Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Забравих да спомена, след малко експериментираме смених двойния пот (гейн) от В100К на А100К. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажете по-подробно, какво е забележителното в този ефект. Сънчо, ако запишеш семпли, ще е много хубаво (защото правиш качествени записи, на които се чува апаратурата). Ако този ефект ви харесва, мога да инвестирам време в анализа му и направата на подобен ефект, но с позване на повече JFET/MOSFET стъпала и други методи, за които неведнъж съм писал. Така може да се получи интересна мозъкочесалка, а и сравненията мисля, че ще са любопитни на всички.

 

Как ви се струва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Bill Finegan, дизайнера и производител на ефекта, никога не го е продавал за толкова. Новото преиздание струва $269, което в света на бутиковите ефекти е нормална цена и на него пише следното послание от Бил - "Kindly remember the ridiculous hype that offends so many is not of my making", относно цените на "оригиналните" Klon Centaur в eBay :)

 

^Мога. Ще запиша, защото не обичам много, много да описвам звуци, тъй като възприятието е доста субективно :) Само ще изчакам да се върне в мен моя ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^по някое време новата серия беше спряна от производство, по причини известни само на Б.Ф. което веднага отвори вратата за нови спекулации и "новите" Клонове се появиха в ибей на цени от 500 долара нагоре.

 

Педалът на Сънчу по моя вина е в друг съфорумник, а моя ще бъде даден за проби през уикенда. Може би пробвалите го също ще дадат мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Качеството било лошо и затова.

Е как по твоя вина :) По мое предложение си е - и ще се радваме на повече мнения разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдавна съм поел към правенето на усилвател с един потенциометър и потенциално без :) Та следващата стъпка по този път е усилвател с два потенциометъра - Volume & Tone.

Имам удоволствието да ви представя една интересна смеска, между два от най-"винтидж" усилвателите, произвеждани от Фендър - 5b6 (един от първите варианти на Tweed Bassman) & 5c3 (един от първите варианти на Tweed Deluxe).

 

Идеята за този усилвател дойде, докато гледах популярните вече Rig Rundowns на един от китаристите, които много харесвам - Brent Mason (силно препоръчвам).

Разбира се имаше и един усилвател, който не ми беше известен и чиято марка е Little Walter. След едно кратко разследване се оказа, относително популярна сред определен кръг китаристи, бутикова марка. След прегледа на няколко снимки и известно допълнително разследване се оказа, че се декларират като базирани на споменатите по-горе схеми на Фендър.

След допълнителен преглед на няколко снимки "отвътре" се оказа, че са 1 към 1 тяхно копие, като подобренията са в използването на масово наличните в момента компоненти (т.е. вместо кондензатори 250uF -> 220uF, вместо резистори 5К->4.7К). За допълнителен разкош е използвано едно публикувано point to point разположение (layout) на 5b6 в една рядка книга наТино Зотола, която все още се продава, за съжаление на малко места и не успях да се сдобия с нея.Тя е самиздат на споменатия автор, подвързана със спирала и т.н., но доста ценна.

Та така с подобренията на точно тази бутикова марка. Това разбира се не отнема от доброто изпълнение и чудесния звук на усилвателите.

 

Интересното е в още няколко аспекта, като няма да задълбаваме в техническата част на фазовия инвертор и други подробности като избраното съпротивление на изходния трансформатор, а по-скоро ще кажем, че всички лампи са октални и комплектовката е от малко популярните в съвремието предусилвателни лампи - 6SC7 & 6SL7.

Другата вероятно интересна част е, че и аз реших да го направя истински point to point. Тъй като не разполагах със спомената книга на Тино Зотола, си налегнах опинците по нашенски и с малко изследване на снимките и схемата - мисля, че добре се получи :)

Усилвателят позволява използването на 6v6 крайни лампи, както и 5881 (които дават повече headroom). Мисля, че резултатът е чудесен, поне за мен. Страхотен туид тип звук. Прекрасновзаимодействие с Volume контрол-а на китарата и чудесна динамика, крънч и драйв. И се държи чудесно с драйвове отпред.

Без повече история :)

 

Малко снимки:

15328652539_4904ae1290.jpg15492388896_84bc3779f7.jpg

15512401451_2793122f27.jpg15512403771_b4ea47302c.jpg

15515163622_bf75839cc7.jpg15328900328_a9e99c6a4e.jpg

15515167492_223ebd937f.jpg15328665089_767ed92b18.jpg

15328986917_6cc1bc8fb7.jpg15328987547_41d1cb92f2.jpg

 

Малко звуци:

Стратоподобие - в началото е само усилвател - ритъм + соло, към 0.50 включвам Klon Centaur, към 1:30 един от други ми любими драйвове - G2D CreamTone.

 

Gibson LP - в коментарите в SoundCloud e записано къде какво свири - отново чист усилвател, Klon и още един приятен драйв - Vemuram Jan Ray - въобще усилвателчето се разбира доста добре с драйвчета, според мен :)

 

Ta така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Слушайки "cranked amp " частта от семплите сякаш ..... бих оставил приятните драйвчета настрана ;)

Прекрасен усилвател ! Поздравления, Ники !

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клон на клон.

Знам за този педл(Клон Сентаурус) отпреди да има този форум и после видях и хайпа дето дигна цените до небесата.

Преслушах няколко демота, бяха доста близки и показателни за звука,

и клона на клона също звучи близко до оригинала. На сънчо не толкова, но може би е до настройка, пък и ползва и друг ефект. Лошото е , че не знам парче записано с клон оригинал за да го усетя в контекст  (ако знаете, кое парче или кой го ползва нон стоп казвайте). (май Бонамаса го ползва ама кога и къде..)

Плюс това повечето демо малоумници бичат някакви акордчета и аз наистина си мисля, че този педал не заслужава повече от 60 долара, спрямо това което чувам от демотата. Така ми звучи. Какво толкова, руснаците му викат нагрузка, изкривяване на звука в крайна сметка.

Да и виждам , че един 98,99 % близко звучащ Клон на клон се продава за 90 долара...Явно това е истината.

А тези дето са готови да платят 250,350 и нагоре, техна си работа. И 1000 та да ги платят, пак техна си работа, блазе на този, който ги продава.

Хората казват това

while playing rythm they sound really close, on the lead stuff you can hear a little diffrence in sustain and the fullness of the tone, but not that much
 
i agree there is a difference. the klon has a lower smoother mid range. the clone doesnt sound as smooth. the bigger difference is the prices
И аз се съгласявам. Даже не знам за какво бих го ползвал този клон, но хубаво е да има.
Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бих искал в темата да обсъждаме дали даден ефект струва 2.50 или 25'000 и колко струва за един или друг и няма да го допусна.

Мнения за качеството и звука са винаги добре дошли и бих искал да се придържаме към тази плоскост.

Тони, това е едно мнение на английски, има много други мнения в друга посока - също на английски.

Този Клон на клон не е моя точно, но и за двата не бих казал че звучат близо до оригинала. Те звучат като оригинала, и по-точно като silver версията.

Дали на някой му харесва или не е отделен въпрос, но очевидно има разни хора, на които им харесва :)

идеята на клона не е да се чува радикална разлика в звученето в повечето от случаите и това е най-ценното му качество, пак повтарям - за някои, и не е задължително това да са всички.

Предходната реализация не беше достатъчно добра за мен, по старата известна схема.

Но този е съвсем друга работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самият усилвател звучи много добре и има изразен характер, поради което ми е доста трудно да си изградя представа за звука на ефекта. Но комбинаията звучи много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ще се постарая да запиша нещо с ефекта и различни позиции на потенциометрите.

Иначе това му е една от основните функции и предимство, когато се използва като буустер - характера на усилвателя не се променя, просто звучи все едно си добавил гейн. Когато се използва драйвът обаче, си има характерен звук. Не бих казал, че ми е най-любимият, но като бууст е уникален.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Запис на Клон клона,в коментарите е записано къде как се използва:

https://soundcloud.com/synchu/basscho-klon

 

Допълнително - записче на усилвателчето, с "по-едри лампи" :) - руските 6P3S-EV (близък еквивалент на 5881) и 5C3S (еквивалент на 5U4. JJ 5U4, с която разполагах беше изключително лошо качество - вибрации вътрешни, шум и т.н. 5Ц3С e великолепна просто )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изхвърляйте старите и евтини педали Boss ... това + това ще даде изненадващо добър резултат, особено с един OPA2134 или JRC4558D.

Току-що проверено :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.