Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Да раздвижим малко - по молба, която нямаше как да откажа, спретнах два моноблок усилвателя, (1х5751, 2хEL84, Class A, /Ultra-linear/), които ще се използват за слушане на музика. В момента се изработват, много по-красивите им външни кутии от масивно дърво. Усилвателчетата звучат чудесно, според скромното ми мнение и много се чудя дали да не си направя един такъв за домашно свирене в установка с атенуатор за "големите усилватели".

True vintage style (e хубаво де - регулаторите в захранването не са винтидж) :) :

14474754105_ba9252ab92.jpg14468218946_29154c8a81.jpg

14288183829_72ff887f59.jpg13361139645_4b3b5729f8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Както вече споменах в личен разговор (изпълнен с нескрита завист от моя страна): защо не си ми се паднал брат, братовчед, племенник или в краен вариант шурей или лелинчо ! Някаква рода да ми беше, нямаше да те оставя минутка на спокойствие :)

 

Поздрави за ентусиазма и уменията !

Завиждам :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за добрите думи.

Ако някой ден го докарам да правя нещо за външна употреба - си пръв, както вече съм казал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трафовете какви са?

 

Китарният усилвател не е точно като този за слушане на музика. И говорителите са други. Избери си подходяща схема и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трафовете са Edcor.

На другата част от поста не намирам смисъл да отговарям и/или коментирам, но имам бегла идея от тези неща :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудничко!

Туй дето го пише на синичките трупчета Ко е?

Я, май е туй за което се пита...

 

Заплювам си място на първия ред за да наблюдавам отблизо Audio Mortal Kombat.

I'm sure it will be orgasmic  :girl_cray2: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко удобни начина за DIY / C/P експериментиране.

 

Resistor & Capacitor Switching

IChF0oQ.gif

Switching Between Transistors

7pl4oG4.gif

 

 

Diode Clipping Rotary Switch Mod

cgENoAa.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Понеже бяха останали малко турети (от модел, който не харесвам, поради ред причини - ама нали съм си пестелив), та

очаквайте скоро :)

 

14726477826_042c7aa3d2_o.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Стилно издържан в червено и черно. Ще да е модел "Stendahl" ;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Тъй. За мен е удоволствие да ви представя The Deedum, който е инкарнация на небезизвестния Fender Tweed Deluxe 5E3, с една малка подробност - представя виждането на Alexander Dumble върху това какво трябва да представлява този усилвател и е реализиран върху шаси и с някой от оригиналните елементи от 5C3 (няма да навлизаме в повече подробности, за да не загубим аудиторията) :).

Не е ясно, както обикновено, колко точно такива модифицирани усилвателя са в обръщение, но един от ползвателите на Tweedle D Deluxe e Кени Уейн Шепърд например.

Разликите в моя вариант от оригиналната модификация са следните:

- очевидния формат на глава, който за моите нужди предоставя гъвкавост

- използването на turrets, вместо eyelets (заради което, ще прекарам известно време в някой от кръговете на пуристкия ад :) другите прегрешения няма да си ги признавам, но не са много)...

- инсталиран VVR (variable voltage regulator), което е (да кажем само крайния ефект) Master Volume, което е необходимост, тъй като тази специфична модификация, изстисква всичко от използваните 6V6 лампи и ги поставя на и над границите на спецификациите им, което пък резултира в доста АМА ДОСТА шумен усилвател :) Дъмбъл използва JJ 6V6 S модел, които като конструкция и спецификации са малко по-различни от стандартните 6V6. Такива използвах и аз, като тествах и с едни NOS GE 6V6GT комплект, които звучат не лошо и с едни руски 6П6С (от '67-ма), които звучат просто чудесно и в момента все още се колебая кои да оставя.

Една от по-съществените разлики в модификацията на Дъмбъл от оригиналния 5Е3 е използването на 12АХ7 като първа лампа, вместо стандартната за Фендър 12АУ7, както и GZ34 вместо 5Y3,като изправител.

 

Останалите разлики, предполагам, не биха били интересни за широката публика.

 

Усилвателят е настроен за използване с Gibson Les Paul, но бих казал, че се справя доста добре и със Страт.

 

Тъй като вече разполагам с 5Е3, както е проследяемо по темата назад :), имаше две причини да направя тази модификация:

- наличието на тридесетина турета от модел, който се оказа, че въобще не харесвам, след като направих един усилвател с тях и просто трябваше да ги използвам някъде - та се оказа добра възможност

- тъй като разследването на схематиката на този усилвател отне известно време и имаше няколко души, които го направиха преди мен, но нито един не успя да пусне семпли - реших както се казва да го чуя как звучи :) А и един добър 5Е3 никога не е излишен и е чудесна платформа за конструкция на различни модификации.

 

Усилвателят е в следната конфигурация, като лампи:

- 2 х 12АХ7

- 2 х 6V6

- 1 х GZ34

Изходната мощност в зависимост от използваната марка и модел 6V6 е между 24 и 28 вата.

 

Aко някой още нещо го интересува, казвайте.

 

Без повече предисловия, малко снимки и малко звуци.

14838776041_8b0fb16a13.jpg14861724513_dbd896e71e.jpg

14861724683_ee1516ab42.jpg14655241748_8fd0ab0728.jpg

14655160520_eed52ddaa6.jpg14655308747_9b12f4c51c.jpg

 

Звуци (обичайните пълни импровизации ;):

В пълен запис - Ритъм - Gibson LP; Соло - Страт

Страт - ритъм, Gibson LP - соло

Страт - ритъм § соло (различни бленди на адаптерите)

Gibson LP - single track

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудно звучи!

Кефя се на последователността и упорството в заниманията ти. Решил съм като започнеш да правиш и студийни конзоли (натам отиват нещата лека-полека, май) да се преселя на палатка пред вас с плакат "Помогни на ближния" и да живея там докато не се споразумеем за едни 7-8 канала. Даже вече съм започнал да заделям пари от закуски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Опаааа.

Не си минавал скоро покрай тях.

Отзад вече има една жълта палатка с надпис: "не пипай, АЗ бях пръв" :)

(Там спя като ме изгони жената)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за добрите думи. Ампчето стана според мен доста добре, за феновете на този тип усилватели. Достатъчно различен от оригинала и достатъчно оригинален, за да си заслужава.

 

Това с конзолите е твърде сложна работа за скромните ми познания в областа - но никога не казвай никога, както е казал някой някога - та като порасна, знае ли човек ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

synchu като гледам тая тема и намирам все повече прилики с моя милост - трупаш шасита на килограм, аз по едно време си купих едни рафтове да има къде да си ги слагам в хола :)

 

Ще трябва да помислим по въпроса с хедшеловете - ако си навит за партиика, обади се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.