Jump to content
Българският форум за музиканти

Латенция и ASIO драйвери


Black Bird

Recommended Posts

И аз го допускам това като вариант, но мисля, че е малко вероятно, драйвъра за Уиндоус 7 да се различава чак толкова от тоя за ХП. Драйвъра, който свалих от сайта и инсталирах, беше с 3 версии по-нов от тоя от CD-диска; т.е - претърпял е някакви промени от излизането на харуера. Рано или късно съм решил да правя преинсталация и тогава ще се види. По-скоро си мисля, че е въпрос на някакви настройки, ама главата не ми побира какви точно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам с Presonus Firestudio. Онзи ден ми писнА от мизериите на оригиналния драйвер:

- Минимална латенция 15мс и то на байпас

- Колкото и голяма латенция да му сложа, след 10-15 минути свирене, почват да се появяват припуквания, които стават все по-чести и по-чести докато накрая звука става все едно минава през някакъв дисторшън

 

Реших да сложа Asio4All, резултата е:

- Минимална латенция 4мс, като чак ако добавя доволно количество ефекти, почва да припуква

- Свирих 2-3 часа и няма никакъв проблем

 

Предположението ми се мотае около възможността WDM да осира ASIO-то. Не знам какво точно се случва, но забелязах, че примерно когато ми пишат по скайп докато свиря, със стандартния драйвер, независимо, че дрънкулката на скайп излиза през друга звукова карта, ASIO-то забива за секунда-две. Също, мога без проблем да прекарам звуци от уиндоус към пресонуса, което в Asio режим не би трябвало да бъде възможно, т.к. картата поддържа само един хост. Когато съм през Asio4All, не мога да пренасоча нищо друго към картата освен хоста.

 

Ако някой е наясно с програмната част на нещата, може да даде по-подробно обяснение...

 

Честно казано съм разочарован от факта, че съм се съобразявал с тая свинска латенция и разни glitchове на лайв и все си мислех, че просто лаптопчето издиша - веднъж отнесе и ритник заради засичане. А сега какво - оказва се, че оригиналните драйвери са калпави.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

''Седма струна'', ти на каква Операционна си? Прекалено нелепо ми изглежда оригиналният драйвър за джаджата си да работи по-калпаво от АСИО4ОЛ, не знам. Особено твоя интерфейс ми се вижда мноого сериозен!...Според мене има нещо в настройките, което пропускаме или комбинацията от версиите на софтуер + ОС + драйвър - не ни е оптималната комбинация. Вероятно оригиналният драйвър работи оптимално при някаква друга конфигурация, знам ли; или пък има някакви допълнителни настройки...? Това е направо нелепо, ако просто при всяко положение АСИО4ОЛ работи по-стабилно и с по-малка латенция от ''advanced'' драйвъра!

Редактирано от kiko77
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Win7 64 битов, пробвах и в Safe режимите на драйвера и всякакви врътки да забивам. Може да изпускам нещо, но ми убягва какво. За мен това остава варианта - уиндоуса да има някаква буболечка, която да си вре носа в Азио-то, а Asio4all да не й позволява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уф, извинявай - ти си на файруайър - това, дето съм го линкнал е за ЮСБ звукови карти - сори, недогледах...

А иначе с какъв IEEE1394 контролер си? Аз съм го ял дървото с Ricoh и JMicron контролери - VIA и Texas Instruments работят без проблеми със звукови карти.

А ASIO4All е емулация на АСИО през уиндоузския WDM (WASAPI), които по дефиниция са си доста стабилни и бързи (в определени ситуации)

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Presly, сигурен ли си за VIA? Иначе проблемите на 7thString много ми напомнят на моите с Konnekt6 преди да чекна драйвъра с latencymon- оттогава картата работи че се къса, яки натоварвания, ниски латенции - доволен съм много.Та, съвета ми към firewire-истите е - ВИНАГИ да тестват системата с тая готина програмка. После само спираш драйвърите, които пречат на нормалната работа и си пич. За насока, при мен са :Драйвъра за наблюдение на батерията на лаптопа,за безжичния нет, и драйвъра на риълтек, вградената. Споменавам ги, защото предполагам,че са универсални "въшки".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за VT6308 съм абсолютно сигурен, защото е на новото ми дъно и Конекта лети на буфери от 64 до 128 без никакви проблеми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В най-общия случай, това е програмка за анализ на DPC събитията в системата, и в този ред на мисли е полезна за оптимизиране на поточните мултимедийни процеси, към които спада и обработката на аудиоинформация от и към звуковия интерфейс, без значение на вида му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, мерси. Обаче и тази програмка ще е след еветнуалноа преинсталация и Уинвоус 7, тъй като не става на ХП -

''Does this program run on Windows XP ?

No, LatencyMon requires Windows Vista or later. Because LatencyMon relies on ETW tracing it does not support any version or edition of Windows XP or Windows 2003 Server.''

Мисля си за нещо друго - аз така или иначе нямам проблеми със стабилността с advanced драйвъра, само дето АСИО4ОЛ е подобно стабилен, но дава с пъти по-ниска латенция на идентичен по големина буфер. Но голямата част от това идва от факта, че АСИО4ОЛ може да се нагласи на 96кхц от Гитар Рига, а когато е с advanced АСИО драйвъра - не може; а това сваля латенцията точно два пъти - от 8 на 4 мс при 192 семпъла например; Но аз и в двата случая ползвам Кайкуок картата; вградената звукова ИДТ - съм я забранил отвсякъде; а в характеристиките на Кейкуока си пише, че не може хем да се ползват и ИН и АУт-а на 96кх - или само едното, или само другото; и съответно хардуерно с джъмперчета отдолу на самото устройство се нагласяват килохерците; и като е нагласено с тея джъмпери на 48кхц - и като се нагласи от Гитар Рига UA-1G - advanced-драйвъра, и в падащото меню за нагласяне на килохерците дава само една възможност - само 48кхц, което е напълно логично, защото айдио интерфейса е хардуерно нагласен с джъмперчетата да е на 48кхц. Но, при същото положение, ако се избере АСИО4ОЛ от горното падащо меню, в падащото меню за килохерците вече дава и 96кхц и 192 дори :). И съотвенто като се отметне да е 96 вместо 48 и латенцията, която дава спада от 8 на 4 мс. Което не мога да си го обясня логично. Та това ме кара да се мисля, че Гитар Рига и Асио4ОЛ правят някакви машинации и фалшификации и затова се съмнявам, че и резултатите за латенцията може да не са коректни. Ако някой позапознат има логично обяснение, ще съм му благодарен да сподели :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тъй като коментарите бяха преместени в общата тема, да драсна и аз едни мои впечатления от вчера.

Става въпрос за драйвърите споменати по-горе:

http://www.usb-audio.com/

 

Ползвам usb интерфейс Lexicon Omega. От когато я имам долу горе, никога не съм имал перфекто стабилни драйвъри, винаги някакви проблеми, въпреки че скоро време, с последната версия на фирмените драйвъри, положението е доста прилично. Та гледам аз драйвърите на Ploytec, гледам доста хора ги хвалят, платени са по принцип, викам що да не ги пробвам. Тегля демото, което единственото му ограничение е, че пищи през няколко секунди, за да не можеш да си вършиш работата като хората. Слагам го, правя всички настройки и какъв е резултата. В Cubase минималната латенсия която мога да постигна, при на пръв поглед стабилна работа е input 3ms, output 18ms (при 44.1kHz, buffer size не помня, ама ако някой се чуди, може да си го сметне). Не съм пробвал да записвам, само слушах, но резултатите и така не бяха особено очароващи. С една стъпка по-ниски настройки и всичко забиваше тотално. А в списъка на поддържаните интерфейси на сайта, моята карта си присъстваше. За справка, с оригиналните драйвъри на картата, постигам стабилна работа при input 9ms, output 9ms, което не е чак толкова по-добре, но поне са си оригиналните драйвъри за модела, ползвал съм ги доста време и им имам някакво довери.

По-големия дерт стана като се опитах да махна Ploytec драйвърите. Направих uninstall от setup файла на драйвърите, като предполагах, че това е най-ефикасния начин да ги махна. Да ама след рестарт, уиндоус си мисли, че драйвърите са все още налични, а всъщност ги няма. И така не мога да използвам картата изобщо, нито за музика, нито в Cubase мога да активирам заводските драйвъри - дава грешка. Последва 1 час човъркане из където се сетите в компютъра (а не е да не съм се занимавал с такива неща), та най-после оправих проблема.

Това са моите впечатления от драйвърите на Ploytec, при други може да работят екстра и да няма никакви проблеми, не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Колеги кажете това за какво служи и как се използва. Инсталирах Asio4all в компютъра но не виждам никаква разлика. Има нещо като контролен панел, разгледах го но не ми е ясно с каква цел е тази програма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има в 1000 теми писано бе човек, а с google още повече. Поразтърси се малко...

Ще забележиш разлика, евентуално, когато настроиш дадена програма да го ползва. Най-вече го използват хората, за намаляване на закъснението (latency) при свирене с инструменти, директно включени във вградени звукови карти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.