и на практика сега цедката е съвсем обикновена цедка, при това доста "хлабава" - трябва да си смелиш кафето наистина фино, за да не изтече водата като река през него. След известно мислене ме осени елементарната идея, да стесня дупката с нещо, за да постигна някакво балансно положение между това, което беше до този момент, и тоновете пяна, които се получават при прекалено тясна дупка, или при кремадисковете с клапан. След известно пробване на различни неща за запушване, стигнах до този вариант:

 

mod_zpseomnhr9l.jpg

 

Това, което стърчи от дупчицата е не какво да е, а струна 9-ка. Върши идеална работа, но при промяна на нещо, винаги може да се ползва 8-ца или 10-ка. Най-добре е разбира се, да се ползва нещо с много малко топлинно разширение.

Възможно е и вместо този вариант(който крие известен риск от затлачване), просто да се подпъхне кръгла ламаринка или силиконова плоскост с правилно оразмерена дупчица, върху съществуващата такава. Интересно е, че при този вариант не се забелязва характерното рязко "отпушване", както при клапанните системи, а вода винаги тече, но при по-ниско налягане тя капе, а започва да тече нормално, при достигане на някакво балансно налягане в цедката. Този ефект всъщност, може да бъде желан - чрез размера на дупчицата, може в някаква степен да се контролира налягането около желаните граници. Експериментът не е труден и лесно може да се стигне до приемливо решение.

Ето как тече водата, след "модификацията". Сравнете това с показаните от мен клипове на подобен клас машини по-рано в темата и ще забележите, че разликата всъщност е съществена:

 

http://vid1302.photobucket.com/albums/ag125/EvtoDJ/Coffee/Coffee%20-%20CROWN%20-%20Crema%20Hole%20Mod/flow_zpstuzcer4r.mp4

 

Каймакът, който се получава е до голяма степен желаният и има съвсем малка "пенеста" съставка. Снимката и видеото са взети около 7-8 минути след екстракцията, и след като съм отпил малко и разбърквал - каймакът почти не се промени за това време:

 

crema_zpshqnsvm4n.jpg

 

 

Ето и видео, за добиване на по-добра представа:

 

http://vid1302.photobucket.com/albums/ag125/EvtoDJ/Coffee/Coffee%20-%20CROWN%20-%20Crema%20Hole%20Mod/cremavideo_zpsiliauyyr.mp4

 

След модификацията, кафето има подчертано по-богат вкус, особено в случаите, когато се ползва готово, промишлено смляно кафе. Бих казал, сега кафето е по-хубаво, в сравнение с машината като нова и дори когато ползвам мляно кафе, резултатът е по-близък до варианта само с цедката и внимателно смилане на кафето - сега и в двата случая има умерен и устойчив каймак и доста приличен вкус.

 

Интересно е, как понякога може да се постигне значително подобрение със на пръв поглед смешна  модификация за стотинки, стига на човек да му се занимава и да му е краста :). Мисля, че тази "модификация" е прекрасен лек за всички най-евтини машини от този тип и може лесно да се пробва от всички зарибени собственици на такава или подобна машина. И накрая - чистете си главата, душа, цедката и ръкохватката  често - има голяма разлика.

 

Може би ще погледнете с известно снизхождение към подобни занимавки, но съгласете се, че резултатът е повече от много добър за машина, която нова може да се намери и за 79 лв.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз продължавам да твърдя че крема диска каквото и да му правиш си остава крема диск. Каймака трябва да е естествено получен и натурален без да бъде изцвъркан през дупката  :greenball: Точно това е една от причините масово про баристите да използват тъй наречените нейкед портафилтри. Няма допир на кафето с портафилтъра, от тук повече каймак, повече аромат. Вижда се ако има недобра екстракция и т.н. Както сам си забелязал и най малката модификация води до промяна във вида и вкусовите качества на кафето. Тая сутрин вдигнах с 2 градуса температурата на PID контролера и разлика веднага се усети. Иначе според мен не си заслужава да се занимаваш с crown-а. 

 

Ето едно интересно видео за развиване на roast profile. Много добре е обяснена основната идея, да се открият най-добрите вкусови качества на различни сортове кафе.

 

https://www.youtube.com/watch?v=sct2FWVkmDw

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.